23 Mart 2019 Cumartesi

Ak Parti Kadın Kollarında Finansal Okur Yazarlık Seferberliği Akçadağ Ali Kazgan’dan Kararlı Arapgir Cömertoğlu Etrafında Kenetlendi Güder :'Bütün yeniliklere AK Parti imza attı' TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, MTܒde “Kariyer ve Marka Sohbetlerine” katıldı Beylerderesi Göletinde Su Tutulmaya Başlandı “Vatandaşları Cumhurbaşkanının Rüzgarıyla Etkilemeye Çalışıyorlar” Yüzakı’nda Durmak Yok Büyükşehir Belediyesi’nden Üniversite Öğrencilerine Sıcak Çorba Perçin Ailesinin Acı Günü
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Malatya Temsilciliği Açıldı

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Malatya İl Temsilciliği dün gerçekleştirilen ve Malatya halkının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikle açıldı.

15.10.2018 21:13:36   

 
Neyse O adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Açılış etkinliğinde, Köy Enstitülerini tanıtmak amacıyla hazırlanan fotoğraf sergisinin yanı sıra Köy Enstitülerinin gençlerin eğitimine yönelik felsefesini ve ruhunu yansıtmak amacıyla çocuk resimlerinin yer aldığı bir resim sergisiyle açıldı. Sergiye Lise öğrencilerinden oluşan bir müzik grubu verdikleri konser ile eşlik ettiler.

Etkinliğin açılış konuşmasını YKKED Malatya temsilcisi Öznur Açıl yaptı. Açıl, konuşmasına Köy Enstitülerinin kuruluş amaçlarına ve kısaca tarihçesine değinerek başladı:

“Köy Enstitüleri, Mustafa Kemal ve Silah arkadaşlarının önderliğinde kazandığımız antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşımızın sonucu olarak kurulan Cumhuriyetimizin eğitim alanındaki yüz akı ve en önemli, en özgün eğitim ve öğretmen yetiştirme deneyimiydi. Yeni kurulan Cumhuriyet’te, toplumun kalkınması ve modernleşmesi için, yalnızca okur-yazar oranının arttırılması değil, modern üretim tekniklerinin de tarıma girmesi gerekiyordu. Böylece, köylü geleneksel yöntemleri bırakıp, yeni bilgi ve becerilerle donanacaktı. Köylü kulluktan ve sömürülmekten kurtarılacaktı. Köy Enstitülerine biçim veren nedenler bunlardı.

Köy Enstitülerinin temel felsefesi ve amacını onun baş mimarlarından İsmail Hakkı Tonguç çok açık biçimde dile getiriyor:

 “Köylü insanı öylesine canlandırılmalı ve bilinçlendirilmeli ki, onu hiçbir güç kendi hesabına ve insafsızca sömüremesin. Ona köle ve uşak muamelesi yapmasın. Köylüler bilinçsizce ve bedava çalışan birer iş hayvanı haline gelmesinler”; “Elimden gelse, bütün dünya okullarının programlarına ‘insanın insanı sömürmemesi’ adlı bir ders koyardım”.

Köy Enstitüleri, Cumhuriyet öğretmeni yetiştirmenin yanı sıra, ülkeye önemli katkılar sağlayan birçok sanatçı ve yazar da yetiştirmiş olan, laik eğitim modeliydiler.

Köy Enstitülerinin tarihi sürecine baktığımızda, enstitüleri bitiren binlerce öğretmen, köylerde okul ve okuryazar sayısının hızla artmasında, yeni görüşlerin köylere taşınmasında rol oynamıştır. Ne acıdır ki ömürleri çok kısa oldu” ifadelerine yer verdi.

Ardından, Açıl konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün bizler, Köy Enstitüleri geleneğine sahip çıkmayı hedefleyen Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin Malatya İl Temsilciliği’nin açılışını yapmanın heyecanını yaşıyoruz.

“Mustafa Kemal Atatürk ve “Cumhuriyet eğitim devriminin” kurucularına sahip çıkmayı, Cumhuriyet eğitim devriminin ilerici, aydınlanmacı, laik, demokratik, bilimsel eğitim felsefesini geliştirerek günümüze taşımayı;

Köy Enstitüsü kültürünün, eğitim modelinin doğru algılanmasına ve gelecek kuşaklara taşınabilmesini sağlamayı;

Bilim çevrelerinin ve toplumun ilgisini bu konuya ve kazanımlarına yönlendirecek çalışmalar yapmayı amaçlayan derneğimizin çalışmaları katkılarınızla güçlenecektir” sözleriyle tamamladı.

Etkinliğe Eğitim İş Malatya Şubesi, ADD Malatya Şubesi yöneticileri, Malatya’da yaşayan Akçadağ Köy Enstitülü öğretmenler ve YKKED Mersin Şubesi katıldı. Sergiyi gezen vatandaşlar sergide yer alan fotoğraf ve çizimleri ilgiyle inceleyerek bu tür etkinliklerin devam etmesini talep ettiler.

NeyseO
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Esenlik Şirketinin eski genel Müdürü Mehmet Perçin'in biricik evladı, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üye
Perçin Ailesinin Acı Günü
Ak Parti Kadın Kollarında Fina
Akçadağ Ali Kazgan’dan Kararlı
Arapgir Cömertoğlu Etrafında K
Güder :'Bütün yeniliklere AK P
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mand
Beylerderesi Göletinde Su Tutu
“Vatandaşları Cumhurbaşkanının
Yüzakı’nda Durmak Yok
Büyükşehir Belediyesi’nden Üni
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.