23 Mart 2019 Cumartesi

Ak Parti Kadın Kollarında Finansal Okur Yazarlık Seferberliği Akçadağ Ali Kazgan’dan Kararlı Arapgir Cömertoğlu Etrafında Kenetlendi Güder :'Bütün yeniliklere AK Parti imza attı' TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, MTܒde “Kariyer ve Marka Sohbetlerine” katıldı Beylerderesi Göletinde Su Tutulmaya Başlandı “Vatandaşları Cumhurbaşkanının Rüzgarıyla Etkilemeye Çalışıyorlar” Yüzakı’nda Durmak Yok Büyükşehir Belediyesi’nden Üniversite Öğrencilerine Sıcak Çorba Perçin Ailesinin Acı Günü
Peki, Ak Parti İçin Bu Kodlar Neler?

Malatya Flaş Haber imtiyaz sahibi Remzi Hayta yazdı...

3.9.2018 20:09:46   

 

Küresel etkilerden kaynaklı bir ekonomik dalgalanma dönemini yaşıyor ülke. Bu dalgalanma doğal olarak siyasetin yol haritasını da olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle önümüzdeki yerel seçimlerin, bir sonraki seçimleri etkileyeceği öngörüsü, tüm siyasi partilerin işi sıkı tutmasına neden oluyor. Nitekim Son genel seçimlerden sonra partilerin aldığı oy ile Cumhurbaşkanı adaylarının aldığı oyların arasındaki orantısız sonuç, aslında yerel seçimlerde ‘BELİRLEYİCİ KODLARIN’ sil baştan ele alınması gerektiğini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

 Bu belirleyici kodlar için uzun uzadıya ahkam kesmenin bir anlamı yok elbette. Ancak Bu yeni kodlar, Artık her yerel seçim öncesi yaşadığımız bildik fotoğrafların yeniden önümüze konulmayacağının da açık ve net habercisi olmuştur. Nitekim Yerel seçim öncesi, Partilerin üst kadrolarının yeniden belirlenmesi, Genel Seçimlerde partilerin aldığı oyların yeniden sorguya maruz bırakılması, Yeni Kodların bu yeni sürecin hakimi olduğunu ortaya koymaktadır.

Peki, nedir bu yeni Kodlar?

Bu Kodlar bize, Nasıl bir Aday profili ortaya çıkarmaktadır?

Bu kodlar ile birebir uyuşan adaylar hangileridir?

Hatırlanacağı gibi genel seçimlerin hemen ardından Başkan Erdoğan parti kurmaylarına talimat vererek, genel seçimlerde partisinin oy kaybının detaylı bir rapor haline getirilmesini istemişti. Rapor kısa sürede hazırlanarak Cumhurbaşkanına sunuldu. Hatta, Ak Parti’nin yeni Yönetim Kademesinin de bu rapor doğrultusunda şekillendiği kulislerde söylendi. Teyyite muhtaç bir ifade olmasına rağmen sonuçlara baktığınızda Başkan Erdoğan’ın genel seçimlerde yaşanan sıkıntıların yerel seçimlerde de yaşanmaması için işi sıkı tuttuğu ve bu nedenle Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına, Kendisinin de çok değer verdiği Mehmet Özhaseki’yi getirdiği ifade ediliyor.

 Bu raporun Yerel seçimlerde yansıması nasıl olacak bilmiyoruz, ancak Gerek Başkan Erdoğan’ın genel seçimler sonrası kullandığı ifadeler, gerekse Mehmet Özhaseki’nin Yerel seçimler incesi kullandığı bazı ifadeler var ki; Herkes Her şeye Hazır olsun, mesajını bize açık bir şekilde vermektedir.

İŞTE BU KODLAR!

Hatırlayanlarınız mutlaka olacaktır. Sayın Erdoğan, genel seçimlerden hemen sonra kendisinin aldığı oyların üzerinde çok durmamıştı. O’nu, partisinin aldığı oy son derece rahatsız etmişti. Çünkü, Çıkan sonuç; Milletin Erdoğan’ı yalnız bırakmayacağı ancak partisinin artık eskisi kadar millet nezdinde önem arz etmediği, yönündeydi. Başkan Erdoğan böyle bir sonuç  çıkacağını tahmin ediyor olacak ki, Seçim öncesi partisine oy vermeyeceklere yönelik, “Güçlü bir Türkiye için hem kendisine hem de partisine oy verilmesi” vurgusunu yapmıştı. Ancak öyle olmadı. Partinin düşün oy alması, yerel seçimlerde yeni bir yöntemin de devreye alınmasını kaçınılmaz kıldı.

Hiç şüphe yok ki, Bu yeni kodların belirleyicisi Başkan Erdoğan’dır. O seçimlerden hemen sonra  milletten mesajı aldıklarını ifade ederek, artık yerel seçimlerde sadece kendi partisinden değil, diğer partilerden de (MHP-CHP-İP-SP vb) oy alacak Belediye Başkan adayı profili çizmişti.

 Ne demekti bu?!

 Yani Erdoğan diyordu ki,

Parti taassubu içinde boğulmuş,

Elini kolunu cemaatlere kaptırmış,

Taşkilatın oligarşik yapısı içine mahkum olmuş bir ADAY olmayacak. ( Şu saydığım iç başlık ayrıca analize ciddi anlamda muhtaç başlıklardır. )

 Yine kısa bir süre önce Mehmet Özhaseki de, Başkan Erdoğan’ın tespit ve söylemlerini bir adım daha öteye taşıyarak, ‘dışarıdan bir isim olursa kimse şaşırmasın’ vurgusu ile Ak Partinin Yeni Belediye Başkanı kodunu da belirlemiş oldu.

Peki Ak Parti için Bu kodlar neler?

1.       Kapsayıcı aday,

2.       Ak Parti dışında CHP ve MHP başta olmak üzere diğer partilerden de rahat oy alabilecek aday,

3.       Teşkilatın sıralı hiyerarşik yapısı dışından da olabilecek bir Aday,

4.       Vekillerin “Benim Adayım” diyemeyeceği, Milletin sıcak baktığı bir aday.

5.       Partili olmasına rağmen, diğer partililer tarafından sevilen, sempatik kişiliği olan,

6.       Somurtmayan, Sosyolojik dengelerce kabul görmüş,

7.       Radikal fikir militanlığı yapmayan,

8.       Özellikle Malatya’da boy gösteren, siyaseti etkisi altına alan cemaatlerin taassubu altında olmayan onların emrine girmeyen,

9.       Mezhepçilik, şehircilik kaygısı olmayan ve bu eğilimlere eşit mesafede duran,

10.   Partisinin tüm vekillerine eşit mesafede olan, (Şu-Bu vekilin adamı  olarak anılmamak)

Bu kodlar, yeni dönemin elbette belirleyici olmakla birlikte, şu andan itibaren bu kodlara uyan aday profilleri üzerine partinin içten içe bir çalışma yaptığı muhakkak. Hiç şüphe yok ki, Sayın Erdoğan ve Sayın Öshaseki’nin bu kadar net olmasına rağmen, Malatya’da hala, “ Belirleyici unsurlar olarak, bilindik isim ve camiaların konuşuluyor olması dikkatimizden kaçmıyor değil”  Kulislerden aldığımız bilgiler göre, “Teşkilatın kanıksamadığı, Şu veya bu vekilin kanıksamadığı isimlerin olmayacağı” yönündeki ifadeler Sayın Erdoğan’ın belirlediği yeni kodlar ile hiçbir şekilde uyuşmamaktadır.

Bu Kodlar Nasıl bir Aday Profili ortaya çıkarıyor?

 Ak Parti’de Yerel Seçim kodlarının ortaya çıkması yani şahıstan önce tanımın belirlenmesi, aslında işi daha da kolay kılınır hale getiriyor hiç şüphesiz.   Yukarıda özetli sıraladığımız 10 maddeyi okuyan her birey, mevcut belediyebaşkanlarının bu kodlara uyup uymadığını da net bir şekilde ortaya koymaktadır.   Örneğin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bu kodlar dikkate alındığında;

Büyükşehir için şu anda kulislerde  isimleri geçen , HACI UĞUR POLAT, SELAHATTİN GÜRKAN, BÜLENT TÜFENKÇİ, ÖZNUR ÇALIK, Bülent Tüfenkçi’nin  avukat ortağı ALİ BAKAN ve diğerlerinin isimlerini bu maddelerle eşleştirdiğinizde kimin daha net öne çıkacağı aşikar bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Hadi Daha net olalım!

Örneğin iki adayı alalım ele!

Birincisi HACI UĞUR POLAT olsun.

Bu yeni Kodları Sayın Polat’a uyarlayalım. Cevabını ben değil siz verin.

Sayın Polat, Kapsayıcımı , Partisinin dışında CHP ve MHP’den de oy alabilir mi, Herhangi bir vekilin etkisi altında olur mu, herhangi bir cemaat ile örtüşüyor mu vb.

 Aynı soruları Sayın Selahattin Gürkan için de soralım?

Sayın Öznur Çalık için, Ya da Bülent Tüfenkçi için de soralım.

Hatta Bülent Tüfenkçi’nin ortağı Ali Bakan için de soralım.

Ve diğer adaylar içinde soralım.  Bu sorular aslında bizi doğru adaya götürecektir. Madem halkın nabzı tutuluyor. Gizli anketler yapılıyor. Bu anketlerden yola çıkarak yeni kodlar bizi doğru adaya götürecektir.

Aslında Büyükşehir Belediye Başkanlığı kadar Yeşilyurt Belediye Başkanlığı da önem arz etmektedir. Zira, Battalgazi’de yaklaşık 4 yıldır yapılan çalışmalar gözle görülür bir şekilde mesafe kat ederken aynı durum Yeşilyurt Belediyesi için geçerli değildir. Hala tam teşekküllü bir hizmet binasına bile kavuşmayan, birimlerin her birini ayrı mekanlarda tutan, hizmet bütünürlülüğünün kontrol edilmediği, imar çalışmalarında istenilen mesafeyi kat edemeyen, Yeşilyurt Belediyesi biraz daha teknik bir kabiliyet gerektiren tanımlamaya girmektedir. O yüzden Kanaatim odur ki, Büyükşehir için siyasi geçmişi olan, sosyolojik  reaksiyonlara sahip, Sosyal belediyecilik anlayışının ön planda olduğu bir ismin ön plana çıkmasında sakınca yokken, Yeşilyurt Belediyesi’nin teknik özellikleri ön plana çıkan bir adaya verilmesi durumu ön görüler arasında yer almaktadır. Bu aday, Sadece teknik özelliği ile değil, Geçmişte yaptığı çalışmalardaki başarı süreci, sosyal süreci, dinamizmi ile de dikkat çekebilecek bir isim olabilir.

Tüm bu kodlar bizi hangi adaya çıkarıyor?

 Bu analizlerden sonra ve tüm bu soruları sorduktan sonra Şimdilik Battalgazi ile ilgili analizimizi daha sonraya bırakarak, özellikle Büyükşehir ve Yeşilyurt için bu kodlamaya uyan adaylardan bahsederek yazımızı sonlandıralım.

Yukarıda da değindiğim gibi, Büyükşehir ile ilgili ismi geçen Adaylara bu soruları yönlendirdiğinizde doğru adayın kim olacağını Herkes rdahat bir şekilde görmektedir. Kanaatimiz odur ki, Battalgazi’de yaptığı çalışmalar ile sosyal belediyecilik algısını ön planda tutan, fiziki modeli halkın hizmetine sunan Selahattin Gürkan bu yeni kodlara uyan en yakın isimlerin başında gelmektedir.  Sadece Başkan Erdoğan’ın , “Adayımız aynı zamanda hem kendi partisinden hem de diğer partilerden oy almalıdır” yaklaşımı bile, Selahattin Gürkan’ı ön plana çıkarmaya yetmektedir. Zira Battalgazi’de iki dönem Ak Parti’de müracat etmesine rağmen aday gösterilmeyen ve bağımsız aday olarak seçimleri kazanan Selahattin Gürkan bugüne kadar hem AK Partiliden, Hem, MHP’den hem de CHP’Den oy almış tek Belediye Başkanıdır. Ve yine, Son Yerel Seçimlerde En yüksek oyu olan Tek Belediye başkanı olmuştur.

 Peki Ya Yeşilyurt?

Şu ana kadar kulislerden bize ulaşan isimler üzerinde biraz durmakta fayda var..

 

Ertan Mumcu:  Ahmet Çakır döneminde başlayıp farklı üst düzey görevlerde bulunan Ertan Mumcu’nun adı geçtiğimiz dönem de Yeşilyurt Belediyesi için geçmiş ancak bir sonuç çıkmamıştı. Milletvekili Bülent Tüfenkçi’nin kayınbiraderi olması –akraba- algısı yaratsa da bir süre öncesine yani MASKİ Genel Müdürü olana kadar öne çıkan muhtemel adaylardan biriydi. Ancak Yeşilyurt Bütçesinden daha fazla bir bütçeye sahip olan MASKİ gibi   dev organizasyonun başında iken bırakıp Yeşilyurt Belediye Başkanlığı görevini üstlenmek çok da akıl karı olmayacaktır. Nitekim kendisi de etrafındakilere öyle bir niyetinin olmadığını açıkça beyan etmektedir.

Meltem Kavuk:  Gerek Parti içinde belli bir konumda olması gerekse Kavuk ailesinin bir bireyi olması Meltem Kavuk için büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Teknik yönü ise burası için düşünülecek bir isim algısı yaratmaktadır. Ancak Yeşilyurt Belediyesi’nin kuruluşunda olması ve uzun süre İmardan sorumlu başkan yardımcısı olmasına rağmen Yeşilyurt Belediyesi’nin imar açılımı noktasında istenilen seviyeye gelmemesi dezavantajlı bir durumu da beraberinde getirmiştir. Nitekim Hacı Uğur Polat’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığına atanmasıyla  bu kez imardan sorumlu genel sekreter yardımcısı olması, Meltem Kavuk’u Yeşilyurt için güçlü adaylardan biri haline getirmektedir.

Mehmet Çınar: Meltem Kavuk gibi Hacı Uğur Polat’ın A takımında olan ve hal-i hazırda Yeşilyurt Belediye başkanlığını yürüten bir isim. Özellikle Yerel Seçim öncesi,Bilbordları ve diğer reklam unsurlarını çok fazla kullanan bir isim. Teknik özellikleri var. Ancak bütüncül bakıldığında Yeşilyurt Belediyesi’nin geleceğe taşınmasında olması gereken bir vizyona sahip olup olmadığı noktasında çeşitli endişeler de yok değil. Yukarıda dillendirdiğimiz Yeşilyurt Vizyonu’nun uygulanmasında  Hacı Uğur Polat ile birlikte hareket etse de, Her partiden oy alıp almayacağı konusu ayrıca tartışılır.

Vahap Erdem :  Bu isme dikkatinizi çekmek isterim. Mimar kökenli olması ve 2. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nü yapması dikkat çeken özellikleri. Hatırlarsanız, 2. Organize Sanayi Bölgesi kurulurken, özelikle O dönem Başbakan olan Sayın Erdoğan, buraya gelerek temelini atmış ve iki yıl sonra da bu kez fabrikaların açılışını yapmıştı. İşte o dönem binlerce dönümlük bir tarlanın içinde filizlenen Bu OSB’nin bugün Türkiye’nin altyapı konusunda en iyi 10 OSB arasında yer almasının mimarı Vahap Erdem’dir. Ak Partili olmasına karşın, gerek CHP gerekse MHP tabanından da rahatlıkla oy alabilecek isimlerden biridir.  Çalışma potansiyeli yüksek, genç ve Yeşilyurt Belediyesi’ne ciddi bir katkı sunacak isimlerden biri.

Muhtemelen kısa bir süre sonra, farklı isimlerde konuşulur olacak elbette. Ancak, Yeri Sürecin kodları iyi okunduğunda, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı artık su götürmez bir gerçek olmuştur. Gerek Büyükşehir gerekse Yeşilyurt Belediyesi’nin sevk ve idaresinde istenilen verimi bir türkü yakalayamayan Ak Parti’nin bu süreçte ‘bile bile lades’ demeyeceği öngörümü bir kez daha yinelemek de fayda görüyorum.

Önümüzdeki günlerde bu kodlar  ışığında, diğer partilerimiz ve adı geçen adaylarımızla ilgili de analizlerimiz sürecektir.

Kalın sağlıcakla…

REMZİ HAYTA

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
hilmi aksaz 7.9.2018 13:39:43
dolardaki yükseliş yüksek enflasyon örneğin geçen yıl tonu 750 800 tl olan kömür şu anda 1500tl 1kg nohut 13 tl mutfak tüpü 110 tl elektriğe iki ay da yüzde 22 zam doğalgaz keza öyle ekmeğe yüzde 25 zam .....saymakla bitiremeyeceğimiz aklımızın çıkarcasına inanılmaz hayat pahalılığı karşısında akp nin insanlarda o eski iyimser algıları artık karşılık bulacağına inananananlardan kesinlikle değilim anlayacağınız yüzde kırk elli bu halk fakirleşmiştir insanlar terchlerini ona göre kullanacaklarına inanmak istiyorum ama malatyada değişen pek bir şey olmaz.....
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Esenlik Şirketinin eski genel Müdürü Mehmet Perçin'in biricik evladı, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üye
Perçin Ailesinin Acı Günü
Ak Parti Kadın Kollarında Fina
Akçadağ Ali Kazgan’dan Kararlı
Arapgir Cömertoğlu Etrafında K
Güder :'Bütün yeniliklere AK P
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mand
Beylerderesi Göletinde Su Tutu
“Vatandaşları Cumhurbaşkanının
Yüzakı’nda Durmak Yok
Büyükşehir Belediyesi’nden Üni
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.