4 Haziran 2020 Perşembe

Başkan Mehmet Çınar, Yeşilyurt’u Mutlu Geleceğe Taşıyor Kamu Hastanelerinde Yönetim Değişiklikleri Olacak Mı? Sağlık Müdürü Prof.Dr.Bentli Süreci Başarıyla Yönetti Pandemi Bitmiş Gibi Davranma MALATYA!!! Rektör Karabulut, “Pandemi süreci doğa ile barışık olmayı öğretti” Valilik, Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Tedbirleri Açıkladı Başkan Güder’den Şire Pazarı Esnafına Sokak Müjdesi Dünya’nın Bir Başka Yerinde, Bizim Kadar Yapıcı Bir Muhalefet Daha Yok 'Mahallelerimiz Değişiyor, Yeşilyurt’umuz Gelişiyor ' Malatya Emniyeti Huzur Operasyonlarında Suçlulara Göz Açtırmıyor
İyi uyanmalı bayramlar …

Nurettin Konaklı yazdı...

3.6.2019 01:42:50   

 
15 Mart 2019 Cuma günü İslam’a ve Türklere kinle dolu terörist Brenton Tarrant tarafından Yeni Zellanda El Nur Camisi ile Linswood Mescid’inde 51 Müslümanın şehit ve 47 kişinin gazi olduğu iki camide, Cuma namazı vaktinde canlı yayınla masum cemaatin nefretle ve vahşice taranması İslam için son yılların en kindar cinayetlerinden biri olarak tarihteki yerini aldı.

Terörist Brenton Tarrant sıradan bir kişi olarak gözükmüyor. 17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihlerinde Türkiye’ye iki kez geldiği; İstanbul, Ağrı, Sivas, Tokat, Konya, Ankara, Edirne, Mersin, İzmir illerinde incelemelerde bulunduğu ve kuvvetli ihtimal bir eylem yapmayı planladığı tahmin ediliyor. Yine kayıtlarda 26.10.2016 günü İsrail Tel Aviv’e gittiği manidar olarak yazılmaktadır.

Teröristin Facebook hesabından “The Great Replecement” “Büyük Yer Değişimi” anlamında 74 sayfalık bir manifesto yayınladığı, bu metinde Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kindar ifadeler, NATO içinde Türkiye’yi istememe, başta Ayasofya olmak üzere minareleri ve camileri yıkma, İstanbul’u Bizans kimliğine kavuşturma, bu cinayette 22.07.2011’de Oslo ve Ütoya Adası’nda Müslümanların Avrupa’yı ele geçirmemesi için 77 kişiyi katleden Anders Breivik’i rol model aldığını,

Bu zehaplarını silahının üzerine motif olarak işlediği; silahının ismi “Turkofagos” yani ”Türk Yiyici”, Tours 732: Endülüs Devletinin yenildiği ve Batı Avrupa’da İslami yayılmanın durduğu Puvatya Savaşı, Miloş Obiliç: Kosava Savaşı’nda Sultan 1. Muradı şehit eden Sırp asker, Anton: İsveç’te göçmen iki çocuğu öldüren Anton Lundin Petterson’u, Ernest Rüdiger von Starhemberg 1683’te Kahlenberg Muhabere’sinde  Osmanlı’yı yenen, 2. Viyana kuşatmasını sonlandırarak Avrupa’dan geri çekilişi sağlayan General, Alexandre Bissonnette: 2017’de Kanada’da bir camide 6 kişiyi öldüren katil, Janos Hunyadi: 2. Murat ve Fatih Sultan Mehmed’in iki defa Belgrad şehrinin alınmasını önleyen Sırp Komutanı, dahası Cehenneme hoş geldiniz: Göçmen karşıtlığını ifade ediyor. (Hürriyet 16.03.2019)

Silahının üstüne ancak bu kadar sığdırmış, belli ki yazacak çok şey var. Bu ağır makinalı silahının aynen benzeri yapılıp Türkiye Kurtuluş Harbi Müzesine konulsun ki suya sabuna dokunmayan, Milletinden doğru bilgiyi ve gerçekleri saklayan tarih utansın! İnsanımız gerçeklerle yüz yüze kalsın.

Bu vahim olay karşısında; Dünya bir kadın lider tanıdı. Yeni Zellanda Başbakanı Jacinda Ardern, Cheristchurch’teki Hagley Parkta kılınan cuma namazına başını örterek katılarak ülkesindeki farklı insanların birlikteliği adına bir imtihan verdi.  Anmanın yapıldığı Christchurc Belediye Başkanı başı örtülü Lianne Dalziel, başını örten güvenlik görevlisi polisler, cinayet sonrası cumaya başını bağlayarak katılan halk. Ne oldu; “Hepimiz Müslümanız” diye haykırıldı. Anmanın yapıldığı ve isim anlamı “İsa’nın Kilisesi” olan Christchurc Camiinde “Okunan ezan devlet televizyonu ve radyosundan canlı yayınlandı ve ezan sonrası iki dakikalık saygı duruşu yapıldı.”, kadınlar için İslam semboli “Uyum için Başörtüsü” taktılar ve böylece sizin din, bizim din ayrımı yapanlara insanlık dersi verildi. Yapılan röportajlarda din adamından halka, özellikle kadınların verdiği tepkiler çok anlamlı idi.

Teröre karşı dik duruşundan dolayı ölüm tehditleri alan Başbakan Ardern dünya liderlerine örnek olmalı diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Sayın Ardern tarafından gösterilen tepki, empati ve Müslümanlarla dayanışma tüm dünya liderlerine örnek olmalıdır. Sayın Adern’in dediği gibi, elbette terör saldırısını gerçekleştiren caninin adını anmamalıyız. Ancak bu vahşi terör eyleminin unutulup gitmesine de müsaade etmemeliyiz. Bu teröristi hak ettiği şekilde cezalandırarak tüm bağlantılarını ortaya çıkartarak, aynı hevesleri taşıyanlara çok güçlü bir mesaj vermeliyiz.”, “Tıpkı DEAŞ gibi, Eş Şebab, PKK gibi, Neo-Nazi örgütleri de terör yapılanması olarak ele alınmalı, bu şekilde değerlendirilmelidir.” (Hürriyet,23.03.2019)

Katliamdan sonraki ilk Cuma’da Linwood Camisi İmamı Alabi Lateef Zirullah tarafından okunan kalplere sirayet eden ezanı Muhammedinin ardından hutbeye çıkan Alnoor Camisi İmamı Gamal Fouda, Başbakan Ardern, hükümet ve Yeni Zelandalılara desteklerinden dolayı teşekkür etti. Terörün, rengi, dini ve ırkı olmadığını vurgulayan Fouda, "Yeni Zelanda'nın yenilmez olduğunu gösterdik. Dünya bizde sevgi ve birliğin örneğini görebilir. Kalbimiz kırık ama biz kırılmadık (yenilmedik)." diye takdir alan geniş mesajlı diplomatik bir kısa konuşma yaptı.

Sayın Cumhurbaşkanının cinayetin çok yönlü araştırılmalı temenni sözlerinin hayata geçmesi cihetiyle, Mardin Bilge Köyü katliamı, Trabzon Papaz Cinayeti olaylarını raporlaştıran Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM Vakfı) Başkanı Âdem Solak ve ekibine bu cinayetin Yeni Zellanda ve Türkiye açısından sosyolojik derinliğini araştırmak için görevlendirilmesi yerinde olur.

İslam Kalkınma Teşkilatı 15 Mart 2019’un yıl dönümlerini “İslamfobiye Karşı Dayanışma Günü” olarak ilan ederse iyi olur. Bu vesile ile başta İngiltere olmak üzere bazı Avrupalıların İslam ve İnsanlık içine ektikleri fitne tohumlarının nerelere vardığı tartışılır, belki üniversiteler paneller düzenlerler. Medeniyetler arası ittifaklara katkı sağlanır.

Son yıllarda dünyada hızla artan İslamofobik olaylar karşısında Almanya'nın tanınmış gazetecilerinden olan Todenhöfer'in ZDF'de yaptığı özeleştiri, Avrupa için bir nefis muhasebesi olan konuşma sosyal medyada çok yer aldı. Üzerinde durulması gereken Todenhöfer konuşmasında batı dünyasının tüm vahşiliğini sözleriyle gözler önüne sererken, programda bulunan diğer kişilerin bu sözler karşısında susması dikkat çekti. (19.03.2019) Bu katliamı masum göstermeye çalışan Avustralya ırkçı bağımsız senatörü Fraser Anning’e bir çocuğun doğal tepki ile yumurta atmasına karşın Senatörün çocuğu darp etmesi kayıtlara önemle geçti.

Bediüzzamanın güzel bir cümlesidir, “Beşer zulm eder, kader adalet eder” der. Çağrı TV’nin 19 Mar 2019 tarihli yayınında belirtildiği üzere Yeni Zelanda'da cami katliamından sonra 350’ den fazla kişinin Müslüman olduğu ve İslam’a karşı ilgi ve araştırma isteğinin arttığı belirtilmektedir. Güzel bir beyit; "Takdir-i Hüdâ kuvve-i bâzû ile dönmez, / Bir şem'a ki Mevlâ yaka, üflemekle sönmez!" Evet bende inanıyorum ki Allah nurunu tamamlayacak ve İslam Kıyamete kadar var olacaktır.

Hiçbir inanç ve ırk ayrımı yapmayan Fatiha suresinin “Alemlerin rabbine hamdolsun” ilk ayetini referans alarak, bu vahim olayın yıl dönümünde Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA vb. kuruluşlar organizasyonunda Türkiye’den Yeni Zelanda’ya yapılacak halk boyutlu bir dostluk ziyareti anlamlı olur. Bu vesile ile Yeni Zellanda halkına Atatürk’ün savaş sonrası verdiği dostluk mesajı, Cumhurbaşkanımızın dostluk mesajları, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun anlamlı mesajları, Türk halkının Çanakkale’ye gelen Anzak’lara karşı dostane davranışları hatırlatılır.

Hoşgörü, insana insani bir değer vererek başlasın. İnsan saygın olsun ki, insanın inandığı değerlere de saygı duyulsun. Hindistan bağımsızlığının önderi Mahatma Gandi İngiltere'de hukuk okumuş bir entelektüeldi ama ineğe de tanrı olarak inanırdı. Bize düşen saygı duymaktır. Hristiyan’a, Yahudi’ye, başka inançlara ve onların mabetlerine saygı duymaktır Dokunmamaktır. Ankara Hacı Bayram Caminin göğsünde yatan, korunan Agustus Tapınağı mesajı zengin ne güzel bir açık müzedir.

Biz kendi dünyamıza dönelim, dün 18 Mart 1915 Çanakkale, bugün 18 Mart 2019 aradan 104 yıl geçse de konumlar farklı, hasımlar aynı, niyetler aynı. Dün Endülüs'ten Müslümanı 800 yıl sonra çıkardılar. Bugün de 1000 yıl sonra Anadolu’dan bizi atma niyeti tüm tazeliği ile devam ediyor. Allah Türk Milletine ve Devletine yardım eylesin. Şehit ve şühedayı, gazilerimizi, geride kalan bağrı yanık anaları, babaları, kardeşleri ve yetimleri saygıyla anıyorum, iki cihanları mutlu ve güzel olsun inşallah.

Şu sütunlarda tarihi kayıtlarda yer alması için emek vererek hazırlanan yazıları okumakta üşenen, tepki ve katkı yorumunu esirgeyen değerli okurlara diyeceğim o ki; dün Rumların 1967, 1974 Kıbrıs Türküne hücumları, 1992 Bosna Hersek soy kırımı, Azerbaycan Karabağ işgali, Irak, Suriye işgalleri, Çin’de Uygur Türklerine yapılan zulümler, Suriye’den Türkiye’ye kazılan tüneller, Türkiye’de kazılan hendekler, 15 Temmuz 2016 soysuz kalkışması, Akdeniz’deki askeri hareketlilik İran bahane Türkiye’yi yutmak şahane iştahları, dünya genelinde en son New York Cami kundaklaması, son ayda PKK’nın sözde liderine gösterilen müsamahadan sonra artan şehitler dahil … Allah bizi yok etmek isteyen bu şerlerden korusun. Tüm bunlardan sonra uyanmayanlara da ancak iyi uyanmalı bayramlar dilenir.  Nasıl olsa birileri silahının üzerindeki intikam hırslı şifreleri ile hem dem uyanıktır.

Ramazan Bayramınız mübarek olsun.
     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
beyler kaya 7.6.2019 23:09:57
zülmü kınıyor ve mazlunun yanında olduğumuzu Agisiad olarak ifade ediyorum
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, önce insan diyerek çıkmış olduğu yolda hizmetleri ile Yeşi
Başkan Mehmet Çınar, Yeşilyurt
Kamu Hastanelerinde Yönetim De
Pandemi Bitmiş Gibi Davranma
Sağlık Müdürü Prof.Dr.Bentli
Rektör Karabulut, “Pandemi sür
Valilik, Konaklama Tesislerind
Başkan Güder’den Şire Pazarı E
Gürkan: Malatya Tarihinin En K
Malatya Emniyeti Huzur Operasy
Dünya’nın Bir Başka Yerinde, B
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.