10 Aralik 2018 Pazartesi

Feci Kaza: Karakol Komutanı Hayatını Kaybetti Pirpirim Restorant Açıldı Gürkan, Kongreye Katılanlarla Bir Araya Geldi Polat: ''Engelli kardeşlerimiz sorunlara karşı daha duyarlı'' Çalık, Sivas-Malatya Hızlı Tren Projesinin detaylarını açıkladı Başkan Gürkan, İnönü Kapalı Çarşı Esnafı İle Biraraya Geldi Milletvekili Fendoğlu, Malatya'da ziyaretler gerçekleştirdi Vali Baruş, Kurumlardan Brifing Almaya Başladı “El Sanatlarımızı Hünerli Ellerle Geleceğe Taşıyoruz” Multidisipliner Çalışmalar Kongresi’nin Açılışı Yapıldı
Geleneği Olmayanın, Geleceği Olmaz

Öğrenilmiş davranışlar bütünü şeklinde tanımlanan kültür nesilden nesile aktarılarak geleceği inşa eden yapıya sahiptir. Nesilden nesile intikal edilen kültürel unsurlar, ancak ve ancak, geleceğe geleneğe sahip olunursa aktarılacak hususlardandır

5.12.2018 18:40:24   

 

Eğer sahip olduğunuz bir kurum, kuruluş ya da organizasyon bir gelenek sahibiyse, yaptığı işlerde devamlılık elde edebilecek durumda olabiliyor. Aksi halde, varlığını uzun süre devam ettiremeden sahneden silinip kayboluyor. Toplumda çok önemli bir yere sahip olan hangi kuruluşa bakılırsa bakılsın, güçleri ve devamlılıklarını gelenek sahibi olmalarına borçlu oldukları görülecektir. Bu yapı; bir belediye olabilir, bir üniversite olabilir, bir dernek ya da vakıf olabilir, uluslararası nitelikli bir şirket olabilir. Sonuçta, bu hususlar, her türlü teşkilatta kendini gösterebilecek özelliktedir.

Belediyeler icraatlarını gerçekleştirirken oluşturdukları gelenekleriyle geleceklerini inşa edeceklerini bilmelidirler. Yönetsel yapılarını, hizmet organizasyonlarını, örgütsel karakterlerini, bütçe planlamalarını hep oluşturdukları gelenekleriyle başarılı sonuçlara götürebilecek kuruluşlardır. Bir sosyal belediyecilik örneği olan yardım organizasyonlarından tutalım da, bilim-sanat ve spor etkinliklerine varıncaya kadar bütün belediye politikaları geleneksel bir çizgiyle geçmişten alınıp geleceğe aktarılabilecek nitelikte olacaktır.

Bir sivil inisiyatif grubunun kendini gerçekleştirip toplumda izlenen bir yapıya kavuşması da geleneksel özellikli devamlılık arzeden bünyeye sahip olmasına bağlı olacaktır. Yerelden başlayıp evrensele ulaşıncaya kadarki bütün hareket alanını gelenek sahibi olması ile başarıyla taçlandırması mümkün olan bu tür örgütler de çoğunlukla eylemsel yapılarıyla kendilerini anlatma ve tanıtma görevini yerine getirirler.

Bu hafta Malatya Hilton’da gelenek sahibi iki güzide kuruluşun işbirliği ile, başkanlığımda bir kongre organizasyonu yapılacaktır. Bu iki kuruluşun ortak yanı “gelenekten geleceğe” yönelen politikalar üretmesidir. Bu iki kuruluş İKSAD ve Battalgazi Belediyesi’dir.

İKSAD, yirmiyi aşkın ülkede iştirakçisi ve organizasyonu olan uluslararası bir kuruluş olarak çalışmalarını başarıyla yürüten ve artık geleneksel bir karakterle çalışma prensibi kurmuş bir sivil inisiyatif kuruluşudur. Yayınevi çalışmalarıyla da desteklediği bilim insanı sayısı onbinleri bulmuş bu organizasyonun mimarları İKSAD Başkanı Mustafa Latif Emek ve Başdanışmanı Sefa Salih Bildirici’nin gayretiyle ve tesis etmiş oldukları “paylaşarak büyüyoruz, büyüyerek paylaşıyoruz” felsefesi çok önemli bir gelenek oluşturmuştur. Hem de gün geçtikçe işbirliği yapılan ülke ve teşkilat sayısında artışlar kaydediliyor. Bu kuruluşun gelenek oluşturmasında pay sahibi olmakla da iftihar ettiğimi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Oluşturulan bu anlamlı gelenek sayesinde her geçen gün gelişimi ivme kazanan İKSAD organizasyonlarının son halkasını Sayın Emek ve Bildirici ile Malatya’ya 1. Uluslararası Battalgazi Multidisipliner Kongresi adıyla taşımış bulunmaktan da ayrı bir mutluluk elde etmiş bulunmaktayız. Uhdesinde bulundurdukları Türk Dünyası mensubu emek sahibi bireylerle de ayrı bir değer sahibi olan İKSAD’ın uzun vadede daha güçlü bir kuruluş olarak insanlığa hizmet eden yapıya kavuşacağına can-ı gönülden inanmakta olduğumu belirtmek isterim.

Bir diğer gelenekten geleceğe uzanan kuruluş da Battalgazi Belediyesi... Sayın Başkan Selahattin Gürkan Beyefeendi’nin Kadim Battalgazi döneminde yerleştirmiş olduğu gelenekler ile güçlü ve dinamik yapılı bir belediye kimliği kazanmış olması hiçkimsenin dikkatinden kaçmamıştır. Bundan dolayıdır ki, kendisi Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı yapılmıştır. Yani Sayın Gürkan Gelenekten Geleceğe Gelen Başkan olmuştur. Herkesin dikkatini çeken bu ayrıcalığa bizim de dikkat çekmemiz kaçınılmaz hale gelmiştir. Kongre organizasyonu yapanlar olarak Sayın Gürkan’ın yönetimindeki belediye ile işbirliği içerisine girilmesinin de ana gerekçesi hizmet anlayışının ifadesi diye anlatılabilecek gelenekten geleceğe uzanan başarısı etkili olmuştur.

Hem Gürkan Başkan hem de İKSAD örneğinden bakıldığında görülüyor ki, geleneği olmayanın geleceği olmaz.  Etkili ve güçlü yeni gelenekler geliştirilmelidir ki, başarılı bir gelecek tesis edilsin diyoruz.

Ben bu vesileyle Sayın Selahattin Gürkan, Sayın Mustafa Latif Emek, Sayın Sefa Salih Bildirici’ye ve emek sahibi olan düzenleme kurulu üyelerimiz Hülya-Şükrü Bingöl ve Hasan Aydemir’e, bizleri kırmadan davetimize icabet eden hocalarımıza ve bilgi şölenimize katılan katılımcı hocalarımıza ayrı ayrı teşekkür ederek yazımı tamamlamak istiyorum.

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde bir otomobil ile tırın çarpıştığı feci kazada jandarma karakolu kom
Feci Kaza: Karakol Komutanı Ha
Pirpirim Restorant Açıldı
Gürkan, Kongreye Katılanlarla
Polat: ''Engelli kardeşlerimiz
Çalık, Sivas-Malatya Hızlı Tre
Başkan Gürkan, İnönü Kapalı Ça
Milletvekili Fendoğlu, Malatya
Vali Baruş, Kurumlardan Brifin
“El Sanatlarımızı Hünerli Elle
Multidisipliner Çalışmalar Kon
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.