19 Temmuz 2019 Cuma

“Fendoğlu’dan Malatya ve Elazığ İçin Ortak Soru Önergesi” Başka ilden gelip Hırsızlık Yapan 5 Kişi Yakalandı MİSS&ART GÜZELLİK Merkezi Standı Yoğun İlgi Görüyor Başkan Gürkan, Belarus Heyetini Kabul Etti Kuluncak Eski Kaymakamı, Emniyet Genel Müdürlüğüne Atandı Malatya'da FETÖ Operasyonu: 12 Şüpheli Yakalandı Rafet El Roman Konseri Büyük İlgi Gördü Başkan Çınar, Ayşe Teyzeye Misafir Oldu Üç Ayrı Noktaya Güneş Enerji Santrali Kuruluyor Vatandaş Öneriyor, Yeşilyurt Belediyesi Gerçekleştiriyor
MASKİ’NİN HALİ PÜR MELAL’İ !

MASKİ, Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi (İşletmesi) Genel Müdürlüğü neredeyse büyükşehire denk bir bütçe ve bir o kadar çalışanı ile Malatya’nın birkaç büyük işletmesinin başında geliyor. Siyasetin arka bahçesi olarak da tarif edilen MASKİ için attığım bu başlığın Türkçesi: İçinde bulunduğu acıklı durum anlamına geliyor!

18.1.2019 10:55:07   

 

Malatya’da binlerce vatandaştan her ay takır takır su parası alan, yani nakit yönünden normalde hiçbir sıkıntı yaşamayan ancak buna rağmen ciddi anlamda bir borç yükü olan ve her ay neredeyse personel giderine denk gelen bir parayı faize ödeyen bu dev Belediye Şirketi’nin 1 Nisan’dan sonra akibeti ne olur bilmiyorum? Ancak şuan itibariyle bile, seçilecek Belediye Başkanının önünde duran en büyük sorun yumaklarının başında geliyor.

Sayıştay’ın Ekim 2018 tarihinde yaptığı raporu inceledim bir miktar. Rapor tabi bir önceki yılı kapsadığı için güncel durum hakkında çok net bilgiler elimizde bulunmuyor.  Ancak bu rapora göre bile, MASKİ’nin akıbetinin çok da iç açıcı olmadığı muhakkak.

Yani özetle -şayet seçilirse- Selahattin Gürkan’ı bekleyen en büyük tehlikenin başında MASKİ gelmektedir.

Daha önce defalarca yazdık, bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum. Gerek Büyükşehir Belediyesi, Gerek MASKİ, gerek MOTAŞ, Esenlik ve diğer şirketler bu kadar borç batağındayken, personelin borçlarını ödeme konusunda zorluk çekiyorken, personel giderlerinden daha fazla bir faiz sarmalına mahkum olmuşken, -aciliyet dışında- yeni ihalelere çıkmaları tam anlamıyla “Yangından mal kaçırmak” anlamına gelir.

Şu bir gerçek ki, MASKİ’ye atanan hiçbir yönetici hakkıyla bu işin üstesinden gelememiştir. Gelen her yönetici, kolay yolu seçmiş ve  paraya ihtiyaç duyduğu anda  bankanın yolunu tutmuştur.

Bugün kimse MASKİ’de daha kaç personelin çalıştığını bile bilmiyor. Bakıyorsunuz, Adamın biri , piyasada kendisine anketçi dedirtiyor, dolaşıyor. Hatta aylarca kamuoyunu bilinçli olarak maniple ediyor-etmeye devam ediyor- hatta 31 Mart’ta yapılacak seçimler ile ilgili yeniden bir anket yaptırarak( Malum Kast’ın direktifleri doğrultusunda- ki bu konuya önümüzdeki hafta değineceğim-) kasıtlı olarak Büyükşehir’in oyunu yüzde 62’lerde gösterip kamuoyunu bilinçli yanıltıyor. Sonra bir bakıyorsunuz bu şahsiyet, Gazetenin birinde akşama kadar oturup, MASKİ’den aylık maaş alan biri çıkıyor. Daha net ifade ile MASKİ’nin      personeli çıkıyor.

O yüzden ben sözümü yineliyorum. MASKİ’nin iyi yönetilmediği;ne iş yaptığı belli bile olmayan, , işe gelmeyen Gelse Bile Gündüz Mesai Saatinde Bile PAYLAŞIMLAR Yapan personeline aylık takır takır maaş vermesinden belli değil mi?

Hani hatırlarsınız, Gürkan’ın kucağına bırakılacak bombalardan bahsetmiştik. İşte bu bombalardan biri de maalesef Belediye iştirakleridir. Bu iştiraklerdeki sarmal, gelecek Belediye Başkanı için inanılmaz bir tehdit oluşturmaktadır.

Sen, Memleketin tüm su paralarını aylık takır takır peşin alacaksın, borca takılanlara aman vermeyip gerekirse icra yoluyla alacaksın, bir çok kentten daha fazla pahalı su millete içireceksin sonra da içler acısı bir hale geleceksin!

Allah aşkına siz çocuk mu kandırıyorsunuz?

MASKİ’nin bu hale neden geldiğini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Para yönetiminden yoksun,

Personel disiplininden yoksun,

Kaynak arayışı becerisinden yoksun,

Kaynaklarını doğru kullanmaktan yoksun bir şirket yönetimi, olursa  ki ben olmamasını çok yürekten isterim... yönettiğiniz şirketi eninde sonunda batırırsınız.

Son sözüm yine – seçilme olasılığı çok yüksek olduğu için-  Selahattin Gürkan’a olacaktır.

Şu anda, gerek Büyükşehir Belediyesi’nin yönetiminde gerekse MASKİ ve diğer şirketler üzerinde bir söz hakkınız olmayabilir. Ancak buralarda bu saatten sonra olacak her ihaleyi, ve diğer ekonomik hareketliliği dikkatle takip etmelidir.  Hatta kanaatim odur ki, göreve başlaması durumunda,  Bağımsız bir Denetçi Kuruluş tarafından Belediye ve şirketleri baştan aşağıya denetlenmeli ve Sayın Gürkan çıkan sonucu Kamuoyu ile paylaşarak yoluna devam etmelidir. Zira O’nu öyle zor bir süreç bekliyor ki, bir taraftan Belediye’nin borçlarını temizlemekle uğraşacak diğer taraftan da, Yeni projeleri farklı kaynak arayışlarını devreye sokarak uygulayacaktır.

İşi zor, Allah yardımcısı olsun.

Ama attığı her adımda  Malum Kast’ın tuzaklarını unutmadan hareket etmesi gerektiğini bir kez daha yineliyorum.

Saygılarımla

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Malatyalı44 18.1.2019 11:13:24
Suyu çok düşük maliyetle gelen Malatya da malesef işin mutfağından gelmeyenlerin çalışmalarıyla pahalı su içiyoruz. Ankara istanbul bile onlarca km den masraflı getirdikleri suda indirim yaparken Malatya Maski söz konusu değil diyor. MASKİ de ne kadar makam aracı var bir bilmek lazım. Ne kadar personel var kaç tanesi gerçekten çalışıyor öğrenmek lazım. Bunlar hepimizin hakkı. İnşallah Selahattin Başkan hepsinin hakkında gereğini yapar...
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu Elazığ'da faaliyet gösteren Çimento Fabrikasını ve Battalg
“Fendoğlu’dan Malatya ve Elazı
Başka ilden gelip Hırsızlık Ya
MİSS&ART GÜZELLİK Merkezi Sta
Başkan Gürkan, Belarus Heyetin
Malatya'da FETÖ Operasyonu: 12
Kuluncak Eski Kaymakamı, Emniy
Rafet El Roman Konseri Büyük İ
Başkan Çınar, Ayşe Teyzeye Mis
Üç Ayrı Noktaya Güneş Enerji S
Vatandaş Öneriyor, Yeşilyurt B
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.