2 Haziran 2020 Salı

Vali Baruş Deprem Konutları Yer Tespiti İncelemelerinde Bulundu “Hemşerilerimizi Hijyenik Ortamlarda Ağırlamaya Devam Edeceğiz” Malatya Emniyetinin Mayıs Ayı İcraatları “Yeşilyurt’umuzu Hemşerilerimizle Birlikte Yönetiyoruz” Su Ürünleri Kontrol ve Denetimleri Devam Ediyor... YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, MTÜ Senatosu’na katıldı İtfaiye Dairesinin Bazı Birimleri Yeni Merkeze Taşındı MASKİ’de İsraf Bitti Hizmet Başladı Bakan Kurum, Battalgazi Belediyesi’ni Ziyaret Etti Ülkücü Camianın Acı Günü: Ender Şahin Vefat Etti
Bayramlık Kovıd-19 Bahane Toplum Mühendisliği Şahane (1)

Nurettin KONAKLI yazdı...

23.5.2020 01:59:44   

 

Hemen belirteyim KOVİD -19’la İslam, kendine Müslümanın yardımı olmadan dünya gündemine oturdu. İtikadımızda her şeyin hayırlısı deriz. İnsanlık olarak Koronavirüs; Hz. Peygamberin (sav), “Bir ülkede veba olduğunu duyarsanız, oraya gitmeyin. Eğer veba olan bir yerde bulunursanız sakın oradan çıkmayın.” (Ebu Davut, Buhari, Müslüm) buyruğundaki karantina ve tedbir önerisini bir kez daha idrak ettik. Yine “Beş şey gelmeden beş şeyin kıymetini bilin; ihtiyarlık gelmeden gençliğin, hastalık gelmeden sağlığın, fakirlik gelmeden zenginliğin, meşgul olmadan, boş zamanın, ölüm gelmeden hayatın kıymetini bilin” buyurmuştu. Şimdi bunları daha iyi anlar olduk.

Pandemi ortamında; Hz. Peygamber (sav), “Güneşin doğduğu her gün insanın bütün eklemleri için sadaka vermesi gerekir. İki kişinin arasını düzeltmen sadakadır. Bir kimseyi kaldırarak hayvana binmesine yardımcı olman ve eşyasını ona yüklemen sadakadır. Güzel söz de sadakadır. Namaza giderken attığın her adım sadakadır. Yoldaki rahatsızlık veren şeyi kaldırman sadakadır.” (Müslüm, Zekât 56) sözlerinin hikmetini, sosyalleşmenin değerini iliklerimize kadar yaşadık ve anladık inşallah.

Koronavirüs tüm dünyaya müthiş korku salarak toplum mühendislerine fırsatlar sundu. Dünya ekonomisinin %7’ler düzeyinde daralması, bunun Birleşmiş Milletlerin raporuna göre 2020-2021 yılları olumsuz maliyetinin 8,5 trilyon doları bulacağı belirtilmektedir. En çok hava yolu ve turizm şirketleri krize girdi, bazıları iflas sinyalleri verdi. 

Dibe vuran, nakliyesini karşılamayan petrol fiyatları OPEC ülkelerini perişan etti. “ABD ham petrolü düşen talep ve artan üretime bağlı olarak tarihin en büyük düşüşünü yaşayarak eksi 37,6 doları gördü ve sudan ucuz hale geldi. Bu düşüşte petrolü depolayacak yer olmaması ve tüketimdeki düşüş ana etken oldu” (Hürriyet 22.04.2020) Suudi Arabistan, İran, Rusya kısaca petrol üreten OPEK ülkesi ekonomiler iyice sendeledi.

Türkiye; yardım isteyen 135 ülkenin talebine ABD, İngiltere, İtalya, İspanya, İngiltere, İsrail, Filistin dahil 80 ülkeye yardım olarak sağlık malzemesi gönderdik, yardım dostu ülke olduk. Bir milyona yakın İrlandalının hayatını kaybettiği 1845 kıtlık yılında Sultan Abdülmecit’in gönderdiği yardımlar hatırlandı. Birçok ülkenin dış işleri bakanları Türkiye’ye teşekkür ettiler. Bunlar bu ülkelerin medyalarında haber oldu. Dolaysıyla Türkiye ve Türk insanın olumlu tanıtımı oldu.

 

En çok bu iş ne zaman bitecek, bundan sonra nasıl ve ne olacak soruları soruldu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sürekli uyarıyor, henüz en kötüyü göremedik, tedbiri elden bırakmayın ikinci dalga gelebilir, üçüncüye tedbirli olun diyor. Bu felaket kronovirüs kendini ilk tanıyan Dr. Li Wenliang’ı öldürdü. Hastalığa yakalanan Çin’li doktorlar Yi Fan ve Hu Weifeng’in beyaz olan yüzleri hastalığın karaciğeri tahribinden dolayı renkleri koyu esmer oldu. Çin’de hastalık yeniden başladı, hiç ihmale gelmiyor.

 

Amerika ve Avrupa ülkelerinin “insanlıkta” ne kadar geriye savrulduklarını, bunların istihbarat örgütlerinin havaalanlarında birbirlerinin maskesini çalarken, aslında yüzlerindeki “medeniyet maskesini” düşürdüler, Mehmet Akif Ersoy’un “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” mısralarını hatırlattı. Dahası Türkiye’deki hizmetleri göremeyen bazı içimizdeki şöhretler, müzmin muhalifler Küba’dan, Uganda’dan teselli aramaları, iflah olmaz hastalıklarının nüksetmesi çok manidar oldu.

 

ABD’de Başkanı Trump’ın bu işi ulusal ve uluslararası politik planlamada, mühendislikte kullanma izlenimi, ülkesinde alınan önlemlerden dolayı çatıştığı Demokrat Partili valilere karşı, ekonomik gerekçelerle karantinayı kaldıralım diyenlerle, sağlık tedbiriyle kaldırmayalım diyenler otomatik tüfeklerle iç çatışma noktasına geldiler. ABD Başkanı Trump’ın tedbir olarak “hastalara dezenfektan enjekte edilmesi ve morötesi ışık verilmesi.” önerisi tiye alınmaya ve ortalığı karıştırmaya yetti. İşi ciddiye almayan, ülkesindeki yaşlılardan kurtulmayı sanki inceden düşünen İngiltere Başbakanı Boris Johnson ölümden döndü ve “bu işin şakası yok” dedi.

 

Bir güzellik de KOVİD-19 bizi milli yaptı, İstiklal Marşımızı Edirne’den Van’a evimizin balkonunda, sitemizin bahçesinde her yaştan insanımızla elimizde bayraklarla coşkuyla okuduk. Ülkemizin ve insanımızın kıymetini, kültürel değenlerimizi biraz daha insani farklılığımızı fark ettik diye düşünüyorum. Seferberlik ruhuyla Ceza Evlerindeki mahkumlarımız, Makina Kimya Kurumumuz, Meslek Liselerimiz, Halk eğitim merkezlerimiz, belediye meslek kurslarımız, üniversitelerimizle; maske diktik, dezenfekten ürettik, aşı işine girdik, solunum cihazı ürettik, bilimsel çalışmalar için TÜBİTAK’ın kapısını çaldık.

 

Türkiye sağlık alt yapısında, sağlık hizmetlerinde, insani fedakarlıkta tüm dünya ülkelerinin dikkatini çekti. ABD New York Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin, “Ben Amerika’nın en iyi sağlık sigortasına sahibim, özel sigorta. Yine de burada hiçbir hastaneye gitmem. Buradaki sistemi gördükten sonra Türkiye’deki sistemin kıymetini anlıyorsunuz.” (Hürriyet, 20.04.2020) Özellikle ajans Reuters’in dünyaya duyurduğu özgün Türk modeli COVİD-19 hastalarıyla temasta bulunanları, bazen bir hastadan hareketle 200 kişiyi dedektif gibi izleyen “filyasyon ekipleri” herkesin ilgi ve takdirini kazandı.

 

KOVİD-19 mücadelesindeki kahraman doktorlarımız; başta görev şehidi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu hocamız olmak üzere, sağlıklarına kavuşan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalım Dikmen, bizzat hastalığı yaşayan Prof. Dr. Muhammed Akkoyunlu gibi hocalarımızın kahramanlıkları, filyasyon ekiplerinin anekdotları filim hale getirilerek, farklı dillerde Türk Tıbbı dünyaya gösterilmelidir. Bu savaş insanlık için verilmiştir. Görev şehidi sağlık mensuplarımızın mekanları cennet olsun. Görevini insan üstü fedakarlıkla yapanlara şükran borçluyuz.

 

Biraz tebessüm, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Cubuti’de mahsur kalan üç vatandaşı için bizden yardım istiyor, THY uçağındaki Türk vatandaşlarımızın tahliyesinde onlarda getiriliyor. Ancak Yunanlı Bakan Türkiye’yi anmadan gururla biz getirdik diyor, bunu da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunanlıların resimlerini koyarak yalanlıyor ve “Bari insani konuları siyasete alet etmeyin” diye de sitem ediyor.

 

 

Dünyada COVİD-19 ekonomisi oluştu, acil yardım maske, dezenfektan, solunum cihazı. Daha büyüğü umudumuz aşı. Bozulan ekonomilerin toparlanması, Çin’den Hindistan’a, İngiltere’ye bir aşı yarışı sürüyor. Daha ilginci ekonomide; konut sektöründe yeni trend apartman yerine, küçük olsun, müstakil olsun furyası başladı.

 

Afganistanlının, Iraklının, Yemenlinin, Suriyelinin zalim Amerika’sında “COVID-19 vakaları ABD’de bir milyon eşiğini aşarken, can kaybı da ülkenin yakın tarihinde ağır yaralar açan Vietnam Savaşı’ndaki askeri kayıpları geride bıraktı.” (Hürriyet, 30.04.2020) İnsanlık bu virüsle 5 milyon 100 binden fazla bulaşmayla ve 330 binden fazla can almasıyla insanlık II. Dünya Savaşından sonraki en büyük kaybını verdi.

 

Ne olursa olsun Cumhurbaşkanımız, “Küresel ekonomik, siyasi ve sosyal düzende köklü değişiklikler yaşanması muhtemel yeni bir döneme giriyoruz. İnşallah 21’inci asrı Türkiye’nin asrı haline getireceğiz.” diyor. Allah’ın yardımıyla bizim de bu anlamda stratejik planlarımız olacak. Tasavvurlarımız ve tasarımlarımız olacak. Bu yazıya özellikle gelecekle ilgili beklentileride nasipse gelecek yazıda devam edelim inşallah.

 

Bildiğimiz bilmediğimiz, yazdığımız yazmadığımız tüm bunların gölgesinde Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, Milletçe iki cihanda mutluluk ve güzellikler diliyorum. 

     Yazdır Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (2) adet yorum yapılmıştır
Cemil KURT 23.5.2020 14:07:49
Sayın Başkanım, kaleminize yüreğinize sağlık. Yaklaşımlarınız ve tespitleriniz çok yerinde... Allah yar ve yardımcımız olsun...
Mahmut aydin 23.5.2020 13:52:40
Güzel ve sade bir yazı yol gösterici bilgi verici üslupta nefis bir yazı allah razı olsun
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya’da Güzelliğin Yeni Markası olarak bilinen NEŞEM Güzellik ve Epilasyon Merkezi Koronavirüs t
NEŞEM Güzellik Merkezi COVID-
Malatya Emniyetinin Mayıs Ayı
Vali Baruş Deprem Konutları Ye
“Hemşerilerimizi Hijyenik Orta
“Yeşilyurt’umuzu Hemşerilerimi
Su Ürünleri Kontrol ve Denetim
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, M
İtfaiye Dairesinin Bazı Biriml
MASKİ’de İsraf Bitti Hizmet Ba
Bakan Kurum, Battalgazi Beledi
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.