19 Temmuz 2019 Cuma

“Fendoğlu’dan Malatya ve Elazığ İçin Ortak Soru Önergesi” Başka ilden gelip Hırsızlık Yapan 5 Kişi Yakalandı MİSS&ART GÜZELLİK Merkezi Standı Yoğun İlgi Görüyor Başkan Gürkan, Belarus Heyetini Kabul Etti Kuluncak Eski Kaymakamı, Emniyet Genel Müdürlüğüne Atandı Malatya'da FETÖ Operasyonu: 12 Şüpheli Yakalandı Rafet El Roman Konseri Büyük İlgi Gördü Başkan Çınar, Ayşe Teyzeye Misafir Oldu Üç Ayrı Noktaya Güneş Enerji Santrali Kuruluyor Vatandaş Öneriyor, Yeşilyurt Belediyesi Gerçekleştiriyor
Ferayidir Kızın Adı Ferayi Hikayesi

800 yıllık bu sevda hikayesi; Menteşe Beyi'nin yakışıklı oğlu İlyas ile bir Türkmen demircisinin kızı olan Ferayi'ye aittir.

3.11.2018 23:07:42   

 

İlyas o gün de sazını duvara asar; silahını alır, arkadaşlarıyla Marçal dağlarında ava çıkar. Bu, çok sık yaptığı bir şeydir. Dağlarda gezmekten, türlü çeşit hayvanı, börtü böceği gözlemekten, avlanmaktan, kimi zaman arkadaşlarıyla yarışmaktan büyük zevk alır. Ama sevdalısı olduğu Marçal dağlarında, o gün onu başka bir sürpriz beklemektedir.

İlyas Bey, hayranlıkla güzel gözlü bir ceylanın peşine takılır, çok hızlı koşan ceylanı gözden kaçırınca, dönmek ister, ama birden bir çift sürmeli iri gözle karşılaşınca, donup kalır. Az önce kaçırdığı ceylanın güzel gözleri, bu anlamlı güzel gözlerin içinde sönüp gider. Zarif motiflerle işli giysisiyle, renk renk pul ve boncuklarla süslenmiş örtüsüyle, sülünü andıran bir Türkmen güzeli, karşısında durmaktadır. İlyas Bey, bir süre hayranlığını gizleyemeyen gözlerle baktıktan sonra, cesaretini toplar ve sorar:

- Adını bağışlar mısın, güzelim?

Kız, sürmeli gözlerini kaçırır önüne bakar:

- Ferayi, Beyim, der. Öyle ya, böylesi atı, koşumları, silahı, giysileri ve yakışıklılığı olan birisi olsa olsa bey olur, diye düşünür, güzel Feraye...

- Ferayi mi? diye sorar, delikanlı.

- Ferayi, der güzel kız; başka bir soruya fırsat vermeden, bir ceylan çevikliliğiyle gözden kayboluverir. İlyas, dolaşır atıyla, kızın izini bir türlü bulamaz; Marçal dağları dar gelmeye başlar, arkadaşlarını toplar, geriye döner. İlyas, kızın peşini bırakmaz, araştırır, soruşturur, öğrenir Ferayi'nin anasını atasını; derdini, kendi annesine açar fakat annesi hoş karşılamaz, "Bey oğluna, Bey kızı yakışır" der, ama İlyas'ı da ikna edemez. Yakup Bey de, bu işin töreye uygun olmadığını anlatmaya çalışır oğluna, bir sürü bey kızı adı verir; ama İlyas'ın gözü Ferayi'den başkasını görmez olmuştur. Çaresiz, Menteşe Beyi Yakup, Ferayi'nin babasını görmek için yanındakilerle birlikte Türkmen obasına gider. Ferayi'nin, babası ve annesi konukları şaşkınlıkla karşılarlar, nereye oturtacaklarını bilemezler; ikramlar, hoş beş derken konuya gelinir:

- Bahçenizdeki gülü dermeye geldik, oğlumuzu size verip kızınızı almaya geldik, derler ve Ferayi'yi atasından anasından isterler. Ferayi'nin babası, "Beyoğlu beye kız vermek obamızı onurlandırır" diyerek kızını vermeye razı olur. Fakat Ferayi'nin ağabeyi Mistik, bu olaya içerler, "Benim kardeşim, bey oğlunu nerede görmüş de gözleşmişler, dahası sözleşmişler" diyerek, kızın verilmesine itiraz eder.

Ferayi'nin gönlü de, İlyas'tadır; haberleşirler, Dipsiz Kapuz'un önünde buluşmaya karar verirler. Ferayi, sarı mayayı katarlayarak, korku içinde, ürkek bir ceylan gibi buluşma yerine gider; İlyas'ı beklemeye başlar ama bu arada ağabeyi Mistik'in onu izlediğini fark etmez. Mistik, aniden kızın önüne çıkar, "Bir de utanmadan kaçıp, onurumuzu beş paralık edersin, öyle mi!" diyerek, belindeki hançerini çıkarıp, rastgele saplamaya başlar. Güzel Ferayi, ağzını bile açamadan, ağabeyinin hançer darbeleriyle, dengesini yitirip, Dipsiz Kapuz'a yuvarlanır. Mistik, kardeşinin ardından kendi canına da kıyar, kanlar içinde yere yuvarlanır. İlyas Bey, oraya geldiğinde, iki kardeşin ölüsüyle karşılaşır. Dipsiz Kapuz, o günden sonra, Kanlı kapuz diye anılır ve Marçal dağlarına da Ferayi kızın türküsü yayılır.

Bazı kaynaklarda hikaye farklı sonuçla bitirilmiştir: "Ferayi ile İlyas evlenirler"

Feraye ( Ferayi )

Ferayidir kızın adı Ferayi yar yandım aman
Esmer yarim de haydi yandım Ferayi
Türkmen kızı katarlamış mayayı yar yandım aman
Esmer yarim de haydi yandım Ferayi

Rini rina rini rina rinanay rinanay da
Aman da yandım Ferayi

Demirciler demir döver tunç olur öf yar yandım aman
Esmer yarim de haydi yandım Ferayi
Sevip sevip ayrılması güç olur öf yar yandım aman
Esmer yarim de haydi yandım Ferayi

Muğla/Milas

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Muğlalı 9.6.2019 20:17:58
hikayede geçen yer kırkurgan kanyonudur atılan nokta ise eski kızılağaç gökova yolu kenarıdır.kızı alamadıkları için adı kırkurgan olarak anılır yüksekliği 74 m
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu Elazığ'da faaliyet gösteren Çimento Fabrikasını ve Battalg
“Fendoğlu’dan Malatya ve Elazı
Başka ilden gelip Hırsızlık Ya
MİSS&ART GÜZELLİK Merkezi Sta
Başkan Gürkan, Belarus Heyetin
Malatya'da FETÖ Operasyonu: 12
Kuluncak Eski Kaymakamı, Emniy
Rafet El Roman Konseri Büyük İ
Başkan Çınar, Ayşe Teyzeye Mis
Üç Ayrı Noktaya Güneş Enerji S
Vatandaş Öneriyor, Yeşilyurt B
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.