19 Agustos 2019 Pazartesi

Keskin : Durun; öyle laf kalabalığı yaparak işten sıyrılamazsınız “Turgut Özal Mahallemizin Çehresi Kentsel Dönüşüm Projemizle Değişecek” Özel Çocukların Tarih Yolculuğu Mülki İdare Amirleri Veda Yemeğinde Buluştu Malatya’da, Aranan 16 Kişi Yakalandı Malatya'da Bayram Süresince Neler Oldu? Malatya'da uyuşturucu operasyonu Eskimalatya Aşkı Grubu Güder’i Ziyaret Etti MOTAŞ Zammın Gerekçesini Açıkladı Yeşilyurt Belediyesi 10 Adet Aracını İhaleyle Satışa Çıkartacak

ENVER KALAYCIOĞLU
flashabermalatya@flashabermalatya.com.tr

 

ÖĞRETMENLİK SIR TUTMAKTIR

22.11.2018  

Sabahın erken saatlerine eline çantasını almış, yola koyulmuş servis bekliyor, ya da bir müddet yürüyüp otobüse binecek veya okulu yakın ise, zamanın durumuna göre hızlı, yavaş gidecek.

         Öğrencilik başlıyor.

         Öğretmen de aynısı, daha da farklı…

         1980 li yıllar, öğretmenlerin pek arabalarının bulunmadığı zamanlar, öğretmenler bir servisle anlaşmışlar servis her gün öğretmenleri şehrin muhtelif yerlerinden topluyor. Okul çıkışında şehrin muhtelif yerlerine bırakıyor. Bazı öğretmenler de her gün gidiş-geliş yapması zor olduğundan bulunduğu yerde bir ev ayarlamış veya okulun lojmanı varsa orada kalıyor. Günümüzde de aynı durumlar geçerli ama öğretmenlerimizin, memurlarımızın büyük çoğunluğunun şahsi arabaları var. Daha güzel şartlarda gidip geliyorlar.

         Öğretmenlere, “sevgi dolu yürekler” dersek yerinde bir terim kullanırız.

          Neden! Ortadan ortaya sevgi dolu yürekler diyoruz. Öteki insanlar sevgisiz mi? Sorusu hatırımıza gelir. Öteki insanlar sevgi dolu olabilirler. Öğretmenler kadar sevgi dolu olmak, sabırlı olmak, sır tutmak marifetleri değildir. Öğretmenlik mesleğinde bu özellikler vardır. Onun için Öğretmenlik Mesleğine Peygamber Mesleği denmiş, Öğretmenin sabrına Peygamber Sabrı denmiştir.

           Bir öğretmen olarak yıllardır bu mesleği yapıyorum. Mesleğimle onur şeref duyuyorum. Bir daha dünyaya gelsem herhalde yine aynı mesleği seçerim. Bütün zorluklarına rağmen…

           Sabahleyin okula gelen bir öğrencisini mazlum, mahzun gören öğretmen, zamanı müsait ise öğrenci ile özel konuşur. Değilse müsait bir zamanda öğrenci ile konuşur, sorunlarını dinler.

           Öğrencilerin sorunları hiçbir zaman bitmez. Birinin ki bitse diğerinin sorunu vardır. Maddi veya manevi. Öğretmen çözüm merciidir. Öğretmen ilk dönemin başında öğrencilerden kişisel bilgilerini ister. Onları sınıfın rehberlik dosyasında tutar. Bu bilgiler içerisinde, nerede oturduğu, okula nasıl gelip gittiği, kaç kardeş oldukları, ailenin aylık geliri, ailenin sağlık durumu, ailenin tahsil durumu, komşu ilişkilerine kadar çok şeyi ihtiva eden bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda öğretmen öğrencisini maddi manevi tanımaya çalışır. Öğrencisinin hobilerini tespit eder, fobilerini tespit eder. Ona göre öğrencisine yön belirtir. Öğrenci o yönde kendi yeteneklerini geliştirerek zamanla topluma faydalı bir insan haline gelir.

             Bir sanatçıyı, bir iş adamını, bir bürokratı kamera karşısına aldığınızda, o konuma gelmesinde kimin etkin olduğunu anlatırken, genelde şöyle der, filanca okulda filanca sınıfta okurken, şu öğretmenimin teşviki ile kendimi keşfetmeye başladım. Cesaretim yoktu. Kendimi geliştirdikçe cesaretim arttı. Bu konumlara kadar geldim ifadesini kullanırlar. Veya ailemin teşviki ve öğretmenlerimin desteği ile geldim. İfadesini kullanırlar.  

             Şu anda Malatya Battalgazi Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde matematik öğretmeni olarak çalışmaktayım. Bulunduğum okulda Ahmet Duran İnce isminde bir edebiyat öğretmenimiz vardı. Çok gençti ama idealist bir öğretmendi. Geçen sene onu trafik kazasında kaybettik. Allah rahmet eylesin. Çok güzel bir huyu vardı. Öğretmenlerin örnek alacağı bir davranış… Okuldaki fakir öğrencileri araştırır. Gerekirse yanına birkaç arkadaşını alarak onların evlerine gider. Maddi durumlarını inceler onlara gücü nispetinde katkıda bulunmaya çalışır. Öğretmenler odasında nazı geçen öğretmen arkadaşlara fakir öğrencilerimiz var onlara yardım etmek ister misiniz der, aybaşı olduğunda öğretmenlerden verdikleri kadarıyla para toplar onu fakir öğrencilere verir. Kimi öğrencinin bir aylık otobüs parasını veya servis parasını, kiminin bir aylık okulda yiyeceği yemeğin parasını karşılardı. Öğretmen arkadaşlarını verdikleri paranın doğru yere gittiğini bilirlerdi. Ama kime verildiğini bilmezlerdi. Sır Ahmet Duran İnce arkadaşımızla gitti.

             Bazı büyüklerimiz der ki, “Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” doğrudur. Neden doğrudur? Sorusuna cevap olarak; madem iyilik ediyorsunuz yardımda bulunuyorsunuz o zaman yardım ettiğiniz kişi ile sizin aranızda kalsın o rencide olmasın. Genelde akşamüzeri tercih edilmelidir.

                    SEVGİ DOLU YÜREKLER

                     Sevgi dolu yürekler

                     Çarpar durur geceleri

                      Gündüze hazırlık için

                      Yarın hangi güzelliği yaşayalım

                      Hangi terennümü verelim

                      Öğrenciler hangi ufuklar gitsin

                      Hangi güzelliklerle sevinsin

                     “ Bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum”

                      Ne kadar muhteşem söz

                       Ne güzel söylemiş “Hazreti Ali”

                       Birde öğretip mutluluğunu yaşamak

                        Bir öğretmen için duyguların en güzeli

                                                              Enver KALAYCIOĞLU

              Saçını taramış, briyantin sürmüş, takım elbisesi şık giyimi ile 1950 li 1960 lı 1970 li yıların öğretmenleri, yerini 2010 lardan sonra serbest giyimli öğretmenlere bırakmış, sadece okul müdürlerini takım elbiseli olarak öğretmen kıyafeti ile görmek mümkün, birde hizmeti 30 yılı aşkın öğretmenleri görmek mümkün…

              Öğretmen; kıyafeti, davranışı, öğrenci, veli, çevre ile ilişkilerinde örnek kişidir. Hassas bir noktada bulunmaktadır.

              Saygının temelinde ilgi yatar. Evinizin penceresine her gün bir avuç buğday koyunuz. Pencerenize konan serçeler, kumrular pencerenize bakarken mihnet duygularını sevgilerini iletirler. Bir öğrenciyi düşünün hayatını etkileyen bir faktör olduğunuzu hatırladığında size mihnet duygularını sevgilerini saygılarını iletecektir.

               Bizlerin yetişmesinde emeği olan öğretmenlerimize, öğretmenlik mesleğini devam ettiren meslektaşlarıma, emekli olan öğretmenlerimize sevgilerimi saygılarımı sunarken, ahirete intikal eden öğretmenlerimize de Allahtan rahmet diliyorum…

               Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü sevgiyle saygıyla kutluyorum…

                                                                                                                     

 Toplam 1116 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.

Yorumunuz
Toplam (1) adet yorum yapılmıştır
Hakan Tekin 24.11.2018 08:21:04
Hocam elinize ve kaleminize sağlık.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
“Malatya’ya yapılacak en büyük iyilik, en büyük yatırım; belediyelerin imar ve emlak dairelerinin, t
Keskin : Durun; öyle laf kalab
“Turgut Özal Mahallemizin Çehr
Özel Çocukların Tarih Yolculuğ
Mülki İdare Amirleri Veda Yeme
Selahattin Başkan’ın Olduğu Ye
Malatya'da Bayram Süresince Ne
Malatya’da, Aranan 16 Kişi Yak
Malatya'da uyuşturucu operasyo
Eskimalatya Aşkı Grubu Güder’i
MOTAŞ Zammın Gerekçesini Açıkl
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.