2 Haziran 2020 Salı

Vali Baruş Deprem Konutları Yer Tespiti İncelemelerinde Bulundu “Hemşerilerimizi Hijyenik Ortamlarda Ağırlamaya Devam Edeceğiz” Malatya Emniyetinin Mayıs Ayı İcraatları “Yeşilyurt’umuzu Hemşerilerimizle Birlikte Yönetiyoruz” Su Ürünleri Kontrol ve Denetimleri Devam Ediyor... YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, MTÜ Senatosu’na katıldı İtfaiye Dairesinin Bazı Birimleri Yeni Merkeze Taşındı MASKİ’de İsraf Bitti Hizmet Başladı Bakan Kurum, Battalgazi Belediyesi’ni Ziyaret Etti Ülkücü Camianın Acı Günü: Ender Şahin Vefat Etti
Başkan Gürkan, Atıksu Arıtma Tesisi GES incelemelerde bulundu

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan beraberinde MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş ile birlikte inşaatı bitme aşamasına gelen Atıksu Arıtma Tesisi 1 megavatlık GES alanında incelemelerde bulundu.

14.5.2020 13:53:07   

 

Karataş: Bir yılda 40 milyon metreküp atıksu arıtılıyor

MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş Atıksu Arıtma Tesisi ve çalışmaları devam eden GES hakkında bilgiler vererek, Atıksu Arıtma Tesisinden yılda ortalama 40 milyon metreküp atıksu arıtıldığını söyledi

Karataş, “Arıtma çalışmalar nedeniyle yıllık ortalama 8 milyon kilovattan fazla elektrik tüketiyoruz. Bu giderlerimizi asgariye indirmek adına aldığımız bir hibe kapsamında 1 megavat gücündeki elektrik santrali için geçtiğimiz yıl sonu itibariyle çalışmalara başlanmıştı ve şu anda bitirme aşamasına getirdik” dedi.

Gürkan: Atıksu Arıtma Tesisi Malatya için önemli bir tesistir

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl Kasım ayı içinde başladıkları çalışmalarda sona geldiklerini belirterek, “GES projesini kısa süre içerisinde bitme aşamasına getiren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Arıtma Tesisleri bir toplum için, bir şehir için çok önemlidir. Malatya Atıksu arıtma Tesisi de Malatya için hakikaten önemli bir tesistir.

Tabi bu tür yatırımların işletme maliyeti de belediyelere çok büyük bir yük getirmektedir. Bu anlamda bizler bu yükü belediyenin sırtından azaltılması; Arıtma Tesisinin elektrik ihtiyacını kendi gayretlerimiz ve temin ettiğimiz hibelerle karşılama noktasında yoğun bir çalışma içerisine girdik. Bu çerçevede, ilk etapta 1 megavat gücünde elektrik üretecek santralin kurulum çalışmaları başlatıldı, 15 güne kadar üretime başlıyoruz ve Bayramdan sonra da inşallah açılışını yapıyoruz. Bu tesisin hemen yanında da yine 5 megavatlık yeni bir GES’in kurulum çalışmalarına da başladık.

Bakınız geçtiğimiz yıl Kasım ayında geldik burada yer teslimi yaptık ve Mayıs Ayı sonu itibariyle de açılışını yapıyoruz. Gerek Kuyuönü Hes Tesisi olsun ki onunda Ağustos ayı sonu itibariyle üretime başlıyor, gerek şu anda incelemede bulunduğumuz 1 Megavatlık GES olsun ve gerekse hemen yanı başında kurulumu başlayan 5 megavatlik GES sayesinde Belediyemizin ve şirketlerimizin elektrik giderlerinin kendi imkân ve gayretlerimizle üretilmesi noktasında yoğun bir çaba içerisinde olduk. Bunların hepsi faaliyete geçtiğinde Malatya Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları elektrik alan değil, elektrik satan bir kurum ve kuruluş hüviyetine bürünecektir.

Sadece buradaki 1 megavat ve artı 5 megavatlik GES’lerin ötesinde ayrı bir çalışma başlattık; özellikle arıtılan suyun baraja deşarjı sırasında oradaki yükseklik kot miktarını, akışkanlık hızı ve basıncı temin ettiğimiz takdirde bir bu kadar enerjiyi de orada üretmeyi düşünüyoruz. Böylece Atıksu Arıtma Tesisinin enerji ihtiyacı karşılandığı gibi diğer birimlerin de elektrik ihtiyacının da sadece burada yaptığımız çalışmalarla gerçekleştirileceğini ifade etmek istiyorum” dedi.

Gürkan: Hemşerilerimiz müsterih olsunlar. Malatya emin ellerde ve emin adımlarla ilerliyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan mevcut yatırımların yanı sıra diğer yerlerde de yurt dışı hibe kaynaklarının temin edilerek, başka GES santrallerinin kurulması için ilgili ekiplerin yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, “İlgili arkadaşlarımız bu tesisleri gerçekleştirdikleri zaman da biz gerçekleştirildi diyeceğiz. Bugün de buradaki 1 megavatlık tesisimizin Mayıs sonu itibariyle hizmete girmesi nedeniyle Hayırlı olsun demek için geldik.

Buradaki son çalışmaları da yerinde gördük, değerlendirdik, şu anda da arkadaşlarımız burada çevre düzenleme çalışması yapıyorlar ve Bayramdan sonra da açılışını gerçekleştireceğimizi hemşerilerime ifade etmek istiyorum. Malatya’nın emin ellerde olduğunu ve emin adımlarla mazisine layık istikbale gittiğini herkesin bilmesini ve bu konuda müsterih olmasını da burada ifade etmek istiyorum.

Bu çalışmaları yürüten MASKİ Genel Müdürlüğümüze ve ekibine ve yönetim anlamında Genel Sekreterliğimiz ve diğer birimlerimizin bu konudaki yapmış oldukları katkılardan dolayı, ayrıca burada çalışan işçilerimizin emeklerine teşekkür ediyorum. Bu tesisimiz de hibe yoluyla gerçekleştirilen bir tesistir ve Belediyemiz bütçesinden çok cüzi bir para çıkarılarak yapılmış ve hizmete hazır hale getirilmiş bir tesistir, Allah hayırlı uğurlu etsin” şeklinde konuştu.

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Vali Aydın Baruş 24 Ocak’ta yaşanan depremin ardından bina ve müştemilatlarında hasarların olduğu Ba
Vali Baruş Deprem Konutları Ye
“Hemşerilerimizi Hijyenik Orta
Malatya Emniyetinin Mayıs Ayı
“Yeşilyurt’umuzu Hemşerilerimi
Su Ürünleri Kontrol ve Denetim
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, M
İtfaiye Dairesinin Bazı Biriml
MASKİ’de İsraf Bitti Hizmet Ba
Bakan Kurum, Battalgazi Beledi
Ülkücü Camianın Acı Günü: Ende
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.