20 Mart 2019 Çarşamba

SOBA (Atilla Kantarcı Yazdı ) Malatya'nın sevilen Muhtarı; Mehmet Özpolat yaşamını yitirdi... Huzur Evinde sanat Müziği konseri Emine Akkurt :Yeşilyurt’ta bir demokrasi destanı yazacağız Battalgazi Belediyesi’nden Görkemli Açılış AK Parti Malatya'da çöküşte Malatya’da Uyuşturucu Operasyonu Jandarma’dan PKK -KCK Operasyonu ''Gönül belediyeciliği destanını bizler yazacağız, Türkiye okuyacak'' Akçadağ'da Kazgan farkı açıyor..
Rektör Karabulut, Görevine Başladı

Turgut Özal Ünversitesine rektör olarak atanan Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, görevine başladıRektör Aysun Bay Karabulut: "Öncelikli görevimiz FETÖ, PKK, PDY, DHKP-C başta olmak üzere hiç bir terör örgütünün ne öğrenciler arasında, ne akademik camia içinde, ne de idari kadrolarda üniversitemizde barınmasına ve yapılanmasına müsaade etmeyeceğiz"

10.9.2018 17:51:24   

 

Elektrik kesintisi nedeniyle bir saat geç başlayan  devir teslim töreninde konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Ahmet Kızılay “Turgut Özal üniversitesi bilindiği gibi köklü bir üniversite olan İnönü Üniversitesinden bölünerek kurulan Malatya’daki ikinci devlet üniversitesidir. 17 Nisan’da 8. Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal adını yaşatmak için, onun vefat yıl dönümünde Sayın Cumhurbaşkanımız mecliste grup toplantısında Turgut Özal Üniversitesinin kurulacağı müjdesini tüm Malatya ve ülkemiz aldı. Mayıs ayının başında Meclis kanunu çıkardı, 18 Mayıs’ta resmi gazetede Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kuruluş kanunu yayınlandı. 22 Mayıs’ta da İnönü Üniversitesi Rektörü olarak ben Malatya Turgut Özal üniversitesine tedbiren Kurucu Rektör olarak atandım. Her iki üniversitenin rektörlüğünü de bu 3,5 ay içerisinde sürdürdüm. Turgut Özal Üniversitesi, İnönü Üniversitesi’nden 11 biriminde ayrılarak kuruldu. İki tane fakültemiz ayrıldı, Ziraat Fakültesi ile Su Ürünleri Fakültesi. Bir Yüksekokulumuz, Sivil Havacılık Yüksekokulu, 8 tane Meslek Yüksekokulumuz 11 birimi oluşturdu. 8 ilçemizde bulunan 8 meslek yüksekokulumuz Malatya Turgut Özal Üniversitesine bağlandı. Ek olarak 3 tane yeni fakülte kuruldu. İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, bir de Mimarlık Fakültesi kuruldu. Bir tane de Lisansüstü Eğitim Enstitüsü kuruldu. Üniversitesi açılır açılmaz, yeni olduğu için 4 bin 500 öğrencisi oldu. Şimdi bu yıl ki kayıtlarla 925 öğrenci ÖSYM sistemi ile yerleştirildi. Kayıtlar 7 Eylül itibari ile tamamlandı. Malatya Turgut Özal Üniversitesi adına İnönü Üniversitesinde bir sanal server oluşturduk. Bu sistemle öğrencilerimizi üniversiteye kayıtlarını yaptık. Yapılan kayıtlardan sonra Turgut Özal Üniversitemizde 4 bin 659 öğrenci olmuştur. Daha önce İnönü Üniversitesine ait olan Battalgazi Kampüsü, burada Turgut Özal Üniversitesi Ana Kampüsü olarak hizmet verecektir.

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Üniversiteler; bilim üreten, gerçekleri arayan, üst düzey araştırmaların yapıldığı, üst düzey eğitimlerin verildiği kurumlardır. İtici ve geliştirici güç olarak topluma ışık tutar, toplumu çağın ilerisine taşır. Adına “Bilgi Çağı” denilen; “Bilgi”nin ve teknolojinin öneminin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında Gelişen, Geliştiren ve Güçlü bir Türkiye olarak çağın ötesine taşınabilmesi için bilime hizmet eden üniversitelerin kurulması günümüz şartlarında bir zorunluluk haline gelmiştir. Son 15 yılda, özellikle üniversitelerle ilgili atılan adımlar, bu doğrultuda alınan kararların bir sonucu olmuştur. Turgut Özal Üniversitesi de 9 Mayıs 2018’de bu anlayışla Sayın Cumhurbaşkanımızın gelişmek için eğitimin şart olduğu gerçeğini göz önünde bulundurması ile kurulmuş bir üniversitedir. Özellikle merhum 8.Cumhurbaşkanımız Sayın Turgut Özal’ın ismi, bu durumu çok daha anlamlı kılmaktadır. Nitekim 8’inci Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal, yeniliklere imza atan, Türkiye’ye yeni ufuklar kazandıran bir devlet adamı olarak milletimizin gönlünde taht kurmuş Malatya’mızın onur ve gurur duyduğu ve minnettar olduğu bir kişidir.

 O ismini taşıyan üniversitemizi yönetirken rehberlik ve kılavuzluğundan faydalanacağımız başlıca isimlerden biri de şüphesiz merhum 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal olacaktır. Kendisini hürmet ve minnetle bir kez daha yad ediyoruz. Bu bilinçle; güçlü bir ekip çalışmasıyla üniversitemizi ileriye götürme çabası ve gayreti içinde olacağız. Yeni kurulan üniversitemizi Türkiye’nin ve Dünyanın saygın eğitim kurumlarından biri haline getirmek için akademisyen arkadaşlarımızla birlikte el ele, sırt sırta vererek, ve gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. Öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için öğretimde yenilikçi yaklaşımları ve öğrenci merkezli öğretimi temel alacağız. Bu süreçte üniversitemize gerekli tüm teknolojik alt yapıyı kurarak akademisyenlerimizin ülkemizin 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlerken daha faydalı olabilmeleri, rahat ve etkin bir şekilde çalışmalarını sağlamak; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile öğrencilerimizi motive etmek, öncelikli hedeflerimiz olacaktır. Nihai amacımız; eğitim verdiğimiz her alanda donanımlı bireyleri ve ülkemize çağ atlatacak nesilleri yetiştirmek olacaktır.Ülkemiz, uluslararası ekonomik saldırılarla karşı karşıya kaldığı zorlu bir süreçten geçmektedir. Turgut Özal Üniversitesi içinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte devletinin ve milletinin tarafında saf tutacaktır. Bizler; duruşumuzla ve çalışmalarımızla milletimizin verdiği bu kurtuluş mücadelesine ortak olacağız. Üniversitemizi, maddi-manevi her alanda milli bilinci esas alan bir anlayışla yöneteceğiz. Her bir gencimiz, her bir akademisyenimiz bizim için çok değerlidir. Net bir şekilde ifade etmek istiyorum ki; öncelikli görevimiz FETÖ, PKK, PDY, DHKP-C başta olmak üzere hiç bir terör örgütünün ne öğrenciler arasında, ne akademik camia içinde, ne de idari kadrolarda üniversitemizde barınmasına ve yapılanmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunun mücadelesini hep birlikte güçlü bir şekilde vereceğiz. En hassas olduğumuz konu budur. Bunun dışında, Turgut Özal Üniversitesi rektörlüğü olarak her türlü bilimsel çalışmaya destek vereceğiz. Yerli ve milli ekonomi için ülkemiz endüstrisine en faydalı şekilde katkı sunmak için çalışacağız. Vizyonuyla, misyonuyla, akademik çalışmalarıyla, kültürel faaliyetleriyle üniversitemizi sadece ulusal değil, uluslararası alanda da başarılı kılmak için gayret göstereceğiz.

Üniversitemizin kuruluş aşamasında; Su Ürünleri Fakültesi, Ziraat fakültesi ve meslek yüksekokullarımız İnönü Üniversitemiz tarafından üniversitemize devredilmişti. Bunlara ek olarak; Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İşletme ve Yönetim, Mimarlık ve Tasarım Fakültelerini üniversitemiz bünyesinde şehrimize kazandıracağız. Enstitüler, araştırma ve uygulama merkezleri ve diğer akademik birimlerimizi kurarak güçlü bir üniversiteyi oluşturacağız. Akademisyen hocalarımızla ve öğrencilerimizle katılımcı bir yönetim anlayışıyla okulumuzu öncü bir ilim yuvası haline getirerek bilim üreteceğiz. Ses getiren, yol gösterici projelerimizi birlikte hayata geçireceğiz. Halktan kopuk değil; halkın ve kentin sorunlarına duyarlı bir kurum olacağız. Sivil toplum örgütlerimizle, esnafımızla, çiftçimizle, gençlerimizle, kadınlarımızla işbirliği ve iletişim içinde olarak inşallah üniversitemizi çok daha ileriye hep birlikte taşıyacağız. Ben bu vesileyle; Bu dönemde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafında vekâleten Malatya Turgut Özal Üniversitemizin rektörlük görevini yürüterek çalışmaları ile üniversitemize katkı sağlayan değerli İnönü Üniversitesi rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a ve idari ekibine huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi ediyorum. Birlikte, Ülkemiz ve Malatya’mız için faydalı işler yapacağımıza yürekten inanıyorum. Son olarak, böylesine güzide bir öğretim kurumunu Malatya’mıza ve Ülkemize kazandırdığı için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve ekibine şahsım ve hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyorum. Şahsımı bu göreve layık gördüğü için ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimiz bizim evlatlarımızdır. Evlatlarımıza şunu belirtmek istiyorum. Öncelikle Hayatta ne istediğinize karar verin. Sonra kalkın ve başarana kadar asla vazgeçmeyin. Bu güzelim eşsiz Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine güçlenerek ulaşabilmesi için sizlere ihtiyacı var. Allah bizleri mahcup etmesin inşallah."

Devir teslim törenine Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Kırçuval, akademisyenler ve öğretim görevlileri de katıldı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesinin Rektörlük görevini devralan Prof.Dr Aysun Bay Karabulut'a bu mutlu gününde Ailesi, yakınları ve sevenleri yanlız bırakmadı.Tören sonunda  Yeni Rektör Karabulut  ilk günün anısına  sevenleri, yakınları  bol bol hatıra resim çektirdi.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Bizim çağalığımızda kaloriferli ev yok denecek kadar azd
SOBA (Atilla Kantarcı Yazdı )
Malatya'nın sevilen Muhtarı;
Huzur Evinde sanat Müziği kons
Emine Akkurt :Yeşilyurt’ta bir
Battalgazi Belediyesi’nden Gör
Jandarma’dan PKK -KCK Operasyo
AK Parti Malatya'da çöküşte
Malatya’da Uyuşturucu Operasyo
''Gönül belediyeciliği destanı
Akçadağ'da Kazgan farkı açıyo
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.