23 Agustos 2019 Cuma

Şehit Astsubay Çavuş Taşpınar Dualarla Toprağa verildi Futbol Turnuvasında Heyecan Yüksek Bu Bir Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırır Haberidir... 7. Ana Jet Üs Komutanı'ndan, Vali Baruş'a Veda Ziyareti Okul Kıyafeti Alırken Veliler Dikkat Malatyalı Uzman Çavuş feci trafik kazasında Şehit Oldu 6 bin muhtar görevden alınabilir ! Ak Parti’de Değişim Olacak mı? “Modern Parklarımız Gelişen Yeşilyurt’un Yüz Akıdır” Başkan Güder'den, İl Müftüsü Işıldar’a Hayırlı Olsun Ziyareti
Akademik Etkinlikler

Akademik yaşamın vazgeçilmezlerinden olan akademik etkinlikler sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada var olan ve belirli kıstaslara oturtulmuş çalışmalardır.

12.3.2019 23:14:34   

 

Akademik yaşamın vazgeçilmezlerinden olan akademik etkinlikler sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada var olan ve belirli kıstaslara oturtulmuş çalışmalardır.

Sanki Türkiye’de bu belirli kıstaslar mevzusu sıkıntılı gibi durmaktadır. Ölçütleri olmayan ya da hiçbir ölçüte uymayan ve sırf insanların yükselme duygularını sömürerek gelişim kaydetmek isteyen yapılar sakıncalı durumdadır. Oysa bilim ölçütsüz ve ölçüsüz olmaz. Bilimsel etkinliklerin de ölçüsüz ve ölçütsüz varlığını sürdürebilmesi mümkün değildir.

Yapılan bilimsel etkinliklerde ücret alınıp alınmamasına göre kurgulanan bir değerlendirme eksik olacaktır. Ama alınan ücret ile yapılan hizmet arasındaki ilişkiler analiz edilirse, reel etkinlik yapılıp yapılmadığına dikkat edilirse, etkinliklerden elde edilen faydanın nerelere harcandığına bakılırsa, yayın etiğine uygun hareket edilip edilmediğine dikkat edilirse, insanların aldatılıp aldatılmadığı durumu analiz edilirse daha doğru bir değerlendirme yapılabilmiş olacaktır.

Bilim insanı kimliğine zarar verecek ve etik dışı olarak görülebilecek uygulamaları kabul etmek elbette doğru olmayacaktır. Eğer kabul edilir ve göz yumulursa, yapılan bir dizi yanlışlara ortak olunacaktır. Bu sebeple, akademik etkinliklerin bilimin namusu diye nitelendirilen etik ilkelere uygun bir biçimde dizayn edilmesi gereklidir ve bunun da kontrollerle ve akredite sistemleriyle test edilebilmesi elzemdir.

Hem yayıncılık hem de kongre-konferans-sempozyum etkinlikleri organizasyonu yapmak bugün ülkemizde artık bir kültür ve turizm sektörü haline gelmiştir. Bir sektör haline gelmiş bir olguyu yok saymak doğru bir yaklaşım değildir. Ama standartlarının yükselmesini temin etmek, dünyadaki örneklerine paralel hale getirmeye zorlamak elbette daha doğru bir adım olacaktır.

Hem yükselmede elde edilecek puanların kullanımı hem de akademik teşvik ödeneğinin varlığı ülkemizdeki akademik etkinlikler gerçeğinin ivme kazanmasını temin etmiştir. Son dört, beş yılda sayısı artmış ama kalitesinin yükselmesini de zorlayan çeşitli organizasyonlar yaşamda varlığını pekiştirmeye başlamıştır. Bu durumun sektör içerisinde kalpazanların oluşumunu tetiklediği gibi, kamu yararına hizmet üreten doğru aktörlerin de yer tutmasını beraberinde getirdiği söylenebilir.

Bu, aslında, önemli oranda akademik etkinlik organizaesinde bir enflasyon anlamına gelmektedir. Doğaldır ki, enflasyonlar da önlemleri beraberinde getirmektedir. Eğer önlem alınmazsa, karaborsacıların piyasaya hakim olmasına benzer bir biçimde akademik etkinlik kalpazanlarının hakimiyetinde bir sektör ile başbaşa kalınması kaçınılmaz olacaktır. Tedbirlerin alınmasını bir akademisyen olarak desteklemekteyim.

Doğru ve dürüst olarak, standartlara uygun bir biçimde hareket etmeyen ve etik ilkeleri ihlal eden uygulamaları içeren organizasyonların sona erdirilmesi çok doğru bir adım olacaktır. Beslendikleri kaynakları kurutmadığınız takdirde, kamu otoritesi olarak rolünüzü doğru üstlenmemiş olacaksınız.

Uluslararası kriterlere göre çalışan, kamu yararına burslar veren, sistemine dahil ettikleri eğitimli insangücüne bilgisini uygulama imkanı veren, uluslararası etkileşime doğrudan katkıda bulunan, uluslararası katılımlı projeler yürüten ve destekleyen, devletin belirlediği ilekelere göre kendini uyarlayan, ülkemizi dış dünyada tanıtacak dış paydaşlarla beraber yürütülen etkinliklere sahip kuruluş ve organizasyonları  desteklemek ve özellikle gelişimini teşvik etmek esas gerekli olandır. Eğer bu vizyonla markalaşmış kurumlar var ise, bunların birer Global Türk Markası olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bir anda binlerce yabancı insanla sürekli ve periyodik ilişki kurabilen ve yetenekli olan insanların bu hususta da önünü açmak bir memleket meselesidir.

Şahsen kendim de yukarıda belirttiğim ilkeler çerçevesinde çalışan kuruluşlara destek olmaya devam edeceğim ancak ilke ihlali yapanlar ile birlikte olmayacağımı beyan etmek istiyorum.

Gelecek bir tasarımdır. Kendi geleceğini tasarlayamayan birey, grup ve toplumlar başkalarının tasarımının sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaklardır.


     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


KAYBEDEN BEN DEĞİLİM

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Vali Baruş Astsubay Çavuş Taşpınar’ın Cenaze Törenine Katıldı
Şehit Astsubay Çavuş Taşpınar
Futbol Turnuvasında Heyecan Yü
7. Ana Jet Üs Komutanı'ndan, V
Okul Kıyafeti Alırken Veliler
Malatyalı Uzman Çavuş feci tra
Bu Bir Yavuz Hırsız Ev Sahibin
6 bin muhtar görevden alınabil
Ak Parti’de Değişim Olacak mı?
“Modern Parklarımız Gelişen Ye
Başkan Güder'den, İl Müftüsü I
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.