19 Nisan 2019 Cuma

Bahçeli’den Malatya’ya Teşekkür Motaş Genel Müdürü Tamgacı Görevinden Ayrıldı MHP Milletvekili Fendoğlu, Berat Kandili dolayısıyla mesaj yayınladı. Ortaokullar Arası Bilgi Yarışmasının Finali Gerçekleştirildi Yeşilyurt Muhtarlar Derneğinden Emniyet Müdürü Urhal’a Ziyaret Gürkan’ın Berat Kandili Mesajı Emniyet’ten Torbacılara bir darbe daha 3. Malatya Kahve Festivali Başlıyor “Evkur Yeni Malatyaspor, Hepimizin Gözbebeği, Ortak Sevdasıdır” Çok sayıda uyuşturucu hap yakalandı
Malatyalı Yönetimde Direkt Söz Sahibi Oluyor

Nihal Ağca Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, sürekli dillendirdiği ‘Katılımcı belediyecilik’ söylemini Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde kuracağı kent meclisi ile hayata geçirecek. Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri, STK, odalar ve yerel kanaat önderlerinden oluşan kent meclisinde şehrin sorunlarına yönelik sunulan çözüm önerileri, Belediye Meclisinde değerlendirilerek karara bağlanacak

8.2.2019 16:14:49   

 

AK Parti’nin seçim manifestosu, Başkan Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Manifestoda Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından sürekli dillendirilen Katılımcı Belediyeciliğe de vurgu yapılarak “Şehirle ilgili bütün kararlar orada yaşayanlarla birlikte alınacak.” maddesine yer verilmişti. Bu noktada harekete geçen Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan daha somut bir adım atmaya hazırlanıyor. Gürkan, 31 Mart seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi halinde Belediye meclisinin dışında, 50 kişilik bir kent meclisi kuracak. Dernekler, odalar, birlikler, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşacak kent meclisinde şehrin sorunları dile getirilerek çözüm önerileri sunulacak. Kent meclisinde alınacak kararlar daha sonra Belediye Meclisinde değerlendirilecek. Uygun görüldüğü takdirde hayata geçirilecek. Projeye yönelik gazetemize özel açıklamalarda bulunan Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, “İkisi birlikte götürüldüğü zaman şehir o zaman kimlikli, erdemli şehir olur.  Bizim halkla birlikte yönetim anlayışımız katılımcı belediyecilik anlayışımızın temeli bu ilkeye dayanmaktadır.” dedi.

KENT MECLİSİ 50 KİŞİDEN OLUŞACAK

Kurulacak kent meclisinin 50 kişiden oluşacağını, bu meclisin üstünde de Encümen-i Daniş adı altında bir üst yönetimin olacağına vurgu yapan Başkan Gürkan konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi; “Şehirlerin kendi değerleri ile yönetilmesi erdemli ve faziletli olduğunun göstergesidir.  Hafızasının, belleğinin olduğunun göstergesidir.  Kimliğinin olduğunun göstergesidir.  31 Ocak tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı seçim manifestosunda halkla birlikte yönettim,  yerel yönetimler programında 5 temel ilke belirlemiştik.  Bu 5 temel ilkeden birisi de katılımcı belediyecilikti.  Bunun içerisinde yeşili koruma, sosyal belediyecilik, kültürel belediyecilik ve hizmet belediyeciliği de 5 temel ilke olarak belirlenmişti.  Manifestodaki 11 maddeden bir tanesi de halkla birlikte yönetim olgusudur.  Yerel yönetimlerde bir Belediye Başkanı seçerler,  muhtarlık seçimi,  Belediye Meclis Üyelerinin seçimi gerçekleşir. Biz seçimleri formal bir seçim olarak değerlendiririz.  Yüksek Seçim Kurulu'nun kontrolünde yapılan bir seçim. Bu formal yönetimin dışında,  informal bir yönetim anlayışının yani halkla birlikte yönetim anlayışının benimsenmesi gerekiyor.  Manifestodaki temel espri de odur.  2014'teki katılımcı belediyeciliğin temel ilkesi de budur. Bizim buradaki yaklaşımımız özellikle şehrimizin değerleriyle şehrimizi yönetme olgusunun belli bir informal yapıya büründürülmesidir.  Bunun için öncelikle biz şehrimizdeki sendikaları, meslek kuruluşlarını, birlikleri, dernekleri, hemşeri derneklerini, işçi sendikalarını,  kanaat önderlerini,  yerel önderlerini, mühendislerle ilgili odaları, Borsalar, ticaret ve sanayi odaları,  esnaf kefalet kooperatifleri,  Esnaf Odaları...  Bütün bu şehrin değerlerinin yanında, şehrin kanaat önderleri ve yerel önderleri de vardır.  Bu her ilçede de mevcuttur.  Genel idare anlamında da;  üniversitelerimiz, kamu kuruluşlarımız,  Kaymakamlıklarımız,  Valiliğimiz...  Bütün bunları içerecek ve bunların sivil inisiyatif içerisinde,  gönüllülük teması esasına dayanacak bir informal yönetim anlayışını benimsiyoruz, 50 kişilik Kent Meclisi,  Belediye Meclisi'nin dışında.  Ayrıca bunun üzerinde 7 kişilik Encümeni Daniş dediğimiz üst yönetim olacak.  Buradaki informal yapı aynı zamanda eş değer olarak Formal yapıya eşdeğer olarak yürütecek.   İnformal ve Formal yaklaşımı beraber yürüttüğünüz zaman o yönetim başarılı olur. İkisi birlikte götürüldüğü zaman şehir o zaman kimlikli, erdemli şehir olur.  Bizim halkla birlikte yönetim anlayışımız katılımcı belediyecilik anlayışımızın temeli bu ilkeye dayanmaktadır. Şehri, sosyal entegrasyon diye tabir ettiğimiz bu tür yapılarla en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.  Şehir meclisleri Aynı zamanda şehrin sorunları ile ilgili düşüncelerini ve fikirlerini söylediklerinde ön yargı ile veyahut da kaygısal ifade ile söylemeyecekleri için,  ifadelerinin itibara alınması daha Muhtemelen üst seviyede olacak.”

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Malatya İl Başkanı R.Bülent Avşar ,31 Mart Yerel seçimler sonrası M
Bahçeli’den Malatya’ya Teşekkü
Motaş Genel Müdürü Tamgacı Gör
MHP Milletvekili Fendoğlu, Ber
Ortaokullar Arası Bilgi Yarışm
Yeşilyurt Muhtarlar Derneğinde
Gürkan’ın Berat Kandili Mesajı
Emniyet’ten Torbacılara bir d
3. Malatya Kahve Festivali Baş
3. Malatya Kahve Festivali Baş
“Evkur Yeni Malatyaspor, Hepim
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.