20 Mart 2019 Çarşamba

SOBA (Atilla Kantarcı Yazdı ) Malatya'nın sevilen Muhtarı; Mehmet Özpolat yaşamını yitirdi... Huzur Evinde sanat Müziği konseri Emine Akkurt :Yeşilyurt’ta bir demokrasi destanı yazacağız Battalgazi Belediyesi’nden Görkemli Açılış AK Parti Malatya'da çöküşte Malatya’da Uyuşturucu Operasyonu Jandarma’dan PKK -KCK Operasyonu ''Gönül belediyeciliği destanını bizler yazacağız, Türkiye okuyacak'' Akçadağ'da Kazgan farkı açıyor..
MHP'li Avşar'dan, Başkan Erdoğan'a Destek Açıklaması

MHP Malatya İl Başkanı Bülent Avşar, ''Cumhurbaşkanımızın son dönemde Türki cumhuriyetlere yaptığı seyahat ve çalışmaları Milliyetçi Hareket Partisi olarak sonuna kadar destekliyoruz'' dedi.

5.9.2018 12:50:04   

 

MHP Malatya İl Başkanı R.Bülent Avşar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 6.devlet başkanları zirvesini değerlendirdi. Avşar yazılı açıklamasında;

"Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan'ın, Türk konseyi 6. devlet başkanları zirvesine katıldı ve yerli para ile Ticaret yapılması yönünde görüş bildirdi.Bu hamle Dolar'ın düşmesi için önemli bir hamledir.

Türki cumhuriyetlerle yapılacak iş birliği, yer altı zenginliği ve dolayısıyla Enerji politikaları bakımından önemli olup;Avrupa birliği,Nato birliği,Arap birliği gibi topluluklardan daha kayda değer ve daha stratejik bir oluşumdur.

Dünyadaki Doğalgaz rezervinin 202.000 Milyar m3 olduğu ve bunun yaklaşık 20.000Milyar m3'lük bölümünün(%10) Türki cumhuriyetlerinde olduğu,

Dünyadaki petrol rezervinin 1Trilyon 600 Milyar varil olduğu ve bunun yaklaşık %5 'lik bölümünün,Türki cumhuriyetlerinde olduğu,

Dünyadaki kömür rezervinin 900Milyar Ton olduğu ve bunun yaklaşık 90milyarTon'luk bölümünün (%10) Türki cumhuriyetlerinde olduğu bilinmektedir.

Ülkemizin adı geçen ürünlerden dolayı,yıllık 55 milyar $ Enerji ithalatı olduğu ve cari açığımızın en büyük kalemi olan enerji giderinin ,tek başına Türki cumhuriyetler üzerinden kapatılabileceği de aşikardır.

Avrupa birliğinin nüfusunun 500milyon kişi olduğu,Türki cumhuriyetlerinin nüfusunun 350milyon kişi olduğu değerlendirildiğinde,Türki cumhuriyetlerin genç ,dinamik  nüfus gücü mutlak suretle değerlendirilmelidir.

Dünya üzerinde  Çin ve Hintlilerden sonraki 3.büyük nüfusa sahip Türklerin ekonomik, sosyal güçleri  mutlak suretle birleştirilmelidir.

Türk dünyasının askeri  gücüde mutlak suretle  değerlendirilmelidir. Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan’ın baş harflerinden  oluşan Türk dünyası  ordusu (TAKM) ,2013  yılında protokol olarak  kurularak  3  milyon düzenli ordu  kuurlması kararlaştırılmıştı. Şimdi  Diğer Türk dünyası orduları ile,Dünya'da etkili olabilecek  Türki cumhuriyetler ordusu kurulmalıdır. Özellikle NATO üyesi  olmamıza rağmen, yaklaşık 40 yıldır PKK terörünü besleyen bizzat NATO üyesi  ülkeler olduğu düşünüldüğünde,acilen Tük dünyası ordusu kurulmas,daha da önemli  hale gelmiştir.  

GSMH bakımından değerlendirildiğinde ,Türki cumhuriyetlerinin ekonomik gücü şu an için 1.5TrilyonUSD civarındadır. Ancak gelişmekte olan bu bölgelerin gerek yeraltı kaynakları,gerekse insan kaynağı bakımından ileriki dönemlerde  dünya ekonomisinde söz sahibi olacağı gözönünde bulundurulmalıdır.

Bu sebeple,Avrupa birliği bakanlığı yerine,Türki cumhuriyetler bakanlığı kurularak,yönümüzü gerçek dost olan;Azerbeycan,Kırgızistan,Kazakistan,Özbekistan,Türkmenistan vb. gibi Türki cumhuriyetlere dönmemiz elzem ve önceliğimiz olmalıdır.

Bu sebeple Cumhurbaşkanımızın son dönemde Türki  Cumhuriyetlere  yaptığı seyahat ve çalışmaları Milliyetçi  hareket  partisi olarak sonuna kadar destekliyoruz" dedi.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Bizim çağalığımızda kaloriferli ev yok denecek kadar azd
SOBA (Atilla Kantarcı Yazdı )
Malatya'nın sevilen Muhtarı;
Huzur Evinde sanat Müziği kons
Emine Akkurt :Yeşilyurt’ta bir
Battalgazi Belediyesi’nden Gör
Jandarma’dan PKK -KCK Operasyo
AK Parti Malatya'da çöküşte
Malatya’da Uyuşturucu Operasyo
''Gönül belediyeciliği destanı
Akçadağ'da Kazgan farkı açıyo
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.