18 Eylul 2019 Çarşamba

Başkan Güder: ''Bölgemizin Sorunlarını Hızla Çözeceğiz'' MOTAŞ’a Ait Reklam Alanları İhale Yoluyla Kiraya Verilecek Başkan Gürkan, İtfaiye Daire Başkanlığını Ziyaret Etti Gürkan: Sağlıklı Şehirleşme Yollardan Başlar Balkan Teakvando Şampiyonasında Çifte Zafer “Muhtarlık Bilgi Sistemi, Hizmet Kalitesini Yükseltecek” Keskin: “Bacıyan-ı Rum Teşkilatı bugünde yaşatılıyor, aynen Diyarbakır’daki anneler gibi” Malatya’da Eş Zamanlı Operasyon: 13 Gözaltı Teknik Destek Programı Kapsamında 8 Proje Başarılı Bulundu Avşar, ''Gayret Bizden Takdir Allah’tan''
Turizmde Malatya’nın Süper Lige Çıkması Mümkün

Prof. Dr. Mustafa Talas Yazdı

15.4.2019 19:45:41   

 

Turizm haftası içerisinde bulunuyoruz. Bu haftada turizmin önemi çeşitli etkinliklerle vurgulanmaktadır. Turizmin geliştirilmesi ve kalkınmada ivme yakalanması konusunda farkındalıklar yaratılması amaçlanmaktadır. Bu farkındalıklar yaratılması konusundaki çabaların Malatya’da da yoğunlaştığı görülmektedir. Bunlar umut verici ancak yeterli olmayan çabalardır.

            Aslında, Turizm gibi bir sektörü Türkiye’de önemli bir konuma getiren Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da memleketi olan Malatya, bu hususta çok geri kalmıştır. Bu vesileyle de Özal’ı rahmetle anıyoruz. Ancak Malatyalılar Özal’ın vizyoner özelliğini o tarihlerde yeterince kullanamamış olarak tarihe kaydedilmelidir diye bir özeleştiriyi de yapabilmeliyiz. Bu anlayamama turizm ve tanıtım açısında daha fazla geçerlidir.

            Malatya açısından turizm sektörü birkaç başlıkta önemli potansiyele sahiptir. Ancak bu potansiyelin harekete geçirilmesi çok önemlidir. Harekete geçirilmesi konusunda yetersiz kalındığını herkesin bilmesi gereklidir. Bu başlıklar şunlardır: Tarihi eserler-kalıntılar, gastronomi, sağlık turizmi, doğal güzellikler içeren alanlar, kongre-toplantı turizmi.

Bu başlıkların hepsi ile birlikte turizm sektörüne girildiğinde ve bu girişle beraber güçlü bir reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirildiğinde başarılı olunabileceği açıktır. Bu başlıkların ayrı ayrı analizi şu şekilde yapılabilir:

Gastronomi: Yeme-içme ve beslenme kültürü ile ilgili olan gastronomi konusunda çok bilinmiyor olmasına rağmen Malatya’nın önemli bir avantajı bulunmaktadır. Malatya’da etli, bulgurlu, sebzeli ve vejetaryan tarzlarla yapılan yemekler, fırın yemekleri, ekmekler, tatlılar, kuruyemişler çok önemli bir kültürün ürünüdür. Bu kültür önemli bir lezzet mekanı olarak Malatya’yı öne çıkarmaktadır. Ancak bu gerçeklerin turizmdeki hedef kitlesi olan yerli ve yabancı turistler farkında değildir. Tanınma özelliği çok yetersizdir. Malatya’ya gelmeyip de bunu bizzat orada tatmayanın anlayamayacağı bu güzelliği tattırmak güçlü bir reklam ve tanıtım propaganda faaliyetleri ile mümkün olur. Bir Gaziantep ve Hatay’ın tanınırlığı Malatya için söz konusu değildir. Dünyanın ve Türkiye’nin her yerinde organizasyonlara katılan, organize eden ve dolaşan biri olarak Malatya’nın bu hususta tanıtımı yapıldığında birinci sırayı rahatlıkla yakalayabileceğini idda ediyorum.

Tarihi eserler-kalıntılar: Malatya’nın Merkez Battalgazi İlçesi bu hususta açık hava müzesi niteliğindedir. Kırsal ilçelerde de önemli harabeler, arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. Bu eserlerin ihya edilmesi ve yaşama kazandırılması konusunda sıkıntılar mevcuttur. Aslantepe Höyüğü çok önemli bir kültürel mirastır. Bu mirasın korunması, tanıtılması ve gezginlerin hizmetine sunulması çok önemlidir. Eğer üzerinde durulursa, Aslantepe’nin en önemli hazine olacağı bir gerçektir. Burayı geliştirmek ve tanıtmak mümkün olursa Nemrut ile ilgili yarışın tansiyonu da düşer. Çünkü herkes zamanla görecek ki Aslantepe Nemrut’tan daha önemli bir tarihi mirastır.

Sağlık turizmi: Ülkemizde yapılan anlamlı sağlık yatırımlarının üslerinden biri olan Malatya’nın karaciğer nakli ile başlayan dış ülkelerden hasta kabulü olayının daha güzel adımlarla farklı branşlara da yayılacağı açıktır. Uygun konaklama imkanlarının bizzat işadamları, üniversite ve Büyükşehir Belediye’nin çabalarıyla çok iyi seviyelere geldiği açıktır. Bunlara uygun erişim uçak seferleri, havalimanı-konaklama mekanı transferlerinin kolaylaştırılması vs. gibi ilave yeniliklerin eklenmesi ile bu turizm alanında daha güçlü ve lider bir şehir olacaktır. Alternatif tıp merkezi önemli bir adımdır. Ancak bunun da tanıtımının güçlü kampanyalarla yapılması çok anlamlı olacaktır. Özellikle tarifeli uçuşların düzenliliği sağlık turizmi için olmazsa olmazlardan olacaktır. Ayrıca havalimanından transferlere Turgut Özal Tıp Merkezi’nin yanındaki helikopter pisti de fonksiyonel hale getirilmelidir. Kendine ait helikopteri ile getirisi yüksek dış alem hastalarını oradan kendisi direk alacağı bir mekanizma geliştirebilmelidir. O pist oraya gösteriş için yapılmamış olsa gerek. Bölgesel olarak da kullanılabilecek hava ambülanslarının sistematik şekilde kurulu olması gereklidir.

Doğal güzellikler içeren alanlar: Bu hususta Yaradan her türlü tabiat güzelliğini Malatya’ya bağışlamıştır. Malatya, dışarıdan çok kuru görünüp de içeriden bölge bölge yeşil dokunun güçlü olduğu çok özel bir memeleket parçasıdır. Bunu Turgut Özal Tabiat Parkı, Günpınar Şelalesi Tabiat Parkı, Sultansuyu Harası, Somuncubaba ve Tohma Kanyonu, Levent Vadisi, Arapgir Gözü, Sürgü Takaz’da görebilmek mümkündür. Kimi barajlar ve göletlerin etrafındaki mesire alanları ile bambaşka bir görüntü arzetmektedir. Bunlar varlıklarımız. Ancak burada da bu varlıklarımızın bilinirliği çok yetersiz. Bilinirlik bizzat temasla artabilir. İnsanlara buraları özenle gösterilmelidir.

Kongre-toplantı turizmi: İki üniversitesi ve belediyeleriyle Malatya bu hususta önemli potansiyele sahiptir. Ancak bu hususta da olması gereken seviyenin gerisinde kalmaktadır. Kongreler, fuarlar, çeşitli iş konsey toplantılarını tanıtım amaçlı gezilerle süsleyip Malatya’yı daha bilinir kılmak bu açıdan da mümkündür. Bir altı aylık dönemde üç büyük organizasyonu kişisel çabaları ve ekip arkadaşlarıyla başarmış birisi olarak Malatya’da bu potansiyelin güçlü olduğunu test etmiş bulunmaktayım.

Bu kadar çok dışarı ile ilişkili bir memleket olup memleketini tanıtamayan Türkiye’de çok az yer olduğu kanatindeyim. İnsanlar terkedip gidip memleketini unutmamalıdır. Güzellikleirni etkileşim halinde oldukları başka diyardan insanlara aktarmalı ve öğretmelidir. Gerektiğinde arakdaşını, eşini, dostunu alıp buraalara getirip bizzat gezdirmelidir. Bazı önyargılar ancak görerek ortadan kalkacaktır. Malatya’yı görememiş pek çok insan sıradan, küçük bir Doğu şehri, hatta kasabası sanıyor.

Bacasız sanayi denilen turizmin en önemli besleycisi tanıtımdır. Tanıtımı olmayanın farkındalığı olmaz. Değerlerini tanıtmayan, göstermeyen insanların başarılı bir turizm hikayesi olamaz. Sonuçta hem ülkeler bazında hem de iller bazında yarış vardır. Siz tanıtamazsanız, tanıtımı güçlü yapan rakibiniz daha başarılı olur.

Saygılarımla

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


KAYBEDEN BEN DEĞİLİM

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (M
Başkan Güder: ''Bölgemizin Sor
MOTAŞ’a Ait Reklam Alanları İh
Başkan Gürkan, İtfaiye Daire B
Gürkan: Sağlıklı Şehirleşme Yo
Balkan Teakvando Şampiyonasınd
Keskin: “Bacıyan-ı Rum Teşkil
“Muhtarlık Bilgi Sistemi, Hizm
Malatya’da Eş Zamanlı Operasyo
Çalık, ''Kültürümüzde Esnaf Gü
Teknik Destek Programı Kapsamı
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.