15 Kasim 2019 Cuma

Kasım Ayında Malatya’da Neler Oldu? Hekimhan'da 3 Ton Kaçak İçki Ele Geçirildi Afet ve Acil Durum Tatbikatı Yapıldı Malatya’da 61 Ton Kaçak İçki Ele Geçirildi Çınar: "Deprem Bilinci Erken Yaşlarda Aşılanmalı" Vefa Konağı’nda Sağlık Semineri Malatya, Diyarbakır “Gurme 2019 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarının” Onur Konuğu Oldu Battalgazi Belediyesi’ne Başarı Ödülü Başkan Çınar, Tecrübe ve Deneyimlerini Paylaştı Akıl Teri Döktüler
Ali Tatlı, Vizyoner Bir Eğitimcidir

Remzi Hayta Yazdı

7.7.2019 19:48:43   

 

Türkiye, eğitim de istenilen verimi elde edememiş bir ülkedir, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahi eğitim de yapılan tüm maddi yatırımlara rağmen başarılı olunamadığını itiraf etmiştir ancak tüm bunlara rağmen Malatya, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı döneminde çok daha derli toplu ve hedeflerinden emin bir görüntü çizmiştir.

2014 yılında Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü koltuğuna Ali Tatlı atandı. Tatlı, görevi devraldığına 4+4+4 sistemine henüz oturmamış, TEOG denen sistem anlaşılamamış bir haldeydi. Bir de bunun üzerine tam gün eğitime geçiş de eklenince gerçekten zorlu bir dönemde göreve başlamış oldu. Buna rağmen Malatya’da artık plansız bir ilkokul, ortaokul sistemi kalmadı. Ortaöğretim kademesinde ihtiyaçlara cevap verecek düzenlemeler sahada etkin şekilde yapıldı. Tam gün eğitimle birlikte kalabalık sınıf ve norm fazlası öğretmen sorunu da önemli oranda aşılmışa benziyor. Kent merkezine yapılacak yeni okullarla birlikte çok az okulda kalan kalabalık sınıf kavramı da yok olacak.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, eğitimin en önemli ayağını oluşturan ölçme değerlendirme kısmına büyük önem veriyor. Göreve gelir gelmez çok başarılı bir ölçme değerlendirme ekibi kuruldu. Bu ekip, Malatya’da görev yapan öğretmenlerin de katkılarıyla başta sınavlara hazırlanan 8. ve 12. Sınıf öğrencileri olmak üzere çeşitli kademe ve derslerde il genelinde çok başarılı deneme sınavlarını gerçekleştirdiler. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün deneme sınav sonuçları, sınava hazırlanan öğrencilere, öğretmenlere, idarecilere ve velilere önemli bir geri dönüş sağladı. Bu geri beslemeler sayesinde Malatya, geçen yıl Liselere Yerleştirme Sınav Sonucuna göre Türkiye genelinde önemli bir başarı elde ederek 6. olmayı başardı..REMZİ HAYTA-MALATYA FLAŞ HABER

Elbette başarı ya da başarısızlık bir ekip işidir ancak Malatya’da ki ortaokul müdürleri ve öğretmenleri biliyor ki yapılan deneme sınav sonuçlarını en ince ayrıntısına kadar çok boyutlu değerlendiren bir İl Milli Eğitim Ölçe Değerlendirme birimi var, bu sonuçları tek tek inceleyen İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı var. Dolayısıyla her okul deneme sınavlarını gerçek bir sınav gibi görmeye, işlerini ciddiyetle yapmaya gayret gösterdi ve netice de geçen yılki başarı geldi.

Şimdi geçen yılın başarısını görmezden gelenler bu yıl farklı bir değerlendirme sistemi sonucunda Malatya, liselere giriş sınavında 32. olunca başarısızlığın hesabını sormaya kalkıyorlar. Birincisi öncellikle öğrencilerimiz bir liselere yerleşsinler, sonuçları görelim akabinde değerlendirelim ikincisi eğitim çok boyutlu bileşenleri barındıran bir sistemdir ortada sizin deyiminizle bir başarısızlık varsa bunun tek sorumlusu Ali Tatlı olamaz.

Malatya’da meşhurdur acımasızca bilgiden uzak şekilde eleştirmek, motivasyona zarar vermek, meyve veren ağacı taşlamak. Halbuki Malatya Milli Eğitim gerçek mana da iyi yönetilen bir kurumdur.

Bakınız her yıl illere okulların tamirat, bakım ve onarım işlemleri için ödenek gönderilir. Bu ödenekler dağıtılırken o kadar titiz davranılıyor ki gerçekten en acil ihtiyacı olan okullara ödenekler gönderiliyor. Eğitim materyalleri, hakeza fayda zarar analizi sonucunda okullara yollanıyor. Bir taraftan bin küsür öğrencisi olan okulun fen laboratuarı yokken diğer taraftan yüz öğrencili bir okula laboratuar malzemesi gönderilmiyor. Bakınız Malatya’da en merkezi ortaöğretim okulların da akıllı tahta yokken, zamanında öğrencisi olan ancak her geçen gün küçülen köy okullarında atıl halde duran çok sayıda akıllı tahta vardı. Anında İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’nın emriyle atıl halde bekleyen binlerce liralık akıllı tahtalar,  merkezde yer alan ortaöğretim kurumlarına takıldı.

Bir başta nokta, evlatlarımız bizlerin en değerli varlıkları onların okullara güven içerisinde gitmeleri, güvenli okullarda eğitim görmeleri ve evlerine sağ salim dönmeleri bizler için çok önemli. Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü, iş sağlığı ve güvenliği konusunda rüştünü ispat etmiş bir kurumdur. Bugün köy okullarında dahi iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alındığını görüyoruz. Bu farkındalığı başlatan ve sürdüren bizzat Ali Tatlı’nın kendisidir.

Ali Tatlı, elindeki insan kaynağını ve maddi olanakları en etkin şekilde kullanılmasını sağlayarak Malatya’nın hedeflediği eğitim başarılarına ulaşmasını sağlamak için emek veriyor. Bu yolda ziyaret ettiği okullarda, düzenlenen konferanslarda sürekli bir lider gibi yürünmesi gereken yolu izah ediyor, o yolda en başta kendisi yürüyor akabinde tüm sistemin o yolda yürümesini takip ediyor. O yüzden Ali Tatlı Müdür, vizyoner bir eğitimcidir diyebiliyorum.

Sözün özü, eğitimin içerisine girmeden sadece dışarıdan bakarak eleştirmek çok kolaydır. Bu büyük ailenin başında çocuklarımızın en donanımlı şekilde çağın gereklerine uygun yetişmesi için yoğun mesai harcayan Malatya Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı vardır. Hemşericilik, şunun bunun adamcılığı yapmadan çocuklarımızın geleceği için doğru işler yapan isimlerin yanında yer almak zorundayız. Bu nedenle Ali Tatlı Müdürün yanında yer almak ama varsa sistemde yanlış giden noktaları objektif bir şekilde eleştirmek bizlerin toplumsal vazifesidir.

 

 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Öğrenci Velileri Biraz Daha Duyarlı olmalı

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Kasım Ayında Malatya’da Neler Oldu?
Kasım Ayında Malatya’da Neler
Hekimhan'da 3 Ton Kaçak İçki E
Afet ve Acil Durum Tatbikatı Y
Malatya’da 61 Ton Kaçak İçki E
Başkan Güder, Diyabet Günü Dol
Çınar: "Deprem Bilinci Erken Y
Vefa Konağı’nda Sağlık Seminer
Malatya, Diyarbakır “Gurme 201
Malatya’da Uyuşturucu Operasyo
Battalgazi Belediyesi’ne Başar
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.