17 Haziran 2019 Pazartesi

Büyükşehir TOKİ Yoluna İlk Kazmayı Vurdu Keskin “Kayısıya büyük bir darbe olur” Tarihi program bu akşam Yozgat'tan Gelen 40 Öğrenci, Vali Baruş İle Buluştu Büyükşehir Bahri Mahallesinin Yollarını Asfaltlıyor Kaymakam Duran ve Kırçuval, Öğrencilerin Karne Heyecanına Ortak Oldu Eser, Başhekim Yardımcısı oldu ''Hem Dinlenin Hem de Kitap Okuyun'' Ramazan Bayramı Tatili Boyunca Neler Oldu? Vali Baruş Karne Dağıttı
Gürkan Gerçeği ve Yerel Seçimler!

Zaman zaman yakınımdaki arkadaşlara ,”Hiçbir seçim, bu yerel seçimler kadar önemli olmamıştı” diyorum. Nedenini sorana ise; “Çünkü, bu seçimler aslında Başta AK Parti olmak üzere CHP ve MHP’nin de yol haritasının belirlenmesinde önemli bir rol oynayacaktır!” diye cevap veriyorum.

5.11.2018 18:59:04   

 

İşte böyle çok bilinmeyenli bir denklemi içinde barındırıyor bu yerel seçimler. Aslında,  Türk siyasi yaşamında uzun bir aradan sonra, ‘Aday’ vurgusunun ön plana çıktığı bir yerel seçim heyecanı yaşanacak gibi geliyor bana.

 Yanılmadığımı da yaşadığımız süreç net olarak bize gösteriyor. Yani “Hatır” artık bir anlamda ikinci planda kalacaktır. İnsanlar ağırlıklı olarak Aday’a bakıp ona göre karar verecektir. İşte, Sayın Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan da bu öngörüyü bir çok insandan önce gördüğü için bu seçimleri  ayrı bir yere  koyuyor.

‘Hatırla, Ahbap-Çavuş ilişkisiyle, Akrabayla, hısımla, ortakla’ olacak, bir seçim olmadığı, böyle olması durumunda ise seçmenin göstereceği reaksiyonun boyutunun neler olduğunu gösteren bir seçim heyecanı yaşıyoruz.  Nitekim Cumhurbaşkanı’nın bu yaklaşımının ne kadar doğru olduğunu Malatya ölçeğinde daha net görebiliyoruz.

Bakıyorsunuz Adaylardan biri, Ya Eski Bakanın akrabası, ya da ortağı!

Ya Milletvekilinin eski çalışanı! Ya da Mevcut Belediye Başkanının yardımcısı! Veya Belediye’nin şirket genel müdürü vb.

Tüm bunlara bakınca,  Cumhurbaşkanımızın mesajı kime verdiğini daha net anlıyoruz.  

Buraya bir mim koyalım!

Dönelim uzun süredir adı, Büyükşehir için geçen Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a!

Malumunuz uzun süredir en fazla konuşulan isimlerin başında geliyor. Aslında ilginçtir; Malatya’da halkın gündeminde de ilk sırada Gürkan yer alıyor. Sanki  millet, Selahattin Gürkan ile Büyükşehir adını birbirine yakıştırmış durumda.  Gürkan ise, millete dokunuşu olan  siyasetini sürdürmeye devam ediyor. 

Kime sorarsak soralım!

“Selahattin Gürkan’ı halk istiyor, Ama bu malum yapı istemiyor” cevabını alıyorum.

Malum Yapıdan kasıt nedir? 

Aslında eğmeye bükmeye gerek yok.

 Malum yapı; AK Parti’nin Malatya’da kemikleşmiş, kastlaşmış, kastın yarattığı labirente düşeni boğan, Yapının dışında başka birine siyasi yaşam hakkı tanımayan, birbiriyle kavga eder gibi gözükse de son dakikada çıkarları için bir araya gelen ve genel merkezi de bir şekilde yıllardır yanlış yönlendirerek ikna edip kendi düzenini kuran kişilerin hükmettiği , milletin Cumhurbaşkanına olan sevgisini kendi çıkarı için kullanan bir yapı!

İşte Selahattin Gürkan yıllardır bu yapının en büyük düşmanıdır. Onlara rağmen Selahattin Gürkan genel merkezin itibar ettiği, güvendiği, Cumhurbaşkanın görev verdiği ve bu görevi layıkıyla yerine getiren bir isimdir.

Millet aptal değil.

Millet süreci iyi okur.

Bu yapının Malatya siyasetine verdiği zararı da iyi gördüğü için Selahattin Gürkan  ismi ayrı bir ehemmiyet teşkil etmektedir millet nezdinde.

Herkes çok iyi biliyor ki, bu seçimlerde Bu malum yapıya insiyatif verildiği takdirde AK Parti büyük bir yara alacaktır. O yüzden, Genel Merkez, Bu yapı ve buna benzer yerel kastların insiyatifine bırakmak yerine, işi sıkı tutarak başından sonuna kadar bizzat kendisi müdahil olmaktadır.

Bu gerçekler ışığında Selahattin Gürkan’ın vereceği karar büyük önem arz etmektedir. Zira, Gürkan’ın AK Parti’den aday olmasını isteyenlerden çok, istemeyen malum yapının insanları da bulunmaktadır. Malumunuz olduğu üzere, AK Parti’de süreç bugün itibariyle başladı. Ancak Genel Merkez, mevcut Belediye Başkanlarının istifasını istemediği gibi, müracaatlarını izne bağlı olarak yapacaktır. Yani Mevcut Belediye Başkanları Genel Merkezi’in insiyatifi doğrultusunda hareket edecektir.

İşte burada şu soruları sormak gerekiyor?

Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için müracaat edecekler arasında olacak mı?

Yoksa, Battalgazi süreci devam mı edecek?

Bizim gördüğümüz Gürkan’ın Büyükşehir noktasında yoğun bir çaba harcadığıdır. Bu çabayı elbette Hacı Uğur Polat’da harcıyor olabilir. Ancak duyumlarımıza göre, Bazı Belediye başkanlarına “Bizden haber bekle” denildiği yönünde ifadeler ileri sürülüyor. Bu noktada, Gürkan’ın atacağı her adım büyük önem arz etmektedir.

Şayet Genel Merkez, Gürkan’a Battalgazi’de devam etmesi yolunda bir tavsiyede bulunursa,  ikna gücü yüksek bir alternatif ile gelmesi gerekecektir. Bu alternatifin Mevcutlar olmaması gerektiğinin altını çiziyorum.

Şayet, Gürkan’a son dakikada istifa edip başvurması istenirse, İşte o zaman durum biraz daha netleşecektir. Daha açık ifade ile Gürkan’ın durumu  bu seçimlerin önemli –belirleyici- parametresi olacaktır.

Şimdi, Genel Merkez mevcut başkanların kendilerinin bilgileri dışında istifa etmemesini istiyor.

Bu şu demek; Şayet, Son ana kadar Mevcutların istifa etmesi istenmezse, Mevcutlar riski alıp istifa ederek müracaat da edebilir. Ancak karşılığı ne olur, bilmiyoruz. Tahminimize göre, Gürkan  son ana kadar bekleyecektir. Kendisinin işaret edildiği anda da düğmeye basacaktır.

Velhasılı işaret edilse de, edilmese de kilit isimlerden biri olacaktır sayın Gürkan.

Bana ; “Peki, sen ne görüyorsun?” diye soruyorsanız, söyleyeyim.

Yukarıda zikrettiğim mevcut Yerel Kast Yapı, Gürkan’ın olmaması için büyük mücadele veriyor. Daha net ifade ile, “Düşmanımın Düşmanı, Dostumdur” düsturu ile yaklaşıyor. Mevcut Yapı’nın içinde kimlerin olduğunu söylemeye gerek yok. Hepimiz biliyoruz. Şayet Gürkan Büyükşehir’e aday olursa, Mevcut yapı için de tehlike çanları çalmaya başlayacaktır. İşte bu son, Bu Kast’ı korkuttuğu için, Gürkan ile sessiz savaşını sürdürmeye devam ediyor.

Gürkan ise, politik tecrübesi ışığında yerel aktörler ile ilişkisini bir taraftan sürdürürken, asıl önem arz eden Genel Merkez’de ise lobi faaliyetini üst seviyede sürdürmeye devam ediyor.

Sonuçta ne mi olur?

Ben de sizin kadar merak ediyorum!

 

Saygılarımla

Remzi Hayta

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (7) adet yorum yapılmıştır
mert bayrak 7.11.2018 13:34:53
SELAHATTİN GÜRKAN çalışkanlık , dürüstlük , mertlik açısından bir çoğuna fark atar , malatyayı düzeltecek tek kişi olarak görüyorum .. birileri bişeyler yapıyor ama ALLAH İSTEMEDEN BİR YAPRAK BİLE YERE DÜŞMEZ DALINDAN , oyunu kim oynuyosa ALLAHIN İZNİYLE kaybedecek , DÜRÜST ÇALIŞKAN BİR BAŞKAN OLAN SELAHATTİN BAŞKAN YİNE DÜRÜST ASİL MİLLETİN BAŞINA GELECEK ..
Elvan gül 7.11.2018 09:22:46
malatya büyükşehir başkanı olarak selahattin gürkanı istiyoruz artık halkın sesine kulak versinler malatyayı koca bir mega köye döndürdüler hizmet yok çevre yolu yok 54 km kuzey çevre yolu halen kör topal gidiyor sivil hava alanı yok 15 temmuz ve akabinde bu millet uçağa elazığdan bindi trafikte malımız canımız gidiyor çarşıda esnaf kaldırımı gasbetmiş yollar yayaya kapalı daha bunun gibi bir sürü problem duruyor mevcut belediyenin tek yaptığı içme suyu ve otobüse zam artık yeter bu halk sizi istemiyor.
Malatyalı 6.11.2018 20:35:27
Borcu olmayan bir belediye. Yaptıkları ile konuşulan belediye vatandaşın parasını boşa harcamayan belediye. İddaa ediyorum Esenlik Selahattin Gürkan a geçtiğinde Malatyamızın en uygun marketi olacağına ve kar edip asıl yerine geleceğine eminim. Oy verirken cebini de düşünmen lazım Malatyalı vatandaşlar.
Malatya 6.11.2018 17:43:49
Koyu bir CHP seçmeni olarak malatyada tek çalışan kişi Selahattin bey diğerleri işini iyi bilir
mehmet ali 6.11.2018 12:21:36
sayın editör yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum.Ama sizden ricam malatya basını neden acaba belediyelrin ekonomik durumunu hiç yazmıyor.İnanın büyükşehir belediyesine şuan bankalar bile kredi vermiyor.Ama mvcut başkan ne yapıyor halen show peşinde yazık günah yok temel atma yok yıkma tören üstüne tören ama para nerde .Hacı başkan şanslı ahmet başkan var hakan başkan var hallederim nasıl olsa diyordur.Ertan başkan için uğraşıyor hacı baba şuan yeşilyurta aday olsun diye.niye bülent beyi yanına alsın diye.valla sağlam bir akp li olarak yazıyorum bunlar yüzünden nefret ettim.rabbim ıslah etsin
îbrahim Turgut 6.11.2018 08:24:54
Gunaydin hayirli sabahlar diyerek baslamak istiyorum.Çok güzel bir jonuya deeyinmissin fakat genel merjez anlarmi bilmem genel secim degil yerel secim oldugunu anlamayanlar var baskan gurkan aday olursa 3 kesimden oy alacak bunu herkes biliyor sizler gazeteci olarak dile getirirseniz kaleye alirlar bizler asil olarak kaleye alinmadigimiz goruluyor.G.antep,Kayseri belediyeleri güzel bir ornektir.selamlar.
Gerek yok 5.11.2018 20:12:23
Çok güzel özetlemişsiniz yüreğinize kaleminize sağlık
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Büyükşehir Belediyesi Beydağı Mahallesi ile Cemal Gürsel Mahallelerini bir birinden ayıran,
Büyükşehir TOKİ Yoluna İlk Kaz
Keskin “Kayısıya büyük bir dar
Tarihi program bu akşam
Yozgat'tan Gelen 40 Öğrenci, V
Büyükşehir Bahri Mahallesinin
Kaymakam Duran ve Kırçuval, Öğ
Eser, Başhekim Yardımcısı oldu
''Hem Dinlenin Hem de Kitap Ok
Ramazan Bayramı Tatili Boyunca
Vali Baruş Karne Dağıttı
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.