22 Agustos 2019 Perşembe

Arınç, ''İlk Sıralarda Yer Alan Bir Başarıdır'' MAGEF Yaz Kuran Kursu Öğrencileri için Gezi Düzenledi Teşekkür Bülent Arınç’tan Başkan Gürkan’a ziyaret Hürriyet Parkı’ndaki 39 Ağaç neden kurudu ? Ağbaba: ''Satılmayan Şeker Arazisine Villa Diktiler'' Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Arınç Malatya Valiliğini Ziyaret Etti Başkan Çınar, Tecde'de Yol Yenileme ve Park Çalışmalarını İnceledi Başhekim Prof. Dr. Aktürk, Başkan Güder İle Biraraya Geldi Çalık, ''Kapalı devre sulama sistemini önemsiyoruz''
Malatya Uçuşlarının Sorunlu Olması Turizmi Olumsuz Etkiliyor

Sözlerime Flaş Haber’in 11. Kuruluş Yıldönümü’nü kutlayarak başlamak istiyorum.

20.11.2018 18:42:45   

 

Malatya, doğunun batısı, batının doğusu şeklinde ifade edildiği gibi; Kuzey-Güney eksenli olarak da geçiş güzergahlarından birine sahip bir memleket biçiminde de anlatılabilir. Bu özelliklerinden dolayı tarihin ilk dönemlerinden beri önemli bir yerleşim yeri olmayı başarmış bir diyar olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

            Havayolu trafiğine Türkiye’de en erken başlanan vilayetlerden biri olma özelliği de buna bağlıdır. 1941 yılında sivil havacılığın faaliyete başladığı Malatya’da son yıllarda havacılık ile ilgili bu kimliğinden uzaklaşılma emarelerinin başgösterdiği söylenebilir.

            Öncelikle Almanya uçuşları bitirildi. Sonra da sırasıyla diğer uçuşlar değer kaybettirecek saatlere alınmaya başlandı. Özellikle, İstanbul dışındaki uçuşlar hep tartışılan ve halkı zor durumda bırakan ve tercihi azaltan uçuşlar olmaya başlamıştır. Ankara, İzmir ve Antalya uçuşları genelde ölü saat diye nitelendirilen gece 12 sonrası saatlere ayarlanmaktadır. Yine İzmir ve Antalya uçuşlarının fiyat politikası da vatandaşların bütçesini zorlayan nitelikte olmaktadır. Aynı uçuşlar Elazığ, Kayseri, Diyarbakır ve Gaziantep gibi yakın havalimanlarıyla karşılaştırıldığında, hem uçuş frekansları hem de fiyat politikası açısından en elverişsiz nokta Malatya olmaktadır. Ayrıca İstanbul’a da Malatya’dan çok fazla talep olmasına rağmen her zaman fiyatlar bu civar havalimanlarına göre yüksek olmaktadır.

            Bu durumlar, Malatya’yı her açıdan önemsiz kılmaktadır ve tercih edilmez yapmaktadır. İnsanların karşılaştırma yaparak gelmekten vazgeçtiği ya da gelmeyi düşünmediği yerlerden biri olmaktadır. Özellikle Battalgazi Belediyesi eksenli çok özel turizm yatırımlarının yapıldığı ilimizin Turizm destinasyonlarına dahil edilmesi çok anlamlı olacaktır. Ancak bu uçuş koşullarıyla bu vasfa erişmesi pek mümkün görünmemektedir.

            Kongre organizasyonlarına sıklıkla katılan bir akademisyenim. Bu organizasyonlara hem yurt dışuıda hem de yurt içinde ağırlıklı olarak iştirak edebiliyorum. Katıldığımız kongrelerde konuştuğumuz pek çok hoca uçuş saatlerini gerekçe göstererek Malatya’daki kongrelere katılmayacağını söylemektedir. Özellikle Ankara seferlerinin hem az hem de sadece gece olması temel sıkıntılı konu olmaktadır. Ayrıca İzmir ve Antalya uçuşlarının da maliyetinin çok yüksek olduğu konusu sıklıkla dillendirilmektedir. Ayrıca her gün uçuş olmaması da sorun teşkil etmektedir.

Daha uzakta ve daha küçük yerleşim yerlerine günün daha elverişli saatlerinde uçuş yapan havayolu şirketlerinin Malatya’ya böyle bir tercihde bulunmasının nedenlerinin ne olduğu merak konusudur. Acaba neden böyle oluyor? Neden zorlama kararlarla uçuş yapılıyor? Muş ilinden, Adıyaman ilinden Malatya’yı daha önemsiz kılan temel faktör ne olabilir acaba? Sözgelimi Muş’tan Bursa’ya uçuş var. Malatya’dan yok. Van’dan Adana’ya uçuş var. Malatya’dan yok. Malatya’dan Kıbrıs’a neden uçuş olmasın?

Bu hususla ilgilenecek etkili ve yetkili bir “Malatya Sahibi” aranıyor. Malatya’dan sefer kaldırılması için seferber olan komşu vilayetlerin etkin politikacılarına mani olabilecek bir siyasi portre yok mudur? Acaba takip eden ve sorunların üstesinden gelebilecek bir yetkili yok mudur?

Bu sorunların çözümü, uzun vadede Malatya’yı turizm alanında kalkındıracak bir hamle olacaktır. Ben buna inanıyorum.

Bir de kuzey ilçelerimizin Malatya yerine Elazığ havalimanını tercih etmelerine kafa yoran yetkilimiz yok mudur? Kuzey ilçelerimiz için Yazıhan’dan direk havalimanına geçiş yapmayı mümkün kılacak standartlara uygun bir bağlantı yoluna ihtiyaç vardır. Özellikle Arapgir’in havalimanı bağlantısını 70 km’ye indirecek Arapgir-Arguvan-Yazıhan-Medik-Havalimanı yolu artık önemli bir ihtiyaçtır. Şu anda 120 km ye yaklaşan bir Arapgir-Havalimanı yolculuğuna karşılık 70 km lik bir güzergah sadece Arapgir’i değil Kemaliye, Ağın ve Divriği ilçelerini de Malatya havalimanını tercihe yönlendirecektir. Hekimhan, Arguvan ve kısmen Kangal’ın da daha kolay ve çabuk erişimi söz konusu olacaktır. Bu yol ile de ilgilenecek bir yetkili aranmakta. Yol medeniyettir. Bu sözü bize yaşatarak öğretecek yetkililere ihtiyacımız var.

Saygılarımla.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (3) adet yorum yapılmıştır
Mehmet Nabi Şavata 22.11.2018 17:29:20
Mustafa hocamız, Malatyamız için çok önemli bir sorunu kaleme almış. Fikirlerine aynen katılıyorum. THY ve Anadolu jet Malatya uçuşları komşu illerimize göre çok pahalı , ayrıca yıllardır yazılıyor , isteniyor, ankara Hattı neden 2 uçuşa çıkarılmıyor. Hem fiatlar ucuzlar, Hendek turizm açısından çok önemlidir. ayrıca Malatyamızda Türizm il müdürünün Malatya tanıtımı için , öz verili çalışmalar yapmadı gerekiyor. Ticaret odası ve sivil toplum birlikleri ve siyasetcilerimizinde , müdürüze destek vermeleri gerekiyor. Malatya civar illere göre turizm de bir hayli geride, yabancı turistleri getir
Sezai ünal 21.11.2018 19:43:37
Sivil havaalanımız yok bu nedenle havayolu ulaşımı malatya da bitti heba olan yıllarda bu soruna çözüm bulamayanlar sorumludur bundan
Murat Uludağ 20.11.2018 23:25:44
Mustafa bey özellikle duyarlılığınız için çok teşekkür ederim. Şunu belirteyimki malesef havacılığın içinden biri olarak Malatyamız hergün kan kaybediyor ve bunun bir çok nedeni var. Havalimanı fiziki şartlarından,ulaşım,bilet fiyatları, siyasilerin her konuda olduğu gibi bu konudada birifing almadan hareket etmeleri sonucu verilen yanlış kararlar bu konu beni Memleket sevdalısı biri olarak çok yordu. Saygılarımla.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Malatya programı ka
Arınç, ''İlk Sıralarda Yer Ala
Teşekkür
MAGEF Yaz Kuran Kursu Öğrencil
Adidas Süperstar Ürünleri görd
Abiye Modelleri
Mavi Pantolon Kombinleri Erkek
Bülent Arınç’tan Başkan Gürkan
Ağbaba: ''Satılmayan Şeker Ara
Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Arı
Başkan Çınar, Tecde'de Yol Yen
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.