20 Mart 2019 Çarşamba

SOBA (Atilla Kantarcı Yazdı ) Malatya'nın sevilen Muhtarı; Mehmet Özpolat yaşamını yitirdi... Huzur Evinde sanat Müziği konseri Emine Akkurt :Yeşilyurt’ta bir demokrasi destanı yazacağız Battalgazi Belediyesi’nden Görkemli Açılış AK Parti Malatya'da çöküşte Malatya’da Uyuşturucu Operasyonu Jandarma’dan PKK -KCK Operasyonu ''Gönül belediyeciliği destanını bizler yazacağız, Türkiye okuyacak'' Akçadağ'da Kazgan farkı açıyor..
Çünkü Rektörünü iyi tanıyorum!

FLAŞ HABER- ÖZEL HABER

12.9.2018 12:14:00   

 

2009 yılıydı sanırım, Ardahan’da henüz yeni kurulmuş olan Ardahan Üniversitesi’ni ziyaret etmiştim. Çiçeği burnunda olan Rektör Elazığlı idi. Hoca ile biraz sohbet ettik. Üniversite o dönemde Şehrin hemen yanı başında bulunan Derme çatma bir alana kurulmuştu. Eski okul bozmasından Rektörlük binasını oluşturmuşlardı. Rektör çok mutluydu. Ben ise biraz daha temkinli yaklaşarak, “Ardahan’a yeni bir üniversite kurulmuş ama çok eksikleri var” dedim. Hoca tebessüm ederek,” Yeter ki kurulsun. İleride bu şehri var edecek kurum burası olur” dedi. Bir yıl önce yolum bir vesile ile tekrar Ardahan’a düştü, gördüğüm manzara muhteşemdi. 8 yıl öncesi binalar ortada yoktu. Yeni binalar filizlenmiş ve deyim yerinde ise tam bir kampüs haline gelmişti. O zaman Sayın Cumhurbaşkanımızı eleştirip, ”Mesele her şehre üniversite yapmak değil. Mesele içini doldurmak” diyenlerin ne kadar anlamsız bir eleştiri yaptıklarını gördüm. Zira Aslında mesele her şehirde bir üniversite olmasıydı. Çünkü üniversitenin olması, şehrin yeniden bina edilmesi anlamına geliyordu.

Sadece Ardahan’ mı?

Hayır!Gidin Iğdır’a bakın, ilk kurulduğunda Milli Eğitim Müdürlüğü’nün barakadan bozma binasına yerleşti.Gidin Tunceli’ye bakın! Ağrı’ya bakın, ya da Siirt’e. Siirt’te ilk kurulduğunda şehirde alay etmişlerdi. Oysa şimdi durum çok farklı. Şehire farklı bir boyut kazandırmış üniversite.

O yüzden bir şehri tam eden, tamamlayan, şehir kimliğine kavuşturan en önemli dinamiklerinin başında şehrin üniversitesi/üniversiteleri gelir. Bu açıdan baktığınızda Turgut Özal Üniversitesi Malatya için bir milattır.

İnönü Üniversitesi yıllar içerisinde Malatya ile et ile kemik gibi oldu. Zaman zaman idarecilerin yetersizliği su yüzüne çıksa da, şehrin bugün bir kimliğe kavuşmasında( tam olmasa da) önemli rol oynadı.(O yüzden zaman zaman yakınımdaki dostlara söylerim. Bir şehrin tamamlayıcıları olan lokomotif kurumları vardır. Üniversite de bu tamamlayıcıların 2. bilemediniz 3. sırasında yer alır)

 Biliyorum, duyuyorum, hissediyorum; Şehirde sırf muhalefet olsun diye, “İkinci Üniversite’de formaliteden fakülteler var. Yüzeysel/siyaseten/öylesine bir üniversite açıldı” diyenler var. Oysa kazın ayağı hiç te öyle değil. Bu üniversiteyi emin olun 5 yıl sonra tanıyamayacaksınız.

Bu kadar iddialı sözü neden sarf ediyorum biliyor musunuz?

Çünkü Rektörünü iyi tanıyorum!

Yol haritasında ciddi sapmalarda bulunmazsa, emin olun 5 yıl sonra, Malatya’ya 3. Boyutu bu üniversite kazandıracaktır. Bugün İnönü Üniversitesi yerleşke büyüklüğü açısından Türkiye’nin ilk 20 şehri arasında girmektedir. Ancak maalesef aynı başarı Uluslararası  Akademik Başarısına yansımamaktadır. Sağlık Bilimleri’nin dışında başarılı olduğu ya da bu alanın dışında bilimsel makale yoğunluğu az olan üniversitelerden biridir.

 Bilen bilir, URAP Laboratuvarı diye bir merkez var. Bu Merkez her yıl Uluslararası ve Ulusal çapta üniversitelerin başarı sıralamasını belirler.  İngilizce açılımı, Üniversitelerin Başarı Performansı olan bu İnisiyatif her yıl üniversiteleri çeşitli kriterlere göre inceleyerek başarı sıralarını belirler. Bu sıralamalar özelikle tercih dönemlerinde binlerce öğrenci tarafından dikkate alınır. Yani hem öğrenciler hem de aileler için önemli bir değerlendirme kuruluşudur. Daha doğru öğrencilerin merak ettiği,”En iyi üniversite hangisidir?” sorusuna en iyi cevabı veren bir araştırma kuruluşudur.

İşte bu kuruluşun verilerine göre, geçtiğimiz yıl Türkiye’de en iyi 20 üniversite içerisinde bölgeden 3 tane üniversite bulunmaktadır. Malatya yok maalesef bunların arasında. Fırat(Elazığ), Atatürk (Erzurum) ve Erciyes( Kayseri) bulunmaktadır.

Yani, İnönü Üniversitesi’nin köklü bir üniversite olmasına rağmen hantal yapısı, hareketsiz ve soğuk yapısı başarılarına da maalesef yansımaktadır.  Zaten yıllardır bu üniversite hiçbir zaman sıcak olamadı. Hep Somurttu, Hep soğuk durdu. Rektörlerin tümüne bakın Allah aşkına tek tek analiz edin ne dediğimizi daha iyi anlarsınız!

 İşte Yeni Üniversitemiz olan Turgut Özal Üniversitesi böyle olmayacak diyorum. Diyorum çünkü hissediyorum!

Rektörlüğe gelen Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, sağlık bilimlerindeki başarısı ile rüştünü ıspatlamış bir bilim insanı. Sadece bir bilim insanı değil aynı zamanda bir şehir insanı! İşte bu iki önemli özeliği Turgut Özal Üniversitesi’nin hızlı bir şekilde büyümesine neden olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Yeni üniversitemiz için yol haritası büyük önem arz etmektedir. Fiili anlamda daha ziyade ihtisas üniversitesi izlenimini veren yeni üniversite, kısa sürede diğer önemli bölümlerin dahili ile birlikte farklı bir kimliğe bürüneceği muhakkaktır. Biliyorum, Şu dönem en zor dönem, Ekonomik krizin yaşandığı, yatırımların ekonomik krizler nedeniyle durağan bir sürece girdiği dönemi yaşıyoruz. Bu üniversitenin de en öncelikli işleri arasında fiziki yapılanması geliyor. Ancak hem fiziki yapılanması, hem de akademik yapılanması ile birlikte başarı artarda gelecektir.

 Şehri bilen bir rektörün, şehri bilen bir ekiple iş başı yapması muhakkaktır. Rektör Yardımcılarından, Genel Sekreterine kadar, hatta basın danışmanına kadar şehrin tüm dokusuna hakim insanlar ile yola çıkması, Aysun Hoca’nın yolculuğunu kolaylaştıracak, çalışmalarına derinlik katacaktır.(Bu arada ekip deyip geçmeyin. Bugün Malatya’da yerel yöneticilerin en büyük sorunu; derinliği olmayan, alanında karşılığı olmayan, işinde geçmiş başarısı olmayan ekipten yoksun olmasıdır) (Bu cümlelerin altı çizilir!)

 Esasında fotoğrafın büyüğüne baktığınızda, Turgut Özal Üniversitesi, Malatya için çok büyük bir kazanımdır. Bu kazanım Aysun Hoca sayesinde kısa sürede Malatya’ya da yansıyacaktır. Hissediyorum, 5 yıl sonra en az 40 bin öğrenciye ulaşmış bir üniversite, başarı sıralaması hızla yükselen bir üniversite, fiziki ve sosyal altyapısını büyük oranda tamamlamış bir üniversite ile, Turgut Özal Üniversitesi, içinden çıktığı İnönü Üniversitesi’ni fersah fersah geçecektir.

Ümitliyim vesselam!

Ümidim rektörüne güvenden kaynaklanmaktadır. Bu Rektör iş yapacak, kuşkum yok. Biliyorum, kâh çizmelerini giyip inşaatları gezecek, Kâh önlüğünü giyip labaruvarda hocalarla geleceğin sınıflarını kuracak. Öğrencilerin ablası olacak. Yeri gelecek hocalarına şemsiye olacak. Şehrin sosyal açılımlarına her zaman katkı sunacak. Bilimin soğuk yüzünü sıcaklaştıracak ve toplumun hizmetine sunacaktır.

Dedim ya, Turgut Özal Üniversitesi adı ile müsemma bir üniversite olacaktır. Bunu da Aysun Hoca ekibi ile birlikte başaracaktır.

Saygılarımla
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Bizim çağalığımızda kaloriferli ev yok denecek kadar azd
SOBA (Atilla Kantarcı Yazdı )
Malatya'nın sevilen Muhtarı;
Huzur Evinde sanat Müziği kons
Emine Akkurt :Yeşilyurt’ta bir
Battalgazi Belediyesi’nden Gör
Jandarma’dan PKK -KCK Operasyo
AK Parti Malatya'da çöküşte
Malatya’da Uyuşturucu Operasyo
''Gönül belediyeciliği destanı
Akçadağ'da Kazgan farkı açıyo
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.