22 Agustos 2019 Perşembe

Arınç, ''İlk Sıralarda Yer Alan Bir Başarıdır'' MAGEF Yaz Kuran Kursu Öğrencileri için Gezi Düzenledi Teşekkür Bülent Arınç’tan Başkan Gürkan’a ziyaret Hürriyet Parkı’ndaki 39 Ağaç neden kurudu ? Ağbaba: ''Satılmayan Şeker Arazisine Villa Diktiler'' Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Arınç Malatya Valiliğini Ziyaret Etti Başkan Çınar, Tecde'de Yol Yenileme ve Park Çalışmalarını İnceledi Başhekim Prof. Dr. Aktürk, Başkan Güder İle Biraraya Geldi Çalık, ''Kapalı devre sulama sistemini önemsiyoruz''
Kaotik Kahramanların Beyhude Çabaları!

İktidar Partisi Ak Parti’de aday başvuru süreci gece yarısı itibariyle sona erdi. Toplamda 109 kişi Malatya genelinde başvurdu. Diğer partilerde ise süreç hala devam ediyor. Sürecin önemli isimlerinden biri olan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, bir TV programında büyük oranda aday tespit çalışmalarının tamamlandığını ve önümüzdeki hafta ya da en geç 15 gün içerisinde isimlerin kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

17.11.2018 17:59:26   

 

Bu şu anlama geliyor;  Malatya’da kızıl kıyamet kopsa da, aslında bir çok isim şuanda Sayın Cumhurbaşkanımızın önünde netleştirilmiş durumda!

 Hal böyle olunca, da herkes “ Acaba Malatya’da netleşti mi?”  sorusunu aklına getiriyor.

Biz, yine de netleşmediği öngörüsü ile özellikle Ak Parti için  stratejik öneme haiz olan Büyükşehir/Yeşilyurt ve Battalgazi  üçgeninde yaşanan gel-git’ler üzerine yoğunlaşalım. 

Yarın( 18 Kasım Pazar) yapılacak temayül yoklamasından sonra, büyük ihtimalle muhtemel aday adaylarından ikisi  ya da üçü  Ankara’ya çağrılacak. Öyle tahmin ediyorum ki, Mevcut görevde olanların durumu da önümüzdeki hafta hemen hemen neticelenmiş olacak.  

Tabi öngörümüz bu yönde. Gerçekte nasıl bir süreç var onu da çok kestiremiyoruz maalesef. Biz bu satırları yazarken bir anda, “Adaylar açıklanırsa” bile şaşırmam!

Bu süreç ile ilgili birkaç hususu belirtmekte fayda görüyorum.

Malumunuz  Kamu malının içinde, yetimin hakkı, fakİr fukaranın hakkı kısacası bu milletin hakkı vardır. Yani Her Belediye’nin bütçesini O belediyeyi yöneten kişi yada kişiler babalarından miras kaldı misali tüketemezler. Sadece Belediyeler değil, bu söylemlerim kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri için de geçerlidir.

 Peki Neden böyle bir ifade kullandım?

Bazı Aday adayları maalesef  bu süreçte, ceplerinden para harcamak yerine, temsil ettikleri kuruluşların argümanlarını ön plana çıkararak tanıtım, reklam vb.yapmayı tercih ediyorlar.

 Örnek mi vereyim?

Mesela, Bir aday adayımız geçtiğimiz hafta herkese bir SMS gönderdi. İlginçtir SMS’te kendi ismi yer almasına karşın, Veri Tabanında gönderildiği yer, Temsil ettiği Kuruluşa ait operatörlerdi.  Bir diğeri, Temsil ettiği kuruluş adına, (eski parayla) 1.5 trilyonun üzerinde bir tanıtım anlaşması yaptı. İlginçtir, Kuruluşun hizmetlerinin anlatılması gereken bu anlaşmada nedense, Bu Kuruluşu temsil eden kişinin fotoğraflarının ön planda olması, “Kamu Malının Yetim Malı” olduğu gerçeğini bizlerin gözü önüne serdi. Bugün bu hassas noktaları bile hiçe sayarsanız, yarın yönettiğiniz Belediye’yi nasıl yönetirsiniz, varın siz düşünün!  

Bir Başka Kuruluş Temsilcisi,  Gecenin bir vaktinde, Temsil ettiği kuruluşa ait makam araçlarıyla, Mahalle mahalle gezerek, temsilcilere yemek vb. düzenliyor.         “Cebinden veriyordur”  demek istiyorum ancak her nedense, “ kalbim demiyor!”

Velhasıl-ı kelam; Bu süreç aslında bir imtihan süreciydi. Genel Merkez bu hassasiyetler üzerinde ne kadar durur bilmem. Ama esasında bu hassasiyetler dikkate alınması gereken en önemli parametrelerin başında gelmelidir.

GELELİM SÜRECİN KAOTİK KAHRAMANLARINA!

 Hiç kuşku yok ki, Listenin başında  Büyükşehir Belediyesi  gelmektedir. İlk kez büyükşehir  Belediyesi’ne müracaatın bu kadar az olması, insanların kafalarının net olmadığı, kaotik kahramanların  hala devrede olduğunu kanısını bize vermektedir. Mevcut 3 adayın yanı sıra, Halen görevde olan Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ihtimallerinin de yüksek olması buraya olan ilgiyi geçtiğimiz döneme göre geriye çekti.

Aslında sürecin başlangıcında Genel Merkez çok sağlıklı bir yol izledi. Öyle ki, abartısız en fazla 10’un üzerinde anket uygulaması yaptı.  Ve ilginçtir bu anketlerin hepsi de birbirini teyit eder nitelikteydi. İşte KAOTİK Kahramanlar, Yani Süreci, Bulandırmak isteyen  Kaoscular, Geleneksel KAST  Lobilerini devreye sokarak,  karalama sürecini başlattılar. Zira çıkan sonuçlar bu kast aşiretini hiç memnun etmemişti.

Daha önce,  hem de sağlam kaynaklardan aldığım bilgi doğrultusunda halkın ağırlıklı olarak işaret ettiği adayın kim olduğu üzerinde durmuştum. Bunu birkaç kez dile getirdim. Fakat, süreci bulandırmak isteyenler, bu kişinin ön plana çıkmasını hazmedemeyerek bu kez genel merkezi, “Bu kişi, sürekli ‘ben desteğimi halktan alıyorum.’ diyerek genel merkezi ve Partiyi görmezden geliyor” şeklinde iftiralara başvurmayı tercih ettiler. Daha da ileri giderek, başka partilerde olan  taban karşılığını, ‘Diğer partilerle dirsek temasındaymış gibi’ gösterme delaletinde bulundular.  Oysa her seferinde,  halka hizmet ederken, halkla buluşurken bile,”Çalışmalarımda feyz kaynağım Sayın Cumhurbaşkanımızdır” diyen bir insanı bu şekilde itham etmek vicdana ters bir durumdur.

Bahsettiğim kişiye gelince!

Bahsettiğim kişi Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’dır. Sürecin en başından beri Cumhurbaşkanımızın seçimler ile ilgili belirlediği yeni kodlarla Malatya’da uygun isimlerin başında gelen  kişidir Selahattin Gürkan!

Türlü uydurmalar ile, Gürkan’ın olmaması için her türlü yolu deneyen bu kaotik kahramanların bu ısrarlı baskılarına rağmen, Genel Merkezin özellikle Özhaseki’nin ve Üst Kurulun, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından belirlenen Parametreler doğrultusunda liste oluşturdukları muhakkak.

Liyakat ve Ehliyet, Başka Partilerin tabanında karşılık bulma, Yapılan anketlerde önde çıkma…  İşte bu gerçekler,  Malum  Kastçıların, Malum Cemaatin ve Malum Vekillerin tüm oyunlarını bertaraf edecek gerçeklerdir.

 Hiç kimse unutulmamalıdır ki, Bu süreç aslında gelecekte yaşanacak siyasi gelişmelere de gebe süreçtir. Parti yönetimi tarafından alınacak her fevri karar, partinin siyasi geleceğine olumsuz yansıyacaktır. O yüzden burada iki sihirli kelimenin mutlaka ön planda tutulması gerekiyor.

 LİYAKAT VE EHLİYET!

Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarla bu iki kelimeyi bir arada kullanmasındaki  esrar perdesini çözemeyen bu KAST’çıların Partiye ne tür bir katkısı olur o da ayrıca tartışılır.

Liyakat demek; Wtsapp Durumundan Cumhurbaşkanı ile yanyana fotoğrafını paylaşmak demek değildir. Liyakat demek; Cumhurbaşkanının işaret ettiği şehircilik modelini geliştirmek, insan şehir ilişkisini hemhal eylemektir.  (Ha bu ‘Hemhal’ derken de, metrekare başı kimlere peşkeş çekildiği beli olmayan bilbordlarda kendi fotoğraflarını paylaşmak demek değildir!)

Ehliyet Demek; Gecenin kör bir vaktinde, mahalle temsilcisi, teşkilat üyesi aranarak,  aba altından sopa göstermek demek değildir.  Ehliyet Demek;  Yaptığı hizmetlerle kuşatıcı olmak, hangi fikirden olursa olsun insana kucak açmak, Teşkilatına aba altından sopa göstermek yerine, “Siz özgürce oy kullanın ki memleketimiz kazansın”   diye bilmektir.

Üzülerek belirtmek isterim ki, Bu iki sihirli cümlenin sağından veya solundan geçmeyen yığınla insan bulunmaktadır. Bunların da kim olduğunu herkes iyi bilir! Yaşadığımız süreç bunu net bir şekilde ortaya koymuştur.

Büyükşehir’de bu belirsizlik aslında diğer iki merkez ilçe için de geçerlidir. Malumunuz olduğu üzere bu iki ilçeden de 9’ar kişi müracaat etti. Buda ilginç bir tesadüf olsa gerek. Ancak özellikle Battalgazi’de yaşanan en ilginç  gelişme son anda bir kişinin (Çalışmalarıyla çok yakından tanıdığım) Murat Nalçacı’nın müracaatı oldu.  Nalçacı’nın bu müracaatı aslında birileri açısından ziyadesiyle sürpriz oldu. Zira, gerek Belediyecilik tecrübesi gerekse yukarıda zikrettiğim  Ehliyet ve Liyakat noktasında eksiksiz bir görüntü çizen Nalçacı’nın aday adaylık başvurusu öncesi görüştüğü bazı önemli kişilerin teşviki dikkate değer bir durumdur. O yüzden muhtemelen  bahsettiğim bu kast lobisinin de hesaplarını yeniden gözden geçireceği bir durum oluştu.   Özellikle Mevcut Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmesi durumunda, öne çıkacak isimlerin başında  Murat Nalçacı  gelecektir diye düşünüyorum.

Yeşilyurt’da   müracat edenlerin sayısının da 9 olması ilginç bir fotoğraf oluşturdu bizim açımızdan. Özellikle aday adaylarının genel profiline baktığımızda ise; daha önce birkaç kez dile getirdiğim ve  Dikkat edilmesi gereken bir kişi  olarak nitelendirdiğim   Mimar Vahap Erdem’in  Yeşilyurt için kaleme aldığı ve wtsapp aracılığı ile binlerce kişiye gönderdiği, deyim yerinde ise  Yeşilyurt Manifestosu diye tabir ettiğim kısa ama anlamlı  Wtsapp Mektubu O’nu diğerlerinden  neden ayrıldığını da gösteren önemli bir adım oldu kuşkusuz. Kullandığı kapsayıcı dil, Teknik dil hepsinden önemlisi, Şehir Dili,  Ehliyet ve Liyakatından  şüphe duyulmayacak biri olarak beynimize kazıdı.

Dikkatimi çeken önemli noktalardan biri de; bu yıl en fazla aday adayı başvurusunun Akçadağ’da yaşanmış olması oldu şüphesiz. Özellikle Akçadağ’ın bilinen ve sevilen bazı isimlerin listede olması da, Bu ilçedeki seçim heyecanını farklı bir boyuta taşımış durumda.

Sonuç itibariyle,Tunelde artık ışık göründü. Yakın bir vakitte, Partilerin belirlediği adaylar üzerinde yorumlarımızı daha da derinleştirip yol alacağız. Yarın özellikle AK Parti’de yapılacak Temayül yoklaması bu açıdan büyük önem arz etmektedir.Bu noktada daha önce de belirttiğim gibi, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca’ya büyük bir sorumluluk düşmektedir.  Mevcut Kastçıların psikolojik baskısının bertaraf edilmesinde en büyük sorumluluk da hiç şüphe yok ki, sayın Koca’ya aittir. Sayın Koca’nın bu konuda hassas olduğunu, Sayın Cumhurbaşkanımızın kendisine verdiği bu görevi de layıkıyla yerine getireceğinden bende kuşku duymuyorum.

Saygılarımla

Remzi Hayta

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Malatya programı ka
Arınç, ''İlk Sıralarda Yer Ala
Teşekkür
MAGEF Yaz Kuran Kursu Öğrencil
Adidas Süperstar Ürünleri görd
Abiye Modelleri
Mavi Pantolon Kombinleri Erkek
Bülent Arınç’tan Başkan Gürkan
Ağbaba: ''Satılmayan Şeker Ara
Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Arı
Başkan Çınar, Tecde'de Yol Yen
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.