30 Mayıs 2020 Cumartesi

Eski Başkan Erkoç’tan Eleştirilere Sert Tepki Battalgazi Belediyesi Veznelerinde Vergi Yoğunluğu 65 yaş ve üstü yasağının tamamen kalkacağı tarih belli oldu Rektör Prof. Dr. Karabulut: “Sağlıklı gelecek için, önceliğimiz sağlığınızdır” Battalgazi Sosyal Tesisleri 1 Haziran’da Hizmete Başlıyor Ağbaba’dan ESOB’a Ziyaret Büyükşehir, Cuma Namazına Gelenlere Maske Dağıttı Başkan Gürkan'dan İstanbul'un Fethi Mesajı Yeşilyurt’un Geleceğine Bırakılacak Kıymetli Bir Eser Daha: MİLLET BAHÇESİ FIRAT EDAŞ'Tan Dolandırıcılık Uyarısı!
MALATYA’LI FAHRİ ( Atilla Kantarcı Yazdı )

1937 yılının, Ilık ve pırıl pırıl bir İstanbul sabahı... Atatürk Dolmabahçe Sarayı’nın denize bakan balkonunda sabah kahvesini içerken; Genç bir kayıkçı, kürekleri aheste aheste çekerek sarayın önünden geçer. Dudaklarında hazin ve yanık bir şarkı vardır;

27.9.2019 10:30:41   

 

Sarı kurdelem sarı
Dağlara saldım yari
Dağlar kurbanın olam
Tez gönder nazlı yari, yandım hey, vallah yandım esmerim
Ben esmeri badem ile fıstık ile beslerim.
Bu şarkıyı dinleyen Atatürk çok etkilenir. Şimdiye kadar hiç duymadığı bu şarkıya hayran kalmıştır. O gece Safiye Ayla’ya olanları anlatır ve bu şarkıyı söylemesini ister ve üç defa tekrar ettirir, sonra mecliste bulunan Selahaddin Pınar’a sorar;
“Bu şarkının bestekarı kimdir?
“Fahri adında bir genç paşam.
“O halde bestekarından dinleyelim bu eseri...
Taksim Bahçesindeki programını bitiren genç müzisyen Cağaloğlu’ndaki pansiyonuna dönmüş ve dinlenmek için yatağına uzanmıştır. Kapının kırılırcasına çalınmasına uyanır ve kapıya yönelir ;
“Kim o”?
“Polis...Kapıyı aç”
Gecenin bu saatinde polisi buraya getiren sebep ne olabilirdi, yoksa bir iftiraya mı kurban gidiyorum? Düşüncesiyle kapıyı açtı.
“Giyin benimle gel” diyen sert komutla kendine geldi.
Giyinip gelen genç adam, ısrarla soruyordu;
“Nereye götürüyorsunuz, suçum nedir?
“Cinayet işlemişsin, olay yerinde tatbikat yapacağız, diye cevap verdi polis.
“Korktuğum başıma geldi. Demek bir iftiraya uğradım” diye düşündü genç müzisyen.
“Benim cinayetle ilgim yok, iftira atmışlar bana“ dedi ama polis onu dinlemeden motosikletin sepetine atıp gaza basmıştı bile.
Motosiklet hızla yol alırken, gözlerini kapayıp başına gelen bu olaydan nasıl kurtulacağını düşünürken, bir süre sonra motosikletin durduğunu hissedip gözlerini açtı.
Polis elinden tutup yere indirirken;
“Çok mu korktun”? Dedi ve ilave etti:
“Şaka yaptım, şaka. Haydi bakalım doğru Dolmabahçe Sarayına, Atatürk seni huzuruna istemiş. Hayırdır inşallah”
Genç müzisyeni alıp, Atanın huzuruna çıkarırlar, iki elini öptükten sonra saz heyeti arasında kendine gösterilen yere oturur. Saz heyeti, Nubar Tekyay, Şükrü Tunar, Necati Tokyay, Selahaddin Pınar gibi dev isimlerden oluşmaktadır.
Masanın üzeri fındık, fıstık, badem doludur.
Atatürk; “Haydi, işte fıstık işte badem. Başla bakalım”.
Şarkı söylendikten sonra, Atatürk “ben olsam esmeri kaymakla beslerdim” diye latife yapar.
O günden sonra Atamızın övgüsüne mazhar olan ve devrin en büyük saz üstatlarının olduğu bu kadroya dahil olan genç müzisyen, sonraları Malatya’lı Fahri adıyla tanınacak olan Fahri Kayahan’dan başkası değildir.
1918 yılında Malatya’da doğan Fahri Kayahan’ın babası Gaffar Ağa’lardan Mustafa Bey, annesi Şam Kadısının kızı Şerife Hanımdır. Kız kardeşi Makbule 11 yaşında vefat edince ailenin tek çocuğu olarak büyümüştür. İlk orta tahsilini Malatya’da tamamlar. Babası manifaturacı olduğu için babasının yanında çalışmaya başlar. Fakat tüccarlık ona göre değildir, onun aklı fikri musikidedir.
Önceleri bağlamaya heves eder ve bir süre bağlama çalar. Daha sonra Karaköylü Reşat Dayı’dan tambur dersleri alır. Böylece bağlamayı bırakıp tambur çalmaya başlar.
1933 yılında, Malatya’nın ileri gelen ailelerinden Hamikoğlu Hacı Ağa’nın kızı Fahriye ile evlenip Hacı Ağa’nın Kozkökü camisi civarındaki konağına iç güveysi olarak girer. Konakta akşamları meşkler yapılır, Hacı Ağa Keman çalarken damadı Fahri’de ona tamburu ve sesiyle eşlik etmektedir.
Evlilikleri mutluluk ve esenlik içinde geçmektedir. Bir süre sonra bir kızları olur, adını Suade koyarlar.
1936 yılının ocak ayının son günü, Fahri’nin hayatını kökten değiştirecek talihsiz bir olay gerçekleşir. Çok sevdiği eşi Fahriye talihsiz bir şekilde hayatını kaybetmiştir. (Fahriye’nin ölümüyle ilgili değişik rivayetler vardır. Fakat gerçek onlarla birlikte gittiği için, onların Aziz hatıralarına saygısızlık olur düşüncesiyle, biz sadece vefat etti diyerek geçiştireceğiz.)
Hanımının ölümünün derin acısına dayanamaz. İki yaşındaki kızını, anne ve babasını yanına alarak Malatya’yı terkederek, İstanbul’a gelir. Geliş o geliştir, bir daha Malatya’ya dönmez.
İstanbul’da Selahaddin Pınar ve Artaki Candan gibi devrin önemli sanatçılarıyla birlikte çalışır. 1937 yılında Almanya’ya giderek yedi adet plak yapar ve artık iyice ünlenmiş ve Malatya’lı Fahri ismini kullanmaya başlamıştır.
Sarı kurdele plağının o devrin şartları göz önüne alındığında 210.000 adet satması ne kadar sevildiğinin göstergesidir diye düşünüyorum.
Sarı kurdelenin hikayesini soranlara,
”Hazin bir aşk macerasıdır bu. Sevgili karımla lise yıllarında tanışmıştık, sarı kurdele takardı. Evet hazin ve uzun bir hikaye” diyerek keser fazla konuşmazdı.
Artık sesi ve sazıyla Türkiye’nin tanıdığı bir sanatçı olmuştur. Gelen film tekliflerine kayıtsız kalamamış, devrin ünlü kadın sanatçılarıyla filmler çevirmiştir. Kendisi de senaryolar yazmış ve bir çok senaryosu filme çekilmiştir.
Şarhoşlara çalıp söylemesine rağmen hayatı boyunca içki ve sıgara kullanmayan Malatya’lı Fahri hiç bir zaman aşırı davranışlarda bulunmayan hassas ve sakin biri olarak tanınırdı.
1969 yılına geldiğimiz günlerde, bir akrabasının evine akşam yemeğine davetliydi. Gece yarısına doğru evine döndüğünde evinin soyulduğunu gördü. Özel eşyaları, besteleri, plakları ve elbiseleri çalınmıştı. Bütün dünyası yıkılmış, özellikle yeni yaptığı bestelerinin çalınması Malatya’lı Fahri’yi çok üzmüştü, bu olanlar karşısında şok geçirdi ve hastaneye kaldırıldı.
Çileler ve sıkıntılarla geçen hayatının bu bölümünde vücut direncini kaybetmiş bir halde hastanede bir ay mücadele etti. Tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak 22 Nisan 1969 yılında çok sevdiği Fahriye’sinin yanına göçtü.
Son yıllarda Malatya’lı olduğunu gizleyen sözde sanatçılar gerçeği ortada iken, isminin başına şehrimizin güzel ismini koyarak tüm Malatya’lıları onurlandıran, hemşehrimiz Fahri Kayahan’a Allah’tan rahmet diliyorum.
Mekanı cennet olsun.
Selam olsun Malatya’mın güzel insanlarına...

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Ticaret ve Sanayi Odası Hasan Hüseyin Erkoç, yaptığı yazılı açıklamada kendisini ve kendi yönetimind
Eski Başkan Erkoç’tan Eleştiri
Battalgazi Belediyesi Vezneler
65 yaş ve üstü yasağının tamam
Rektör Prof. Dr. Karabulut: “S
Battalgazi Sosyal Tesisleri 1
Ağbaba’dan ESOB’a Ziyaret
Büyükşehir, Cuma Namazına Gele
Başkan Gürkan'dan İstanbul'un
Yeşilyurt’un Geleceğine Bırakı
FIRAT EDAŞ'Tan Dolandırıcılık
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.