27 Ocak 2020 Pazartesi

MHP Heyeti Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde incelemeler Yaptı Başkan Güder, İlçedeki Hasarlı Evleri Gezdi FIRAT EDAŞ Elazığ Depreminde Teyakkuz Halinde Vali Baruş Depremden Etkilenen Kale ve Merkez İlçelerinde İncelemelerde Bulundu Malatya'da kaç konutun deprem sigortası var? Malatya Fayı Yakın Bir Zamanda 7.0’den büyük bir deprem üretecek AFAD: Elazığ ve Malatya'da müdahale ve iyileştirme çalışmaları sürüyor Pütürge ve Doganyol'da yollarda deprem sonrası çatlaklar oluştu Dev kaya parçaları depremden sonra yolu kapattı Rektör Karabulut Depremzedeleri Yanlız Bırakmadı
Ali Karadoğan: Dilek Hayatımın Bir Parçası

Doğup büyüdüğüm mahallemin sorunlarını ilgili bürokrat ya da yerel yöneticilere ileterek sorunların çözümünde takipçilik yapmak bizim temel gayemiz diyen İstanbul Dilekliler Dernek Başkanı İş Adamı Ali KARADOĞAN, Flaş Haber Dergisi Editörü Remzi HAYTA’nın sorularını yanıtladı.

8.1.2020 12:10:43   

 

REMZİ HAYTA: Ali Bey, öncelikle sizi tanıyarak sohbetimize başlamak istiyorum. Ali Karadoğan kimdir?

Ali KARADOĞAN: Malatya’nın Dilek mahallesinde doğup, büyüyen, lise mezunu 3 çocuk babası son 14 yıldır İstanbul’da aktif olarak sivil toplum kuruluşlarında görev alan, bir dönem MASTÖB Genel sekreterliği ve başkanvekilliği yapmış ve son olarak da 8 yıldır Dilekliler Derneği Başkanı  olan bir iş adamıyım.

Remzi HAYTA: Ali Bey, İstanbul Dilekliler Derneği olarak ne gibi faaliyetler içerisindesiniz?

Ali KARADOĞAN:  Dilek, Malatya büyükşehir olana kadar belde belediyesi konumunda olan halihazırda 14 bin insanın yaşadığı, dışarıdan sürekli göç alan bir bölge konumunda. Dilek’te arazilerimiz, evlerimiz, arkadaşlarımız, akrabalarımız var. Dilek benim doğup, büyüdüğüm, doyduğum bir yer. Burada bir insanımızın ayağına taş değse bizim yüreğimiz sızlıyor. Belde belediye iken 7 mahalle muhtarı ve bir belediye başkanı olan bir yerdi. Şimdi tek bir mahalle muhtarı ile temsil ediliyor ve bir kişinin sorunları ne kadar çözeceği de tartışılır. Böyle bir ortamda ve duygular içerisinde İstanbul Dilekliler Derneği olarak asıl amacımız Dilek Mahallemizin sorunlarını bürokrat ve siyasetçilere aktarmak, çözüm üretme noktasında girişimlerde bulunmak, Dilek’in daha yaşanabilir bir düzeye çıkarmak. Dernek olarak uzaktan kumandayla elde ettiğimiz başarılar var, netice alamadığımız işler de var.

Remzi HAYTA: Dilek’in şu anda en öncelikli sorunlar nedir diye sorsam neler söylersiniz?

Ali KARADOĞAN:  Öncelikli sorunlarımızın başında ulaşım geliyor. İnsanlar sabah işe giderken akşam evlerine dönerken küçük araçlarla seferler yapıldığı için üst üste yolculuk etmek zorunda kalıyorlar. Bu konuda MOTAŞ ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştük ancak henüz bir netice elde edebilmiş değiliz.

Malatya – Dilek arasındaki yolun da bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz. Yaklaşık 3 km lik bir kısım kaldı orasının da mahkemelik olduğu ifade ediliyor yasal sorunların aşılarak bir çözüm üretilmesini bekliyoruz.

Dilek’in bir diğer önemli sorunu sulama suyu noktasında yaşanıyor. Su var ancak sulama için gönderilen Şahnahan Deresi suyuna fabrika atıkları aktarılıyor dolayısıyla gelen su kaliteli olmadığı için topraklarımız zehirleniyor, ürün verimliliği düşüyor, ağaçlarımız kuruyor.

Ayrıca yine mahalle de içme suyu ve kanalizasyon sorunu var. Bildiğim kadarıyla Yeşilyurt Belediye Meclisinde 57 kmlik kanalizasyon hattı için karar alınmış ancak şu anda işlemler hangi aşamada bilemiyorum.

İki yıl evvel öğrenci servisine tren çarpması sonucu evlatlarımızın hayatını kaybettiği hemzemin geçitle ilgili gerekli tedbirlerin alınması için yetkililerle görüşmelere devam ediyoruz ancak burada da istediğimiz neticeyi almış değiliz.

Mahallemizde sağlık hizmetlerinde sıkıntılar vardı 2007 yılında Dilekliler Derneği ve Valilik ile ortaklaşa üç katlı bir sağlık ocağı inşa ettik. Şimdi bu merkezde çok ilgili üç hekimimiz vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunuyor ancak bulunduğu nokta merkezin 1,5 km uzağında ve belediye otobüsleri bu bölgeden geçmiyor. Dolayısıyla aracı olmayan ya da yaşlı vatandaşlarımız sağlık ocağına gitme noktasında sıkıntı yaşıyor. Bu sorunun çözümü noktasında da çalışmalarımız devam ediyor.

Son olarak mahallemiz geniş bir alana yayıldığı için bundan da faydalanarak artan bir uyuşturucu madde sorunu var. Emniyet Müdürlüğümüzle ve Valiliğimizle konuyu paylaştık onlarda yakından takip ediyorlar.

Remzi HAYTA: Dilek mahallesinin sorunlarının bu kadar birikmesinde geçmiş de görevlerini ihmal eden belde belediye başkanlarının da olduğunu söyleyebilir miyiz?

Ali KARADOĞAN: Elbette söylenebilir geçmişte iki belde belediye başkanımız oldu. İkisi de bugün hayatta değil Allah Rahmet eylesin diyorum ama maalesef birinin işe aldığı personeli diğeri işten attı, ötekinin aldığını diğeri attı ve netice de hizmet üretmekten uzak kısır çekişmelerle dolu yıllar geride kaldı kaybeden ve sorunları günbegün büyüyen Dilek geride kaldı.

Remzi HAYTA: Dilek, yıllardır huzurlu yaşantısıyla bilinen bir yerleşim bölgesi olarak biliniyor. Bu özelliğini neye bağlıyorsunuz?

Ali KARADOĞAN: Dilek esasında verimli toprakları yüzünden sürekli göç alan bir bölge. Mahalle içerisinde Suriyeli’de var, Kürt’te var, Yugoslavya göçmeni de var, Adıyaman’dan göç eden ailelerde var. Dilek’in yerlileri zamanında birbirinden kız alıp vermişler, kirvelik yapmışlar dolayısıyla bir akrabalık bağları var ve oluşturdukları töreleri var. Dışarıdan gelen vatandaşlarda bu törelere saygı gösterip uyum sağlıyorlar aksi taktirde zaten dışlanırlar. Zaman içerisinde ortaya çıkan törelere  uygun davranınca da zaten huzur ve kardeşlik ortamı baki kalıyor.

Remzi HAYTA: Ali Bey, İstanbul’da faaliyetlerine devam eden sivil toplum kuruluşları için neler söylemek istersiniz?

Ali KARADAOĞAN: İstanbul’da sivil toplum faaliyetlerini yerine getirmek gerçekten çok zor. İnsanlar çok geniş bir alana dağılmış durumdalar, bu insanları bir araya getirip sosyalleşmelerini sağlamak kolay iş değil. Bunların ötesinde geçmiş yıllarda kurulan MASTÖB, tüzüğüyle esasında önemli bir fırsattı. Siyasetçilerin, mülki amirlerin, vatandaşların, yerel yönetici ve iş adamlarının üye olabildiği MASTÖB zaman içerisinde hatalı üye kayıtları ve liyakatsiz kişilerin yönetimleri ile kuruluş amacından uzaklaştı. Bu nedenle istenilen verim elde edilemedi ama dernek ismi ne olursa olsun amaç Malatya’ya ve vatandaşlara hizmet etmekse her platformda bu hayata geçirilebilir.

Remzi HAYTA:  Yerel yönetim ve siyasetçilerle ilgili neler söylemek istersiniz?

Ali KARADOĞAN: Dilekliler Dernek Başkanı olarak ben mahallemle ilgili bir sorun yaşadığımda istediğim zaman yerel yönetici ve milletvekilleri ile iletişime geçebiliyorum, ulaşıp halkın yaşadığı sıkıntıları aktarabiliyorum. Bu nedenle başarılı bir dönem yaşadığımızı ifade edebilirim.

Remzi HAYTA: Efendim son olarak, bir iş adamı olarak Türkiye ekonomisi için neler söylemek istersiniz?

Ali KARADOĞAN: Türkiye ekonomisi son dönemde tarım ve hayvancılık başta olmak üzere tekstil gibi sektörlerde ciddi üretim sorunları yaşıyor. Bu sorunların üstesinden gelip yeniden ciddi ihracat rakamlarına ulaşan bir ülke olmamız lazım. Bu dar boğazdan ülkeye döviz girdisi sağlayarak çıkabiliriz. Öte yandan ülkemizin başta Güneydoğu bölgesi olmak üzere çeşitli terör örgütleriyle mücadele ettiği bir süreçten geçiyoruz. Bu sürecin ekonomiye olan yükünü de unutmamak gerekiyor. Yeniden üretim rakamlarının arttığı, ihracatın yükseldiği bir sürecin bir an önce başlaması gerektiğine inanıyorum. Bunun nasıl olacağını ekonomistler bizlerden daha iyi yorumlayacaklardır.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GAZETECİLİK ÜZERİNE…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
MHP heyeti, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Malatya'nın Doğanyol ve P
MHP Heyeti Doğanyol ve Pütürge
Başkan Güder, İlçedeki Hasarlı
Rektör Karabulut Depremzedeler
FIRAT EDAŞ Elazığ Depreminde T
Vali Baruş Depremden Etkilenen
Malatya'da kaç konutun deprem
Malatya Fayı Yakın Bir Zamanda
AFAD: Elazığ ve Malatya'da müd
Pütürge ve Doganyol'da yollard
Dev kaya parçaları depremden s
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.