28 Subat 2020 Cuma

Hatay Valisi: 22 asker şehit oldu MHP ’ Lokma Dağıttı' Başkan Güder: Geldiğimiz Yeri Unutmuyoruz, Unutmayacağız Malatya Emniyetinden Başarılı Çalışmalar MHP Milletvekili Fendoğlu’nun Kandil Mesajı CHP 4K Sitesinin Mağdurları ile görüştü Hayati İnanç, Türk Edebiyatı Açısından Önemli Bir Şahsiyettir TOKİ’de Kültürel Faaliyetler İHH Vakfı Yöneticilerinden Başkan Gürkan,a ziyaret Yeşilyurt’ta Parklar Bahara Hazırlanıyor

NURETTİN KONAKLI
nkonakli44@gmail.com

 

MESVAK YENİ MESLEKLER için AB YAYGIN EĞİTİM DİYALOĞU PROJESİ

14.5.2019  

Önceki yazımda; bugün doğan bir çocuğun iş hayatına başlama yaşına geldiğinde doğduğu zamandaki 100 mesleğin 60’ı olmayacak demiştim. Bu konuda başkanı olduğum Müteşebbis Gelişim Vakfı (MESVAK)’ın ortakğı olduğu AB Türkiye arası Sivil Toplum Diyaloğu Destekleme Hibe Programı (CSD-V) kapsamında sunulan Yaygın Eğitim için Diyalogu Projemizin kabul edildiğini ve   yeni meslekler için eğitim modülü hazırlacağımız ifade edilmişti.

Deneyimsel Eğitim Merkezi Derneği (DEM) liderliğinde, MESVAK, Estonya Gençlik Merkezi, Yunanistan Eğitim Organizasyon Merkezi ortaklığında, Millî Eğitim Bakanlığı ve Abdullah Gül Üniversitesinin de iştirakçi olarak destek verdiği, AB Yaygın Eğitim için Diyalog Projesinin açılışı ve tanıtımı 3 Mayıs 2019’da Ankara’da geniş bir katılımla yapıldı.

Genel amacı; AB ve Türkiye’deki Sivil toplum Kuruluşları arasında ikili değişimler ve işbirlikleri yoluyla Türkiye’deki yaygın eğitimin gelişimine katkı sunmak olan proje ile;

Katılımcı bir sivil toplum diyaloğunun oluşturulması, Millî Eğitim Bakanlığı’nın mevcut yaygın eğitim programlarına ilaveten evrensel değerler ve sosyal beceriler içerikli yeni eğitim modüllerinin geliştirilmesi, yerel düzeyde çalışan STK'ların hedef kitleleriyle yaygın öğrenmeyi tasarlama ve sunma kapasitelerini geliştirme, eğitmenlerin kalitelerini arttırma, Türkiye ve AB içerisinde Türkiye'nin AB üyeliğinin önemi hakkında bilgilendirme çalışmaları hedeflenmektedir.

Projede ana faaliyetler olarak; Avrupa'daki yaygın eğitimin tanınması ve ortak ülkelerde geliştirilmesi, var olan iyi uygulamalar ve devam eden süreçler hakkında bir araştırmanın yapılması, yaygın eğitim diyaloğu için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde arama konferansı, odak grup toplantıları yapılması, bilgi, tecrübe ve iyi örneklerin yerinde görülmesi ve paylaşılması için AB ülkeleri Estonya ve Yunanistan’a çalışma ziyareti planlamıştır.

Bu güzel çalışmaların yaygınlaştırılması ve sürdürülmesi içinde; Yaygın Eğitim Programları için Evrensel Değerlerde yeni eğitim modüllerinin hazırlanması ve bu eğitim modüllerini verecek eğitmenler için de bir Eğitici Eğitimi Modülü hazırlanacak, Türkiye'nin AB üyeliğinin yararları üzerine tanıtım videoları üretilecek ve Projenin sonuçlarını paylaşmak için de bir final konferansı düzenlenecektir.

Özetle bu Proje kapsamında Millî Eğitim Bakanlığının Yaygın Eğitim Programları için insan hakları ve demokrasi gibi konuları da içeren yeni eğitim modüllerinin geliştirilmesi, hazırlanacak bu modüllerden gençlerimizin halk eğitim merkezlerimizde ücretsiz olarak yararlanmaları, bu merkezlerdeki eğitimler sayesinde sosyal gelişimlerine önemli katkıların sağlanması beklenmektedir.  

Ayrıca, Türkiye Ulusal Ajansı’nın Gençlik Programlarında uzun yıllar eğitmenlik yapan ve ülkemizin yaygın eğitim alanındaki insan kaynağı sermayesinin önemli bir bölümünü oluşturan projede yer alacak eğitmenlerin de halk eğitim merkezlerinin yaygın eğitim programlarında daha etkin görev alacak olmaları da ayrıca bir kazanım olacaktır.

 

Daha geniş kapsamlı projeler için bir başlangıç olmasını beklediğimiz bu Projede bu süreçler işletilirken, ülkemizin eğitim alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarımızın işbirliği ve diyalog içinde olmaları da önemli bir fayda sağlayacaktır.

Ülkemizin özellikle eğitim alanındaki 2023 Hedeflerine doğru ilerlerken, özel sektöründen, kamu kurumlarına, STK’larına kadar, pek çok aktörün işbirliği içinde olacağı bu projenin örnek bir çalışma olmasını dilerken bu projenin hazırlanmasından uygulama safhasına gelmesine kadar tüm safhalarda emeği geçenleri tebrik ediyorum. Daha güzel projelerin Malatya’da da gerçekleşmesini temenni ediyorum.

 (Çalışmaların takibi için Facebook: Mesvak Mütesebbis Gelisim Vakfı)

 

 

 

 

 Toplam 993 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


BİR YIL DAHA YAŞLANDIK…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Hatay Valisi Rahmi Doğan, şehit olan asker sayısının 22'ye yükseldiğini açıkladı.
Hatay Valisi: 22 asker şehit o
MHP ’ Lokma Dağıttı'
Başkan Güder: Geldiğimiz Yeri
Malatya Emniyetinden Başarılı
MHP Milletvekili Fendoğlu’nun
CHP 4K Sitesinin Mağdurları il
Kaliteli Sütyen Modelleri
Oyun Parkı Gelişimde Önemlidir
Kırtasiye Alışverişi Keyfi
Kadın Trençkot Modelleri
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.