19 Temmuz 2019 Cuma

“Fendoğlu’dan Malatya ve Elazığ İçin Ortak Soru Önergesi” Başka ilden gelip Hırsızlık Yapan 5 Kişi Yakalandı MİSS&ART GÜZELLİK Merkezi Standı Yoğun İlgi Görüyor Başkan Gürkan, Belarus Heyetini Kabul Etti Kuluncak Eski Kaymakamı, Emniyet Genel Müdürlüğüne Atandı Malatya'da FETÖ Operasyonu: 12 Şüpheli Yakalandı Rafet El Roman Konseri Büyük İlgi Gördü Başkan Çınar, Ayşe Teyzeye Misafir Oldu Üç Ayrı Noktaya Güneş Enerji Santrali Kuruluyor Vatandaş Öneriyor, Yeşilyurt Belediyesi Gerçekleştiriyor
Andımız...

Danıştay kararı ile tekrar gündeme gelen andımız; 1933 yılında Büyük Türk Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de onayıyla dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey tarafından yazılmış ve okullarda okutulmaya başlanmıştır.

2.11.2018 20:17:55   

 

Yıllarca okullarda okutulurken altında bir şey aranmayan, hatta dönemin çocuklarında çocukça bir imtiyaz olan andımızı okumak, o dönem çocuklarında bir popülarite artışı idi. Şimdiki çocuklar sosyal ağda buluşurken, o dönem çocukları sokaklarda buluşurdu. Üzerimize oynanan türlü oyunlardan birçok değerlerimizi yitirdiğimiz gibi lütfen bunu da yitirmeyelim. O zamandan bu zamana andımızın kaldırılması için millet düşmanları çok uğraşmıştır. Ta ki 2013 açılım sürecine kadar, açılım bahane edilerek okullarda okutulan andımız kaldırılmıştır. Peki rahatsız olanlar kimler? Neden rahatsız oluyordu? Sen şusun, sen busun diye bizi bölenler neden bizi bölmek istiyorlardı. Bizim bölünmemiz bize hiç bir fayda sağlamayacağı gibi bölmek isteyenlerin de ekmeğine yağ sürecekti. Her konuda bugüne kadar bölündüğümüz gibi yine bu konuda da bölündük. Peki bölünmemiz gereken bir konu muydu!?

Çoğu, andımızın içinde geçen ‘’Türküm’’ kelimesine takılmıştır. Hemen belirtmek isterim ki; bu kelimenin ırkla, ırkçılıkla bir alakası yok. Hepimiz biliriz ki, bizden bahsedildiği zaman ‘’Türk milleti şöyle,Türk milleti böyle’’ denir. Yani ortak adımızdır. 1071 yılında, Alparslan Malazgirt kapılarına geldiğinde, Türkler geldi denilmiştir. Ya da Osmanlı Viyana kapılarına dayandığı zaman, yine o meşhur söz Türkler Viyana kapılarında denmiştir. Osmanlının Avrupa’da yapmış olduğu bir çok savaşlarda; Osmanlı Ordusu denmemiş, Türk ordusu denmiştir. Yine aynı Avrupa’da anneler çocuklarını ‘’Türkler geliyor’’ diye korkutup terbiye etmişlerdir. Peki bu ‘’Türk’’ kelimesinden rahatsız olan kimdi? Hemen cevap vereyim. Dönemin İngiltere’si ! 19. yüzyılda İngiltere’nin başlatmış olduğu kapitalist hegemonyanın bölge politikasıdır. İngiltere o dönemde etrafı imparatorluklarla çevrili küçük bir adada sıkışmış haldeydi; diğer imparatorluklar, onun hegoman bir güç haline gelmesinin önünde engel olarak duruyordu. Bunların parçalanması gerekiyordu ve her koldan çalışmalara başladılar. Ufak bir tarih oynaması ile şu an bizlerin bile kullanmakta olduğumuz ‘’Orta Asya’’ kelimesini, Türkistan’ın yerine getirip koydular. Hayır efendim! Bizler Orta Asya’dan gelmedik, Türkistan’dan geldik. 18. yüzyıl sonlarına kadar o coğrafyanın adı Türkistan’dı; evet coğrafi olarak Londra’dan bakıldığında oralar Orta Asya’dır. Yani küçük bir tarih oynaması, küçük bir kelime değişikliği özümüzü kaybetmemiz için güzel bir başlangıçtı. Biz de Orta Asya demeye başlamıştık. Oynanan oyun başarıya ulaşmıştı.

‘’Türk’’ kelimesini ırkçılık olarak düşünenler, şunu bilsinler ki; Türk Milleti bir aidiyet adıdır. Bu milletin içinde Kürt, Türk, Abaza, Boşnak, Laz, Çerkez v.s… kardeşlerimiz de vardır. Bu coğrafyanın adı Türkiye’dir. Buradaki yaşam Türklerin kültürü diye bilinir. Etnik kimliklerine bakılmaksızın Türkiye sınırlarında yaşayanlar, Türk Milletidir. Bayrağımız Türk Bayrağı ve dilimiz Türkçedir. Bu yüzdendir ki; Büyük Türk Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘’Türkiye Cumhuriyetini kuran halka,Türk Milleti denir.’’ demiştir.

Geçmişte Fetö elebaşına methiyeler dizenler, şimdi andımız düşmanlığı yapıyorlar. Bu milletin dilini bağlayıp, susturabilirsiniz ama gönlünden vatan ve millet sevgisini silemezsiniz. Andımızı ırkçılık olarak görürseniz, bizi bir arada tutan bağları koparırsınız. Sonra bunun ucu.’’ Neden! bayrağın adı Türk bayrağı, ülkenin adı Türkiye’ye?’’ kadar gider.

Silkelenip kendimize gelme zamanı. Sürekli barıştan bahseden insanların alt metninin farklı olduğunu anlayın. Genel olarak özelliğimiz çok iyi niyetli bir toplum olmamız ama bu durum öyle bir iyi niyet göstergesi değildir. Hepimiz Türk’üz , hepimiz bu bayrak altında toplanmak zorundayız, başka bir Türkiye yok. Gezmek için bile sınır kapılarında bin bir zorlukla geçtiğimiz Avrupa bize kucak açmaz. Altında toplandığımız bayrağın gölgesinden taşarsak; bittiğimiz, yok olduğumuz anın resmidir. İşte bu yüzden;

Türküm, doğruyum, çalışkanım,
İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene!

Nazan Öğüt Tekin

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (2) adet yorum yapılmıştır
POYRAZ DİAZEN 5.11.2018 09:53:27
BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM CANIM ARKADAŞIM
Karacocuk 3.11.2018 08:26:09
KALEMİNİZE SAĞLIK. ÇOK GÜZEL.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu Elazığ'da faaliyet gösteren Çimento Fabrikasını ve Battalg
“Fendoğlu’dan Malatya ve Elazı
Başka ilden gelip Hırsızlık Ya
MİSS&ART GÜZELLİK Merkezi Sta
Başkan Gürkan, Belarus Heyetin
Malatya'da FETÖ Operasyonu: 12
Kuluncak Eski Kaymakamı, Emniy
Rafet El Roman Konseri Büyük İ
Başkan Çınar, Ayşe Teyzeye Mis
Üç Ayrı Noktaya Güneş Enerji S
Vatandaş Öneriyor, Yeşilyurt B
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.