19 Temmuz 2019 Cuma

“Fendoğlu’dan Malatya ve Elazığ İçin Ortak Soru Önergesi” Başka ilden gelip Hırsızlık Yapan 5 Kişi Yakalandı MİSS&ART GÜZELLİK Merkezi Standı Yoğun İlgi Görüyor Başkan Gürkan, Belarus Heyetini Kabul Etti Kuluncak Eski Kaymakamı, Emniyet Genel Müdürlüğüne Atandı Malatya'da FETÖ Operasyonu: 12 Şüpheli Yakalandı Rafet El Roman Konseri Büyük İlgi Gördü Başkan Çınar, Ayşe Teyzeye Misafir Oldu Üç Ayrı Noktaya Güneş Enerji Santrali Kuruluyor Vatandaş Öneriyor, Yeşilyurt Belediyesi Gerçekleştiriyor
MESVAK Yeni Meslekler İçin Ab Yaygın Eğitim Diyaloğu Projesi

Önceki yazımda; bugün doğan bir çocuğun iş hayatına başlama yaşına geldiğinde doğduğu zamandaki 100 mesleğin 60’ı olmayacak demiştim. Bu konuda başkanı olduğum Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK)’ın ortakğı olduğu AB Türkiye arası Sivil Toplum Diyaloğu Destekleme Hibe Programı (CSD-V) kapsamında sunulan Yaygın Eğitim için Diyalogu Projemizin kabul edildiğini ve yeni meslekler için eğitim modülü hazırlacağımız ifade edilmişti.

15.5.2019 00:02:10   

 

Deneyimsel Eğitim Merkezi Derneği (DEM) liderliğinde, MESVAK, Estonya Gençlik Merkezi, Yunanistan Eğitim Organizasyon Merkezi ortaklığında, Millî Eğitim Bakanlığı ve Abdullah Gül Üniversitesinin de iştirakçi olarak destek verdiği, AB Yaygın Eğitim için Diyalog Projesinin açılışı ve tanıtımı 3 Mayıs 2019’da Ankara’da geniş bir katılımla yapıldı.

Genel amacı; AB ve Türkiye’deki Sivil toplum Kuruluşları arasında ikili değişimler ve işbirlikleri yoluyla Türkiye’deki yaygın eğitimin gelişimine katkı sunmak olan proje ile;

Katılımcı bir sivil toplum diyaloğunun oluşturulması, Millî Eğitim Bakanlığı’nın mevcut yaygın eğitim programlarına ilaveten evrensel değerler ve sosyal beceriler içerikli yeni eğitim modüllerinin geliştirilmesi, yerel düzeyde çalışan STK'ların hedef kitleleriyle yaygın öğrenmeyi tasarlama ve sunma kapasitelerini geliştirme, eğitmenlerin kalitelerini arttırma, Türkiye ve AB içerisinde Türkiye'nin AB üyeliğinin önemi hakkında bilgilendirme çalışmaları hedeflenmektedir.

Projede ana faaliyetler olarak; Avrupa'daki yaygın eğitimin tanınması ve ortak ülkelerde geliştirilmesi, var olan iyi uygulamalar ve devam eden süreçler hakkında bir araştırmanın yapılması, yaygın eğitim diyaloğu için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde arama konferansı, odak grup toplantıları yapılması, bilgi, tecrübe ve iyi örneklerin yerinde görülmesi ve paylaşılması için AB ülkeleri Estonya ve Yunanistan’a çalışma ziyareti planlamıştır.

Bu güzel çalışmaların yaygınlaştırılması ve sürdürülmesi içinde; Yaygın Eğitim Programları için Evrensel Değerlerde yeni eğitim modüllerinin hazırlanması ve bu eğitim modüllerini verecek eğitmenler için de bir Eğitici Eğitimi Modülü hazırlanacak, Türkiye'nin AB üyeliğinin yararları üzerine tanıtım videoları üretilecek ve Projenin sonuçlarını paylaşmak için de bir final konferansı düzenlenecektir.

Özetle bu Proje kapsamında Millî Eğitim Bakanlığının Yaygın Eğitim Programları için insan hakları ve demokrasi gibi konuları da içeren yeni eğitim modüllerinin geliştirilmesi, hazırlanacak bu modüllerden gençlerimizin halk eğitim merkezlerimizde ücretsiz olarak yararlanmaları, bu merkezlerdeki eğitimler sayesinde sosyal gelişimlerine önemli katkıların sağlanması beklenmektedir.  

Ayrıca, Türkiye Ulusal Ajansı’nın Gençlik Programlarında uzun yıllar eğitmenlik yapan ve ülkemizin yaygın eğitim alanındaki insan kaynağı sermayesinin önemli bir bölümünü oluşturan projede yer alacak eğitmenlerin de halk eğitim merkezlerinin yaygın eğitim programlarında daha etkin görev alacak olmaları da ayrıca bir kazanım olacaktır.

 Daha geniş kapsamlı projeler için bir başlangıç olmasını beklediğimiz bu Projede bu süreçler işletilirken, ülkemizin eğitim alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarımızın işbirliği ve diyalog içinde olmaları da önemli bir fayda sağlayacaktır.

Ülkemizin özellikle eğitim alanındaki 2023 Hedeflerine doğru ilerlerken, özel sektöründen, kamu kurumlarına, STK’larına kadar, pek çok aktörün işbirliği içinde olacağı bu projenin örnek bir çalışma olmasını dilerken bu projenin hazırlanmasından uygulama safhasına gelmesine kadar tüm safhalarda emeği geçenleri tebrik ediyorum. Daha güzel projelerin Malatya’da da gerçekleşmesini temenni ediyorum.

 (Çalışmaların takibi için Facebook: Mesvak Mütesebbis Gelisim Vakfı)

 

 

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu Elazığ'da faaliyet gösteren Çimento Fabrikasını ve Battalg
“Fendoğlu’dan Malatya ve Elazı
Başka ilden gelip Hırsızlık Ya
MİSS&ART GÜZELLİK Merkezi Sta
Başkan Gürkan, Belarus Heyetin
Malatya'da FETÖ Operasyonu: 12
Kuluncak Eski Kaymakamı, Emniy
Rafet El Roman Konseri Büyük İ
Başkan Çınar, Ayşe Teyzeye Mis
Üç Ayrı Noktaya Güneş Enerji S
Vatandaş Öneriyor, Yeşilyurt B
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.