21 Mart 2019 Perşembe

Esenlik'ten Malatya'ya büyük ihanet.. Doğanşehir, 31 Mart'ta destan yazacak EMİNE AKKURT:’Kadınların Gücüne Güveniyorum' Cömertoğlu : 'Devletin kodları ile oynuyorlar' 300 Yataklı Battalgazi Devlet Hastanesi'nin Temel Atma Töreni Gerçekleşti DEAŞ Propagandası yapan 5 Şüpheli göz altına alındı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, MTܒye geliyor AK Parti'den Malatya'da polis destekli Mahalle toplantısı. CHP'li Korkmaz tempoyu arttırdı Aranan 44 Kişi Yakalandı

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Eğitim ve Gençlik

29.12.2018  

Sonlanıp gidecek 2018 ve yerine gelecek 2019 Türkiyesi’nde en ciddi sorunun eğitim olduğu artık su götürmez bir gerçektir. Bunun aksinin iddia edilmesi mümkün değildir.

Eğitim, toplumda yetişmiş insangücü temin eden toplumsal bir kurum olarak işlev görür. Bütün meslek mensuplarını yetiştiren ve geliştiren toplumsal bir kurum olarak eğitimin insanlar için çok büyük önemi vardır. Her şeyden önce, insanlarını eğitebilmiş toplumlar ekonomisi güçlü toplumlar olarak öne çıkarlar. Dünyanın rekabet gerektiren alanlarında egemen güç olurlar. Her şeyin doğrusunu anlamakta güçlük çekmeyen nesillere sahip olurlar. Varlıklarını çalışmaya borçlu insanlardan oluşan bir topluluk olurlar. Birbirini doğru anlayan insanlardan oluşan ve vazifelerinden kaçmayan insanlardan oluşan sosyal bir sistem mensubu olurlar.

Eğitimden mahrum olunduğu durumdaysa, yukarıdaki örneklerin tersi yaşamda etkili oluyor. Ekonomisi güçsüz olan toplumların büyük oranda eğitim seviyesi düşük insanlardan oluştuğu rahatlıkla söylenebilir. Rekabet gerektiren hususlarda eğitimsiz insanları olan toplumlar etkisiz olmaktadır. Eğitim seviyesi yetersiz olan insanların içinde yaşadığı toplumlarda insanların anlama kapasitelerinde de yetersizlikler olmaktadır. Sahip olduklarını çalışmaktan ziyade miras ya da kolay yoldan elde edilen kazançlara borçlu insanlar ağırlıkta olur.  Eğitimde sıkıntılı toplumlarda, insanların birbirini doğru anlayabilmesi mümkün olmadığı gibi, vazifelerinden kaçan insanlarla dolu bir toplumsal yapıdan bahsedilebilir.

Bütün bu çift yönlü izahlardan da anlayacağımız gibi, rekabet seviyesi yüksek eğitimli nesiller yetiştirmemiz durumunda, toplumsal yapıların önemli çıkmazlarını aşabilecek olduğumuz söylenebilir. Bu kadar önemli olan eğitimin gençlik ile imtihanı nasıl gibi bir soru ile karşılaşıldığında, ne denebilir?

Gençlik; hareketin, bereketin, gücün zirvesinde olmanın, güzelliklerin ve en özel dönem olmanın simgesel adıdır. Yerinde duramayan ve hemen sonuç odaklı çabanın içinde yer almak isteyen gençlerin zamanla durağanlaşıp kendi yatağına çekilen ırmaklar gibi aktığı bir realitedir. Kanının deliçaylar gibi gürül gürül akmasından dolayı kendi kültürümüz gençleri “delikanlı” ibaresi ile isimlendirmektedir.

Gençliğin bilinçsiz ve çılgınca sağı solu yıkarcasına akmasını engelleyecek ve onları kendi sınırlarına yerleştirecek en temel faktörün eğitim olduğunu hem kendi yaşam tecrübemizde hem de sürekli iç içe olduğunuz gençlerle anlayabilmekteyiz.

Eğitim, sosyal yaşamdaki pek çok önemli ayrıcalıklı yönüyle toplumsal yapıda işlev gören toplumsal bir alt sistem olarak anahtar görevine sahiptir. Bu kadar önemli işlevini yerine getirebilmesi, sahip olunan nesillerin eğitimli ve özellikle rekabet gücü yüksek seviyeli eğitimli olmasına bağlı olacaktır.

Bu anlamda, genç nüfusun eğitimli ve özellikle geçerli, rekabet gücü yüksek alanlarda eğitimli olması çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Gençliğin eğitimsiz ve dünyadan bihaber olması durumu, onları devamlı tüketen bir nesil olarak zor durumda bırakacaktır. Hayatını idame ettirme konularında bağımlı olan ve kendine yetemeyen genç nüfusun önemli ölçüde ekonomilere yük teşkil eden nüfus kitlesi olduğu gerçeğinden hareketle, gençliğin eğitilerek önemli yerlere gelebilmesinin önemli kazanım olacağını söyleyebilmek mümkündür.

Gençlik eğitildiğinde en güçlü toplum olunur, ancak eğitim seviyesi düşük olduğunda da katmadeğer ortaya çıkaramamasından dolayı sıkıntı kaynağı olur denebilir. Hem davranışların düzenlenmesi adına hem de iktisadi sorunların çözülmesi bakımından eğitimli gençlik yetiştirilmesi anlamlı bir hizmet olacaktır.

Dünyanın bütün gelişmiş toplumlarında genç işsiz oranının düşük olduğu görülür. Bu düşük oran, eğitim ile insanların meslek ediniminin kuvvetli bir ilişkisi olmasından dolayı vardır. Özellikle, erkenden edinilebilecek meslek eğitimleri ve teknik eğitimler istihdam politikasının da odak noktasında olarak dikkat çekmektedir. Bizim sosyal sistemimizde eksikliği en çok hissedilen bu mesele, bizdeki genç işsizliğin ana gerekçesi oluyorken, onlarda kadro sınavları ve üniversite önelerindeki genç nüfus yığılmasının engellemesini temin eden faktör olmaktadır. Özellikle Almanya örneği, meslek eğitimi ve teknik eğitimin başarıyı getirdiği bir sistem olarak öne çıkar.

Gençliğin iş  bulmaadığı için bunalım yaşaması, evlenememesi, sevdiğine kavuşamaması gibi sorunların hepsi eğitimin sistemselş srounlarının doğal sonuçlarıdır. Eğer gençler hayatını idame ettirecekleri gelire kavuşabilirlerse, ideal olarak gördükleri yaşam mücadelesine girmeyi daha anlamlı bulacaklardır. Aksi durum insanları çaresizlik sarmalı içerisinde boğacak gibi etki yapacaktır.

Daha güçlü bir ekonomi, daha güçlü bir sosyal sistem ve daha umutla geleceğe bakan bir gençlik için eğitimde topyekün seferberlik zamanının gelip de geçtiği söylenebilir.  Gençlik önünü görebileceği eğitim yöntemleriyle başbaşa kalarak geleceği daha doğru bir şekilde planlayabilir. Çalışmayı daha çok gerekli görebilir.

Yarış atı edasından kurtarılmış ama rekabeti anlamsız görmeyen yeni yaklaşımlar geliştirilmesi çok acil bir ihtiyaç niteliğindedir.

 Toplam 350 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


Yaşadığı Şehire Değer Katan Bir İsim: Ömer Urhal

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Esenlik Şirketi'nden Malatya'ya büyük ihanet.
Esenlik'ten Malatya'ya büyük
Doğanşehir, 31 Mart'ta destan
EMİNE AKKURT:’Kadınların Gücün
Cömertoğlu : 'Devletin kodlar
300 Yataklı Battalgazi Devlet
DEAŞ Propagandası yapan 5 Şüph
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mand
AK Parti'den Malatya'da polis
CHP'li Korkmaz tempoyu arttırd
Aranan 44 Kişi Yakalandı
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.