23 Mart 2019 Cumartesi

Ak Parti Kadın Kollarında Finansal Okur Yazarlık Seferberliği Akçadağ Ali Kazgan’dan Kararlı Arapgir Cömertoğlu Etrafında Kenetlendi Güder :'Bütün yeniliklere AK Parti imza attı' TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, MTܒde “Kariyer ve Marka Sohbetlerine” katıldı Beylerderesi Göletinde Su Tutulmaya Başlandı “Vatandaşları Cumhurbaşkanının Rüzgarıyla Etkilemeye Çalışıyorlar” Yüzakı’nda Durmak Yok Büyükşehir Belediyesi’nden Üniversite Öğrencilerine Sıcak Çorba Perçin Ailesinin Acı Günü
Remzi Hayta Yazdı

Ülkem zor bir süreçten geçiyor. Elimle kenarı ittim siyasi düşüncelerimi şu günlerde. Vatanımın ekonomik bağımsızlığına odaklandım. Ben Remzi Hayta; Ömrü yazmakla geçen, alın terini yazmakla kazanan, Allah’tan başka kimseye eyvallahı olmayan, Bu ülke için kalbi atan, bu şehir için yanıp tutuşan üç günlük dünyanın yolcusu…

7.9.2018 21:45:48   

 

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığım ve yerinde tespitlerle ortaya koyduğum, Yerel seçimler ile ilgili analizim ile ilgili arayan ve teşekkürlerini ileten ya da  görüşümü paylaşmayan ,  “Listeyi dar tutmuşsun, niye ben yoktum” diyen, Yıllardır arayıp sormayan ama bu yazıyı okuyunca düşüncelerini benle paylaşmak isteyen onlarca/yüzlerce dosta teşekkürlerimi iletmek istiyorum müsaadenizle. Belki de, yıllardır yapmadığım bir şeyi yaptım. Analiz yazılarıma geri dönme kararı aldım. O yüzden bu yazımızla hem dostları şaşırttık hem de dost görünümlü insanları.

Oysa bu memleket en güzelini hak ediyor. Belki de artık “Remzi Hayta analizlerine başlamalısın” dedirten neden buydu. “Ben görmezsem dünya görmez” inancına sahibim.  Bu şehri yönetenleri ben görüyorum. Hatalarını, yaptıklarını, artılarını, eksilerini ben görüyorum. Gördükçe, bu memleket adına kimi zaman seviniyor kimi zaman ise kahroluyorum. Bu şehir benim gözümde Anam, Babam, her şeyim. Gitse de herkes, Terk etse de kadim Malatyalılar bu şehri, Ben kalırım. Mıhlanırım buraya. Kimseye bırakmam. Bu şehir için yapılanı alkışlar, ihanet edeni ise deşifre ederim.

Bu şehre İhanet etmek nedir peki?

Hiç şüphe yokki her şehrin kahramanı da vardır, Hayal Kırıklığı yaratan yöneticileri de. Kahramanı; halkı düşünür, temsil ettiği insanları, şehre gelen her zarar onu üzer, bazen haykırır, bazen üst makamlarla kötü olur..

 Hayal Kırıklığı yaratanların merkezinde ise sadece kendileri vardır. Ne şehir umurlarındadır, Ne  temsil ettiği camialar. Şimdi bu Kahraman ve hayal kırıklığı yaratanları biraz daha somutlaştırarak yolumuza devam edelim.

1.       DURAK : ŞEVKET KESKİN (ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI )

2.       DURAK: RAMAZAZAN ÖZCAN ( TİCARET BORSASI BAŞKANI)

3.       DURAK: OĞUZHAN ATA SADIKOĞLU ( MALATYA TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI )

Analizimin ilk durağını Şevket Keskin’e ayırdım.

 Bazı şehirlerin olmazsa olmazları vardır. Vali değişir, Belediye Başkanı değişir, Vekil değişir, Ama biri vardır, O değişirse sanki sahipsiz kalır şehir. Elin kolun kırılır. Sanki halkın hakkını koruyan olmaz hissine kapılırsın. İşte Şevket Keskin böyle bir adamdır. Herkes susar O konuşur. Herkes korkarken o aslanlar gibi çıkıp, haksızın yüzüne tükürür. Herkes konjonktüreldir.  Bu adam dimdiktir. Peki, Şevket Keskin’i önce benim gözümde sonra halkın gözünde kahraman yapan nedir? Bunu irdelemekte fayda görüyorum.

İsterseniz sondan başlayarak gidelim.

Malumunuz olduğu üzere son zamanlarda ekmek ile ilgili tartışmalar kasıp kavuruyor.  Her krizi fırsata çevirmek isteyen ekmek sektörünün temsilcileri, “Yandık! bittik!” bahanesiyle, korsanvari bir tutum sergileyerek kafalarına göre ekmeğe zam koydular. Bu memleketin Valisi var, Belediye Başkanı var, Tarım Müdürlüğü var, milletvekili var. Kimse bu korsan yaklaşıma ses çıkarmazken, Şevket Keskin çıkıp, sektörün tepkisine rağmen halkın cebini düşünerek korsancılara savaş açtı. Bu yaklaşımı sadece vatandaş için de değildi şüphesiz. Zira diğer tarafta işini ahlakıyla yapan fırıncı esnafında hakkını savundu. O yüzden Şevket Keskin bu şehrin kahramanıdır. Birileri cesaret edip konuşamazken O konuşur. O yüzden göze batar, fazla olur! Ama halkın gözünde, esnafın gözünde, gazetecinin gözünde takdiri toplar.

Malatya yıllarca birileri tarafından dizayn edilmeye çalışıldı. Gruplar, cemaatler bu şehrin üzerine karabulut gibi çöktü. Belediye başkanları onların onayından geçti. Atamalar onların insiyatifinde oldu. Kim ses verdi. Kim başkaldırdı bu duruma. Bir tek Şevket Keskin. O yüzden diyorum bu memleketin bu adama ihtiyacı var diye. Yönetimini kırmadan dökmeden, ortak akıl ile kendi camiasının her zamanda yanında olan, onların sorunu için kendini ateşe atan bir kişidir Şevket Keskin. O’nun övülmeye ihtiyacı yok ancak Malatya’nın O’nun gibi dik duran adamlara ihtiyacı olduğu muhakkak…

O makam anasının sütü gibi helaldir O’na. Öylesine makamı temsil etmez. İşte öylesine temsil etmediği için birilerine batar. Siyasetçinin ayağına basar, bürokratın ayağına basar.

 Memleket meselelerinin adamıdır Şevket Keskin vesselam.

Gelelim ikinci durağımıza…

Yani Ramazan Özcan’a…

 Malumunuz olduğu üzere Kayısı Malatya’nın hayat damarıdır. Bu hayat damarını diri tutan tutmaya çalışan kurumların başında ise hiç şüphe yok ki, Ticaret Borsası gelir.

Hatırlayacağınız gibi yaklaşık 6 ay önce seçimler yapıldı Borsa’da. Yönetim değişikliğine gidildi. Daha önce farklı alanlarda da çalışmaları bulunan Ramazan Özcan ve ekibi işbaşına geldiğinde herkes ”Malum sessizliğin devam edeceğini” düşünürken, Özcan, sıradışı başkan olduğunu hissettirmeye başladı. “işimiz gücümüz kayısı”  algısını kamuoyuna kısa sürede vermeyi başardı.

 Kayısı ile ilgili ne varsa masaya yatırdı. Kayısının bulunduğu konumdan daha iyi noktalara taşınması gerektiğini her vesile dile getirdi. Oysa yıllarca Borsa başkanları çoğu zaman seyretmek zorunda kaldı bu sorunları. Çoğu zaman siyasetçi ile çakışmasın diye sustu. Kimi zaman gerçekleri sakladıOysa  Ramazan Özcan daha 6 ay oldu seçileli. Belki o kadar bile değil. Gelir gelmez Lisanslı Depoculuk hadisesini resmiyetten fiiliyata dökmek için kolları sıvadı.

O kayısı ile ilgili yapacaklardan bahsettikçe, borsada kayısı fiyatları dip yapmaktan kurtuldu. Kayısının Pazar arayışı çırpınışını gördükçe, “Malatya Bir adam daha kazandı” diye sevindim. Bu adam, hayal kırıklığı yaratmayan, Kayısı için çırpınan, Yönetimiyle uyum içinde bir Adam. Eminim ki önümüzdeki süreçte Malatya Ticaret Borsası, Kayısıyı hak ettiği yere taşıyacak önemli projelere de art arda imza atmayı başaracaktır.

Analizimizin son durağında ise tam bir hayal kırıklığı var!

Oğuzhan Ata Sadıkoğlu (Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı) ve Yönetimi!

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası önemli bir sivil toplum örgütüdür hiç şüphesiz. Malatya’nın orta ve büyük ölçekli ekonomisinin nabzının attığı yer.6 Ay önce seçimler oldu. Hasan Erkoç başkanlığındaki Yönetim farklı sebeplerden dolayı seçimi kaybetti. Herkes gidene odaklandı. Hatırlayınız o dönemi. Erkoç Yönetimine çeşitli suçlamalar getiriliyordu. Neydi bunlar, “ Her yere kayısı gönderiliyor, Makam aracı çok fazla kullanılıyor, Vizyon projeler uygulanmıyor, Sanayicinin, tüccarın derdi ile hemhal olunmuyor vb.

Oğuzhan Sadıkoğlu, seçim öncesi hemen her yerde yukarıda saydığım gerekçeleri sıralayıp, yönetimin artık değişmesi gerektiğini söylüyordu. Dürüst konuşayım, Değişimin iyi olacağını düşünülerden biri de bendim. Hatta, Sadıkoğlu’nun proje ve söylemlerine bakarak ”Bu Adam iş yapar” diye de düşünmüştüm. Velhasılı seçimler oldu. Giden gitti. Oğuzhan Sadıkoğlu veekibi geldi. Şansı yaver gitti, o dönem Gümrük Bakanı olan sayın Bülent Tüfenkçi’nin girişimi ve ricası ile TOBB Yönetim Kurulu üyesi de oldu. Peki, sonra ne oldu?

Hiç!..

Koca bir Hiç oldu.  

Şöyle dönüp 6 ayına bakalım isterseniz. Geldikten bir süre sonra, 1. OSB’de yarım kalan fabrikasını  açmaya çalıştı. Hatta Abdurrahman Yavuz döneminde 1. OSB Müdürlüğü’ne ait olan ve fabrikasından karayoluna çıkan yolu açarak ana yol yerine bunu kullanmaya çalıştı.(Kendi fabrikasına ait olmamasına rağmen) Ancak Karayolları Bölge Müdürlüğü buna müdahale ederek yolu kapattı. Ne Sanayicileri topladı, ne esnafları toplayıp sorun dinledi. (Sadece Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi, bir kez sanayicilerle kendi talebi üzerine bir toplantı yaptı)

 Genel Sekreteri emekli edip, 6 ay boyunca genel sekreter atayamadı. Tabi burada sadece Başkan’ı suçlamak anlamsız. Yönetimi de bu konuda hayal kırıklığı yarattı. Basit bir örnek vereyim. Genel Sekreterlik için Kariyer.net sitesine ilan verdiler. O günden sonra 300’e aşkın insan müracaat etti. Ancak Yönetim ya da başkan bir türlü buna bile karar veremedi. 6 ay boyunca ne mi yaptı. Birkaç meclis üyesi kendi komitesini toplayıp sorun dinledi. Başkan’da eski yönetimi eleştirdiklerini yapmaya devam etti. Örneğin  son üç ayda –Mayıs-Haziran-Temmuz- 10 bin tl’yi aşan bir kayısıyı sağa sola  gönderdi. Gümrük Bakanlığı’nın el koyarak garaja koyduğu son model bir makam aracını  büyükşehir belediyesinin aracılığı ile alıp,  ”Şu düğün senin, bu düğün benim” gezdi. Bir de bu yetmezmiş gibi Ulusal bir gazeteye 10 bin TL’lik reklam verdi.

Hani, Vizyon projeler vardı. Hani, Siteler, Kampüsler için adım atılacaktı. Tabi Burada sadece Başkan’ı suçlamak yersiz. Yönetim Kurulu üyelerinin de sessiz kalması ilginç. Neden onlar sessiz bunu da bilmiyorum. Ya seslerini çıkaramıyorlar, Ya da onların da umurunda değil Malatya..

Oda Başkanı bundan sonra ne yapar bilmiyorum, ancak bir sinerji oluşturmadığı muhakkak. O yüzden Bu kentin en büyük hayal kırıklıklarından biri olduğunu düşünüyorum. Umarım bundan sonraki süreçte hem yönetim hem de Başkan beni yanıltır. Ancak gördüğüm, 4 yılı bu şekilde tamamlayacağı yönündedir.

 Saygılarımla 

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Esenlik Şirketinin eski genel Müdürü Mehmet Perçin'in biricik evladı, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üye
Perçin Ailesinin Acı Günü
Ak Parti Kadın Kollarında Fina
Akçadağ Ali Kazgan’dan Kararlı
Arapgir Cömertoğlu Etrafında K
Güder :'Bütün yeniliklere AK P
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mand
Beylerderesi Göletinde Su Tutu
“Vatandaşları Cumhurbaşkanının
Yüzakı’nda Durmak Yok
Büyükşehir Belediyesi’nden Üni
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.