16 Temmuz 2019 Salı

15 Temmuz kutlamalarında ,Malatya'da FETÖ'ya lanetler Yağdı. 15 Temmuz Şehidleri Anıldı,Yeni Cami’de Mevlid Okutuldu 15 Temmuz’un Üzerinden 3 Yıl Geçti ( Remzi Hayta Yazdı) ESOB’dan Esnaf ve Vatandaşlara Türk Bayrağı Özcan: ''Unutmadık; Unutmayacağız; Unutturmayacağız'' Milletvekili Fendoğlu'ndan, 15 Temmuz Mesajı Vali Baruş, 15 Temmuz Şehit Aileleri ve Gazilerle bir araya geldi Hekimhan’a Yakışan Bir Festival Parlak: ''Sadece mesaj yayınlamayın!'' MTܒden 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi
Siyasi hareketlilik başladı...

Artık süreç iyice ısındı. Belediye Başkanlığı için geri sayım başladı. Aslında Malatya Flaş Haber olarak bu gündemi en sıcak şekilde takip eden Medya kuruluşu olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

22.10.2018 21:00:55   

 

Malatya’da belediye seçimlerinde merkez üs konumunda olan Ak Parti’de kıyasıya bir  sessiz çığlık var!  Yarışta kimler var? Kimler Aday ? Bu konuda  inanılmaz kulis bilgileri geliyor kulağımıza...

Büyükşehir’den başlayarak elimize ulaşan bilgiler doğrultusunda ilçeleri de yavaş yavaş netleştirmeyi düşünüyorum.

Aslında kıyametin büyüğü Büyükşehir için kopuyor. Yapılan anketler ile ilgili bilgileri daha önce vermiştik. Bu bilgiler ışığında buzdağının görünen kısmında hali hazırda 3 kişinin aday olacağını biliyoruz. Selahattin Gürkan’ın ağırlığını fazlasıyla hissettirdiği sürecin diğer isimleri Hacı Uğur Polat ve Avukat Ali Bakan. Burada bir parantez açmak gerekiyor. Ali Bakan son seçimlerde buna milletvekilliği de dahil olmak üzere aday adayı olan dolayısıyla bilinen bir isim. Aynı bilinirliliği, Sayın Bülent Tüfenkçi ile yıllardan beri süren ortaklığı!

Galiba bu seçimlerde Bülent Tüfenkçi ismi önemli bir  paydayı oluşturuyor.  Zira Sadece Ali Bakan için değil, diğer bazı adaylar için de Bülent Tüfenkçi kesişme noktası. Yeşilyurt ve Battalgazi’ye aday olan bazı kişilerin de Bülent Tüfenkçi ile yakınlığının olması, Tüfenkçi’yi bu seçimler de ayrı bir yere taşıyor.

Dikkatinizi çekerim, Belirleyici demiyorum, Sadece  Payda  diyorum. Genel Merkez bu adayların Tüfenkçi ile kesişme noktasını ne kadar ciddiye alır onu bilmem!

Büyükşehir için başka sürprizler olur mu, yani yukarıdaki ifadem ile, Buzdağının bir de görünmeyen kısmı var mıdır, bunu bilmiyorum. Ancak bu isimlerin dışında başka aday adaylar da muhtemelen Kasım’ın ilk haftasında başlayacak başvurularda ortaya çıkacaktır. Bu değerlendirmeyi de o zamana bırakmak gerekir.

Yine büyük şehir ile ilgili önem arz eden bazı duyumlar var. Hacı Uğur Polat’ın aday gösterilmemesi durumunda, yeniden Yeşilyurt’a aday gösterilmesi gibi… Açıkcası ben buna çok ihtimal vermiyorum. Zira, Polat  bu saatten sonra “Makam heveslisi görünümü vermeyecektir. Yani “Büyükşehir olmazsa, Yeşilyurt’a dönerim” demeyecektir.

Tanıdığım Hacı Uğur Polat bunu yapmaz. Kaldı ki, Genel Merkez de bu yolla bir tasarruf kullanmaz. Yeşilyurt tasarrufunu bu kez ben “ Bildik, klasik, 24 saat partiyle yatıp partiyle kalkan biri üzerinden değil, Partili olan ama aynı zamanda geniş bir tabanı kucaklayan, daha teknik özellikli kişiler üzerinden”  kullanılacağı görüşümü ve ısrarımı sürdürüyorum.

Dolayısıyla Hacı Uğur Polat’ın da diğer büyükşehir adayları gibi tamamen Büyükşehir’e odaklandığı muhakkak.

Yeşilyurt aslında Ak Parti’nin stratejik noktalarından birini oluşturuyor. Sosyolojik olarak Yeşilyurt ilçesi Battalgazi’ye göre, daha farklı bir yapıya sahip, İlçenin batıya doğru açılmasında istenilen performansın geçen süre içerisinde yakalanmaması fiziki anlamda da yeni bir portre arandığının en büyük ipuçlarını veriyor. Daha net ifade ile, Genel Merkez, Yeşilyurt için farklı, yeni belki de, hem siyaseten hem de teknik açıdan burayı doldurup,  Yeşilyurt Sosyolojisine uygun bir portreyi  belirlemek üzere!..

Bu tanım kapsamında ismi geçen adaylarda şöyle bir göz atalım isterseniz.

Geçtiğimiz 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adayı olan Parti içerisinde aktif görevi bulunan ve geçtiğimiz aylarda Bülent Tüfenkçi ile kirve olan Avukat Osman Aladağ bu ilçe için kollarını sıvayanlardan. Yine Hacı Uğur Polat ve Ahmet Çakır’a yakın isimlerden olan Yıllarca Esenlik Genel Müdürlüğü yapıp, son zamanlarda Üçe bölünen Esenlik Şirketinin doğurduğu MESTON Şirketi’nin genel Müdürü Hulusi Poyraz da Yeşilyurt için çalışmalara ve kulislere başlamış gözüküyor. Poyraz için parantez açmam gerekiyor. Poyraz’ın en büyük icraatı Esenlik Genel Müdürlüğüdür.

Yine bilindik isimlerden bir diğeri de Ak Parti Yeşilyurt İlçe Başkanlığı görevini sürdüren  Avukat Muhammed Emin Yalçınkaya  geliyor. Yeşilyurt için teknik adaylar arasında ise  Mimar Vahap Erdem ile Mimar Meltem Kavuk  bulunuyor.  Kavuk da, Ak Parti içerisinde  aktif siyaset yapıp, halen Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcılığı görevini de sürdürenlerden. Kavuk ile ilgili bir nokta da eşi Kahraman Kavuk’un halen aktif olarak partinin yönetim  kurulu üyeliği yapıyor olması. Yine Mimar Vahap Erdem ise halen 2. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü görevini de aktif olarak sürdürüyor. Partiye gönülden bağlı. Parti içerisinde aktif bir görevi yok. Ancak,  İş Adamları ile olan diyaloğunu iyi biliyoruz.Yine şuan mevcut Başkan Mehmet Çınar ise son günlerde Muhtarlarla sıkı bir diyalog içinde olduğunu görüyoruz.

Battalgazi’de ise fırtınalar kopuyor.  Mevcut Başkan Selahattin Gürkan’ın  büyükşehir için şansının yüksek oluşu, Burada deyim yerinde ise adeta aday adayı patlamasına sebep oluyor. İlginç isimlere yer vereceğim. En önemli isimlerin başında, geçtiğimiz aylarda Ticaret Borsası Başkanlığı’na  seçilen ve seçildiği günden beri çalışmalarıyla göz dolduran Ramazan Özcan yer alıyor. Özcan ile birlikte ismi sık geçenlerden bir diğer isim Ak Parti ilçe başkanı Osman Güder. Bu arada şunu hatırlatmakta fayda var. Güder gibi  Yeşilyurt İlçe Başkanı ve Hekimhan,Pötürge  ilçe başkanları adaylık için genel merkezden talimat bekliyor. Zira, İlçe Başkanlarının aday olup olmayacağı kararını Genel Merkez verecektir.

 Akçadağ aslında merkez gibi siyasetin en sıcak noktalarının başında geliyor.  Burada da öne çıkan isimlerin başında Akçadağ ilçe başkanı Arif Tutal geliyor. O da diğer başkanlar gibi, gelecek karara göre hareket edecektir. Tutal ile birlikte, ismi geçen isimler arasında Osman Güde, Eski İl Genel Meclis Başkanı Abdurrahman Atay, Demet Keleş, Battal Tuncal, Niyazi Artan, İbrahim Meral bulunuyor. Tabi, Mevcut Başkan Ali Kazgan’da yeniden aday olmak için girişimlerini sürdürüyor.

 Darende ilçesinin  hali hazırda belediye başkanlığını yapan Dr. Süleyman Eser de, aslında büyükşehir için uğraşıyor. Ancak duyumlarımıza göre, bir dönem daha Darende’de Belediye Başkanlığı yapmak için adaylığa müracaat edeceklerin başında geliyor. Bu ilçede ismi geçenlerden bir diğer isim ise  halen Büyükşehir Yol ve Asfalt Daire Başkanı Alican Bozkurt …

 Hekimhan ilçesinde de ilçe başkanı Adil Ağcan’ın durumunu netleştirmesi halinde adaylık başvurusunda bulunacağı biliniyor.

Geçtiğimiz dönem, Ak Parti’den aday olup, MHP faktörü ile 15 oyla seçimi kaybeden Kemal Deniz’in burada yine şansının yüksek olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.  Bölgede sevilen Mehmet Şerif Yıldırım’ın ise CHP’den adaylık için müracaat ettiği göz önünde bulundurulduğunda Ak Parti burası için MHP’nin de oyunu alacak isim üzerinde duracaktır diye düşünüyorum.

Doğanşehir'de ise Mevcut Başkan Vahap Küçük'ün tekrar aday olup olmayacağı henüz netlik kazanmazken, iş kadını ve Doğanşehir Ak Parti Kadın kollarında uzun yıllar görev yapan Lale Değirmenci'nin Ak Parti'den Belediye başkan aday adayı olacağı belirtiliyor.

 Özellikle Ak Parti’de 5 ya da 9 Kasım’dan sonra başlayacak müracaatların ardından diğer ilçelerin durumu da daha net ortaya çıkacaktır.   

Başkan Erdoğan’ın büyük önem verdiği yerel seçimlerde, kayıplara tahammülünün olmadığı bir gerçek. Dolayısıyla, Bu süreç, bir çokları için sürpriz sayılacak kişilerin aday olduğu bir süreç olacaktır.

Bekleyip göreceğiz.

Saygılarımla

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
15 Temmuz darbe girişiminin 3.yıl dönümü nedeniyle Malatya’da anma programı düzenlendi Türkiye dem
15 Temmuz kutlamalarında ,Mala
15 Temmuz Şehidleri Anıldı,Yen
15 Temmuz’un Üzerinden 3 Yıl G
Ünal ve Avcu Ailelerinin Mutlu
ESOB’dan Esnaf ve Vatandaşlar
Özcan: ''Unutmadık; Unutmayaca
Milletvekili Fendoğlu'ndan, 15
Vali Baruş, 15 Temmuz Şehit Ai
Hekimhan’a Yakışan Bir Festiva
Parlak: ''Sadece mesaj yayınla
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.