21 Ocak 2020 Salı

Fendoğlu:Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi buraya yapılamaz Şehit ve Gazilerimizi Minnet ve Şükranla Yâd Ediyoruz MASKİ Genel Müdürlüğü çalışmalarını aralıksız sürdürüyor Vali Baruş’tan İnönü ve İlyas Mahalle Muhtarlarına Ziyaret ‘Mahalle Meclisleri’ Projesi Şahnahan’dan Sonra Dilek Mahallesinde de Başladı Turgut Özal Tıp Merkezi Kritik Onayı Almayı Başardı Samsun Şeker Fabrikası Müdürlüğe Hemşehrimiz Ulukaya Atandı Fendoğlu :Hal Binasının Üstü Kapatılmalıdır ‘İyilik Önderleri’ projesinin tanışma toplantısı yapıldı. Büyükşehir Sanayi Sitesinin Giriş-Çıkışında Genişletme ve Düzenlemeler Yapıyor

Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
Sosyolog - Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Ekonomik Krizler Üretip Pazarlayarak Aşılır

10.12.2019  

Toplumsal yaşamın önemli kurumsal yapılanmalarından biri olan ekonominin klasik dönemlerdeki anlayışlarına göre, ekonominin temelini üretim oluşturmaktadır. Bir bakıma daha önceki dönemlerde siz piyasada güçlü aktör olabilmek için üretim gerçekleştirmeliydiniz.

Şimdilerde ise bu durum biraz değişim arz ediyor. Üretimden daha önemlisi pazarlama olmaktadır. Siz pazarlanabilir ürün yarattığınız ölçüde üretiminizi anlamlandırmaktasınız. Hatta bu durum kültür ürünlerinde (müzik, orkestra, tiyatro, sinema vb.) bile aynı şekilde kendini ortaya koyan bir hal almaktadır.

Özellikle yeni dönemin karakteristik özelliği ürününüzün alıcısını bulabilmek esasına dayalı bir ekonomi felsefesini zorunlu kılmaktadır. Daha net bir ifade ile ticari değere sahip olmayan ya da piyasada alıcı bulamayan üretimler avcı toplayıcı dönemin kendi ihtiyacı için avlamak ve toplamak eylemlerinden bile daha maliyetli ve olumsuz anlam taşıyan ekonomi anlayışlarını takdim etmektedir.
Bunu şimdi örnekleriyle ele alacak olursak, ne diyebiliriz?

Sözgelimi Malatya kayısı, Malatya yemekleri, Malatya’da var olan doğal güzellikler, Malatya’nın tarihsel potansiyelleri....

Bütün bunlar var olan şeylerdir. Bir anlamda da üretim değeri olan bizim diyebileceğimiz ürünlerimizdir. Ancak bu ürünlerin farklı kitlelere ve alıcı olarak görmek ve tatmak isteyenlere eriştirme konusunda ne durumdayız? Ürünlerimizin pazarlanması konusunda verimli çabalara sahip miyiz? Kentimizin sahip olduğu bu ekonomik değerleri fırsata dönüştürebiliyor muyuz? Geniş kitlelerin haberdar olması konusunda yeterli çalışmalarımız bulunmakta mıdır? Malatya denilince insanlarda aşinalık oluşturan ürünlerin sayısı ve niteliği arttırılabilir mi? Başka toplumsal yapılara satışı ne durumda?

Yukarıdaki sorulara verebilecek ne gibi bir cevabımız olacaktır? Tanıtım, pazarlama ve satış konusu üretim düzeyimizi karşılayacak düzeyde midir? Başarılı bir durumdan mı bahsedebiliriz. Yoksa bunlara verilebilecek olumlu bir cevabımız yok mudur? Olumsuz cevaplar mı vereceğiz? Toplum, insanlar ve dış dünya ile etkileşimler ne durumda?

Bütün bu sorular artarak devam edecek. Ürünlerimizi yani değerlerimizi tanıtamadığımız bir gerçektir. Sadece kendimizin bilgisi dahilinde güzel varlıklarımız bulunmaktadır. Herkese tescil ettirdiklerimizi korumakta bile yetersiz durumdayız. Başarılı bir yönetim de yok, yönetişim de yok. Hatta planlama ve geliştirme olmadığı gibi düzeltme niyeti de yoktur.

Yanlış giden faaliyetler varsa, bunların düzeltilmesi şarttır. Eksikliklerin giderilmesi gereklidir. Popülariteyi arttırmak konusunda hem planlama, hem de düzeltme niyetinin ivedilikle karar almaya doğru yönlendirilmesi çok önemlidir.

Kayısımız var, ayranlı yaprak sarmamız var, kuru üzümümüz var, cevizimiz var, elmamız var, fasulyemiz var, çekirdeğimiz var, Aslantepe’miz var, Günpınar’ımız var, Somuncubaba’mız var, Levent Vadi’miz var, Arapgir Kanyonlarımız, tarihi köprülerimiz, su başı mesire yerlerimiz var, kahvaltı mekanlarımız var. Bunların hepsi doğru. Ama bütün bu güzellikleri Malatyalılar ve Malatyalı olmayıp da Malatya’yı çok iyi bilenler haricinde kim biliyor? Kim bunların farkında? Ekonomik girdi bırakarak kim buraları gezip görebiliyor, ürünleri elde edebiliyor? Şehrinizi kaç tur şirketi gezi paketine alıyor? Malatya dışından kaç kişi gelip de buraları öğrenmiş durumda?

Var olan potansiyeli kuvveden fiile geçirmek için ne yapılıyor? Erişimi kolaylaştırmak adına hangi girişimler yapılmıştır? Uçak saatlerinde düzeltme yapılması ihtimali var mıdır?

Bu sorulara olumlu cevaplar verebilirsek o zaman ürünlerimizi piyasada güçlü olarak pazarlayabilme şansımız olacaktır ve şehrimizin ekonomik kısırlığını yani krizini aşabileceğiz. Bu olmazsa, ekonomik kısırlık derinleşecek ve kriz halini alacaktır. Bu girdap oluşturan yapıdan memleketimizi kurtaracak olan da yine Girişimci Malatyalılar olacaktır.

Saygılarımla...

 Toplam 758 defa okunmuştur  Yazdır Yazar Girişi Paylaş:
Yorumunuz
Adınız Soyadınız:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. IP adresiniz güvenliğiniz için kayıt edilmektedir.
Yazarlarımız


GAZETECİLİK ÜZERİNE…

REMZİ HAYTA
  REMZİ HAYTA
  Prof. Dr. MUSTAFA TALAS
  NURETTİN KONAKLI
  CUMALİ DUMAN
  AYŞEGÜL ÇOŞKUN
  ENVER KALAYCIOĞLU
  Arş. Gör. MURAT BUĞRA TAHTALI
  NAZAN ÖĞÜT TEKİN

Anket

Aktif Anket Bulunamadı
Gazeteler
Hiç Röportaj Yok

Röportajlar
Benler cilt kanserinin habercisi demek

Çok Okunanlar
MHP Malatya Milletvekili Fendoğlu Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti:
Fendoğlu:Yüksek Güvenlikli Adl
Şehit ve Gazilerimizi Minnet v
Vali Baruş’tan İnönü ve İlyas
MASKİ Genel Müdürlüğü çalışmal
Vali Baruş’tan İnönü ve İlyas
‘Mahalle Meclisleri’ Projesi
Samsun Şeker Fabrikası Müdürlü
Turgut Özal Tıp Merkezi Kritik
Uluslararası Ödül Tesadüfen V
Fendoğlu :Hal Binasının Üstü K
Flaş Haber - Tüm Hakları Saklıdır © 2008-2011
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.