24 Nisan 2018 Salı

Vali Kaban Koltuğunu Küçük Vali Buluş’a Devretti Sancaktar Türbesi'nde Restorasyon Çalışması Başkan Hakan Kahtalı: “Erken Seçime Hazırız” Avukat Koşar Hafta İçi MHP’den Adaylık Başvurusunu Yapacak Flaş Haber 24 Haziran Erken Genel seçimin nabzını tutuyor Malaya’ya Güzel Hizmetler Yapacağım Ak Parti Tabanından Mehmet Birişik Sesleri REMZİ HAYTA YAZDI Özal’a sahip çıkma bununla da sınırlı kalmamalıdır. 23 Nisan Kutlama Mesajları

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

SAHİPSİZ MEMLEKETİN BATMASI HAKTIR, SEN SAHİP OLURSAN BU MEMLEKET BATMAYACAKTIR

23.9.2017  

Gündemimiz bir defa daha Malatyaspor. Çünkü orada sahipsizliğin barometresi diye düşünülecek önemli olaylar yaşanmıştır. Bir anlamda, sahipsiz Malatya yazı dizisinin finalini de bu konuda yazmak gerekmektedir.

Bu ihtiyaç nereden çıktı? Bu ihtiyaç Ertuğrul Sağlam’ın istifasından sonra ortaya çıktı. O neden? Çünkü Ertuğrul Sağlam kalitesinde bir teknik patronun burada tutulmasının belirli koşulları vardır. O koşulları oluşturamazsanız, vizyonunuza uygun kişilere mahkum kalırsınız da ondan. Bu durumun tek bir anlamı vardır. O da şudur: Ben bulunduğum yeri yadırgıyorum. Benim yerim Süper Lig değil. Benim yerim PTT 1. Ligde kalıcı olmayı amaçlayan ortalarda bir yerdir demek olur.

Denilebilir ki, sözleşme var, denilebilir ki daha ligin başındayız, takım Fenerbahçe’nin daha bir puan gerisinde, liderle daha sadece 6 puanlık fark var, bu ne telaş? Bu ne acele? Ama liderin çok değil sadece 9 puan gerisinde olan ama camia olarak bu kadar sahipsiz olmayan takımlar da var. Hem para problemi de yok. Sözleşmedeki 150 bin Avro nedir ki? İşe yaramaz, hatır için alınmış yerli ya da yabancı futbolcu bonservis bedeli bile değil. Üstelik ülkemizdeki siyahi futbolcu çöplüğü olgusuna da bakacak olursanız, boşa harcanmış bonservis bedellerinin yanında çerez parası bile sayılmaz.

Ertuğrul Hoca ile çok güzel başlandı. Hepimizi bir heyecan sardı. İşte ciddi, başa güreşecek, birkaç yılda özlediğimiz can yakan takımı oluşturacak adam dedik. Hiç kimse inkâr etmeye kalkmasın. Herkeste oluşan hava buydu. Hazırlık çalışmaları, kamplar, hazırlık maçları derken, zaman daraldı. Bomba transferler, nokta transferler, gerekli transferler diye diye, son gün son bomba Adem Büyük ile transferi kapattık dediler.

Siz kendinizi Ertuğrul Hoca’nın yerine koyun, öyle düşünün. 16 transfer yapacaksınız ve bu transferlerin sadece 2 ya da 3’ünü hocanın istediği kişilerden oluşturacak ama kendi aldıklarınızı hocaya zorla kabul ettirmeye kalkacak bir yönetim olacaksınız ve hocadan anlayış bekleyeceksiniz. Kusura bakılmasın ama bu ne demek olur? Kaybedileceği belli olan bir kumar gibi bir şey olur. İlk defa Trabzon’un dışındaki bir Anadolu takımına şampiyonluk kazandıran bir futbol adamı olmuş kariyerinizi niye riske atasınız? Hatta risk de değil kaybetme tehlikesi söz konusudur. Sizin inisiyatifinizle kurulmamış bir takımın altına neden imza atasınız?

Efendim Ankara takımlarından biriyle anlaşmış da, etik olmayan bir biçimde maç bile yapmadan gitmiş de vs. gibi izah tarzlarını da anlamsız buluyorum. Çünkü gideceği söylenen takımlarda bu kadar göstere göstere adamla alay eden yöneticiler de yoktur, hakem camiasının rahat rahat hak yediği bir takım da yoktur.

O takımların aldıkları puandan fazlasını yiyecek hakem camiasını alnını karışlayacak Onursal Başkanları var, para var, ciddiyet var. Bir de doğru ve dürüst bir teknik heyet oluşturulursa, ligde istediği parayı ve havayı kazanacak bir camia var. Sahipsiz değiller. Ne siyaset anlamında, ne federasyon anlamında ve ne de para gücü anlamında sahipsizlikleri var. Oysa biz öyle miyiz? Para yok, ama federasyondan gelecek hazır paraya göz dikenler var. Federasyon bazında itibar yok, her yıl en kötü 10 puanı yiyebilen, yemeye cesaret eden hakemler var. 10 puan az mı? Hayır. 1 puanla iki kere küme düşmüş, bir kere de şampiyonluğu son hafta rakibimize kaptırmış bir camiayız. Böyle bir camia için 10 puan çok büyük. Şu anda daha ligin başı dört haftada en az 4 puanı hakemler mideye indirmiş. 2 beraberlik, bir galibiyetten kaynaklı puan farkı 4 eder. İlk haftadan beri Ertuğrul Hoca efendice söyledi, anlaşılmadı. Son hafta dozajı arttırdı, yine duyulmadı. Eğer sahipsiz olunmasaydı, ilk haftadan sonra takip eden 3 haftada koro halinde hakemler daha ağır yanlışları yapmazlardı. Bu gibi durumlarda, basına demeç veren ayrı, federasyonun nezdinde hukuki, adli ve siyasi boyutlu girişimlerde bulunacaklar ayrı olmalıdır. Bu rollerin hepsine birden ya çapsız, konuşmasını bilmeyen kişiler dahil oldu. Ya da kimsenin dahil olduğunu göremeyince, dahil olup sonuç alamayanlar da çaresiz kaldı. Bu çaresizliğin sonu da istifa getirmiş oldu.

Yukarıda bahsedilen olaylar, güçlü lobisi olan takımlar için asla söz konusu olmuyor. Her şey farklı yürüyor. Farkı ortada olanı tercih etmek de, insanların en doğal hakkı oluyor. Profesyonellik çerçevesinde, insanların tercihlerinde serbest oldukları bir ortamda yaşıyoruz. Bazı ince detaylar da kişisel olma özelliğine sahiptir.

Verdiği vade dolmuş olmasına rağmen, istediklerinin gerçekleşmediğini gören insan da kendi üslubuna göre tavır alma hakkına sahiptir. Vade dolduğu için gitmeyi kafasına koymuş olan insan niye eski takımına karşı oynasın da gitsin. Biraz derin düşünelim. Bursa’ya yenilip gitse ve ardından da Bursa’ya yeni ve yeniden sloganıyla işbaşına getirilse ne denilirdi? Daha ağır sözler söylenirdi. Şimdiki durumda Bursa yenilse de yenilmese de Bursa’ya karşı pay sahibi olmayacaktır. Kendisi açısından hesabı iyi yapılmış, profesyonel bir denklem.

Allah için bizim takımın yönetim anlayışı da diğer takımların çok gerisinde kalıyor. 16 transfer yapılıyor. Sadece son transfer için bizim açımızdan önemli transfer deniyor. Diğer futbolcular neci? Onlar buna kırılmaz mı? Ya da onlar da önemli değilse, neden alındılar?

Yine takımın hocasının istifasını medyadan öğrendiğini söyleyen bir yönetim anlayışı, hoca ile iletişimlerinin olmadığını ifşa etmiş oluyor.

Ertuğrul Hoca’nın istifa duyurusunda bir detay daha dikkatimi çekti. O da bir tek Sayın Öznur Çalık Hanımefendi’ye teşekkür etmesi. Demek ki şimdiye kadar bir tek onun yaklaşımını beğendi ve Sivas maçından sonra, onun hatırına istifadan vazgeçti. Bir noktadan sonra da artık hatır kalmıyor anlaşılan.

Bu hususla ilgili olarak önemli olan bir ayrıntı şudur: Malatya siyaseti adına sahip olma potansiyeli Sayın Öznur Çalık’da var. Malatya’ya ve Malatyalı’ya sahip çıkma konusunda umudun O’nda olduğunu Ertuğrul Hoca da anlamış demektir.

Son olarak transfer ile ilgili menejerlerin Türkiye’de takım avladığını, tokatladığını artık duymayan kalmadı diyelim. Sakat oyuncu, işi bitmiş oyuncu, memleketinde ederinin çok üstünde pazarlanan oyuncu gibi menejer hilelerine Aziz Yıldırım gibi bir ustanın bile maruz kaldığını görüyoruz. Bizim takımla ilgili de önemli soru işaretleri var. Bunu kamuoyu da merak ediyor. Ben de merak etmiyorum diyemem.

Son söz herkes gider kalıcı olan biz Malatyalılar ve Malatya kurumlarıdır. Kalıcı olanı sarsmayalım. Malatyalı sahip çıkarsa, sorunların hepsi gibi Malatyaspor ile ilgili olanları da kolaylıkla çözülecektir. Saygılarımla  

 Toplam 408 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


ELEŞTİRİLEL GÖZLE DÜNYAYA BAKMAK İYİDİR İYİ…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket
MİLLETVEKİLİ ADAYINIZI SİZ BELİRLEYİN
Av.Osman Aladağ
Reşat Erdoğan(iş adamı)
Hakan Kahtalı (Ak Parti il Başkanı)
Av.Cemal Akın (Eski Vekil)
Av. Mehmet Görgeç
Av. Ali Yıldırım
Şevket Keskin (ESOB Başkanı)
Erkan Mumcu (Gn.sek.Yard)
Münir Doğan Ölmeztoprak
Av. Özcan Çetin
Av. Bayram Taşkın
Av. Arif Yıldız
Doç. Dr. Sinasi Kazancıoğlu
Osman Marasali (FP İl Başkanı )
Şanal Tosun (Müşavir)
Mehmet Şahin (Müşavir)
Av. Ramazan Acar
Vahap Demirel
Av. Şahin Evin
Av. Süleyman Sarıbaş
Emine Akkurt
Ezc. Güzin Koçak
Selahaddin Canpolat
Av. Mehmet Nuri Koşar
Hakan İnci (iş adamı)
Yakup Güler
Tüm Anketler

Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Vali Ali Kaban, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle koltuğunu 2. Hasan Varol İlkoku
Vali Kaban Koltuğunu Küçük Val
Sancaktar Türbesi'nde Restoras
Başkan Hakan Kahtalı: “Erken S
Avukat Koşar Hafta İçi MHP’den
Flaş Haber 24 Haziran Erken Ge
Malaya’ya Güzel Hizmetler Yapa
Ak Parti Tabanından Mehmet Bir
23 Nisan Kutlama Mesajları
REMZİ HAYTA YAZDI
Özal’a sahip çıkma bununla da
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.