4 Haziran 2020 Perşembe

Akçadağ’da 5 Metre Genişliğindeki Grup Yolu 12 Metre Genişliğine Çıkarıldı Başkan Güder: Gelincik Tepesinde Kamulaştırılma Yapılacak “Melekbaba Mahallemiz Yeni Yatırımlarla Modern ve Nezih Bir Hüviyete Kavuşacak” İş Makinalarının Teknik Özellikleri Anlatıldı Başkan Mehmet Çınar, Yeşilyurt’u Mutlu Geleceğe Taşıyor Kamu Hastanelerinde Yönetim Değişiklikleri Olacak Mı? Sağlık Müdürü Prof.Dr.Bentli Süreci Başarıyla Yönetti Pandemi Bitmiş Gibi Davranma MALATYA!!! Rektör Karabulut, “Pandemi süreci doğa ile barışık olmayı öğretti” Valilik, Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Tedbirleri Açıkladı

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

KIBRIS TÜRKİYE DEMEK

11.10.2019  

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’nin ve Türklerin şu dünyadaki en haklı davalarından biri ve 1699 Karlofça Antlaşması’ndan bu yana toprak kazanılan tek yerdir. Bütün bunlardan daha da önemlisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin nefes borusu fonksiyonuna sahip bir meselesidir.

Bunca önemli olan bu davayı zayıflatmak ve hafifletmek Türkiye’ye ve Kıbrıs Türklüğüne indirilebilecek en büyük darbedir. Çünkü bu zayıflatma ve güçsüzleştirmeler, toplumsal olarak nefes alışımıza engel olabilecek niteliktedir.

1950’li ve 1960’lı yıllarda çok büyük zulümler yaşayan Kıbrıs Türkleri, bugünlerde yeniden o günlerdeki yönetim anlayışına zorlanmaktadır. Hem ekonomik hem de sosyolojik baskı araçlarıyla Türklerin Rumların çoğunluğu altında bir azınlık olarak yaşamak durumunda kalacağı federasyon bir çözüm olarak takdim edilmektedir. Bu, önceliği paraya para katmak ve AB üyesi olmak olan insanlar için gerekli bir şeydir. Ancak önceliği Türkiye, önceliği Kıbrıs Türklüğünün geleceğini teminat altına almak olan insanlar için gerekli bir çözüm değildir.

Türkiye açısından Kıbrıs, asla önemi azalmayacak, aksine artacak olan stratejik anlamda Doğu Akdeniz’deki güvenliğinin sigortası olan bir değerdir. Doğu Akdeniz’de 21. Yüzyıldaki muhtemel anlaşmazlıkların odak noktasını Kıbrıs oluşturmaktadır. Çünkü Kıbrıs’a sahip olan Doğu Akdeniz’in kontrolünü elinde tutabilecektir. Özellikle Kuzey Kıbrıs, Türkiye ile birlikte olduğunda kıyı uzunluğunda liderliği Türkiye’ye kazandırmaktadır.

Sadece Türkiye ve Kıbrıs için değil, dünyanın bütün devlet ve toplumları için güvenlik en başta gerekli olan bir şeydir. Hiç bir kişi, kurum, kuruluş ve devlet kendi güvenliğinden önce hiç bir şeyi planlamaz. Önce kendi güvenliğinin gerekliliklerini yerine getirir. Türkiye de Kıbrıs konusunda hiçkimsenin önceliğine göre değil, Türkiye’nin ihtiyaç ve önceliklerine göre politikalar geliştirecektir. Bu politiadan taviz verilmesi mümkün değildir. Bu politika hem Türkiye’nin kıyı güvenliğini hem de Doğu Akdeniz’de sahip olunacak kaynakların güvenliğini sağlayacaktır.

Geçen haftasonu 1. Uluslararası Akdeniz Bilimsel Araştırmalar Kongresi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa Şehri’ndeydik. Başarılı bir kongre tecrübesinden ayrıca Kıbrıs’ın durumunu düşünme imkanı bulduk.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti faaliyetlerine çok değer verdiğimiz 3. Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu’na çalışma ofisinde bir ziyarette bulunarak başladık. Çünkü Sayın Eroğlu Kıbrıs Türklüğünün simge isimlerindendir. Belki de yaşayan en önemli isim Sayın Eroğlu’dur. Bu vesileyle ona uğrayıp, elini öpüp hayır duasını alıp kongremize davet etmekle işe başlamış olduk.

Kıbrıs izlenimlerimize gelince; öncelikle, Kıbrıs Türklüğünün eğitimli insangücü dikkat çeken bir vaziyeti ifade etmekteidir. Bunun yanı sıra alım gücü zayıf olan insanların yaşamakta zorlanacağı bir ekonomik vaziyeti gördük. 100 bini aşan öğrenci varlığının Kıbrıs’a hem güç verdiğini hem de uluslararası kimliğine katkıda bulunduğuna tanık olduk. Turizmin canlığını görebildik. İnsan çeşitliliğinin çalışan kitlelerde kolaylıkla gözlemlenebildiğini anladık. Sonuçta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Rumların etkisiyle uygulanan ambargoların anlamsız hale geldiği bu sayede görülebilmektedir.

Yukarıda izah ettiğimiz bütün bu anlatımlardan sonra, sonuçta söylenebilecek şu söz daha önemlidir: Kıbrıs Türkiye, Türkiye de Kıbrıs demektir. Ayrı düşmesi ve düşünülmesi en azından bizim çıkarımıza uygun olmayacaktır. Bu gerçeğin dışındaki bütün detaylar anlamsız olarak düşünülebilecektir.

 Toplam 473 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Malatya Büyükşehir Belediyesi, Akçadağ’ın en önemli grup yollarından biri olan Esenli, Karamağara An
Akçadağ’da 5 Metre Genişliğind
Başkan Güder: Gelincik Tepesin
“Melekbaba Mahallemiz Yeni Yat
İş Makinalarının Teknik Özell
Başkan Mehmet Çınar, Yeşilyurt
Kamu Hastanelerinde Yönetim De
Pandemi Bitmiş Gibi Davranma
Sağlık Müdürü Prof.Dr.Bentli
Rektör Karabulut, “Pandemi sür
Valilik, Konaklama Tesislerind
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.