25 Mayıs 2019 Cumartesi

FET֒nün SODES dolandırıcılığı; 75 şüpheli hakkında işlem yapıldı Başkan Güder, Özel Gereksinimli Öğrenciler Ve Aileleri İle İftar Yaptı Karadağ, Mahalle Mahalle Geziyor Malatyapark’tan İftar Yemeği Güder, “Sivil Toplum Kuruluşları, En Önemli Bileşenlerimizdir'' Yazıhan Çiftçisinden su eylemi..Yolu Trafiğe Kapattılar Emniyet Müdürlüğünün verdiği anlamlı iftara yoğun katılım oldu Türkmen Bağımsızlar Harekatından Başkan Gürkan'a Plaket HİMYAÇDER’den Başkan Gürkan’a Ziyaret Malatya’da Kuvvetli Rüzgar ve Fırtına Bekleniyor

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Malatya Uçuşlarının Sorunlu Olması Turizmi Olumsuz Etkiliyor

20.11.2018  

Sözlerime Flaş Haber’in 11. Kuruluş Yıldönümü’nü kutlayarak başlamak istiyorum.

            Malatya, doğunun batısı, batının doğusu şeklinde ifade edildiği gibi; Kuzey-Güney eksenli olarak da geçiş güzergahlarından birine sahip bir memleket biçiminde de anlatılabilir. Bu özelliklerinden dolayı tarihin ilk dönemlerinden beri önemli bir yerleşim yeri olmayı başarmış bir diyar olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

            Havayolu trafiğine Türkiye’de en erken başlanan vilayetlerden biri olma özelliği de buna bağlıdır. 1941 yılında sivil havacılığın faaliyete başladığı Malatya’da son yıllarda havacılık ile ilgili bu kimliğinden uzaklaşılma emarelerinin başgösterdiği söylenebilir.

            Öncelikle Almanya uçuşları bitirildi. Sonra da sırasıyla diğer uçuşlar değer kaybettirecek saatlere alınmaya başlandı. Özellikle, İstanbul dışındaki uçuşlar hep tartışılan ve halkı zor durumda bırakan ve tercihi azaltan uçuşlar olmaya başlamıştır. Ankara, İzmir ve Antalya uçuşları genelde ölü saat diye nitelendirilen gece 12 sonrası saatlere ayarlanmaktadır. Yine İzmir ve Antalya uçuşlarının fiyat politikası da vatandaşların bütçesini zorlayan nitelikte olmaktadır. Aynı uçuşlar Elazığ, Kayseri, Diyarbakır ve Gaziantep gibi yakın havalimanlarıyla karşılaştırıldığında, hem uçuş frekansları hem de fiyat politikası açısından en elverişsiz nokta Malatya olmaktadır. Ayrıca İstanbul’a da Malatya’dan çok fazla talep olmasına rağmen her zaman fiyatlar bu civar havalimanlarına göre yüksek olmaktadır.

            Bu durumlar, Malatya’yı her açıdan önemsiz kılmaktadır ve tercih edilmez yapmaktadır. İnsanların karşılaştırma yaparak gelmekten vazgeçtiği ya da gelmeyi düşünmediği yerlerden biri olmaktadır. Özellikle Battalgazi Belediyesi eksenli çok özel turizm yatırımlarının yapıldığı ilimizin Turizm destinasyonlarına dahil edilmesi çok anlamlı olacaktır. Ancak bu uçuş koşullarıyla bu vasfa erişmesi pek mümkün görünmemektedir.

            Kongre organizasyonlarına sıklıkla katılan bir akademisyenim. Bu organizasyonlara hem yurt dışuıda hem de yurt içinde ağırlıklı olarak iştirak edebiliyorum. Katıldığımız kongrelerde konuştuğumuz pek çok hoca uçuş saatlerini gerekçe göstererek Malatya’daki kongrelere katılmayacağını söylemektedir. Özellikle Ankara seferlerinin hem az hem de sadece gece olması temel sıkıntılı konu olmaktadır. Ayrıca İzmir ve Antalya uçuşlarının da maliyetinin çok yüksek olduğu konusu sıklıkla dillendirilmektedir. Ayrıca her gün uçuş olmaması da sorun teşkil etmektedir.

Daha uzakta ve daha küçük yerleşim yerlerine günün daha elverişli saatlerinde uçuş yapan havayolu şirketlerinin Malatya’ya böyle bir tercihde bulunmasının nedenlerinin ne olduğu merak konusudur. Acaba neden böyle oluyor? Neden zorlama kararlarla uçuş yapılıyor? Muş ilinden, Adıyaman ilinden Malatya’yı daha önemsiz kılan temel faktör ne olabilir acaba? Sözgelimi Muş’tan Bursa’ya uçuş var. Malatya’dan yok. Van’dan Adana’ya uçuş var. Malatya’dan yok. Malatya’dan Kıbrıs’a neden uçuş olmasın?

Bu hususla ilgilenecek etkili ve yetkili bir “Malatya Sahibi” aranıyor. Malatya’dan sefer kaldırılması için seferber olan komşu vilayetlerin etkin politikacılarına mani olabilecek bir siyasi portre yok mudur? Acaba takip eden ve sorunların üstesinden gelebilecek bir yetkili yok mudur?

Bu sorunların çözümü, uzun vadede Malatya’yı turizm alanında kalkındıracak bir hamle olacaktır. Ben buna inanıyorum.

Bir de kuzey ilçelerimizin Malatya yerine Elazığ havalimanını tercih etmelerine kafa yoran yetkilimiz yok mudur? Kuzey ilçelerimiz için Yazıhan’dan direk havalimanına geçiş yapmayı mümkün kılacak standartlara uygun bir bağlantı yoluna ihtiyaç vardır. Özellikle Arapgir’in havalimanı bağlantısını 70 km’ye indirecek Arapgir-Arguvan-Yazıhan-Medik-Havalimanı yolu artık önemli bir ihtiyaçtır. Şu anda 120 km ye yaklaşan bir Arapgir-Havalimanı yolculuğuna karşılık 70 km lik bir güzergah sadece Arapgir’i değil Kemaliye, Ağın ve Divriği ilçelerini de Malatya havalimanını tercihe yönlendirecektir. Hekimhan, Arguvan ve kısmen Kangal’ın da daha kolay ve çabuk erişimi söz konusu olacaktır. Bu yol ile de ilgilenecek bir yetkili aranmakta. Yol medeniyettir. Bu sözü bize yaşatarak öğretecek yetkililere ihtiyacımız var.

Saygılarımla

 Toplam 1413 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya’da FET֒nün SODES dolandırıcılığı; 10 günlük süre içerisinde il genelinde 75 şüpheli hakkınd
FET֒nün SODES dolandırıcılığı
Başkan Güder, Özel Gereksiniml
Karadağ, Mahalle Mahalle Geziy
Malatyapark’tan İftar Yemeği
Güder, “Sivil Toplum Kuruluşla
Yazıhan Çiftçisinden su eylemi
HİMYAÇDER’den Başkan Gürkan’a
Emniyet Müdürlüğünün verdiği a
Türkmen Bağımsızlar Harekatınd
Malatya’da Kuvvetli Rüzgar ve
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.