23 Agustos 2019 Cuma

Şehit Astsubay Çavuş Taşpınar Dualarla Toprağa verildi Futbol Turnuvasında Heyecan Yüksek Bu Bir Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırır Haberidir... 7. Ana Jet Üs Komutanı'ndan, Vali Baruş'a Veda Ziyareti Okul Kıyafeti Alırken Veliler Dikkat Malatyalı Uzman Çavuş feci trafik kazasında Şehit Oldu 6 bin muhtar görevden alınabilir ! Ak Parti’de Değişim Olacak mı? “Modern Parklarımız Gelişen Yeşilyurt’un Yüz Akıdır” Başkan Güder'den, İl Müftüsü Işıldar’a Hayırlı Olsun Ziyareti
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan kişi, kurum ve kuruluşlar...

8.3.2019 09:15:51   

 

BAŞKAN GÜRKAN’IN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Gürkan, kadınların toplumdaki yeri ve önemine dikkat çekerek, “Dünya’da topraklarına Anadolu diyen bir milletin, kadına verdiği değer tartışılmazdır” dedi.

 

Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Yaşamımızın, doğumdan ölüme, her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımız toplumun temel taşıdır. Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Cephede mermi taşıyan, orduya asker gönderen, evde anne, baba yükünü omuzlayan destanların ortağıdır kadınlarımız. Dünya’da topraklarına Anadolu diyen bir milletin, kadına verdiği değer tartışılmazdır. Tarihinde mabetlerine, kümbetlerine, saraylarına kadın adını veren kadim bir kültürden gelen bizler, bu mirasın koruyucusu olmak yetmez, bu mirasa yenilerini eklemek durumundayız. Gelişmiş Avrupa ülkelerinden çok önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan ülkemiz, 1921 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlanmaya başlamıştır. Dünya ise 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararı ile bizden tam 56 yıl sonra benimsemiştir. İşte bu vesile ile Cumhuriyeti ve onun kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i bir kez daha iyi anlıyor, şükranla yad ediyoruz.  Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yürekten kutluyor” ifadelerini kullandı.

MHP Milletvekili Mehmet Fendogdu’nun 8 Mart Kadınlar günü Mesajı

MHP(Milliyetçi Hareket Partisi)Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu,Kadının Türk toplumunda değerine ve önemine dikkat çekerek , kadının ülke gelişiminde önemli bir faktör olduğunu belirtti.

Fendoğlu mesajında; “Milli ve manevi değerlerimizin, kültür ve geleneklerimizin en kıymetli taşıyıcıları hiç şüphe yok ki kadınlarımızdır. Kadınlarımıza başta eğitimlerine önem göstermek üzere, hayatın tüm alanlarında hak ettiği değeri vermek hepimize düşen önemli bir görevdir. Bu yüzden yıl içinde bir gün kutlanan, kadınlar için önemli bir yere sahip olan bu gün sadece bir güne sığdırılmamalıdır. Günümüzde gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden biri de kadının bulunduğu toplumdaki özgürlüğü, saygınlığı ve yönetimdeki yeri ile belirlenmektedir.

        Sosyal ve ekonomik hayatın her alanında büyük fedakarlıklar gösteren ve rol üstlenen kadınlarımıza sahip çıkmalı ve hak ettikleri değeri vermeliyiz. Şanlı tarihimize baktığımızda Türk kadını tarihimizin her devresinde eşsiz fedakarlık ve cefakarlık göstermiş, cephelerde kahramanlıklarla destanlaşmış, hayatın her alanında önemli sorumluluklar almıştır. Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (SAV)’in ”Cennet annelerin ayakları altındadır.” sözünün muhatabı olan kadınlar, doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan güzide değerlerimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınların ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü”’nü kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

- MHP MALATYA İL BAŞKANI BÜLENT AVŞAR -

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başkan Avşar yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; "Hayatın her anında fedakarlığın ve duyarlılığın sembolü olarak nitelediği kadınların, yetiştirdikleri nesillerle de geleceğin şekillenmesinde önemli rol oynadığını belirterek, tüm kadınların kadınlar gününü kutladı. "Zengin medeniyetimizin inşasında en az erkekler kadar kadınlarımızın da rolü ve emeği çok büyüktür. İstiklal Savaşı'nda vatanımızın bağımsızlığı için erkeğiyle birlikte cepheden cepheye koşan Türk Kadını hakkında devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar hizmet gösterdim' diyemez, şeklindeki sözleriyle kahraman kadınlarımıza verdiği değeri ve önemi vurgulamıştır. Ülkemizin gelişmesinde ve çağdaşlaşmasında büyük emekleri bulunan kadınlarımız, toplumsal ve ekonomik yaşamdaki gelişmelerin en temel öğesidir. Türk kadını, toplumumuzun yapısını güçlendirip, şekillendirerek, aile birliğinin en önemli unsuru olarak daima özverinin ve sevginin kaynağı olmuştur. Bu vesile ile başta Malatya’lı kadınlarımız olmak üzere, bütün kadınlarımızın '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü içtenlikle kutlarım.Bizi biz yapma hedefinde yüreklerindeki sevgi ve şefkati hiç bir karşılık beklemeden veren tüm annelerimizi ve kadınlarımızı en kalbi duygularla selamlıyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum"

- CHP MALATYA MİLLETVEKİLİ VELİ AĞBABA -

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın işçilerin durumuyla ilgili hazırladığı raporda çarpıcı sonuçlara yer verildi: Kadın işçilerin yüzde 93’ü sendikasız, işsizlik kadınlarda yüzde 33’lere kadar yükseldiği belirtildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  öncesi  “2018 Yılında Türkiye’de Kadın İşçilerin Durumu İle İlgili Rapor” hazırladı.

Ağbaba raporunda; “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün 163. Yıl dönümü . 8 Mart 1857’de New York’ta tekstil işçisi kadınlar, 16 saatlik çalışma saatleri, düşük ücret ve insanlık dışı çalışma koşulları sebebiyle greve çıkması ile başlayan mücadele 163 yıldır Dünya’nın her köşesinde devam etmektedir. Kadınlar dünyanın her bir yerinde eşitsizliğe, adaletsizliğe ve sömürü koşullarına karşı mücadele etmektedir. Ülkemiz de kadınlar bu yıl 8 Martı işsizliğin, iş yerlerinde sömürünün ve iş cinayetlerinin kıskacında karşılamaktadır” ifadelerine yer verildi.

“2018 yılında en az 2000 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirirken, iş cinayetlerinde en az 120 kadın işçi, adına kader dedikleri fıtrat dedikleri düzende göz göre göre ölüme gönderildi” denilen raporda, “2019 yılının Ocak ve Şubat aylarında ise iş cinayetlerinde yaşamını yitiren kadın işçi sayısı ise 20 olarak kayıtlara geçti. 2017 yılında en az 116 kadın işçi yaşamını yitirirken, 2016 yılında ise en az 98 kadın işçi çalışırken yaşamını yitirdi. Son üç yılda iş cinayetlerinde toplam 334 kadın emekçi yaşamını yitirdi. Türkiye işçi cinayetlerinde olduğu gibi kadın işçi cinayetlerinde de AB ülkeleri arasında 1. Sıradadır.”denildi.

Kadınların çalışma yaşamındaki temel sorunlarının başında  güvencesiz çalıştırma ve sendika örgütlülüğü geldiği belirtilen raporda  “Türkiye’de resmi sendikalaşma oranı her ne kadar yüzde 14’lerde görülse de esas sendikalaşma oranı yüzde 11’ler civarındadır. Yani Türkiye çalışan her 100 işçiden 11’inin bir sendikaya üyeliği bulunmaktadır. Kadın işçilerin ise neredeyse yüzde 93’ü sendikasız olarak çalışmaktadır. Yani ülkemiz de çalışma yaşamında yer alan her 100 kadın işçide yalnızca 7’sinin sendika üyeliği bulunmaktadır. Kadın emekçilerinin yüzde 26’sı ise çalışma yaşamında güvencesiz olarak çalışmaktadır. Yine kadın işçilerin çalışma yaşamında ki en büyük sorunları; uzun çalışma süreleri, düşük ücretler ve iş yerlerinde uğradıkları ayrımcılıklardır. Kadın işçilerin yüzde 72’si çalışma yaşamlarından yaşadıkları bu sorunlar nedeni ile şikâyetçi olduğunu belirtmektedir. Kadın işçilerin büyük bir bölümü ise iş yerlerinde mobinge ve psikolojik baskıya maruz kalmaktadır” ifadelerine yer verildi.

- MALATYA VALİSİ AYDIN BARUŞ -

Sevgi, merhamet, şefkat, fedakârlık gibi insani hasletlerin timsali olan kadınlar hayatımızı anlamlı kılan değerlerin de kaynağıdır. Toplumların temelini oluşturan ailenin kurucusu olan kadınlar yeni nesillerin yetiştirilmesinde oynadıkları eşsiz rol münasebetiyle aynı zamanda geleceğimizi inşa eden mimarlardır.

Milletimizin tarih boyunca verdiği bağımsızlık ve demokrasi mücadelelerinde daima ön saflarda yer alan kadınlarımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu temin eden İstiklal Savaşı’nın kazanılmasını sağlayan kahramanlarımız arasında bizzat yer alarak vatan ve millet sevgisi hususunda bugünün kadınlarına da rehber olacak değerli bir miras bırakmışlardır. Terörle mücadelede evlatlarını şehit veren annelerin metaneti ve milli iradeye kast eden hainlere karşı 15 Temmuz 2016’da korkusuzca meydanlara atılan kadınlarımızın gösterdiği cesaret bu mirasın yaşatıldığının en önemli göstergeleridir. 

Kadınların ülkelerin sosyo-ekonomik gelişmesinin sağlanmasında oynadıkları rolün önemi şüphesizdir. Türkiye’nin ekonomik ve sosyal hayatına sağladıkları katkılarla ülkemizin kalkınmasında önemli pay sahibi olan kadınlarımızın eğitim hayatında ve sosyal yaşamda layık oldukları konuma ulaşmaları için ülkemizde çok sayıda reform gerçekleştirilmiştir. Bu reformlar sayesinde kadınlarımız çalışma hayatında, eğitimde, ekonomide ve siyasi alanda çok önemli başarılara imza atmaktadır. Ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimizde de bugün kadınlarımız ekonomi alanında ve sosyal hayatta çok daha aktif rol üstlenmektedir.

Gerçekleştirilen tüm bu iyileşmelere rağmen özellikle kadına yönelik şiddet hadiseleri ile karşılaşmak hepimizi üzmektedir. Bu olayları yaşamamak için zihniyet değişimine ihtiyacımız olduğu aşikârdır. Kadına yönelik şiddetle ve bu şiddeti meşru gören hastalıklı zihin yapısıyla mücadelede kamu kurumlarının üzerine düşen sorumluluklar olduğu kadar sivil toplum kuruluşları ve tüm vatandaşlarımıza da önemli görevler düşmektedir.

Bu vesileyle, hayatımıza anlam katan değerlerin timsali olan bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

- AK PARTİ MALATYA MİLLETVEKİLİ ÖZNUR ÇALIK -

Kadınlarımızın; aileden topluma, eğitimden iş hayatına, sağlıktan sosyal hayata yaşamın her aşamasında söz sahibi olması toplumların gelişmesinde büyük önem arz etmektedir.

Toplumumuzun temeli olan aile kurumunu ayakta tutan kadınlarımız; bir anne, bir eş veya bir kardeş olarak her zaman sevginin, şefkatin, huzurun simgesi olmuştur. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.a.v), Veda Hutbesi’nde “Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim” sözleriyle kadınlarımıza ve onların haklarına vermemiz gereken önemin üzerinde durmuştur.

Kadına her daim önem vermiş kadim bir medeniyetin torunları olarak bizlerde dini, kültürel değerlerimiz ve günümüz koşulları çerçevesinde kadınlarımızı her alanda güçlendirmeyi hedeflemeliyiz.

AK Parti olarak, son 17 yılda Kadınlarımıza yönelik attığımız adımlarda onların mağduriyetlerini gidermeye öncelik verdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Hükümetlerimiz döneminde; Anayasal değişikliklerinden yasal düzenlemelere kadar her konuda kadınlarımızın durumuna, onların sorunlarının çözümüne ayrı bir önem gösterdik.

2004 yılında %20,8 olan kadın istihdam oranı bugün %28,9’e yükselttik. Çalışan annelerimize yönelik olarak; işçi ve memur tüm çalışan kadınlarımıza, doğuma bağlı olarak yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı getirdik. Kadın girişimcilerimize pozitif ayrımcılık sağladık.

Eğitimden sağlığa, istihdamdan siyasal hayata katılıma kadar, kadınlarımız için pozitif ayrımcılık içeren pek çok çalışmayı hayata geçirdik. Siyasal hayata katılım ve karar mekanizmalarında kadınlarımızın temsilinin demokratik gelişmemizin bir gereği bilinciyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadın temsil oranını, AK Parti hükümetleri döneminde Cumhuriyet tarihinin en yüksek temsil oranlarına ulaştırdık.

Kadınlarımızın yaşadıkları sorunları çözmede eğitimin önemli bir yeri olduğunun bilinciyle hareket ederek kız çocuklarımızın eğitimini birçok sosyal sorumluluk projesi ile destekledik.  Eskiden ikna odalarında üstelik bir kadın tarafından başlarını açmaya zorlanan kardeşlerimizin; hamdolsun inançlarını özgürce yaşamalarının yolunu açtık.

Tüm dünyada kadınlarımızın yaşadığı en önemli sorun olan kadına yönelik şiddet konusunda iktidar partisi olarak birçok caydırıcı yasal düzenlemeye imza attık. Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşı sıfır tolerans anlayışı içerisinde olan hükümetimiz, Avrupa Konseyi’nin Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ilişkin İstanbul Sözleşmesi onaylayan ilk ülke olmuştur.

Kadınlarımıza yönelik verdiğimiz sözlerin yasal düzenlemelerini bir bir gerçekleştirerek, kadınlarımızın güçlü, özgüvenli, kariyer sahibi ve sosyal alanda etkin olarak Yeni Türkiye’nin inşasında önemli rol oynayacağına inanıyoruz.

Bu düşüncelerle, kadına yönelik her türlü şiddeti, baskıyı ve ayrımcılığı lanetliyor, Dünya Kadınlar Günü'nün eşitliğe, adalete, barışa ve huzura vesile olmasını temenni ediyor,  bir kadın ve bir anne olarak tüm kadınlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.

MTÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut: “Her şey kadınla başlar”

 Malatya Turgut Özal Üniversitesi  (MTÜ) Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Kadınların toplumsal hayattaki yeri ve konumu,  hiç tartışmasız bir ülkenin ne kadar geliştiğinin ve hangi çağdaş seviyede olduğunun göstergesidir.” dedi.

 Rektör Prof. Dr. Karabulut, mesajında şu ifadeleri belirtti:

“Kadınların toplumsal hayattaki yeri ve konumu,  hiç tartışmasız bir ülkenin ne kadar geliştiğinin ve hangi çağdaş seviyede olduğunun göstergesidir.  Kadınların yüzü gülüyorsa,  o toplum huzurlu,  demektir.

Kadın, kamusal yaşamın içinde kalabiliyorsa,  hayata dokunabiliyorsa, hayata tutunabiliyorsa toplum sağlıklı büyüyor demektir.  Bu nedenle kadınlar, daha fazla kamusal yaşamın her alanında yer almalı ve temsil edilmeli, etkin görevler üstlenmeli. 

Kadınlar;  eğer hak ve özgürlüklerini kullanamıyorsa, aile içi şiddete, ayrımcılığa, baskılara uğruyorsa sosyal ve ekonomik kaygılar yaşıyorsa o toplumun gelişmesinden söz etmek imkansızdır.

Ülkemizde son dönemde kadına yönelik pozitif gelişmeler yaşanmakta, toplumsal duyarlılık her geçen gün biraz daha artmaktadır. Yeterli mi, değil. Toplumsal bilincin artması ile sorunların çözülebileceği unutulmamalıdır.

Kadın ancak adalet gözetildiğinde eşdeğerdir. 

Toplumlar kadınların ekonomiye ve iş gücüne katılımıyla ayakta kalır.

Kadına saygı, insanlığa saygıdır. Güçlü kadın, güçlü aileyi, güçlü aile güçlü toplumu oluşturur.

‘Her şey kadınla başlar.’

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum, kadınların mutlu olduğu yarınlar diliyorum.

 Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak, 8 Mart Kadınlar Günü çerçevesinde ‘Her şey kadınla başlar’ temalı  ‘Kadın Sağlık ve Kalite’ konulu sempozyumu 13 Mart Çarşamba günü üniversitemiz Konferans Salonunda gerçekleştireceğiz. “

-- 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


KAYBEDEN BEN DEĞİLİM

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
İşyerini herhangi bir mekana taşıması gerekenler abonelik işlemleri nedeniyle büyük bir stres yaşa
İşyerleri Mekan Değişikliğinde
Şehit Astsubay Çavuş Taşpınar
Futbol Turnuvasında Heyecan Yü
7. Ana Jet Üs Komutanı'ndan, V
Okul Kıyafeti Alırken Veliler
Malatyalı Uzman Çavuş feci tra
Bu Bir Yavuz Hırsız Ev Sahibin
6 bin muhtar görevden alınabil
Ak Parti’de Değişim Olacak mı?
“Modern Parklarımız Gelişen Ye
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.