23 Ocak 2019 Çarşamba

Genç İşsizliği Bel Büküyor İYİ Parti Adayı Parlak :Çınar gibi sizi unutmayacağız Hayvancılık OSB’de Fizibilite Çalışması yapıldı Başkan adayı Güder:100 civarında proje üzerinde çalışıyoruz ”Reyhan, Arapgir’i Cazibe Merkezi Yapacak” Başkan Gürkan, Niyaz-i Mısri Kültür Vakfı Yönetimi İle İstişarede Bulundu Başkan Gürkan, Gökçe’ye İadeyi Ziyarette Bulundu ''Türkçem Benim Ses Bayrağım'' Milletvekili Fendoğlu, Kardelen'in çağrısına duyarsız kalmadı Kırteke :Akçadağlılık ruhuyla hizmet edeceğiz
Hz. Ebubekir Anlatıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen İslam Tarihi Dersleri'nin 2’ncisi gerçekleştirildi. Dersi, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma verdi.

24.10.2018 17:57:24   

 

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen programa Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun ve dersin müdavimleri katıldı. İlki panel olarak gerçekleştirilen dersler, “İslam Tarihi Hulefa-i Raşidin I / Hz. Ebubekir Hayatı ve Dönemi” üst başlığıyla düzenleniyor. Derslerin ikincisinde Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve çok sayıda eseriyle tanınmış Âlim Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma “Hilafetine kadar Hz. Ebubekir” konusunu işledi.

Hz. Ebubekir’in Hicret esnasında Peygamber Efendimizin yol arkadaşı olması dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’de geçtiğini anımsatan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, çeşitli yönleriyle Hz. Ebubekir’i anlattı.

Peygamberimiz, Ebubekir’i işaret ediyor

Hz. Peygamber (S.A.V) hastalanınca Medine’deki Mescitte son bir hutbe okuduğuna işaret eden Prof. Sırma, şunları kaydetti:

“O konuşmayı yaptıktan sonra Peygamberimiz diyor ki; Ey Müslümanlar; Ey Muhacirun, Ensar bir yanlışlık yaparsa onu görmezlikten gelin. Ey Ensar, siz de Muhaciruna iyi bakın. Konuşmasından sonra Ebubekir’e diyor ki ‘sen namazı kıldır’. Bu olay, daha sonra gelişen hadiseler açısından, günümüze kadar gelen hadiseler açısından önemlidir. Neden? Resulullah (S.A.V) orada diğer sahabiler varken Ebubekir’e diyor ‘imam ol’, bu bir işarettir aslında. Ve Ebubekir imam oluyor, Resulullah ona cemaat oluyor. Ve bu namaz olayından önce yaptığı konuşmada Peygamberimiz ilginç bir şey daha söylüyor. Aslında O, Ümmetini hazırlıyordu. Hz. Ebubekir için diyor ki; "Bütün kapıları kapatın, onunki açık kalsın". Peygamber Efendimizin Hane-i Saadetleri ile Mihrap aynı sıradaydı, abdestini evden alır, doğrudan doğruya geçer cemaatin önüne, namazı kıldırır. Hz. Ebubekir’in de aynı olacak. Onun için diyor ki; "Ebubekir’inki hariç diğer bütün kapıları kapatın."  Tabi bu biz tarihçiler için bir delildir.”

Hz. Ebubekir’in Halife olmasıyla ilgili olarak bir durum daha olduğunu aktaran Prof. Dr. Sırma, Hz. Peygamber’in hasta yatağındayken; devlet sekreterliği görevini yürüten Hz. Osman’ı çağırarak kendisinden sonra Hz. Ebubekir’e tabi olunması ile ilgili bir yazı yazdırarak ilan etmesini istediğini de belirtti. Hatta yazı yazıldığı esnada tam isim söyleyecekken Peygamber Efendimizin bir baygınlık yaşadığını ve o esnada Hz. Osman’ın da Hz. Ebubekir’in ismini yazdığını, Peygamberimizin kendisine geldiğinde ne yazdığını sorduğunu ve Hz. Osman’ın da Hz. Ebubekir ismini yazdığını öğrenince “Allah senden razı olsun, oraya kendi ismini de yazabilirdin ama Ebubekir’i yazdın. Haydi git şimdi ilan et” diye buyurduğunu kaydetti.

Yoğun ilgi gören program, Prof. Sırma’nın akıcı üslubu ve öğrenim gördüğü sırada yaşadığı Paris anıları ile dünyanın çeşitli yerlerine yaptığı seyahatler dolayısıyla yaptığı paylaşımları büyük beğeni aldı.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Fendoğlu ve Üstlendiği Misyon!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Ekonominin en somut göstergesi işsizlik rakamlarıdır. Rakamlara bakıldığında işsizlik ile ilgili bi
Genç İşsizliği Bel Büküyor
İYİ Parti Adayı Parlak :Çınar
Hayvancılık OSB’de Fizibilite
Başkan adayı Güder:100 civarın
Başkan Gürkan, Niyaz-i Mısri K
Başkan Gürkan, Gökçe’ye İadeyi
''Türkçem Benim Ses Bayrağım''
Milletvekili Fendoğlu, Kardele
Kırteke :Akçadağlılık ruhuyla
Başkan Gürkan, Meşeli’yi Ziyar
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.