20 Ocak 2020 Pazartesi

‘İyilik Önderleri’ projesinin tanışma toplantısı yapıldı. Büyükşehir Sanayi Sitesinin Giriş-Çıkışında Genişletme ve Düzenlemeler Yapıyor Komşuluğu değil alışveriş merkezini tercih ediyoruz! Uluslararası Ödül Tesadüfen Verilmedi Sanayi Kavşağında Kargaşaya Müsaade Edilmemeli Türk Ocağında 24 Ocak Kararları konuşuldu TMMOB Malatya Şube Başkanlığına Fidanel seçildi “Her Alanda Yaptığımız Çalışmalarla Yeşilyurt’u 2023’e Hazırlıyoruz ” Büyükşehir Yolu Malatya’dan geçenleri bir araya getirdi Esenlik 'Nerede Kalmıştık 'Kampanyasında Talihliler belli oldu
Ağbaba'dan Bayram İkramiyelerinin Artırılması İçin Teklif:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bayram ikramiyelerinin 1260 TL olmasını ve her sene asgari ücrete yapılan zam oranında zam yapılmasını düzenleyen kanun teklifini TBMM’ye sundu. Kanun teklifinde 1000 liralık ikramiyenin günümüz koşullarında yetersiz olduğunu ve bayram ikramiyelerinin enflasyona yenik düşmemesi gerektiğini vurgulayan Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Esasında emeklilere bayramlarda ikramiye ödenmesi, ilk kez 2015 yılında Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirilmiş, emeklilere ve hak sahiplerine Ramazan ve Kurban bayramlarında “1 aylık” aylık ya da gelirleri tutarında ikramiye ödenmesi öngörülmüştü. Toplumumuz tarafından geniş kabul gören bu teklifin yaşama geçirilmesi ancak 2018 yılında mümkün olmuştur.. Fakat ikramiye tutarı, aylık tutarı üzerinden belirlenmemiş ve 1.000 TL olarak ilan edilmiştir. Üstelik, bu tutarın ilerleyen yıllarda hangi oranda artırılacağına ve hatta arttırılıp arttırılmayacağına ilişkin bir düzenleme de yapılmamıştır. 2019’da ikramiyelere zam yapılmaması ise ikramiyelerin yüksek enflasyona yenik düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle 2019’da ödenecek olan ikramiyelere %26 oranında zam yapılması ve 1000 liralık ikramiye tutarının 1260 lira olması adeta bir zorunluluk halini almıştır. Aradaki 260 lira, geçim savaşının gittikçe zorlaştığı günümüz şartlarında emeklilerimiz ile dul ve yetim yurttaşlarımız açısından son derece önemli bir meblağdır.” ifadelerini

4.5.2019 12:36:38   

 

“BAYRAM İKRAMİYELERİNE HER YIL ASGARİ ÜCRET ZAMMI ORANINDA ZAM YAPILSIN”
Ekonomik krizin derinleştiğine dikkat çeken Ağbaba, bayram ikramiyelerinin her yıl asgari ücrete yapılan zam oranında zamlandırılması gerektiğini belirerek kanun teklifinin gerekçelerini şöyle açıkladı: “Ülkemizdeki ekonomik koşullar, yüzde 20’yi aşan enflasyon ve milyonlarca emekli, dul ve yetim ile aylık ya da gelir alan diğer yurttaşlarımızın büyük çoğunluğunun geçim savaşı verdiği gerçeği dikkate alındığında, 1.000 TL’lik tutarın yetersiz olduğu açıktır. Ramazan Bayramı’na kısa bir süre kaldığı da düşünüldüğünde, bayram ikramiyesi tutarının güncellenmesi acil ve ertelenemez bir ihtiyaçtır. Bu Kanun ile bu adaletsizliğin giderilmesi amaçlandığı gibi ilerleyen yıllar için de bayram ikramiyesi tutarının asgari ücrete yapılan artışa endekslenmesi ve böylece her yıl ikramiye tutarının asgari ücret artış oranında artırılması hedeflenmiştir.” 


CUMHURBAŞKANI MAAŞINA %26 ZAM YAPILIYORSA İKRAMİYELERE DE YAPILMALI
Ağbaba, 2019’da Cumhurbaşkanı maaşının %26 zamlandığını belirterek 2019 yılı için bayram ikramiyelerinin de aynı oranda zamlanması gerektiğini söyledi. Ağbaba: “2019 yılında Cumhurbaşkanı aylığına yapılan yüzde 26’lık artış ile asgari ücrete yapılan yüzde 26,04’lük artış göz önünde bulundurulmalı ve 2019 yılında ödenecek bayram ikramiyesi tutarı da yüzde 26 oranında artırılmalıdır. Böylece her iki bayramda da 1.260 TL bayram ikramiyesi ödenmesi mümkün olacaktır. Cumhurun başının yüzde 26’lık maaş artışından yararlandığı koşullarda, Cumhurun yani halkın bizatihi kendisinin ikramiyesinin yerinde sayması ya da daha düşük oranda artırılması akla, mantığa, adalete, hakkaniyete ve sosyal devlet ilkesine aykırıdır.” ifadelerini kullandı.

AĞBABA: “DUL ve YETİMLERİN ALDIĞI İKRAMİYELER DE ARTTIRILMALI”
Ağbaba ayrıca, dul ve yetimlerin azami %50 ve %25 oranında ikramiye almasının hakkaniyetle bağdaşmadığının altını çizerek, dul ve yetimlerin azami paylarının toplam 1 ikramiye değil toplam 2 ikramiye oranından hesaplanması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Kanunun bir diğer amacı da SGK’dan gelir ya da aylık alan diğer yurttaşlarımızın da aldığı ikramiye oranlarının artırmasını sağlamaktır. Eşini, anne ya da babasını kaybeden; tarifi imkânsız manevi acılar yaşayan dul ve yetimlerimizin büyük çoğunluğu, çok düşük hisse oranları üzerinden bağlanan dul ve yetim aylıkları ile hayatta kalma savaşı vermektedir. Hal böyleyken bayram ikramiyelerinin de aynı derecede yetersiz hisse oranına göre belirlenmesi, dul ve yetimlerimizin 500 TL, 250 TL gibi daha da düşük tutarlarda ikramiye alması; ülke gerçeklerine, akla, mantığa, adalete ve sosyal devlet ilkesine aykırıdır. Bu nedenle dul ikramiyesinin 1260 lira olarak belirlenmesi, yetim ikramiyesinin de 1260 lira üzerinden hak sahibi sayısına göre çocuklar arasında paylaştırılması gerekmektedir.” dedi. 

KANUN TEKLİFİNİN METNİ EKTEDİR.

VELİ AĞBABA
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GAZETECİLİK ÜZERİNE…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
İşte projeler: “Dilimizi argo ve kötü sözlerden temizleme”, “Kedi ve kuş evleri yapımı”, “Çocuk yaşl
‘İyilik Önderleri’ projesinin
Büyükşehir Sanayi Sitesinin Gi
Komşuluğu değil alışveriş mer
Uluslararası Ödül Tesadüfen V
Sanayi Kavşağında Kargaşaya Mü
TMMOB Malatya Şube Başkanlığın
Türk Ocağında 24 Ocak Kararlar
“Her Alanda Yaptığımız Çalışma
Büyükşehir Yolu Malatya’dan ge
Esenlik 'Nerede Kalmıştık 'Kam
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.