29 Mart 2020 Pazar

Sevdiklerin İçin #48 Saat Evde Kal Malatya Malatya’yı Dolu Vurdu İl Pandemi Kurulu Toplandı Ağbaba: ''Pancarın Küspesine Muhtaç Oldular'' Malatya Valiliğinden Duyuru 'Seyahat İzin Belgesi' MTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruldu Valilik, İl Dışı Seyahatlerine Ek Tedbirler Aldı İl Dışına Gidecekler: Saat 17:00 İtibariyle Valilik İzni Gerekecek Haftasonu Mesire Alanları Yasaklandı, Hafta İçi de Sınırlı Olacak Erdoğan, yeni koronavirüs tedbirlerini madde madde açıkladı

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Ekonomik Krizler Üretip Pazarlayarak Aşılır

10.12.2019  

Toplumsal yaşamın önemli kurumsal yapılanmalarından biri olan ekonominin klasik dönemlerdeki anlayışlarına göre, ekonominin temelini üretim oluşturmaktadır. Bir bakıma daha önceki dönemlerde siz piyasada güçlü aktör olabilmek için üretim gerçekleştirmeliydiniz.

Şimdilerde ise bu durum biraz değişim arz ediyor. Üretimden daha önemlisi pazarlama olmaktadır. Siz pazarlanabilir ürün yarattığınız ölçüde üretiminizi anlamlandırmaktasınız. Hatta bu durum kültür ürünlerinde (müzik, orkestra, tiyatro, sinema vb.) bile aynı şekilde kendini ortaya koyan bir hal almaktadır.

Özellikle yeni dönemin karakteristik özelliği ürününüzün alıcısını bulabilmek esasına dayalı bir ekonomi felsefesini zorunlu kılmaktadır. Daha net bir ifade ile ticari değere sahip olmayan ya da piyasada alıcı bulamayan üretimler avcı toplayıcı dönemin kendi ihtiyacı için avlamak ve toplamak eylemlerinden bile daha maliyetli ve olumsuz anlam taşıyan ekonomi anlayışlarını takdim etmektedir.
Bunu şimdi örnekleriyle ele alacak olursak, ne diyebiliriz?

Sözgelimi Malatya kayısı, Malatya yemekleri, Malatya’da var olan doğal güzellikler, Malatya’nın tarihsel potansiyelleri....

Bütün bunlar var olan şeylerdir. Bir anlamda da üretim değeri olan bizim diyebileceğimiz ürünlerimizdir. Ancak bu ürünlerin farklı kitlelere ve alıcı olarak görmek ve tatmak isteyenlere eriştirme konusunda ne durumdayız? Ürünlerimizin pazarlanması konusunda verimli çabalara sahip miyiz? Kentimizin sahip olduğu bu ekonomik değerleri fırsata dönüştürebiliyor muyuz? Geniş kitlelerin haberdar olması konusunda yeterli çalışmalarımız bulunmakta mıdır? Malatya denilince insanlarda aşinalık oluşturan ürünlerin sayısı ve niteliği arttırılabilir mi? Başka toplumsal yapılara satışı ne durumda?

Yukarıdaki sorulara verebilecek ne gibi bir cevabımız olacaktır? Tanıtım, pazarlama ve satış konusu üretim düzeyimizi karşılayacak düzeyde midir? Başarılı bir durumdan mı bahsedebiliriz. Yoksa bunlara verilebilecek olumlu bir cevabımız yok mudur? Olumsuz cevaplar mı vereceğiz? Toplum, insanlar ve dış dünya ile etkileşimler ne durumda?

Bütün bu sorular artarak devam edecek. Ürünlerimizi yani değerlerimizi tanıtamadığımız bir gerçektir. Sadece kendimizin bilgisi dahilinde güzel varlıklarımız bulunmaktadır. Herkese tescil ettirdiklerimizi korumakta bile yetersiz durumdayız. Başarılı bir yönetim de yok, yönetişim de yok. Hatta planlama ve geliştirme olmadığı gibi düzeltme niyeti de yoktur.

Yanlış giden faaliyetler varsa, bunların düzeltilmesi şarttır. Eksikliklerin giderilmesi gereklidir. Popülariteyi arttırmak konusunda hem planlama, hem de düzeltme niyetinin ivedilikle karar almaya doğru yönlendirilmesi çok önemlidir.

Kayısımız var, ayranlı yaprak sarmamız var, kuru üzümümüz var, cevizimiz var, elmamız var, fasulyemiz var, çekirdeğimiz var, Aslantepe’miz var, Günpınar’ımız var, Somuncubaba’mız var, Levent Vadi’miz var, Arapgir Kanyonlarımız, tarihi köprülerimiz, su başı mesire yerlerimiz var, kahvaltı mekanlarımız var. Bunların hepsi doğru. Ama bütün bu güzellikleri Malatyalılar ve Malatyalı olmayıp da Malatya’yı çok iyi bilenler haricinde kim biliyor? Kim bunların farkında? Ekonomik girdi bırakarak kim buraları gezip görebiliyor, ürünleri elde edebiliyor? Şehrinizi kaç tur şirketi gezi paketine alıyor? Malatya dışından kaç kişi gelip de buraları öğrenmiş durumda?

Var olan potansiyeli kuvveden fiile geçirmek için ne yapılıyor? Erişimi kolaylaştırmak adına hangi girişimler yapılmıştır? Uçak saatlerinde düzeltme yapılması ihtimali var mıdır?

Bu sorulara olumlu cevaplar verebilirsek o zaman ürünlerimizi piyasada güçlü olarak pazarlayabilme şansımız olacaktır ve şehrimizin ekonomik kısırlığını yani krizini aşabileceğiz. Bu olmazsa, ekonomik kısırlık derinleşecek ve kriz halini alacaktır. Bu girdap oluşturan yapıdan memleketimizi kurtaracak olan da yine Girişimci Malatyalılar olacaktır.

Saygılarımla...

 Toplam 855 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GÜRKAN İLE İLGİLİ ALGI VE GERÇEKLER!

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  ENVER KALAYCIOĞLU
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
Covid-19 virüsüyle mücadele kapsamında Türkiye için çok kritik 48 saatlik süreç başladı.
Sevdiklerin İçin #48 Saat Evde
Malatya’yı Dolu Vurdu
İl Pandemi Kurulu Toplandı
Ağbaba: ''Pancarın Küspesine M
Malatya Valiliğinden Duyuru 'S
MTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi
Valilik, İl Dışı Seyahatlerine
İl Dışına Gidecekler: Saat 17:
Haftasonu Mesire Alanları Yasa
Temizlik Çalışmaları Aralıksız
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.