20 Ocak 2020 Pazartesi

‘İyilik Önderleri’ projesinin tanışma toplantısı yapıldı. Büyükşehir Sanayi Sitesinin Giriş-Çıkışında Genişletme ve Düzenlemeler Yapıyor Komşuluğu değil alışveriş merkezini tercih ediyoruz! Uluslararası Ödül Tesadüfen Verilmedi Sanayi Kavşağında Kargaşaya Müsaade Edilmemeli Türk Ocağında 24 Ocak Kararları konuşuldu TMMOB Malatya Şube Başkanlığına Fidanel seçildi “Her Alanda Yaptığımız Çalışmalarla Yeşilyurt’u 2023’e Hazırlıyoruz ” Büyükşehir Yolu Malatya’dan geçenleri bir araya getirdi Esenlik 'Nerede Kalmıştık 'Kampanyasında Talihliler belli oldu
Büyükşehir’in Borç Meselesi ve Ahmet Çakır!

Malumunuz geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısı yapıldı. Toplantıda Selahattin Gürkan meclis üyelerine o tarih itibariyle belediyenin ve bağlı tüm iştiraklerin yapılan ön tespitler doğrultusunda borcunu 1.7 milyar TL olarak açıklamıştı.

20.4.2019 15:34:08   

 

Sonrasında kızılca kıyamet koptu. Kızılca kıyameti koparan ise, daha önce burayı yöneten şahsiyetlerdi.

Neymiş efendim, Gürkan’ın açıkladığı borç doğru değilmiş!

Neymiş efendim, Gürkan bu borcu neden kamuoyu ile paylaşmış!

Tuhaftır, bu yaygara koptuğu sırada, Bu enkazın mimarlarından biri olan Sayın Ahmet Çakır, Bir Yerel TV Kanalına konuk oldu. Konu bir şekilde borçlara gelince de, söz konusu açıklanan borcun doğru olmadığını ve aslında belediyenin 800 milyon TL borç olduğunu açıkladı!

Açıkladığı 800 milyon TL, sadece Büyükşehir’in borcu idi.

Peki ya MASKİ ve diğer iştirakler?

Çakır’a göre, o borçlar kendi içerisinde değerlendirilmeli ve Büyükşehir’in borcuna dahil edilmemeliydi.

Yani Çakır demek istiyor ki;

“İştiraklerin borcunu Büyükşehir’e yüklemek doğru değildir!”

Bu yaklaşıma şaşıp kaldım. Düşünebiliyor musunuz, MASKİ, ESENLİK, BELSOS, KÜLTÜR AŞ, MOTAŞ, MELİD, MEGSAŞ gibi şirketlerin borçlarından Büyükşehir sorumlu değildi!

Allah’ım aklımı koru!

Dün öğrendiğime göre, Büyükşehir Belediyesi’nde bağımsız deneticiler çalışmalarını sürdürüyor. Muhtemelen bir süre sonra, tespitler bitecek, Resmi rakamlar ortaya çıkacak.

Ancak, Sayın Çakır’a bir konuda hak veriyorum!

O da, açıklanan rakamların doğru olmadığıdır!

Zira, edindiğim net bilgilere göre, 19 Nisan Cuma günü itibariyle Belediye’nin tüm iştirakleriyle birlikte borcu 1.8 milyar’ı geçmiş durumdadır.

Acı olan ise, bu borçlar sadece Resmi kurum ve kuruluşlara olan borçlardır. Bunların içerisinde, şahıs veya şirket borçlar bulunmamaktadır.

İddia ediyorum!

Hesap incelemesinden sonra Büyükşehir Belediyesi’nin tüm iştirakleriyle birlikte toplam borcu en az 2.5 milyar liraya dayanacaktır.

Daha ön tespitleri yapılan rakamlara göre Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcu 904 milyon TL, MASKİ’nin borcu 598 milyon TL, MOTAŞ’ın 100 milyon TL, ESENLİK’in 100 milyon TL’dir. Diğer şirketleri de üst üste koyduğumuzda borç 1.8 milyar liraya dayanmıştır.

Birileri çıkıp, kardeşim alacakları niye dikkate almıyorsunuz diye sorabilir.

Ancak, ne acıdır ki, ESENLİK hariç, diğerlerinin alacağı mevcut borçlarının yüzde 10’nu bile geçmemektedir.

Selahattin Gürkan, devlet kademelerini bilen, müfettişlikten gelen, bürokrasideki trafiği en iyi bilenlerden biridir.

Dolayısıyla Sayın Çakır’ın televizyonda, kendisini savunurken, sanki iftira atılmış  ya da Gürkan’ın çıkıp bunu kamuoyuyla paylaşmış gibi bir serzenişe girmesini doğru bulmuyorum.

Çünkü bu konu tamamen Büyükşehir Meclisi’nde gündeme gelmiş ve Gürkan tarafından meclise verilmiş bir bilgidir.

Oysa hafızanızı iyi yoklayın;

Sayın Çakır, 2009’da Cemal Akın’dan görevi devraldığında, (Hatırlatırım, ikisi de aynı partinin mensubuydu) ilk işi, basın toplantısı düzenleyerek Akın’ın borçlarını açıklamak olmuştu. Unutmuyorum, 12 milyon TL ile borç aldığında bunu en kaz olarak nitelemişti.( Merak edenler Google hazretlerine danışabilir!)

12 Milyonu enkaz olarak nitelendiren sayın Çakır şimdi, (Hadi kendi deyimi ile 800 milyon TL olsun!) bu borca normal diyor!

Kaldı ki, bir de, büyükşehir olduktan sonra tüm ilçelere yapılan ve yüzde 90’ı tamamlanan alt yapıya harcanan maliyetleri de göz önünde bulunduruyor.

Sayın Çakır Madem tüm ilçelerin altyapısı bitti, bu 600 adet iş makinasını niye kiralama istediniz.

Neyse, Başa dönersek, Sayın Gürkan çıkıp da, basına, “Ey millet ben bu kadar borçla burayı devraldım, enkaz aldım vb” demedi. Ama Sayın Çakır, aynı parti mensubundan devralırken bunları söyledi!

Sayın Hacı Uğur Polat da, aynı taktiği izledi ve Çakır’dan görevi alırken, Belediye’nin borcunun 600 milyon lira olduğunu ifade etti.

O yüzden ben Sayın Gürkan’ın bu konuda daha nezaketli davrandığını düşünüyorum.

Şimdi sorumuzu soralım;

Eğer Sayın Çakır doğruyu söylüyorsa, Sayın Hacı Uğur Polat 10 ay gibi bir sürede bu kadar borcu nasıl yaptı?

Bu arada alacaklar ile ilgili bir iki kelam etmekte fayda görüyorum;

Maalesef İştiraklerin şüpheli alacakları bile alacak hanesine yazması, hatta henüz tahakkuk ettirilmeyen (Örneğin önümüzdeki 5 yıl hane başına su kullanımını alacak olarak göstermesi) alacakları listeye yansıtması muhasebe mantığına hakaretten başka bir şey değildir.

Neyse bu kadar derin mevzulara girmeden şunu ifade etmek istiyorum, CHP grubu zannediyorum, Meclise kafaların netleşmesi için 10 maddelik bir soru önergesi vermiş. Bu soruların cevaplanması demek, aslında fotoğrafın da net olarak ortaya çıkması anlamına gelir.

Saygılarımla

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GAZETECİLİK ÜZERİNE…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
İşte projeler: “Dilimizi argo ve kötü sözlerden temizleme”, “Kedi ve kuş evleri yapımı”, “Çocuk yaşl
‘İyilik Önderleri’ projesinin
Büyükşehir Sanayi Sitesinin Gi
Komşuluğu değil alışveriş mer
Uluslararası Ödül Tesadüfen V
Sanayi Kavşağında Kargaşaya Mü
TMMOB Malatya Şube Başkanlığın
Türk Ocağında 24 Ocak Kararlar
“Her Alanda Yaptığımız Çalışma
Büyükşehir Yolu Malatya’dan ge
Esenlik 'Nerede Kalmıştık 'Kam
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.