24 Mayıs 2019 Cuma

Başkan Güder, Özel Gereksinimli Öğrenciler Ve Aileleri İle İftar Yaptı Karadağ, Mahalle Mahalle Geziyor Malatyapark’tan İftar Yemeği Güder, “Sivil Toplum Kuruluşları, En Önemli Bileşenlerimizdir'' Yazıhan Çiftçisinden su eylemi..Yolu Trafiğe Kapattılar Emniyet Müdürlüğünün verdiği anlamlı iftara yoğun katılım oldu Türkmen Bağımsızlar Harekatından Başkan Gürkan'a Plaket HİMYAÇDER’den Başkan Gürkan’a Ziyaret Malatya’da Kuvvetli Rüzgar ve Fırtına Bekleniyor ''Şehit Ailelerinin Gönlümüzde ki Yeri Özel ve Farklıdır''
Girişimin besleyicisi yatırımdır

Kültürel ekonomi başlıklarından biri olarak görülebilecek girişimcilik ve inovasyon meselesi son dönemlerin en çok tartışılan hususlarından biri olma özelliğine sahiptir.

23.9.2018 22:46:21   

 

Girişim, girişmek fiilinden türetilmiş olan bir terimdir. Ekonomik teşebbüste bulunmak sonucu gerçekleştirilen iş diye tarif edilebilir. Tayin edilmiş herhangi bir işi başarmaya teşebbüs etmek girişmek ise, bu eylemi yapan insanlara girişimci; girişim fiilini üstlenen insanın bu eylemi bir işe dönüştürmesine de girişimcilik denilmektedir.

İktisadi faaliyetlerin üstesinden gelebilecek nitelikteki insanlardan girişimci diye bahsedebiliriz. Bu faaliyetlerin ileriye doğru adımlarla amaçlanmış örnekleri toplumsal yapıların geleceğini belirleyen karakterde olur. Sonuçta, başarıya odaklanmış insanın işe girişmesi, toplumları atağa kaldırıp ülkeler liginde yukarılara taşıyacak potansiyeli ifade etmektedir. Potansiyelin kuvvetli ya da zayıf oluşu da kültürel yapı ile ile anlatılabilecek bir husustur.

Hem başarıya motive etmek, hem de toplumda katmadeğeri yüksek üretim yapmak amacı taşıyan insanın yapısı girişimcilik kültürünün doğal sonucu olarak kaydedilecektir.

Ekonomik yaşamda başarılı olmuş kişi, grup, kurum, kuruluş, il, bölge ve ülkeler dikkate alındığında, hepsinin girişimcilik olgusuna yatkınlığı esas olan türdendir. Ülkelerden Almanya ve Japonya; illerden Gaziantep ve Kayseri, kişilerden ise iş aleminde başarılı olmuş örneklerin hepsi biz bu konuda ipucu vermektedir. Katmadeğeri yüksek olan ya da kazancı yüksek olan üretim, teşebbüs ruhuna sahip kültürel yapı temsilcisi olmak getirileri de yüksek olan özellikleri bize anlatır. Çünkü girişimcilik başlı başına bir kültürel meseledir. İnsanların bu yapıları öğrendikleri bir kültürel iklimin olması bu hususta kaçınılmaz bir gerçektir.

Girişimin besleyicisi yatırımdır. Ancak sahip olduğunuz değerleri yatırıma kanalize ederek başarılı sonuçlar elede edebilirsiniz. Bu teşebbüslerin sonucunda daha önce bulunmayan nesneler ortaya çıkarmak sözkonusu olacaktır. Buna da moda deyimle inovasyon diyoruz. Bu yenilik, toplumların başka toplumlarla olan yarışına katkıda bulunan boyutlara sahip olmaktadır.

Daha önce olmayan ama yaşamda önemli yer tutma özelliği olan varlıkların insanlığa kazandırılması, rekabetçi ortamda üsütnlük temin edecektir. Var olan şeyleri tekrarlamak bunlar kadar güç vermeyecektir. Yeni olan şeyler yaratmak fark ortaya çıkaracaktır. Adına keşif ve icat denilen buluşlar yani inovasyon olgusu girişimci ruhun meyvesi olarak düşünülebilir.

Bugünün dünyasında, bilgi toplumu çağı yaşanmaktadır. Bu çağda bilgi güç kaynağı niteliğindedir. Bu çağda üstün olan ve önde olan toplumlar girişimcilik ve inovasyon meselesinde başarılı olan toplumlardır. Dünya bu döneminde rekabetçiliğin temel belirleyici özellik olduğunu söylemek gereklidir. Rekabetin temelini de yenilikler oluşturmaktadır. Eğer yeni bir şey yaratırsanız, rekabet gücünüz oalcak ve güç kazanacaksınız. Buluş niteliği olmayan çabalar ise insanı geride bırakacaktır. Farkı yaratacak şey çok önemli değişimleri ortaya çıkaran buluşlardır. Başka yerlerden bir şeyleri alıp getirmek, yenilik değil, ancak o şeyleri ortaya çıkaranları zengin edecek hamleler olarak değerlendirilmelidir.

Bugün Bill Gates gibi bir insanı ve ait olduğu toplumu güçlü ve zengin kılan şey Microsoft’tur. Bilgisayarın günlük hayatta daha çok kullanılmasını temin eden buluşlar bu ayrıcalığı o insanlara tanımıştır. O programı kullanmak zorunda olan bütün dünyadır. Kullanan herkes de kullanımın bedelini Gates ve ülkesine ödemek zorundadır. Bir bakıma buluşunuz ne kadar etkili ve sağlam ise arkanızdaki itici güç de bir o kadar kuvvetli olmaktadır.

Dönüp kendimize baktığımızda, girişimcilik ve inovasyonun devamlı olarak sözü yapılmaktadır. Uygulamada herhangi bir getiriden bahsetmek oldukça güçtür. Bu hususun daha fazla girişimci  ve yenilik ortayan çıkaracak bir eğitim anlayışıyla gerçekleştirileceği de ayrıca bilinmelidir. Sorgulayıcı ve sorumluluk telkin edici sistemlere ihtiyaç duyalmaktadır. Yani insanların öğrenmek ve rekabet edici ortama uyum sağlamak sorunu olmamalıdır. Oysa mevcut sistemimizin sorgulayıcılık ve sorumluluk telkin eden anlayıştan oldukça uzak olduğunu görmekteyiz.

Daha başarılı bir toplum için daha çok çalışmamız şarttır. Ama bizde çalışma konusunda atalet ve tembellik çok gözde bir meseledir. Çalışalım, gelişelim ve kalkınalım. Aksi halde muhtaciyet durumumuzda artış kaydedilecektir.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, özel gereksinimli öğrenciler ve aileleri ile iftarda bir ar
Başkan Güder, Özel Gereksiniml
Karadağ, Mahalle Mahalle Geziy
Malatyapark’tan İftar Yemeği
Güder, “Sivil Toplum Kuruluşla
Yazıhan Çiftçisinden su eylemi
HİMYAÇDER’den Başkan Gürkan’a
Emniyet Müdürlüğünün verdiği a
Türkmen Bağımsızlar Harekatınd
Malatya’da Kuvvetli Rüzgar ve
''Şehit Ailelerinin Gönlümüzde
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.