26 Haziran 2019 Çarşamba

Flaş Haber Zeki Sarılar Dosyasını Açıyor! Çınar, Yeşilyurt Kent Konseyi Başkanı Seçildi Kayısı Festivali İçin İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi Fendoğlu’ndan, MASKİ Genel Müdürü Karataş’a Ziyaret Yapanın Ellerine Sağlık Malatya'da Belediyeler ve Kamu Kurumlarına 180 Kişi Alınacak! Malatya'da, Aranan 43 Kişi Yakalandı Avşar ‘Uyuşturucuya Açtığımız Savaş da Taviz Yok’ ''Festivalimiz; Yeşilyurt Markasını Daha Değerli Hale Getirecek'' Başkan Güder, ''Hepimizin Amacı Sağlıklı Bir Malatya’yı Oluşturmak''
Malatya Tabirinde Şerbet İçmek (GELİNCİK ŞERBETİ)

Bir gencin hayatında birkaç aşama bulunmaktadır. Birincisi çocukluktan kurtuluş, gençliğe adım atmanın zamanlarıdır. Ergenlik çağıdır. Bu çağda gençte düzensiz tutarsız hareketleri görmek mümkündür

25.5.2019 14:07:42   

 

       Genç bocalama devresindedir.

   Okul hayatlarındaki süreci incelediğimizde ortaokul ikinci sınıf veya lise ikinci sınıf yılları en tantanalı yıllardır.

  İkinci aşama bir okulu bitirip askere gittikleri aşamadır. Askerlik gencin her yapacağı işte bir engeldir. Sadece devlet memuru olursa bir sıkıntı doğmaz. Onun haricinde tüm işlerde nere giderse gitsin ilk soru askerliğini yapmış mı?Üçüncü aşama ise askerlikten sonraki aşamadır.

        Bir kişi askerliği yapmış, bir iş yeri kurmuş veya bir işte çalışıyorsa sorunlarını çözmüş ise evlenme çağı gelmiştir.

        Tanıyanlar, eş dost gördüklerinde “NE ZAMAN ŞERBET İÇECEĞİZ ?” sorusunu sorarlar. Ya da; “ GARDAŞ NE ZAMAN ŞERBET İÇECEYİK?”

         Malatya tabirinde şerbet içmek, nişan yapmak anlamındadır.

         Eskiden, Malatya’da evliliklerin büyük çoğunluğu görücü usulü ile yapılırdı.

         İki şekilde kız beğenilirdi.

         Birincisi, etraftaki eşin dostun tavsiyesi ile oğlanın annesi, kız kardeşi, halası, teyzesi; tavsiye edilen kıza bakmak için oğlanın evinde toplanır. Fazla kişi olmadan gidip kıza bakarlar. Kızı beğendikleri takdirde oğlumuz da müsaade ederlerse kızımızı görsün derlerdi. Bu arada uygun bir ortamda kızla genç görüşürdü. Eğer birbirlerini beğenmişlerse şerbet içmenin zamanı gelirdi. Kız evi oğlan evi anlaşır tarih yer belirler nişan töreni için hazırlıklar görülürdü.

          İkincisi de, Malatya da evlerde normal banyo pek olmadığı tarihlerde, bayanlar grup oluşturur ailece hamama giderlerdi. Hamamda oğullarına kız beğenirler. Bütün gelişmeler bu beğenilerden sonra başlar nişan konumuna gelinirdi.

           “ŞERBET İÇMEK” Nişan yapmaktır. Kısa bir süre sonra evlenmenin temelidir.

Bizim tabirimizde Şerbet İçmek çok önemlidir. Bir gencin hayatındaki en önemli aşamadır dersek yanlış olmaz…

              Şerbet, nelerden yapılıyor sorusunu cevaplamak gerek.

              Gencin nişanında pastalar, gazozlar, diğer meşrubatlar olsa bile onların ehemmiyeti fazla değildir. Önemli olan şerbettir.

               Şerbet birkaç şekilde yapılır. Mevsimin etkisi büyük olur. Eğer yazın nişan yapılacaksa vişne şerbeti, güzün başında yapılacaksa kızılcık şerbeti önem arz eder. Eğer Mayıs ayında yapılacaksa gül şurubu ya da gelincik şerbeti daha güzel olur. Farz edelim bunlardan hiçbiri olmadı. Baharatçıdan, aktardan şerbet boyası alınır. Bir kazan suya şerbet boyası ve yeterince şeker atılarak karıştırılır, lezzeti güzelleşsin diye limon tuzu konur, arzuya göre tarçın karanfil konularak şerbetin kokusu olması sağlanır.

               Malatya’mızın bazı yörelerinde mayıs ayında bol miktarda gelincik olduğundan, gelincikler toplanır. Yaprakları hafif kaynatılarak yoğunlaştırılmış şekilde  gelincikleri değerlendirilir.. İçerisine karanfil tarçın koyarak kokulu olması sağlarlar. Limon tuzu da koyarlar. Şeker de eklediler mi gelincik şerbeti olur.

                Eğer nişan töreni mayıs ayında ise yörede de gelincik varsa, gelincik şerbeti kaçınılmaz olur.

                 Eğer böyle bir zaman da bir nişana gider. Şerbet ikramı olursa bilin ki gerçek bir şerbet içiyorsunuz.

                 Nişan törenlerinde, mekân bir bahçeli evin bahçesi ise, eş dost çağrılmış ise ikramlar yapılır. Aileler tanışır. Ailelerin ileri gelenleri tarafından yüzükler takılır. Dualar yapılır daha sonra bir eğlence olur. Eğlence sonunda yeni akrabalar vedalaşarak ayrılır.

                 Nişan töreni bir düğün salonunda ya da düğün salonun kır bahçesinde ise her iki tarafın gerçek bir şerbet fazla söz konusu değildir. Meşrubat ve pasta ile geçiştirilir.

                  Malatya tabirinde şerbet içmek dönüm noktasıdır. Hayatı düzene koymanın başlangıcıdır.

                  Malatya’da Şerbet bir semte adını vermiştir. Şerbetçi Köşesi… Şerbetçi Köşesi denilen yer. Halep Caddesi ile Emeksiz Caddesinin Kesiştiği yer. Eski tabirle Kız Enstitüsünün arkası… Yeni tarifle Hafize Özal Kız Meslek Lisesinin alt tarafı, Güven İş Hanının bulunduğu köşe ve çevresi…

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (3) adet yorum yapılmıştır
Berat CANDAN 27.5.2019 17:30:36
Değerli hocam, hakikaten unuttuğumuz bir tabirdir ŞERBET İÇMEK ve kasıt da nişandır. Çağanın pilavını ne zaman yiyiyik gibi bir kalıptır Malatyamızın eski göreneklerinde, yüreğinize kaleminize sağlık.
ERtaç Önal 26.5.2019 13:51:46
Sevgili Enver bey kardeşim, Malatyamızın bilinen ama unuttuğumuz bir geleneğini hatırlattığın için binlerce teşekkürler. Yüreğine, kalemine sağlık. Çok güzel anlatmışsın. Bunu yaşayanlar bilir.
adil akguneş 26.5.2019 13:08:17
1950 li yıllarda komşular ve damadın akrabaLARI ÖNDE ÇALGICILAR LA BİRLİKTE YAYA OLARAK GİTTİK .BİRDE 2 YAKIN KÖY ARASINDA YAYA GİDİLDİ ALINAN ŞERBET BOYASI RENK VERMEMİŞTİ KAYIN BABAYA KIZDILAR .O DÖNEMDE ŞEKER PAHALI OLDUĞU İÇİN DOYA DOYA İÇTİLER .ŞERBET İÇMEK TABİRİ NİŞANDAN DAHA FAZLA KULLANILIYORU .MEŞRUBAT YAKIN YILLARDA ORTAYA ÇIKTI
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt Kent Konseyi 2.Seçimli Olağan Genel Kurulunda oy
Çınar, Yeşilyurt Kent Konseyi
Kayısı Festivali İçin İstişare
Fendoğlu’ndan, MASKİ Genel Müd
Flaş Haber Zeki Sarılar Dosyas
Yapanın Ellerine Sağlık
Malatya'da Belediyeler ve Kamu
Malatya'da, Aranan 43 Kişi Yak
Avşar ‘Uyuşturucuya Açtığımız
''Festivalimiz; Yeşilyurt Mark
Başkan Güder, ''Hepimizin Amac
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.