23 Agustos 2019 Cuma

Şehit Astsubay Çavuş Taşpınar Dualarla Toprağa verildi Futbol Turnuvasında Heyecan Yüksek Bu Bir Yavuz Hırsız Ev Sahibini Bastırır Haberidir... 7. Ana Jet Üs Komutanı'ndan, Vali Baruş'a Veda Ziyareti Okul Kıyafeti Alırken Veliler Dikkat Malatyalı Uzman Çavuş feci trafik kazasında Şehit Oldu 6 bin muhtar görevden alınabilir ! Ak Parti’de Değişim Olacak mı? “Modern Parklarımız Gelişen Yeşilyurt’un Yüz Akıdır” Başkan Güder'den, İl Müftüsü Işıldar’a Hayırlı Olsun Ziyareti
Toplumsal Faydayı Esas Almak

Dünyanın neresinde olursanız olun, hangi mesleği icra ederseniz edin etkiniz kadar alemde varsınızdır. Bir anlamda, karşınızdaki insanları etkileyebilme kapasiteniz sizin yaptıığınız iş ve eylemlerinizi değerli kılabilecektir. Aksi durumda ise, kendi kendinizi ve biraz da çevrenizde bulunan istifade edicilerinizi kandıran bir varlık oluvereceksinizdir.

22.5.2019 15:49:42   

 

Günümüz dünyası iletişim çağı diye adlandırılır. Endüstri devrimi sonrasında meydana gelen başdöndürücü gelişmelerle gelişen yeni toplum şekli elektronik iletişim devriminin ürünüdür. Siz iletişimde etkin olabildiğiniz ölçüde dünyada söz sahibi olan siyasal sitem, toplumsal yapı, toplumsal grup ya da birey olmaktasınız.

            Bu etkin olabilme olgusu o kadar önemli hale gelmiştir ki, siz aramalar soncunda ortaya çıkabildiğiniz kadar önemli oluvermektesiniz. Çeşitli platformlarda insanların karşısına çıkabildiğiniz ölçüde toplumsal yapıda kaydadeğer olmaktasınız. Kalplere, gönüllere dokunabilmenin yolu bile artık iletişim dünyasında varlığınız ile öçlülür olmaya başlamıştır.

Bu durum başdöndürücü değişme ivmesinin sonucudur ama gerçek alemi iten ve çekip çeviren bir yapıdadır.

Ne kadar karşı çıkarsanız çıkın, ne kadar istemez olduğunuzu söylerseniz söyleyin bunun günümüz ölçeğinde artık bir kıymet-i harbiyesi kalmamıştır. Takip eden konumunda olmanızdan daha önemlisi takip edilen olup olmamanızdır. Takip edilen olmak da güçlü hammleler ile donatılmış icraatlar yapmaktan geçecektir. İcraat yapmanızdan belki de daha önemlisi onun geniş kitlelere anlatılması ve aktarılması olmuştur.

İletişim, bizim duyu organlarımızın sahip olduğu duyumlar vasıtasıyla bilgi, görgü ve duygularımızın başka insanlara aktarılmasıyla gerçekleşen bir süreçtir. Bu süreç güçlü ve aktif bir şekilde işletildiğinde, insanlar daha aktif, daha dinamik ve daha haberdar olabilmektedir. İşte bu sürecin işletilmesi en önemli kazanımlardan olmaktadır.

Bu eylemler de dahil olmak üzere, yaptığımız bütün faaliyetlerde aslolan şudur: Yaptığınız işin toplumsal faydaya ne ölçüde katkısı olabilmektedir? Ya da daha farklı bir ifadeyle, yaptığınız iş ve eylemden toplum ne kadar istifade edebilmektedir?

Sadece kendinize ve çok dar bir kitleye faydası olmuş işlerin daha geniş kitlelere faydası olan işler kadar önemi yoktur. Toplumsal yapının çeşitli sorunlarına ne ölçüde çözüm üretmişsiniz, faydanın geniş tabanlara yayılması konusunda etkinliğiniz hangi düzeydedir, sınırlı sayıda insanın ötesinde daha geniş kitlelere hitap edebilme vaziyetinizin ne durumda olduğu önemlidir.

Politikalarınızdan fayda gören insan sayısı ve çeşitliliği ne durumdadır? Erişilebilirliğiniz ne düzeydedir?  Yaygınlığınız ne vaziyettedir?

İster siyaset görevi yapın, ister eğitim faaliyetleri yürütün, ister ticari faaliyet yürütün ister spor faaliyetleri icra edin bu yukarıdaki ölçütler hepsi için gerçerlidir.

ÖZETİN ÖZETİ ŞUDUR: Yaptığınız işin sizin dışınızdaki insanların ne kadarlık kısmına bir faydası vardır? Siz etkilediğiniz insan sayısı ve çeşidi arttıkça bu alemde güçlü bir şekilde olacaksınız. Bu aleme damga vuranlar arasına girmeniz, etkilyebildiğiniz kitlenin büyüklüğü ile ölçülecektir.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


KAYBEDEN BEN DEĞİLİM

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
İşyerini herhangi bir mekana taşıması gerekenler abonelik işlemleri nedeniyle büyük bir stres yaşa
İşyerleri Mekan Değişikliğinde
Şehit Astsubay Çavuş Taşpınar
Futbol Turnuvasında Heyecan Yü
7. Ana Jet Üs Komutanı'ndan, V
Okul Kıyafeti Alırken Veliler
Malatyalı Uzman Çavuş feci tra
Bu Bir Yavuz Hırsız Ev Sahibin
6 bin muhtar görevden alınabil
Ak Parti’de Değişim Olacak mı?
“Modern Parklarımız Gelişen Ye
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.