19 Temmuz 2018 Perşembe

OHAL sona erdi Malatya’da ilk kez hizmete sokacak yerel yönetici olacak. Nişanlısı ince hastalıktan ölmüş olan Kara Esöğ dertlidir İnsanlar, birbirinden kaçmaya başladı Keskin’den örnek taksiciye teşekkür Malatya’nın Altyapı Ve Üstyapı İhtiyaçlarını MESTON Karşılıyor “Millet Kıraathanesi Yeşilyurt Markasına Büyük Değer Katacak” Kayısı Koordinasyon Toplantısı Vali Kaban Başkanlığında Yapıldı Güzelleşme Hevesiniz Cilt Kanserine Yol Açabilir Başkan Şevket Keskin’e Kulak Vermek Lazım...

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

YEŞİL MALATYA’YI YENİDEN KAZANMAK

13.6.2018  

Bugünkü yazımı hiçbir siyasi mülahazanın etkisi altında kalmadan yazmak istiyorum. Herhangi bir propagandanın ürünü ya da övgü adına yapılmış bir yaklaşım biçimi olarak düşünmeden okunmasını beklerim.

Malatya şehir merkezinde sayısız ağaç katliamı yapıldığını ve bu katliama sessiz kalanlara inat, bu katliamı her vesileyle dile getirdiğimi herkes biliyor. Ben de bundan rahatsız olduğumu defalarca dile getirdiğimi biliyorum.

Ancak bugün farklı bir yaklaşımla yazı yazmayı yeğledim. Çünkü Malatya’da var olan üç belediyenin (Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt) birbirleri arasında var olduğunu gördüğüm kıyasıya rekabetin yeşillendirme konusundaki örnekleri beni çok mutlu etti. Özellikle beş yıla yakın bir zamanddır Battalgazi belediyesi ile diğer iki belediye arasındaki rekabetin nedeni ne olursa olsun, hizmet etme adına çıtalar yükselttiğini söylemeliyim.

Sadece yeşillendirme konusunda bu yarışın var olmadığın bilsem de, bugün bu yeşil alan konularına değinmek amacı güttüğümü söylemeliyim.

Yapılan yeni yeşil alanlar hem alan genişlikleri hem uygulanan rekreasyon projesi güzellikleri ile dikkat çekici düzeydedir. Battalgazi Belediyesi’nin İspendere Projesi çok önemli ve anlamlı bir entegre projedir. Faaliyete geçirilip de üniversiteden anlamlı destek sağlanırsa, yepyeni bir turizm merkezinin doğacağı gün gibi ortadadır. Yıllardır yüzüne bakılmadan bir kenarda bekletilen bir alanın çok anlamlı bir şekilde planlanıp gerçekleştirilmesi çok önemlidir ve her türlü övgüyü hak etmektedir. Çınar Park da Orduzu bölgesinde yeni bir yaşil alan olarak dikkat çekiyor ve genişletilip daha görkemli hale getirilmesi her açıdan daha güzel bir Malatya’ya katkı sağlayacaktır. Yeşil Kuşak Projesi olarak başlatılıp da Millet Parkı adıyla simgesel hale dönüştürülen bir proje adeta Türkiye genelinde Malatya’dan fitili ateşlenen yeşillendirme hamlesi olmuştur. Bunun için Gürkan’a özel olarak teşekkür ediyorum. Hürriyet Parkı’nın büyütülmesini ben dahil pek çok kişi yıllarca sadece düşünmüştü ama Sayın Gürkan bunu gerçekleştirdi.

Şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın da Yeşilyurt Bölgesi eksenli güzel yeşil alan uygulamaları olduğunu biliyorum. Barguzu bölgesi ve Beylerderesi bölgesindeki çalışmalar takdire şayandır. Özellikle Beylerderesi’nin barajına karşı çıkmış olmama rağmen(Dalbastı Kiraz nedeniyle), yeşil alan proje uygulamalarıyla yeşil-mavi buluşması örnekleri olacağı anlaşılmaktadır. Sulamaya yapacağı katkı da ayrı bir gerekliliktir.

Büyükşehir belediyesi payesi almadan çok eleştirdiğim Sayın Ahmet Çakır, bütün il genelinde genişleyen yetkisini çok olumlu örneklerle kullanıp fayda temin edilmesini başarmış bir başkan olarak beğenimi de kazanmayı bilmiştir. Özellikle, Turgut Özal Tabiat Parkı ile ilgili yenilikler Malatya’ya klasman atlatmıştır. Kesilen ağaçların yerine dikilen fidanlar boylanmaya başlayınca, süs için getirilen palmiyelerin acısını unutturmuştur.

Yeşil alan uygulamaları tamamlandığında, Malatya’nın eski kimliği olan Yeşil Malatya ünvanını alması mümkün olur mu bilmiyorum ama adam akıllı bakıldığında, yeşil dokunun geliştiği rahat bir biçimde söylenebilir.

Yine bütün politik mülahazalardan uzak bir biçimde üç Şehremini Polat, Gürkan ve Çınar Beyefendilere güçlerini birleştirip Malatya’da hakim görüntünün yeşil olması konusunda birlikte çalışma önerisinde bulunmak istiyorum. Hatta bu başkanlara kırsaldaki ilçe belediye başkanları da katılıp çeşitli yeşil vadi projeleriyle Malatya’ya ivme yakalatmaları daha iyi olacaktır.

Mesela artık kahvaltı ve piknik mekanları olarak kanıksanmış olan Gündüzbey Bölgesi’ne Büyükşehir ve Yeşilyurt belediyeleri yeşil dokuyu koruyacak yeni çılgın projeler düşünmelidirler. Sadece villa ve çay, piknik bahçelrinin olduğu faaliyet alanlarının dışına ruhsat vermemelidirler ve planlamayı makro özellikli yapmalıdırlar.

Allah’ın verdiği güzelliklerle dolu bir memleketi biz insanlar kendi elimizle çöle dönüştürmeyelim. Çölleşen arazilerin yeniden kazanımı adeta imkansız hale gelmektedir.

Öyle projeler gelmelidir ki, enerji, sulama, yeşillendirme ve turizm amaçlarını hep birlikte taşımaldır. İnsanların milyonlarcası ziyaret etmek için birbiriyle yarışmalıdır. Mevsimine göre farklı güzellikleri içeren yaklaşımlarla dolu yenilikler olmalıdır. Horata Vadisi’ni Kuruçay Vadisi, Sürgü Vadisi, Günpınar Vadisi ve Tohma Kanyonları takip etmelidir. Eğer bunlar yapılırsa şehrimiz kabuğunu kırmaya ve daha çok yönlü gelişmeye başlayacaktır.

Çünkü Malatyalı güzel insandır. Her şeyin en güzeline fazlasıyla layık olan bir insandır. Daha fazlasını elde etmek, görmek ve kazanmak da hakları arasındadır. Çalışarak bu hakların güçlendirilmesi mümkün olacaktır.

Sonuç olarak yine bütün siyasi mülahazalardan uzak olarak şunu söylemek istiyorum: GELECEK SEÇİMLERİ DEĞİL, GELECEK NESİLLERİ ÖNCELİĞİMİZ YAPACAK ŞEKİLDE ÇALIŞALIM.

Saygılarımla

 Toplam 306 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


KENDİMİ ÇOK SEVİYORUM!!!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  VAHAP GÜNER
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  ASUMAN SARITAÇ
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
20 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL uygulaması kaldırıldı.
OHAL sona erdi
Malatya’da ilk kez hizmete sok
Nişanlısı ince hastalıktan ölm
İnsanlar, birbirinden kaçmaya
Keskin’den örnek taksiciye teş
Malatya’nın Altyapı Ve Üstyapı
“Millet Kıraathanesi Yeşilyurt
Kayısı Koordinasyon Toplantısı
Güzelleşme Hevesiniz Cilt Kans
Başkan Şevket Keskin’e Kulak
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.