4 Haziran 2020 Perşembe

Valilik, Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Tedbirleri Açıkladı Başkan Güder’den Şire Pazarı Esnafına Sokak Müjdesi Dünya’nın Bir Başka Yerinde, Bizim Kadar Yapıcı Bir Muhalefet Daha Yok 'Mahallelerimiz Değişiyor, Yeşilyurt’umuz Gelişiyor ' Malatya Emniyeti Huzur Operasyonlarında Suçlulara Göz Açtırmıyor Gürkan: Malatya Tarihinin En Köklü Değişimini Başlattık Başkan Samanlı : Biz lig sonuna kadar konuşmama kararı aldık MTÜ, Sıfır Atık Yetki Belgesi'ni Almaya Hak Kazandı Valilik, Toplu Taşıma Araçlarında Alınacak Önlemleri Açıkladı Valilikten Lokanta, Restoran, Kafe, Kıraathanelerle İlgili Yeni Karar
EĞİTİM, İNSAN ve MALATYA

İnsanın yetiştirilmesini sağlayan toplumsal kurum eğitimdir. Beşikten mezara kadar devam ettiği için de insan hayatının en etkileyici boyutlarından birini eğitim temsil etmektedir

11.6.2019 17:02:13   

 

Günümüz dünyası elli yıl öncesinin dünyası gibi değildir. O zamanlar fabrikasyon veya seri üretim gelişmişliğin ölçütü oluyordu. Bugün artık nitelikli eğitim ile güçlendirilmiş insan kaynağı odak noktasını temsil etmektedir.

Siz ne ölçüde dünyada var olan rekabet ortamına uygun birey yetiştirmişsiniz, bu önem arz etmektedir. İnsanınızın anlaması ve algılaması nerelerdedir, anlamlandırma kabiliyeti ne durumdadır, farkındalık düzeyi yeterli midir gibi sorularla ifadesini bulacak bir yetiştirilmiş insan kapasitesi dünyada toplumlara yer kazandırmaktadır.

Bugün Malatya ile ilgili eğitim istatistiklerini analiz eden Sayın Orhan Tuğrulca’nın yazısını okuyunca, her ne hikmetse, hiç şaşırmadım. Malatya’nın bazı noktalardaki pozisyonunun oldukça gerilerde olduğunu net olarak anlatan bu yazının, alarm vaziyetinde bir eğitimin mevcut olduğunu bize anlattığını göstermesinden dolayı Sayın Tuğrulca’ya teşekkür ediyoruz. Eğer YÖK’e dayandırılan bu araştırmada eksik görülen yönler varsa, eksiği görenlerin, eksikleri tamamlamaları vicdani ve vatani bir görevdir dersek yanılmış olmayız.

Eğitim düzeyi ve eğitime verilen değerin her geçen gün dip seviyelere yaklaştığı Malatya’nın eskiden sürekli insan yetiştiren bir fabrika gibi olmasına rağmen, şimdilerde bu havadan her geçen gün uzaklaşmasının sosyolojik gerekçelere dayalı olduğunu öne sürmek yanlış olmayacaktır. Her şeyden önce, insanlarda eğitimle kalkınma bilincinin daha üst seviyelerde olduğu bir Malatya’dan, kestirme yollarla para kazanma zihniyetinin eğitimi ezdiği bir Malatya’ya aşağıya doğru bir ivmenin baş gösterdiği dikkatlerden kaçmamaktadır. İnsanların eğitimin zahmetli ve uzun süren serüvenine girişmekten her geçen gün uzaklaştığına tanık olmak üzüntü verici gelişmelerden olmaktadır.

Sektörel bazda her sektörün yetişmiş insan temin etme sorunu yaşayıp da, basit denilen iş türlerine olan talebin her zaman artması da eğitim kurumunun yaşamış olduğu krizin bir başka güçlü tayin edicisi olduğu açıktır. Teknik lise mezunlarının bile çıra ile arandığı ama niteliksiz işgücü talebinin arzdan çok fazla olduğu iller arasında olan Malatya’nın bu durumunun nedeni de eğitimin ihtiyaç karşılayıcı olamayışıdır.

Özellikle zaten bu gerekçelerle devamlı azalan nitelikli ve eğitilmiş insan kapasitesinin sürekli beyin göçüne maruz kaldığı memleketimizde, sorunun temelinde kendi yetişmiş insanını göçe zorlama zihniyetinin etkili olduğu bir realitedir. Giden insanların bir tanesinin yerini tutamayacak binlerle insan gelmesi çok anlamlı olmayacaktır. Hem mali hem de sosyal bakımdan beyin göçü kentimizi için için eritmektedir. Hiçkimse bunun etkili olmadığını söyleyemez.

Gidenleri bir anımsayalım: Fahri Kayahan, Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Suat Aslanboğa gibi isimler. Özellikle kahrede kahrede insanından. Malatya’daki çevresinden ve işinin egemen güçlerinden kaçan ve bir daha asla geri dönmek istemeyen güçlü insanların başka yerlerde yıldızlaşması basit bir mesele değildir. Kendi memleketini ölesiye sevip de dışarı açılmak zorunda kalan o kadar kalbur üstü insanımız mevcut ki, bu bir zenginlik gibi görünse de, aslında, kaybın ifadesidir.

Bütün Malatyalılar düşünsün Malatyalı olsun ya da olmasın kaç üst düzey insan emekli olduktan sonra Malatya’yı terketmemiştir? Gidip dışarıda yücelmeden değer verilen ve içerideyken sevilen kaç kişi olmuştur? Prof. Dr. Sezai Yılmaz Malatya’da başardıklarını Antalya, Denizli veya Bursa’da başarsa acaba nerelerde olurdu? İstanbul’da başarsa nerelerde olurdu? Memleketinin içinden geçerken gözümü bağlayın diyen Fahri Kayahan Malatya’da kalsa Atatürk’ün huzurunda konser verebilir miydi?

Biraz mantığı ters tarafa döndürerek soruları soralım: Bir İsmet Yalvaç, bir Remzi Hayta İstanbul ya da Ankara’da gazetecilik yapsa nerelerde olurdu? Bir Hülya Kaya İstanbul ya da Ankara’da programcılık yapsa nerelerde olurdu? Bir Ali Helvacı Malatya’ya yaptıklarını herhangi bir Batı şehrine yapmış olsaydı nerelerde olurdu? Bir Mevlüt Aslanoğlu Malatya için çırpındığı gibi başka bir yer için çırpınan vekil modeli olsa nerelerde olurdu? Mehmet Fendoğlu gibi vekilliği başka iller için yapan bir vekil daha fazla ses getirmez miydi? Bir Hayati Palancı ve Bir Ali Ravcı’ya tahammül edilse Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal’ın yerini alamaz mıydı? Münir Erkal, Reşat Erdoğan, Hasan Celal Güzel, Selahattin Alpay, Mehmet Balaman, Cemal Öztaş, daha kimler kimler...

KENDİMİ SÖYLEMİYORUM. ONU İNSANIMIZIN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM.

Unutmayalım kendi değerlilerini itibarsızlaştıranlar her şeyden önce kendi değerlerini kaybederler ve değersiz olurlar.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Malatyalı 12.6.2019 09:32:51
Çok güzel tespitler Sayın Hocam, Malatya kadar kendi insanına sahip çıkamayan bir şehir var mıdır? Bilmiyorum ! kendi değerlerini bir çırpıda harcayan, Yetişmiş insanlarını bir bir kaybeden, deli gibi sevdiği memlektine küstüren, Evliya Çelebi seyahatnamesinde hasüd-ü Malatya diyor ya, haklı galiba, Bürokrasisinde memleketlisine sahip çıkamayan, yetişmiş Hocalarına hakkını veremeyen, Başarısını hazmedemeyen ve her geçen gün geriye giden bir Malatya görüyorum ve bu kente olan umudumuz kalmıyor.
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Valiliği, konaklama tesislerinde uygulanacak tedbirleri açıkladı.
Valilik, Konaklama Tesislerind
Başkan Güder’den Şire Pazarı E
Gürkan: Malatya Tarihinin En K
Malatya Emniyeti Huzur Operasy
Dünya’nın Bir Başka Yerinde, B
'Mahallelerimiz Değişiyor, Yeş
Başkan Samanlı : Biz lig sonu
MTÜ, Sıfır Atık Yetki Belgesi'
Valilik, Toplu Taşıma Araçları
Valilikten Lokanta, Restoran,
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.