28 Mayıs 2020 Perşembe

Malatya'da Hangi Camilerde Cuma Namazı Kılınabilecek? Büyükşehir Bayramda Müzik Ziyafeti Sundu “Sağlıklı ve Huzurlu Yaşam Alanların Sayısını Artırdık” Battalgazi Belediyesi İbadete Açılacak Camilerde Dezenfekte Çalışması Başlattı Milletvekili Ağbaba Lisanslı Depo Çalışmalarını hakkında bilgi aldı Yaylacıların İmdadına Malatya Büyükşehir Belediyesi Koştu “Personellerimizin Özverisi ve Gayreti Takdire Şayandır” 'kabine revizyonu' iddiası Valilikten 20 Yaş Altının Sokağa Çıkabilmeleri Hakkında Karar Malatya'da Hangi Camilerde Namaz Kılınabilecek?
Bugünkü Meslekler Yok Olacak Ve Yerine Ne Gelecek (2)

Esasta birinci yazıya şöyle başlayabilirdim, bugün doğan bir çocuk iş hayatına atılma yaşına geldiğinde, doğduğu zamandaki 100 mesleğin 60 olmayacak. Bu ne müthiş riskli bir değişim. Elinizdeki işinizi kaybediyorsunuz, dahası yıllarca emek verip aldığınız diplomanız işe yaramaz oluyor. Bunun için birkaç dil, birkaç yeni meslek öğrenmek zorunda kalıyorsunuz.

30.3.2019 15:56:50   

 

1987 yılında Japon JAIKA Programı ile 40 gün Tokyo’da mesleki eğitim alanında inceleme ve eğitim programına katıldım. Fijuyama Yanardağı eteğinde 6 bin metrelik bir elektronik fabrikasında üretim işlerini robotlar yapıyor ve sadece 70 mühendis çalışıyordu. Zaruri bir ihtiyaç halinde çalışan kırmızı ışıkla yerine bir yedek elaman çağırıp öyle ayrılabiliyordu. Yine Mazda fabrikasına gittik bir araba 52 saniyede üretim bandından çıkıyor, limanda 10 katlı gemi gibi test ve stok merkezine giriyor, diğer taraftan gemilere akıp ihraç oluyor. 30 yıl önce böyle idi, bugünü görmek lazım.

Ankara’da Alman ortaklı bir firmamız 4.0 teknolojiye geçiyor, üretim üçe katlanıyor, ana firma Macaristan ve İspanya’daki fabrikalarını kapatıyor. Asgari kapanan iki tesiste 600 kişi işsiz kalıyor. Ekonomik etkileşim uluslararası oluyor. Bir başka ülkedeki olumlu gelişme sizi kendi evinizde olumsuz etkileyebiliyor. ABD’nin S-400 kavgasını bu anlamda irdeleyebiliriz.

Birinci yazıyı kaleme aldığım gün TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın Ankara Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezindeki “Kariyer Planlaması ve Başarı” konulu öğrenci ve veliler için düzenlenen konferansına katıldım.

Değerli bilim insanımız Mandal’da gençlerimizin geleceği için kaygılı. Dünyadaki temel 5 sorunun; hızlı kentleşme, nüfus artışı, iklim değişikliği ile kaynakların tükenmesi, küresel ekonomik gücün el değiştirmesi ve çığır açan teknolojiler başlığında toplanabileceği, çığır açan teknolojileri yani dijitalleşmeyi birinci önceliğe almalıyız, demektedir.

Dünya iktisadi hayatında; 1960’lar üretim üstünlüğü, 1970’ler maliyet, 1980’ler kalite, 1990’lar hız, 2000’ler dijitalleşme, 4.0 teknoloji, 2010-2020’ler bilgi üstünlüğü, mekanik nano teknoloji ve her hâlükârda yazılım, donanım, dijitalleşme.

Eğitimde STEM rüzgârı esiyor. STEM; Türkçe Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin kısaltılmasıdır. (İngilizce, Science, Technology, Engineering ve Math’in). STEM eğitim sistemi teknik olarak ülkemizde ilkokul çağından beri uygulanmaktadır. Ancak 2011 yılından itibaren ABD’den yayılan popüler bir eğitim sistemi olarak ismi STEM olarak devşirilmiş olup, Dünya’da ve ülkemizde birçok okul aynı isimle eğitim sistemini bir farkındalık reklamıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu sistem sayesinde, öğrenciler için Fen bilimleri, Matematik gibi dersleri ezber sisteminden çıkartıp, bilgilerin gerçek yaşamda uygulanabilirliği ve problem çözme tekniklerini, metotlarını öğrenmesi, becerilerini geliştirmesi, merak, araştırma ve yaratıcılık özelliklerinin öne çıkartılmasını hedef alınmaktadır.

İlerleyen teknolojiler ve dijitalleşen Dünya’da kullanılan cep telefonları, televizyonlar, bilgisayar ve robotik sistemler sayesinde, sayısal mesleklere duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. İşte bu sistemleri analiz edebilecek, üretebilecek ve kullanabilecek öğrencilerin okullarda, üniversitelerde daha rahat eğitim alabilmeleri için bu STEM eğitimleri 1-12 yıllar arasında sunulmaktadır. Bu eğitim sistemi sayesinde geleceğin mesleklerine daha kolay uyum sağlayabilmek ve mesleki kaygıları ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. (www.atlasedu.com)

Japonya’daki programda bizimle birlikte olan mihmandara, daha sonra inince yatak, kalkınca duvar olan 60 metrelik evine misafir olduğum Japon aileye; makine ve teknolojinin bu kadar insani esir aldığı bir Japonya’da sosyal hayat, aile hayatı nasıl dedim. Cevaben haklısınız sosyal hayatımız yok gibi dediler.

Bence STEM eğitim programı güzel, buna birde ‘S’ ekleyelim, SOSYALLEŞME, sosyal ve aile hayatını, insani değerleri de ilave edelim Türk Eğitim Sistemi bunu STEMS olarak uygulasın diyorum. Çünkü; dün çekirdek aile dedik, şehirleşme dedik ama bugün aile büyüklerimizi huzurevlerine bıraktık, komşularımızla asansörde lütfen günaydın der hale geldik.

Yazı konumuzla ilgili güzel bir haberi de okuyucularımla paylaşmak istiyorum, başkanı olduğum Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK)’ın yüzde yirmi ortak olduğu AB Türkiye arası Sivil Toplum Diyaloğu Destekleme Hibe Programı (CSD-V) kapsamında sunulan Yaygın Eğitim için Diyalog Projemiz kabul edildi. Sözleşmesi imzalanan projeye Nisan 2019’da başlıyoruz. Yazı konumuz olan yeni meslekler için eğitim programları yazacağız.

Birinci yazıyla ilgili sınırlı sayıda yazılı yorum geldi. Çorum Türkiye Kantinciler Platformu (TÜRKAP) temsilcisi Hıdır Baş “Sayın başkanım yazınızı okudum. Ticaretle uğraşan birisi olarak işlerimizle ilgili atmak istediğimiz adımları atarken bu bilgileri göz önünde bulundurmak çok faydalı olacaktır. Yatırımcı işletmeler ve ticari faaliyetlerde bulunanlar bu yazılarınızı dikkatlice okuyup bilgi edinmeleri gerekli Çorum’dan sevgiler.”

Ankara’dan İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can ve Malatya’dan Enver Kalaycıoğlu dostlarımız yorumda bulunmuşlardır. Kendilerine ve yazıyı 9 paylaşım ve 1300 dolayında okuma nezaketi gösteren okuyucularıma duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Özetle çok hızlı gelen gelecek meslekler ve mevcut iş hayatımız için çok tedbirli ve kaygılı olmak mecburiyetindeyiz.

Malatya’da ve Türkiye’de Kazanan belediye başkanlarımıza hayırlı olsun. Şimdi yeni işler yapma zamanı. Yeni kuşak gençler olarak onlardan Eğitime önem, Bilim Merkezleri, İŞGEM’ler ve yeni müteşebbis yetiştirici ortamların hazırlanmasını bekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Valiliği, Yeşilyurt ve Battalgazi ilçesinde Cuma Namazı kılınabilecek Camilerin listesini ya
Malatya'da Hangi Camilerde Cum
Büyükşehir Bayramda Müzik Ziya
“Sağlıklı ve Huzurlu Yaşam Ala
Battalgazi Belediyesi İbadete
Milletvekili Ağbaba Lisanslı D
Yaylacıların İmdadına Malatya
“Personellerimizin Özverisi ve
'kabine revizyonu' iddiası
Valilikten 20 Yaş Altının Soka
Malatya'da Hangi Camilerde Nam
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.