22 Eylul 2019 Pazar

Battalgazi Belediyesi Farkındalık Projeleri ile dikkat çekiyor. MİAD Başkanı Aktaş, “Karaduman Malatya’nın bir değeriydi” MGC Haydar Karaduman’ın mezarını ziyaret etti Tutlu ve Korucu Ailelerinin Mutlu Günü Emniyet Müdürü Ömer Urhal’a Veda Ederken Görme Engelli Sporculardan Vali Baruş’a Ziyaret MHP'li milletvekili Fendoğlu ve Beşiktaşlılar Derneği'nden ilkokula kırtasiye yardımı Büyükşehir, Türkiye’de İlk Geçiş Yapan Kamu Kurumu Oldu Malatya’da Uyuşturucu Operasyonu: 3 Tutuklama Osman Güder, ''Sağlık’ta İnsanımızı Bilinçlendirmeye Çalışıyoruz''
Gürkan Rekor Kırdı Hem De ‘Kast’a Rağmen!

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi neredeyse öngörülerimiz doğrultusunda sonuçlandı. Pütürge’de yaşanan elim olayların dışında kentte demokratik bir olgunluk hakimdi. Beklenilen sonuçlar ile beklenilmeyen ama bizim önceden öngördüğümüz doğrultuda sonuçlar ortaya çıktı.

1.4.2019 15:33:19   

 

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi neredeyse öngörülerimiz doğrultusunda sonuçlandı. Pütürge’de yaşanan elim olayların dışında kentte demokratik bir olgunluk hakimdi. Beklenilen sonuçlar ile beklenilmeyen ama bizim önceden öngördüğümüz doğrultuda sonuçlar ortaya çıktı.

Ancak Gelinen noktada Selahattin Gürkan AK Parti’nin içerisindeki o kast yapıya rağmen yüzde 69’luk bir rekor oy almayı başardı. Zira süreç içerisinde birileri Sayın Gürkan’ın yüksek oy almaması için deyim yerinde ise kendini parçaladı. SKM’sinden, Bazı vekillerine ve teşkilatına kadar bazı kesimlerin bilinçli ya da bilinçsiz yaklaşımı, Gürkan’ın yüzde 75’leri aşmasına deyim yerinde ise engel oldu.

“Bunu da nereden çıkardın?” diye soran olursa, sürece baksın yeter!

Hatırlayın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Kasım 2018’de Selahattin Gürkan’a görevi tevdi ettiği fotoğrafta mutsuzluk hormonu sergileyen bazı vekiller süreç içerisinde de, kişisel yaklaşımları yüzünden özellikle Malatya’da bazı ilçelerin kaybedilmesine sebep oldular.

Yukarıda, Selahattin Gürkan tüm olumsuzluklara rağmen bu kadar oy aldı derken boş konuşmuyoruz. Burada özellikle Gençlik Kolları,  Kadın Kolları ve mahalle temsilcilerinin gayretini bir kenara koymakta fayda görüyorum.

Öncelikle ilçelerde yapılan yanlışlıklardan başlayalım. Akçadağ’ın kaybedilmesi, Arapgir’in kaybedilmesi, Hekimhan’ın kaybedilmesi ve Pütürge’de yaşanan elim hadiselerin temelinde maalesef sürecin iyi okunmaması ve siyasetin kişileştirilmesi yatıyor.

Sürecin başından beri Özellikle Teşkilatın tepe noktasında bulunan kişiler arasında  (-ki bunların kimler olduğunu kamuoyu iyi biliyor) bir SELAHATTİN GÜRKAN SENDROMU oluştu.

Bu öyle bir sendromdu ki;

Malum Kast yapının tadı tuzu kaçtı!

Çıkar grupları yüz buruşturdu!

Yıllarca ‘Sözün sahibi olan’ Malum Kişiler trip yapmaya başladı.

İnatla Halay başı olma yarışına girdiler.

Gürkan’ı görmezden geldiler.

Hatta, YSK’da aday ismi kesinleştiği güne kadar,olmaması için son kozlarını devreye soktular!

Gürkan’ın oy alması muhtemel kesimi kasıtlı eleştirdiler.

İlçedeki yanlışlarını örtmek için, Gürkan’ı merkezden uzaklaştıran programlar yaptılar.

 

Selahattin Gürkan’a olan bu anlamsız karşı duruş ise, AK Parti’nin neredeyse en az yüzde 10’luk puanının kaybına neden oldu.

Ancak bu yüzde 10’luk kayıp bile onları mutlu etmedi. Çünkü aldığım bazı bilgilere göre, Seçim sonuçlarının açıklandığı akşam, O malum kişiler Gürkan’ı tebrik etmekten bile imtina ettiler.

Yani daha açık ifade ile, ildeki üst kademe dediğimiz sözün sahibi olan Malum kişilere rağmen Selahattin Gürkan yüzde 69’luk bir oranla Türkiye’de en fazla oy alan üçüncü  büyükşehir olma ünvanını aldı.

Selahattin Gürkan’ın olmaması için, son günün gecesine kadar, Sayın Cumhurbaşkanı’ndan randevu almak için sabaha kadar uyumayanlar, bugün bazı ilçelerde yaşanan bu kayıpların sorumlusudur kanaatimizce.

Peki, Büyükşehir Belediye Başkan adayını içine sindiremeyenler, süreç içerisinde neler yaptı biraz da bunlara bakalım.

Süreci yakından takip edenlerden biri de bendim. Bir gün Selahattin Başkan’ın bazı programlara gecikmeli katıldığını fark ettim. Yakınında bulunanları aradım. Sonra biraz araştırdım. Teşkilat deyim yerinde ise evlere şenlik bir SKM oluşturmuştu. Öyle ki, Örneğin saat 10.00’da Şehir merkezine program yazan SKM yaklaşık 1 saat sonraya da uzak ilçelerden birine program yazmayı başarıyordu. Dolayısıyla Selahattin Gürkan, itiraz etmeden oradan oraya koşturdu durdu. Geçikmeli de olsa bu programlara katıldı. Ancak kimseye şikayet etmedi. Lakin, birilerinin bu işine geldi. Çünkü, Zaman açısından  planlanmamış program yüzünden, bazı insanlar, Selahattin Gürkan’ı içten içe kızdı ya da bu noktaya bilinçli itildi!

Daha açık ifade ile, SKM tarafından oluşturulan programların bir çoğu Selahattin Gürkan’ı zamanlama planlaması açısından zor duruma sokan programlardı. Kasıt var ya da yok! Ama ben bu işte, süreç içerisinde hiçbir zaman iyi niyet aramadım.

Hadi bir örnek vereyim, Bakalım siz iyi niyet görecek misiniz?

Saat 12.00 Şehir Merkezinde bir programa katılan Sayın Gürkan’ın saat 14.00 Hekimhan’daki bir programa katılmasını istiyordu, SKM! Bununla da yetinmeyip, saat 15.00’e de Darende ziyaretini koydu. Dolayısıyla Gürkan elinde olmayan nedenle programlara geç katılmış oldu.  Muhtemelen birileri de bunun keyfini sürmüş olabilir! Bu örneğe neredeyse hemen her gün rastlamak mümkündü.

Yani, Bana kalırsa, bir biriyle ilgisi olmayan, kopuk, zamanlama planlaması yapılmayan bir program düzenledi AK Parti SKM’sı!

Gürkan’ı merkezde tutmamak adına ellerinden geleni yaptılar.

İlçelerdeki yanlış zamanlama da Gürkan aleyhine farklı algı oluşturmaya yetti!

Sadece SKM’nın tavrı tek başına yetmiyordu tabi ki…

Seçmen ile olan sert diyaloglar, Gürkan’ın oy alması muhtemel kesimlere yönelik bazı vekillerimizin dik çıkışı da eklendi tüm bu olumsuzluklara.

Daha açık ifade ile,Selahattin Gürkan’ın duruşundan rahatsız olan ne kadar AK Partili varsa, - zoraki- bir gayretin içine girdi.

Sözüm Tabana değil, Tavana!

Bir dönemin önemli aktörleri, Gürkan’ın yüzde 8-10’luk oyunu adeta çaldılar.

Bugün şayet, Akçadağ, Arapgir, Hekimhan ilçelerini de AK Parti almış olsaydı, 1 Nisan’a farklı bir fotoğraf ile uyanmış olacaktık. Dolayısıyla süreçte verilen yanlış kararların faturasını da buna sebep olanlar ödemelidir diye düşünüyorum.  

Artık bu saatten sonra ‘AK’ da ‘KARA’ da belli oldu. Gürkan da bu kişileri iyi biliyor. AK Partili olan herkes, seçim süreci içerisinde kimlerin samimi davranıp davranmadığını çok iyi biliyor. Emin olun Sayın Cumhurbaşkanımız da iyi biliyor.  

Selahattin Gürkan, kendi partisi içerisine çöreklenmiş Malum Kast yapının tüm engellemelerine rağmen bu sonucu almıştır. Düşünün bu Kast yapı bu kadar engel olmasaydı, bugün Rize’den bile fazla oy alan il Malatya olurdu.

Bu saatten sonra artık, Bu Kast yapının Parti içerisinde ciddi bir hükmü kalmamıştır. Önümüzdeki süreçte bu değişimleri görmek mümkün olacaktır.

Saygılarımla

Remzi Hayta

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (2) adet yorum yapılmıştır
reis44 1.4.2019 20:10:41
Sayın Gürkanda itiraz etseydi..
Malatyalı44 1.4.2019 16:07:16
Kaybedilen ilçelerin ve bunlara referans olanların bir cezası olmalı diye düşünüyoruz. Ya tutarsa misali halkın benimsemediği isimlerle kamuoyunun beklentisinden uzak bazı isimlerle yola çıkılıp Sayın Cumhurbaşkanımıza da yanlış bilgiler verilirse sonuç kaçınılmaz oldu. Malatya AK Parti il teşkilatı ve vekiller bunun hesabını bana göre Sayın Cumhurbaşkanımıza vermeli.
Yazarlarımız


KAYBEDEN BEN DEĞİLİM

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Let’s Do It!(Haydi Yapalım!)” çevre temizliğine farkındalık hareketi 169 ülke ile eş zamanlı olarak
Battalgazi Belediyesi Farkınd
MİAD Başkanı Aktaş, “Karaduma
MGC Haydar Karaduman’ın mezarı
Tutlu ve Korucu Ailelerinin Mu
Emniyet Müdürü Ömer Urhal’a Ve
Görme Engelli Sporculardan Val
MHP'li milletvekili Fendoğlu v
Büyükşehir, Türkiye’de İlk Geç
Belediye Personeline Hizmet İç
Malatya’da Uyuşturucu Operasyo
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.