20 Mayıs 2019 Pazartesi

Malatya'da, 'Fener Alayı' yürüyüşü Yazıhan Erecek Mahalle Muhtarı’dan İftar Yemeği Darende’de Şehit Yakınları, Gaziler, Yetim ve Öksüzler ile İftar Başkan Güder, Kağıt Rölyef Sergisinin Açılışını Yaptı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajları Malatya Girişim Grubu’ndan iftar yemeği Rektör Karabulut, öğrencilerle sahur yaptı FLAŞ HABER, Hayırlı Olsun Ziyaretlerine Devam Ediyor 15 Temmuz Meydanın'da ATABARI oynanacak Hekimhan’da 100. Yıl Halk Koşusu
Yerel seçime doğru...

Hatırlarsınız bir süre önce ele aldığımız bir yazıda, önümüzdeki belediye seçimlerinde özellikle Ak Parti’nin kriterlerinde devrim niteliğinde değişikliğe gittiğini ve adaylarının kapsayıcı olmalarına dikkat edeceklerini ifade etmiştik. Bu “Kapsama” işi muhtemel aday adaylarını o kadar cezbetmiş olacak ki, piyasada dolaşıp” Ben kapsayıcıyım” diyenler artık dikkatimizden kaçmıyor değil. Oysa ben farklı bir durumdan bahsetmiştim. Bir adayın kapsayıcı olup olmadığını anlamak için o adayın bunu dillendirmesinin bir ehemmiyetinin olmadığını hepimiz biliyoruz. Esas olan, farklı siyasi görüşlerden olan kişilerin önüne bu isimler konulduğunda gösterecekleri reaksiyondur.

27.9.2018 21:08:06   

 

Malatya Flaş Haber, Bu seçimlerde deyim yerinde ise doğru bilgilerin akarı olan bir havuz görünümünde adeta..

Nitekim, Sadece Malatya’da değil siyasetin merkez üssü olan Ankara’dan gelen yalın ve temiz bilgiler bize; önümüzdeki sürecin algoritmasını da net bir şekilde ortaya koymaktadır. Herkes yatağında mışıl mışıl uyurken bizler, gecenin kör bir vaktinde, AK Parti Genel Merkezi’nin daha açık ifade ile  Sayın Başkan’ın, Haseki üzerinden görevlendirdiği Saha Elamanlarını bir şekilde bulup, onlardan edindiğimiz izlenimle sürecin çözümünü daha rahat yapabiliyoruz. O Yüzden bu seçimlerin Kodlarını MALATYA FLAŞ HABER farkıyla sizlere ulaştırmaktan son derece mutluyuz.

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız yazıda, özellikle Büyükşehir ve Yeşilyurt Belediye başkan adaylıklarının önemi üzerinde durmuştuk.

 Bu öylesine bir vurgu değildi.

Ya da öylesine bir tespit değildi kuşkusuz.

Bu savın altı doldurulmuş, duvarları örülmüş, çatısı tamamlanmıştı. Bir kaç dostumuz bizi arayarak neden Büyükşehir ve Yeşilyurt vurgusunu ön plana çıkardığımızı sordu. Ya da bir okurun bize gönderdiği maildeki ifadesi ile, “Ak Parti Battalgazi’yi ya da diğer ilçeleri gözden çıkarmış olacak ki, Büyükşehir ve  Yeşilyurt üzerinde duruyor” yorumları yapıldı.

Oysa aldığımız duyumlar, içeriden gelen bilgilere göre Ak Parti için bu seçimlerde, Büyükşehir, Yeşilyurt ve 6-7 ilçe büyük önem arz etmektedir.

Nedenine gelince;

 AK Parti’nin bu iki merkez üzerinde ( adı şimdilik bizde saklı kalsın 6 veya 7 ilçe belediyelerde bu kapsamda) durmasının temel  nedeni geçtiğimiz dönemde istenilen performansın sergilenmemiş olmasından kaynaklıdır. Yani daha net ifade ile, Adını zikrettiğimiz bu yerlerde, MEMNUNİYETSİZLİK yaratacak isimlerin  olması, seçmeni başka bir yöne doğru çekebilir. İşte burada AK PARTİ Genel Merkezi işi riske atmadan, Anket elamanlarının ciddi saha taraması sonucunu beklemektedir.

Ve Yine aldığımız sağlam bilgilere göre Ak Parti’nin en rahat seçimi kazanacağı belediyenin ise Battalgazi olduğudur. Zira, AK Parti buraya, ORTALAMA bir Aday dahi gösterse kazanma olasılığı yüksek olacaktır. Nedeni ise hiç şüphe yok ki, Selahattin Gürkan’ın geriye dönük yaptığı çalışmalardır. Bunu İl Teşkilatı ne kadar bilir, vekiller ne kadar bilir? Bilmem!

Ama sokaktaki vatandaşın nabzını son 1.5 aydan beri tutan AK Parti Genel Merkezi çok iyi bilmektedir. O halde, başlığımıza geri dönersek, AK Parti, sahada iyi bir satranç oyunu oynamakla kalmıyor, aynı zamanda adayların kendi başlarına “Ben Kapsayıcıyım” ifadesinin karşılığını halkta aramaya devam ediyor.

Özellikle sokakların iyi taranması, Belediye başkan adaylarının bir süre sonra daha net şekilde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Zira, Bu seçimlerde dikkatimizi çeken en önemli olgulardan biri de Vekillerin çok fazla renk vermemesidir. Ya da gösterdikleri reaksiyondan, Bu seçimlerde herkese eşit mesafede yaklaşacakları sinyallerini almanız mümkün.

Bunu örneklendirelim..

Geçtiğimiz seçimleri hatırlayın. Bazı vekillerimiz, adaylar ile müsemma olmuştu. Ahmet Çakır denilince aklınıza kim geliyordu?

Ya da Hacı Uğur Polat denilince aklınıza kim geliyordu?

Daha ileri gideyim,

Hatırlarsınız, Yeşilyurt seçimlerinde Hacı Uğur Polat adaylık posterini direkt bir vekilimizin dükkanının üzerine asmış ve sanki kamuoyuna “Bu vekilimiz bana destek veriyor” algısını yaratmıştı. O saatten sonra O vekil böyle bir yaklaşımda olmasa bile bu algıya maruz kaldı. Ancak aynı vekil, bu seçimlerde ciddi anlamda tarafsız gibi görüyor. Bunu dillendiriyor da.. Gittiği bir çok yerde “Benim adayım halkın tercih edeceği adaydır.” Diyor. Ve yansımalarda bunu açık ve net bir şekilde teyit ediyor.

Dolayısıyla, bu seçimlerde, Milletvekillerinin fikri elbette üst düzeyde alınacak ancak sırf birileri tanıdık, yakını veya torpilli diye de aday gösterilmeyecektir. En azından Genel Merkezin kesin kanaati bu yöndedir.

Bir gazeteci olarak zaman zaman bulunduğum sokakta dahil olmak üzere esnafların çayını içer ve fikirlerini alırım. Çok yakın zamanda Anket elamanlarının yaptığı gibi yanıma bir arkadaşımı alarak bir caddeyi boydan boya gezdim. Kendimi tanıttım ve Siyasi fikrini sormadan sadece sizce büyükşehir kim hizmet edebilir diye sohbet ettim. Aslında aldığım cevap, neden vekillerin artık daha mesafeli yaklaştıklarına da en güzel cevabı oluşturmaktadır.  

Tüm bu tespitlerden sonra ve edindiğimiz bilgiler ışığında diyorum ki,  Bu seçimlerde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.  O yüzden artık yüzlerce isim tartışılmayacak, tartışılacak isim sayısı 10’u geçmeyecektir.

Örneğin Büyükşehir için tartışılacak isim sayısı 5’i geçmeyecektir. Yeşilyurt için tartışılacak isim sayısı 5’i geçmeyecektir. Ha keza diğer belediyeler için de bu durum aynı olacaktır.

Gelin biraz da Kamuoyundan yansıyanları paylaşalım,

Büyükşehir için  ciddi bir uğraş var Ak Parti’de. Aslında Adayların satranç oyunu desek daha doğru bir anlamda...

 Buradaki aday profilini ikiye ayırmak gerekiyor. Birincisi, kenarda durup olanı biteni seyreden bir profil, ikincisi ise; neredeyse 24 saatin tamamını bu işe ayıran bir profil!

Bu genel tanımı yaptıktan sonra, ilk yazımızdan sonra adaylar üzerindeki gelişmelere bakmakta fayda var elbette. Hiç şüphe yok ki,bu seçimlerin en önemli belirleyicilerinden birini de MHP- AK Parti koalisyonu oluşturmaktadır. Bu şu anlama da gelebilir. Şayet, Her yönüyle kapsayıcı olan Aday değil de, sıradan biri aday gösterilirse, burada koalisyon bu adayın lehine bir durum oluşturabilir. Aksi durumda ise, sıradan adayın kaybetme olasılığı yüksektir.

·         Aldığımız son duyumlarda Büyükşehir için ön plana çıkan isimlerin başında yine Selahattin Gürkan’ın geldiğidir. Nitekim Parti tarafından yapılan anketler bu daha açık ve net görülüyor. Hâlihazırdaki başkan Hacı Uğur Polat’ın yoğun Ankara mesaisini de çok yabana atmamak gerektiğine inanıyorum. Hatta Polat’ın Yeşilyurt’u, halen genel sekreter yardımcılığını da yapan Meltem Kavuk üzerinden garantiye almak için ciddi uğraşlar verdiği de aldığımız net bilgiler arasında yer alıyor.

 

·         Yine Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin de son günlerde ciddi çalışmalar yaptığı yönünde duyumlar alıyoruz. Sessiz ve derinden giden Tüfenkçi’nin de tıpkı Hacı Uğur Polat gibi kendisi ile birlikte Yeşilyurt’a getirmek istediği iş ortağı Ali Bakan için de yoğun temas harcadığı, bununla ilgili görüşmeler yaptığı bilgisi geliyor. Burada ilginç olan bir durumu paylaşmak istiyorum,Ertan Mumcu, MASKİ Genel Müdürlüğü yapıyor. Ve Bu seçimlerde hiçbir şekilde aday adayı olmayacağını artık açık açık deklare ediyor. Ancak Mumcu aynı zamanda Tüfenkçi’nin kayınbiraderi. Sayın Tüfenkçi’nin  iş ortağı Ali Bakan’ın Yeşilyurt’a girmesi için verdiği  uğraş gösteriyor ki;  Kayınbiraderi bu seçimlerde hiçbir şekilde aday adayı olmayacaktır!

 

·         Bu arada Büyükşehir için son zamanlarda kamuoyunda ismi geçen diğer bir iki isim eski vekiller   Ömer Faruk Öz ile Mahmut Mücahit Fındıklı. Bu iki isim de kenarda olup biteni şimdilik izlemekle yetinenler arasında yer alıyor.

 

·         İlginç bir durum ise Battalgazi Belediyesi için  yaşanıyor. Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’a yakınlığı ile bilinen bazı isimler var Malatya’da. Selahattin Gürkan’ın Büyükşehir’e aday gösterilmesi durumunda, burası için Kurtulmuş’un devreye gireceği konuşuluyor. Öyle ki, bir dönem HAS Parti’de çalışmış bir ismin buraya monte edilmesi kimseyi şaşırtmaz sanırım!

 

 

·         Yeşilyurt tam deyimiyle kaynayan kazan! Ancak geçtiğimiz yazımızda dile getirdiğimiz aday adaylarının çok yol aldığını söylemekte fayda görüyorum. Burası için GÖLGE Adamların yaptığı anketler büyük önem arz ediyor. Ancak Haseki’nin yazımızın başında da belirttiğimiz  gibi buraya ayrı bir önem vermesi, aday adaylarının titiz hareket etmesine neden oluyor. Mevcut Başkan Mehmet Çınar’ın işaret beklediğini herkes biliyor, İşaret almasa bile en iyi bir taktik geliştireceği muhakkak. Mevcut Başkan olmasının avantajını iyi kullanıyor. Özellikle PR noktasında hakkını teslim etmek gerekiyor.  Hani yazımızın bir yerinde “Adayların satranç oyunundan” bahsetmiştik, işte Çınar bunu en iyi şekilde yapanlardan biri. Gayet sakin! “Aday gösterirlerse Aday adayı olurum” algısı ile yoluna devam ediyor. Bu algı şu anlama geliyor; Yarın Aday adayı olduğunda, kamuoyunda “Demek ki Çınar’ı işaret etmişler!” algısını yaratacaktır ki, bu da bence iyi taktik!

 

·         Daha önceki yazımızda halen 2. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü yapan Mimar Vahap Erdem’den bahsetmiştik. Bu isim ile ilgili geri dönüşler olduğunda şaşırmadık aslında. Bu yazımızdan sonra kendisiyle bu konuyu konuşma imkanı da bulduk. Şehir Sosyolojisine bakış açısı, mimari bir gözle şehrin geleceğine yönelik temenni ve dilekleri önemli anekdotlardan birini oluşturuyor.  Bazı kişiler “Bu isim nereden çıktı?” diye sordu. Şaşırdık, Çünkü, Vahap Erdem,geçen dönem Hacı Uğur Polat’ın en güçlü rakiplerinden biriydi. Hatta, Son ana kadar Vahap Erdem’in aday gösterileceğine dair ciddi duyumlar olmasına rağmen, “Adı o dönem Hacı Uğur Polat’a destek veren” kişi olarak anılan bir iki vekilin ısrarı üzerine değiştirildiği kamuoyunca sıkça konuşuldu. Dolayısıyla Vahap Erdem ismini zikrederken, geçtiğimiz seçim sürecini iyi okumamız gerektiğine inanlardanım. Şunu da hatırlatmakta fayda var, Yukarıda bir yerlerde Yeşilyurt için en fazla 3-5 adayın konuşulduğu ifadesi benim değil, genel merkezdeki sağlam kaynakların ifadesidir. İşte o isimlerin birinin de Vahap Erdem olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

 

·         Malatya’nın özellikle 6 ya da 7 ilçesinde belediye başkanlarının değişeceğine kesin gözü ile bakılıyor. Öyle ki, Büyük ümitlerle başkan yapılıp hayal kırıklığı yaşatanlarda bu isimler arasında yer alıyor. Değiştirilecek başkanların bir çoğunu biliyorum, Ancak şu aşamada ismi zikretmenin bir anlam ifade etmeyeceğini de iyi biliyorum. Lakin, Ak Parti bu isimlerle girdiğinde ciddi anlamda risk alacağının çoktan bilincine varmış durumda.

Ak Parti’deki bu satranç oyunu bir süre daha devam edecektir. Ancak Genel Başkan Vekili Sayın Numan Kurtulmuş’un da ifadesi ile, “Aralık ayı” belirleyici bir ay olacaktır. O yüzden O aya kadar aday belirleme sürecinde yaşanacak sürprize kendimizi hazırlamakta fayda görüyorum.

 

Saygılarımla

Remzi Hayta  

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Muharrem Sevinç 28.9.2018 09:31:51
Remzi bey tebrikler. Çok güzel bir analiz olmuş.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
MALATYA'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100'üncü yı
Malatya'da, 'Fener Alayı' yürü
Yazıhan Erecek Mahalle Muhtarı
Darende’de Şehit Yakınları, Ga
Başkan Güder, Kağıt Rölyef Ser
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençl
Malatya Girişim Grubu’ndan if
FLAŞ HABER, Hayırlı Olsun Ziya
Rektör Karabulut, öğrencilerle
15 Temmuz Meydanın'da ATABARI
Hekimhan’da 100. Yıl Halk Koşu
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.