20 Ocak 2020 Pazartesi

‘İyilik Önderleri’ projesinin tanışma toplantısı yapıldı. Büyükşehir Sanayi Sitesinin Giriş-Çıkışında Genişletme ve Düzenlemeler Yapıyor Komşuluğu değil alışveriş merkezini tercih ediyoruz! Uluslararası Ödül Tesadüfen Verilmedi Sanayi Kavşağında Kargaşaya Müsaade Edilmemeli Türk Ocağında 24 Ocak Kararları konuşuldu TMMOB Malatya Şube Başkanlığına Fidanel seçildi “Her Alanda Yaptığımız Çalışmalarla Yeşilyurt’u 2023’e Hazırlıyoruz ” Büyükşehir Yolu Malatya’dan geçenleri bir araya getirdi Esenlik 'Nerede Kalmıştık 'Kampanyasında Talihliler belli oldu
Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresi’nin Ardından

Gastronomi ya da Türkçe karşılığı ile beslenme kültürü, günümüz koşullarında, turizm sektörünün temel tamamlayıcı faktörü olarak rol oynayan bir yapıya sahiptir. Ülkeler, bölgeler ve şehirler bacasız sanayi diye tanımlanan turizmdeki ağırlığını gastronomik desteklerle temin etmektedir.

24.12.2019 23:27:29   

 

Dağ, deniz, doğa, tarih, müzeler, ören yerleri, surlar, kayalar, yeşil alanlar, sulak alanlar turist çeken temel faktörlerdir. Ancak bu faktörlerin hepsi zengin bir mutfak kültürünin varlığıyla anlam ve değer kazanabilecek durumda olur. Yani, insanlar, bütün bu yukarıdaki alanları gezip yorulunca, bir şeyler yiyip içerek güzel vakit geçirme durumlarını taçlandırmak istemektedirler. Bu da bir ülke, bölge ya da ilin gastronomik anlamdaki yapısına bağlı olarak değer kazanan vaziyet almaktadır.

Ülkemizin Dünya ve Avrupa’daki turizm gelişmesinin en büyük temin edicisinin Türk Mutfak Kültürü olduğunu öne sürmek herhalde abartılı olarak görülmeyecektir. Ülkemizin önemli turizm destinasyon alanlarının tamamı Türk Mutfak Kültürünün örnekleri ile güç kazanmaktadır. Bir çırpıda sayılacak olan Antalya, İstanbul, İzmir, Muğla, Kapadokya, Aydın, Bursa, Adana, Gaziantep vs. gibi yerlerin Türk Mutfağının iddialı yemek numuneleri ile popülarite elde ettiklerini ve otelcilikte fark yarattıklarını söyleyebiliriz.

Bu önde gelen destinasyonların arasında Malatya’nın da yer alması elbette mümkündür. Çünkü bu alanların hepsinden farklı ve özel lezzetlere sahip bir mutfak kültürürnün sahibi olan Malatya’nın tek eksiğinin tanıtım ve reklam olduğu açıktır.

Hem gezilebelecek ve görülebilecek çeşitli lokasyonlara sahip olması hem de üstün bir yemek kültürünün olması Malatya’yı iddialı konuma getirebilecek iken, bunun olamamasının temel nedeninin var olan lezzetlerin tanınırlığının söz konusu olamamasına bağlı olduğu nettir.

Yapılacabilecek çok yönlü tanıtım ve reklam kampanyalarıyla popülaritesi arttırılarak hem ülkemizin hem de dış dünyanın beğenisine sunulması mümkün olan Malatya yemeklerinin her zevk sahibine uygun materyalleri olduğunu görmekteyiz. Bunların hepsi doğru. Ancak bu olguların hepsini Malatyalılar ve Malatyalıları iyi tanıyanlar dışında kimse bilmiyor. Bilinirlik ile ilgili önemli problemlerin var olduğu bir gerçektir.

Bilinirliği arttığı taktirde, yerel turizmin uçuşa geçeceği kesin olan Malatya’nın insanlarının bu olayın ciddiyetini anlayabilmekten uzak olduğuınu söylemek yanlış olmayacaktır. Sizin her turizmi hedefleyen hamlelerinize israf gözüyle bakan ve gereksiz hamleler diye küçümseyen insanların etkili olduğu bir memleket olan Malatya’nın bir zihniyet değişimi ve devrimine ihtiyacı bulunmaktadır.

Şehrin çok yönlü sektörel gelişmelerle kabuğunu kırabileceğini anlamak gerekmektedir. Bunlardan belki de en önemlisi ve avantajlı olunanı gastronomidir. Şehirde var olan güçlü potansiyelin sektöre dönüştürülmesi belki de hesaplanandan çok daha fazla insanı iş ile buluşturacaktır. Şu anda emek yoğun tek sektörün hizmet ve özellikle de gastronomiyi kapsayan turizm ve otel işletmeciliği olduğuna bakılacak olunursa, bunun daha iyi anlaşılması mümkün olacaktır.

Bütün bu yukarıdaki gerçekliklerden ötürü İKSAD olarak Başkanı Sayın Mustafa Latif Emek ve Başdanışmanı Sefa Salih Bildirici ile birlikte ülkemizin önemli şehirlerinde bir gastronomi kültürü kongresi tasarlama yoluna gittik. Bunu tasarladıktan sonra Malatya için pek çok kurumun dilinde gastronominin dolaştığını ancak en ciddi icraat sahibinin Yeşilyurt Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çınar olduğunu tespit ettik ve Malatya’da kurumlara erişimde elimiz, kolumuz niteliğindeki Sayın Dr. Öğretim Üyesi Hülya Berktaş Bingöl aracılığıyla Sayın Çınar’a bu kongre projemizi ilettik. Sayın Başkan içtenlikle ilgilenip bu projeye güçlü destek verdi. Bu farklılığı sebebiyle, Sayın Başkan Mehmet Çınar’ı  kutlar ve kendisine teşekkür ederim.

Hem farkındalığa katkıda bulunmak, hem de yarış yapmak isteyenlere start vermek adına yaptığımız bu etkinliğin önemli bir dönüşümü beraberinde getireceğine inanmaktayım. Zaten tanıtım amaçlı olan etkinliklerin de özet olarak varacağı başarılı yol burasıdır. Bu bağlamda, şehrin yoğun bir sahiplenmeyle açılışa katılması ve samimiyetle her insanın bunun bir ucundan tutması beklediğimiz ama somutlaşması için çabaladığımız gerçeklerden oldu.

Kentin önemli yöneticileri, işletmecileri, turizm ve otelcilik alanındaki işletmecileri, yerel medyası, STK’lar ve sözü geçecek önemli şahsiyetlerin o gün orada bulunması bizi gelecek adına umutlandırmıştır.

Öncesinde ve sonrasında programlarında geniş yer veren ERTV Yöneticisi Sayın Burak Altun, Programcısı Sayın Hülya Kaya, Spor Programcısı Sayın Fatih Avcı, Sayın Mustafa Bulaşmaz, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Vahap Güner ve Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Remzi Hayta, Malatya Haber İmtiyaz Sahibi Sayın İsmet Yalvaç,  Gazeteci Sayın Bülent Yalvaç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Çetin Şişman, Turizm Şube Müdürü Sayın Ali Cengiz, Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın İsmet Yılmaz, Eğitimci Enver Kalaycıoğlu'na, Yeşilyurt Belediyesi Özel Kalem Müdürü değerli Kardeşimiz Mehmet Türkoğlu'na salonda ve koridorda yer bırakmayan daha nice gönül dostları programın daha sonraki adımlarına güç kaynağı oldular. Hepsine öncesinde ve sonrasında verdikleri anlamlı destekler için teşekkürü bir borç bilirim.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan’a da teşekkür etmek gerekir. Özellikle paydaşların sayısının arttırılarak program yapılması önerisini anlamlı bulduğumu ve özelikle bundan sonraki çalışmalarda irade birleştirilmesi konusunda katkıları olacağına inanmaktayım.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden gelerek açılış konferansı ile bizi onurlandıran ve bilgiler veren Aziz Dostum Prof. Dr. Engin Şahna’ya da içtenlikle teşekkür ediyorum. Kongremize bildirilerini gönderen yerli ve yabancı konuklara ve devamlı takipçilerimiz konumundaki insanlara da müteşekkirim.

Bütün bunlardan sonra, yaptığımız etkinliğin Malatyamız adına güçlü yeni adımlar atılması konusunda feyiz kaynağı olmasını temenni ediyorum. Özellikle farklı konseptlerde yeni festival, fuar, kongre, çalıştay ve konferanslara yer verilerek ülkemizin başka diyarlarına ve dış dünyaya Malatya’nın güçlü bir biçimde tanıtımı konusunda önemli ilk adım olan Gastronomi ve Kültür Kongresi’nin seri halinde ilimizde yeniden planlanması konusunda arkadaşlarımdan ricacı oluyorum.

İKSAD olarak İlimiz Malatya’yı kongre üssü seçtiğimiz günden bugüne bu amaçla bağlantılı olarak sürekli artan bir ivme yakalnmış olduğunu büyük bir bahtiyarlıkla görmekteyim. Önümüzdeki dönemlerde yeni, ilginç ve kapasiteli ihtisas kongreleri ve multididisipliner kongrelerle Malatya’nın bilimsel performansını daha da ilerilere çekmek amacıyla bağlantılı faaliyetler yapılacağının müjdesini vererek yazımı tamamlamak istiyorum.

Saygılarımla

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GAZETECİLİK ÜZERİNE…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Haftanın ilk gününde Malatya Yaş Se
Fendoğlu :Hal Binasının Üstü K
‘İyilik Önderleri’ projesinin
Büyükşehir Sanayi Sitesinin Gi
Komşuluğu değil alışveriş mer
Uluslararası Ödül Tesadüfen V
Sanayi Kavşağında Kargaşaya Mü
TMMOB Malatya Şube Başkanlığın
Türk Ocağında 24 Ocak Kararlar
“Her Alanda Yaptığımız Çalışma
Büyükşehir Yolu Malatya’dan ge
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.