17 Aralik 2018 Pazartesi

Ak Parti’de Stratejik Adımlar ve İHSAN KOCA! Vali Aydın Baruş Aslantepe’de İncelemelerde Bulundu Fendoğlu, Kuzey Çevre Yolu ve Hava Alanı Sorununu Dile Getirdi Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Günlerine Kavuştu Hasan Meşeli'den Malatya Türk Ocağında Konferans Fendoğlu, Malatya'da Milli Maç Oynanması İçin Söz Aldı 11 Torbacı Tutuklandı ''Müzemiz, İlçemizin Kültürel Gelişim Vizyonuna Değer Katacak'' Başkan Gürkan, İrfan Akademisi’nin Konuğu Oldu Malatya Yeni Kent Meydanına Kavuşuyor

NURETTİN KONAKLI
nkonakli44@gmail.com

 

80. VEFAT YILINDA MEHMET AKİF ERSOY’dan HELALLİK DİLİYORUM (2)

23.1.2017  

Nurettin KONAKLI

MESVAK Başkanı

nkonakli44@gmail.com

Devlet milli şaire milli davranmadı. O bu Türk Milletine saygı ve kalbi bağlılığından dolayı, İstiklal Marşına konulan 500 TL servet ödülü bu Millete bağışlamışken. İstiklal Marşı şiirini beni değil, bu milletin diyerek Safahat kitabına koymamışken…  Akif 27 Aralık 1936’da vefat ettiğinde; evi yok, hanımı rahatsız, çocukları perişan bir halde Prens Halim’in Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanında misafir olarak kalıyordu. Cenazesi dönemin iktidarı tarafından çok sıradan bir şekilde defnedilmek istenirken, bu durumu fark eden bir aşçı, gerçek Türk Halkı ve üniversite gençliği ruhundaki vatanperverliği ortaya kayarak Akif’i omuzlarına alıp milli vasfına layık bir şekilde sahiplenerek İstanbul’da omuzlarda taşıyarak toprağa vermiştir.

Millet bugün olduğu gibi dünde kendinden olanlara, kendi değerlerine sahip çıkanlara tüm benliğiyle sahip çıkmıştır. Toplum mühendisi ittihat ve Terakki Komitecileri, milletin devleti değil, devletin milleti olur zihniyetinde olanlar maalesef bu muameleleri Milli Şaire layık görmüşlerdir. Akif şuanda Edirnekapı Şehitliğinde yatmaktadır. Ölümünden ancak “50 yıl sonra” Kültür Bakanlığı kabrini yeniden yaptırarak “Devlet” olarak sahipliğini gösterebilmiştir.

Akif; Arapça, Farsça, Fransızca ve batı kaynaklı birçok kitabı hafızasına almıştır. Sosyal hayatta musikiye ilgi duyan, ney üfleyen, yüzen, güreşen, hoş sohbet bir kişidir. Akif’in hayat felsefesi “doğru adam” olmaktır. Süleymaniye Kürsüsünde adlı kitabında, “Budur cihanda benim en beğendiğim meslek. Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek.” der.

Akif şiiri sanat için değil, toplumu harekete geçirmek için, toplumu eğitmek için, kısaca davasını insanlara anlatmak için bir araç olarak görmüştür. Bir aksiyon ve dava adamı olan Akif en etkin şiir ve yazılarını Osmanlının en buhranlı dönemi olan 1908-1922 yılları dolaysıyla kurtuluş savaşı döneminde yazmıştır.

Akif’in olmazsa olmazları vardır. Yaptığı iş, söylediği söz İslam’ın ruhuna aykırı olmamalıdır. Etnik menfi milliyetçiliğin her türlüsüne karşıdır. Akif inanç olarak; “Doğrudan doğruya Kuran’dan alıp ilhamı, asrın idrakine söyletmeliyiz İslami.” Diyerek gerçek inanç anlayışını ortaya koymuştur.  Akif, hayatı boyunca; kavmiyetçi düşüncelere ve İslam dini karşıtı görüşlere şiddetle karşı çıkmıştır. Bu hassasiyetle çalıştığı İstanbul Darülfünundan istifa etmiştir.

Vatan sağ olsun, devlet beka bulsun duasına sadıktır. Kendine karşı iktidarı ellerine geçirenlerin her türlü menfi muamelelerine karşı bile, millet için olacak görevi kabul etmiş, milli ittifakı bozacak hiçbir harekete tenezzül etmemiş, Mısır’da ruhen esir yaşarken bile Ankara hükümetine karşı metin ve olgun davranmıştır.

Esasta Akif’i gerçek ideali olan “Asımın Neslinde” tanımak lazımdır. Akif; “Manevi oğulum dediği Asım’ı sevmekte ve beğenmektedir. Hedeflerini ve yetiştirmek istediği nesli onunla sembolleştirmektedir. Asım Çanakkale Savaşı’nda Onun bu güvenine layık olduğunu açıkça göstermiştir.”

 

           “Asım’ın nesli diyordum ya…nesilmiş gerçek

            İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek.”

 

Türk edebiyatında İslam inancına bağlı modernleşme düşüncesini Asım’ın şahsında ebedileştiren Akif’in tam karşısında yer alan Tevfik Fikret ise oğlu Haluk’a “Avrupa’ya gitmesini ve orada ne bulursa almasını” tembihlemiştir. O’da papaz olmuştur. (2)

“Özetle Akif, Asım’ın nesli derken iman, irfan, fazilet ve bilgi ile donanmış; karakterli, ahlaklı, kişilikli, vatanına, milletine ve dinine sahip çıkan, dahası bunları yüceltmek için tüm imkânlarını seferber eden bir gençliğin hayalini kurmaktadır.”

İstiklal Marşının 10 kıtasına baktığımızda Türk Milletinin bugününü, yarınını sosyolojik ve milli vasıflarıyla birlikte topyekûn görürüz. İstiklal Marşı ruh olarak eğitim programlarında yer almalıdır.

 

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen Alsancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

 

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklal.

 

Birçok konuda özür dileniyor. Acaba bizde Mehmet Akif ERSOY’den özür mü dilesek. Ben Ondan helallik diliyorum. Mekânı cennet olsun.

 Kaynak:

  1. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi Cilt: 28
  2. Google: Mehmet Akif Ersoy ve Asım’n Nesli/Kültür-Sanat Milliyet Blog 

 

 

 

 Toplam 1575 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (3) adet yorum yapılmıştır
Tülay ASLAN (ŞAİR YAZAR) 26.7.2017 14:36:28
Mehmet Akif Ersoy gibi değerli şairimizi saygı ve sevgiyle anıyorum.Allah rahmet setsin.Nur içinde yatsın .İstiklal marşını bize karşılıksız para almadan kazandırdı.Millet olarak ona borçluyuz.Çok güzel anlatmışsınız.Tebrikler.Kaleminiz var olsun.Saygılar.
Şerafettin AYDEMİR 9.6.2017 11:26:26
Mekanı Cennet Olsun
Ahmet ERDOĞAN 16.5.2017 08:23:41
Gerçekten çok güzel bir konuyu kaleme almışsın Nurettin bey Mehmet Akif ERSOY gibi insanlara ecdadımıza Allah rahmet etsin mekanları cennet olsun memleketimiz için
Yazarlarımız


TOPLUMSAL YAPIMIZ BOZULUYOR

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Siyasette strateji çok önemli bir argümandır. Özellikle yerel seçimler öncesi verilecek yanlış bir k
Ak Parti’de Stratejik Adımlar
Vali Aydın Baruş Aslantepe’de
Soner Gökçe: 15 Ocak'ta Projel
Fendoğlu, Kuzey Çevre Yolu ve
Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Gü
Hasan Meşeli'den Malatya Türk
Fendoğlu, Malatya'da Milli Maç
11 Torbacı Tutuklandı
''Müzemiz, İlçemizin Kültürel
Başkan Gürkan, İrfan Akademisi
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.